Інтегроване заняття з ознайомлення з довкіллям, мовленнєвого розвитку, художньої літератури та образотворчої діяльності на тему "Усе моє, все зветься Україна"

Навчальний рівень: 

Троян Ніна Володимирівна, вихователь ЗДО ясла-садок «Сонечко»  м.Бережани

Троян Ніна Володимирівна,
вихователь ЗДО ясла-садок «Сонечко»
 м.Бережани

 Мета заняття :

Поглиблювати знання дітей про рідний край; збагатити знання дітей про Україну як державу; дати дітям поняття про велику й малу Батьківщину, про символіку держави та міста .

Розвивати у дітей мовленнєву компетентність, увагу, зорову пам’ять, словесно-логічне мислення; формувати початкові уявлення про свою приналежність до українського народу ;виховувати любов і повагу до Батьківщини , її символів , оберегів , традицій , почуття національної гордості.

Виховні завдання: виховувати  у дітей патріотичні почуття, інтерес  до рідного краю, гордість за свою країну.

Матеріал:  Герб та прапор України та рідного міста, хліб, рушник, презентація міста, паперові «долоньки» з картинками добрих і поганих справ,аудіо запис пісні про « калину» ; заготовка на картоні кетяг калини,  солоне тісто: зеленого і червоного кольорів, серветки, ноутбук .

Підготовка дітей до заняття: заучування віршів, читання творів, прислів’їв до теми, проведення бесід з дітьми про свою сім'ю, місто , Батьківщину. Читання художньої літератури про калину , як народний символ,  розгляд  малюнків . вивчення віршів про Україну, бесіди ,показ ілюстрацій про Україну, рідне місто.

Підготовка вихователя:  Опрацювала Базовий компонент дошкільної освіти, програму  розвитку дитини дошкільного віку « Українське дошкілля » ,

Журнали: «Фантазії вихователя» ч. 16 ( 2015) с.21-22 ; «Фантазії вихователя» ч.12 ( 2015) с.11-14; «Фантазії вихователя» ч.24 (2015) с.28-30; «Фантазіїї вихователя» ч.22 ( 2015)13-14 ; « Фантазії вихователя» ч.24 (2014) с.19-21 ; «Дошкільний навчальний заклад »№7 ( 2015)с.9-11., інтернет ресурси search?q=фото+бережан&espv=2&biw, svatove-dnz1.edukit.lg.ua/nashi_grupi/grupa_sonyashnik, svitmam.ua/user/olenakfyak/posts/32711.

Хід заняття 

Запис пісні «Зелене жито»

Вихователь:

Гостей дорогих
Я щиро вітаю
Стрічаю  хлібом
З любов ю та миром !

(Зустрічаю гостей та дітей корваєм на вишиванім рушнику)

Сідайте рядочком – поговоримо гурточком. Сьогодні в нас дуже цікаве заняття про рідну Україну , про нашу Батьківщину.

А що означає слово «Батьківщина»? Діти:

1. Моя Батьківщина – це наша сім я.

Затишний куточок і хата.
Це мама, татусь, бабуся і я.

2. Моя Батьківщина – це злагода й мир.
Та небо бездонне чудове.
Це пісня чарівна,що лине до зір,
Й дитинство моє світанкове.

3. Що таке Батьківщина?
За віконцем калина,
Тиха казка бабусі,
Ніжна пісня матусі,
Дужі руки у тата,
Під тополями хата,
Під вербою криниця,
В чистім полі пшениця.

Вихователь: Справді, наша Батьківщина це наша рідна Україна . Земля, де народились і живемо , де живуть наші батьки,жили й живуть бабусі, дідусі, прабабусі, прадіди. Україна означає край, де живуть українці, український народ.

І ще хочу сказати вам: «любіть однаково , як нашу велику Батьківщину -  рідну Україну, так і вашу маленьку батьківщину – дім , рідну сім ю .

На  планеті є багато країн. Для того, щоб ці країни розпізнавати й пам’ятати, колись давно вирішили щоб кожна країна мала свої державні символи. Має їх  і Україна.

-Діти, які ви знаєте державні символи? ( Відповіді дітей ).

Герб – символ влади. (Демонстрація герба ).

Дитина :

Тризуб – мов сім я єдина,
Де тато, мама і дитина,
Живуть у злагоді й любові
В своїй Україні вольній, новій.

Вихователь. (тримає прапорець і пояснює). А це ще один символ України – прапор . Він має давнє походження . Які кольори нашого державного прапора? ( відповіді дітей)

Дитина :

Синьо-жовтий прапор маємо :

Синє небо, жовте жито.
Прапор свій оберігаємо.
Він святиня – знають діти .

Вихователь. І третій символ нашої держави – гімн . Це урочиста пісня. Коли звучить державний гімн, потрібно віддати шану державі і встати з місця .

Дитина :

Гімн – величальна пісня слави.

В честь народу і держави.
Слова палкі, мелодія врочиста
Звучить щоранку і вночі
У кожному містечку і селі.
(усі слухають гімн)

Вихователь. Хочу вам запропонувати пограти в творчу гру « слівце додавай ,віршика складай ».:

Батьківщину я свою палко й трепетно…..( люблю) .

