Інтегрований урок на тему: «Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі» 

Навчальний рівень: 

Крупінська Катерина Леонідівна, учитель інформатики загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №4 м. Ківерці, Волинська областьКрупінська Катерина Леонідівна,
учитель інформатики
загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №4
м. Ківерці, Волинська область

Інтегрований урок з природознавства та інформатики 

Тема з природознавства: Рослинний і тваринний світ Африки 

Тема з інформатики: Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі.

Мета: ознайомити учнів з рослинним і тваринним світом Африки; формувати мислення, пізнавальний інтерес в кожного учня та особисту зацікавленість самостійною дослідницькою діяльністю; вміння працювати з додатковою літературою.

Розвивати мовлення, кругозір.

Виховувати інтерес до предмета, почуття необхідності зберігати й охороняти природне середовище кожного материка.

Ввести поняття "інформаційний ресурс", сформувати вміння шукати необхідні матеріали в глобальній мережі та ознайомити з рівнями доступу до навчальних матеріалів в мережі Інтернет; розвивати в учнів логічне  мислення, науковий світогляд на основі знань про глобальну мережу Інтернет; сприяти вихованню в учнів інформаційної культури. (Слайд 2)

Обладнання: фізична карта півкуль, презентація «Рослинний і тваринний світ Африки», малюнки, комп'ютери, проектор, презентаційні матеріали.

Тип уроку: засвоєння нових знань

Хід уроку

І. Організаційний момент.  (Слайд 3)

Сьогодні у нас незвичайний урок,
Інформатика з природознавством
будуть йти в один крок.
Тож думками зібрались, сіли гарненько,
Щоб не гаяти часу – починаймо швиденько!

Девізом уроку будуть слова:

Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.

Працювати час настав,
Тож ви часу не гайте,
Відповіді чіткі давайте!

1. Хвилинка календаря. (Слайд 4)

Розповідь синоптиків про стан погоди на сьогоднішній день.

2.Розгадування ребусу. (Слайд 5)

Інтегрований урок: Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі 

АФРИКА

3. Робота в парах. Прийом «Картографічна розминка». (Слайд 6)

Учні по черзі ставлять один одному питання за мапою Африки. Знайти материк Африки на сервісі Google карти.

  • Показати на карті острів Мадагаскар.
  • материк Африка;
  • річку Ніл;
  • гори;
  • найвищу точку Африки – гору Кіліманджаро (5895 м);
  • пустелю Сахару;
  • річку Ніл;
  • річку Конго;
  • океани, які омивають материк;
  • озеро Вікторія.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. (Слайд 7)

- Знання географічного положення та особливостей рельєфу Африки дають можливість визначити загальні особливості клімату материка.

  • Який же рослинний та тваринний світ знаходиться на території Африки, ви дізнаєтесь сьогодні на уроці і допоможуть нам у цьому інформаційні ресурси глобальної мережі Інтернет.

Інформаційні ресурси – сукупність даних, організованих для ефективного отримманя достовірної інформації.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку 

  1. Прийом  «Логічна роминка». (Прочитай слова, виконавши математичні дії) (Слайди 8-10)

ПОШАНА-АНА+ТАМ-М= ПОШТА

ЛИС+ТРАВА-РАВА=ЛИСТ

СПІЛКА-КА+КУВАЛА-ЛА+ЧИТАННЯ-ЧИТА=СПІЛКУВАННЯ

2. Відповіді на запитання(Слайд 11)

1. Що таке електронна пошта?

2. З кількох частин складається електронна адреса?

3. Які правила листування ви знаєте?

  1. Створення проблемної ситуації. (Слайд 12)
  • Увага, на електронну адресу школи надійшло відеоповідомлення! Давайте подивимося та послухаємо від кого воно надійшло.

Перегляд уривку – пропозиції Бармалея.

«Там снують акули, стрибають горили.
Страшні та великі злі крокодили.
Будуть вас кусати, бити й ображати».
Пам
ятаєте те місце, де можна гуляти? (Африка.)

  • Що ж нам робити? Чи потрібно нам скористатися порадами Бармалея та залишитися на місці?
  • Для кращого знайомства з різноманіттям рослинного і тваринного світу Африки, я пропоную відправитися в уявну подорож до материка Африка мережею Інтернет та дізнатися, чи правду нам розповів Бармалей, ознайомитись з деякими цікавими  сайтами. (Слайди 13-14)

Веб-сторінка – документ в Інтеренті, який можна переглянути, використовуючи браузер, може містити текст, зображення, звук, відео, гіперпосилання, анімацію.

Веб-сайт – це група веб-сторінок, що пов'язані гіперпосиланнями та мають спільну тематику.

Гіперпосилання – це об'єкт на веб-сайті, за допомогою якого можна перейти на іншу веб-сторнінку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

  1. Вихід Браузера. (Слайд 15)

- Хто ж це до нас завітав? Давайте разом розгадаємо ребус.

Інтегрований урок: Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі 

  1. Розповідь Браузера. (Слайди 16-17)

- Я, Браузер – програма призначена бля перегляду веб-сторінок.

Інтегрований урок: Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі 

І хочу Вам розповісти інформацію про Африку.

- На території Африки є пустелі, вологі тропічні ліси, савани. Природний світ Африки надзвичайно різноманітний. (Слайди 18-21 )

Пустеля Сахара (показ на карті півкуль)

- Пустеля Сахара — унікальне місце. Дивовижно, наскільки вміло люди, тварини та рослини пристосувалися до життя в умовах постійної спеки, засухи та майже повної відсутності води! Пропоную прогулятися безмежними пісковими просторами Сахари та дізнатися багато нового про цю таємничу пустелю. Площа пустелі Сахари в Африці трохи менша Сполучених Штатів Америки. Раніше це місце було дуже родючим, але з плином часу і мінливими погодними умовами перетворилося на пустелю.