Наша Батьківщина – мальовнича …..( Україна ).

Українські дітлахи – це завзяті …..( козаки ).

Свій народ любити маю, а всі інші ……(поважаю).

Хочуть українські діти з іншими дітьми…..( дружити ).

Вихователь. У кожної людини є рідна домівка , де вона народилась і живе , де живуть її рідні та близькі ,все це є маленька батьківщина. Це наше рідне місто – Бережани. Це – старовинне ,зелене,красиве місто. У ньому багато будинків,вулиць,красива площа.

Наше місто має свою символіку . Подивіться на герб і прапор .( демонстрація).

Герб – у синьому полі стоїть олень із піднятою лівою передньою ногою. Олень символ природніх багатств,волелюбності й свободи .

Розгляд – прапора . Синього кольору , в центрі розташоване зображення золотого оленя ,який уособлює природні багатства краю,волелюбність та свободу . Під оленем – срібляста стрічка ,що символізує річку Золоту Липу .

На Бережанщині жило багато видатних політичних діячів ,журналістів ,художників, одним із них Б.Лепкий ,який написав чудовий вірш про наше місто .( вихователь читає вірш «Бережани ,ах які…») .

Вихователь . Звідки можна дізнатись про наше місто ? ( із книжок,газет,радіо , інтернету, почути по радіо ). А ще можна здійснити екскурсію . Давайте уявимо ,що ми здійснюємо подорож  над нашим містом літаком.

Перегляд слайдів ( вихователь  виконує роль екскурсовода).

Церква Святої Трійці ( Це старовинна пам ятка ,яка прикрашає центр міста), Замок (Захищав від ворогів, в давнину був дуже красивим), Пам ятник Шевченкові – (великий поет,письменник та художник ),пам’ятник Б.Лепкому ( вчився в нашому рідному місті та проживав ) .

Вихователь. Приземлились – наша подорож завершилась . Що ви бачили? ( центр,парк ,пам’ятники видатним людям ) . Ви побачили , яке наше місто красиве , чисте , охайне , доглянуте , але в нашому місті є й « недбайки  », « зривайки » , « поломайки » . Вони чинять шкоду – нищать лавочки , смітять . А якими ви хочете бути? ( добрими , дбайливими , гарними господарями міста ). У народі кажуть : « Як дбаєш так і маєш «. Що можуть зробити дорослі й діти, щоб наше місто було чистим і квітучим?

-Подивіться на картинки, що на них. Оберіть ті, де зображено як люди чинять добрі справи .

-Дидактична гра « Добре – погано ». (що ти обрав? Чому не обрав іншу картинку?). Долоньки з поганими справами ми викинемо у смітник. ( Діти викладають картинки на дошці у вигляді сонечка ).

Вихователь . А тепер послухайте загадку : « У зеленому вінку , у червоному намисті видивляється у воду на свою хорошу вроду » , ( Калина ).

Калина дуже полюбила українську землю . Наш народ теж полюбив її за красу та цілющі властивості . Тож калина також стала народним символом України . Про цей кущ складено багато пісень , віршів , прислів’ї , приказок та висловів . Нумо , пригадайте мені їх :

«Без верби і калини нема України » ;

«Щоки червоні, як ягідки калинові» ;

«Убралася в біле плаття, як калина в білий цвіт».

А тепер хочу запропонувати зробити сувеніри з солоного тіста . Прикрасимо гілочку калини з солоного тіста . Перед тим як почнемо , давайте зробимо для пальчиків гімнастику:

Наші пальчики радіють,
Що робити все уміють,
Танцювати і стрибати,
Малювати й спочивати.

Сідайте за столи. Зверніть увагу. Спочатку зробимо гарні червоні ягоди, відщипуємо невеликий шматочок тіста червоного кольору, викачуємо  ягідку та притискаємо до грона ,потім створюємо листочок, відщипуємо тісто зеленого кольору, розмазуємо по листочку - формуємо форму листочка по контуру . (Робота дітей супроводжується  музикою про калину ) .

Вихователь . Погляньте , які чудові сувеніри . Ви сьогодні молодці . Ви повинні берегти рідне місто – кожну вулицю, кожен двір, хату, родину та садок. Тоді наше місто буде чистим і привітним . Від кожного з нас залежить ,яким  буде воно , то ж давайте ці вогники , які запалили у сердечках , понесемо по життю! (Прикладають праву долоню до серця).

Бережани, ах які
Гарні ви в зимі і в літі,
Хоч і бідні і малі,
Ви найкраще місто в світі!

Скільки, літ я не блукав
Морем, горами, світами,
А про вас не забував —
Й повертав до вас думками.

Бо чи є де другий Рай
Руриська, Хатки і Сілко?
І чи пахне де так май,
Чи співає птахів стілько?

Не гадаю. Городок
Перших споминів дитячих.
Перших сміливих гадок,
І химерних мрій хлоп’ячих.

Як забути вас мені,
Незабутні Бережани?
Де минули юні дні,
Там душа вовік остане !

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу

Ректор університету
Крижанівський
Євстахій Іванович –