Сахара — найбільша пустеля на Землі і займає 30 % площі всієї Африки.

А чи знаєте ви, що «Сахара» в перекладі з арабської мови означає «пустеля»? Місцеві жителі ще називають її «Морем без води», адже 5 – 10 тис. років назад тут було багато озер, рік і тропічних лісів.

Де-не-де в пустелі можна зустріти оазиси — водойми з розкішною зеленою рослинністю навкруги. Саме тут і влаштовують села, а іноді будують цілі міста. Щороку кількість оазисів невпинно зменшується.

Середньодобова температура в пустелі +40°C, проте вдень пісок іноді прогрівається і до +80 °C. А вночі температура може різко впасти до -15.

дощ у Сахарі — дуже рідкісне свято. Натомість часті піщані бурі, викликані гарячими пустельними вітрами. Тільки уявіть собі, перехід через пустелю і назад займав півтора року!

  1. Вихід Пошукової системи.  (Слайди 22)Інтегрований урок: Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі 

- Я Пошукова система – надаю можливість пошуку інформації в Інтернеті.

Інтегрований урок: Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі 

4. Розповідь (Слайди 22-30)

Чотири з п’яти найбільш швидконогих видів тварин живуть в Африці: гепард, антилопа гну та Томпсона, та лев. Всі вони можуть бігати зі швидкістю більше 80 км/год, а гепард може розвинути швидкість до 112 км/год.

 Африка є домом і для найбільшої «сухопутної» тварини. Африканський слон може досягати ваги від 6 до 7 тонн.

Тваринний світ Сахари налічує 4000 видів.

Верблюди можуть прожити без води цілих дві неділі, а без їжі до місяця. Ці дивовижні тварини відчувають запах вологи ще за 50 км та за один раз можуть випити близько 100 літрів води.

Піщаний кіт — найменший представник диких кішок. Довжина тіла — всього 65 – 90 см, 40 % якої займає хвіст. Ці малюки ведуть нічний спосіб життя, рятуючись від денної спеки в норах.

Ще один яскравий представник фауни Сахари — ефіопський їжак. До речі, він може обходитись без їжі до 2,5 місяців.

Крихітка фенек — найменша лисичка в світі теж мешкає в Сахарі.

Ось такі вони, таємниці пустелі Сахари.

5. Фізкульхвилинка Африка (Слайд 31)

6. Робота із підручником с.66-68. Розділ Вологі тропічні ліси. (Слайд 32)

Аналіз змісту прочитаного

  • Де розташовані вологі тропічні ліси?
  • Чого немає у вологих тропічних лісах Африки?
  • Які умовам потрібні для росту рослин?
  • Які рослини ростуть у вологому тропічному лісі Африки?
  • Назвати тварин – мешканців вологих тропічних лісів.
  • Як пристосувалися тварини до життя у вологих тропічних лісах?

7. Розповідь вчителя про Савани (показ на мапі). (Слайди 33-35)

  • Роздивіться на карті, де в Африці знаходяться Савани.

Розпечена від жару
Пустельна Сахара.
Зате серед савани –
Слони і мавпи,
Леви, зебри і жирафики
Гуляють в спекотній ... (Африці.)

Савана, від іспанського слова «Сабана», що означає дика, первісна рівнина.  В Африці величезні території (майже 40 % площі) займають савани. Це безкраї трав’янисті території, подібні до наших степів. У савані існує два сезони – період дощів (літній) та сухий (зимовий). Для саван характерні дві пори року: суха і волога.

Ближче до екватора – дощовий сезон довший (9 місяців ), до тропіків – коротший (до 3 місяці).

Ґрунти саван мають великий вміст перегною, оскільки існує сухий період – рештки рослин розкладаються повільно.

Рослинність напівпустель розрізняється за видовим складом в північній і південній півкулях. У північній поверхня покрита рідкими заростями колючих чагарників і невеликих дерев, головним чином акацій і тамарисків, що мають дрібне сірувато-зелене листя. Між ними ростуть тверді багаторічні дерновинні злаки.

8. За допомогою пошукової системи ми можемо знайти відповіді на безліч цікавих  запитань (Пошук відповідей в Інтернеті)

  • Найбільша тварина у савані? (Африканський слон найбільша тварина на суші. Його маса - 5 т, зріст – 3,5 м, а довжина тулуба до 5 м.
  • Навіщо слонові хобот? (Хобот слона виконує найрізноманітнішу роботу. Головне – це їжа. Слон зриває хоботом траву і листя. Також він може набирати в хобот воду, яку потім п’є або виливає на себе. Хобот – це і ніс слона, який він піднімає догори, нюхаючи повітря. Ще хобот допомагає слонисі піклуватися про слоненя.)
  • Жирафи – найвищі тварини на Землі? (Їх зріст досягає 6 м. Не дивлячись на незграбний вигляд, вони бігають швидше коней. Вони і справді, начебто зібрані із запасних частин: голова і тулуб взяті у коня, ноги – у антилопи, шия – верблюда і, нарешті, плямисту шкуру, напевно, леопард позичив.)
  • Навіщо зебрам смужки? (Смугаста зебра здається дуже помітною. Але коли зебр багато, їх смужки заважають хижаку намітити собі жертву – окремі тварини не виділяються  серед інших.)
  • Хто з тварин вважається найсильнішим та найзагрозливішим? (Серед них найсильніший і найгрізніший – лев, а також гепарди, шакали, гієни. Для багатьох тварин і людини неабияку небезпеку становлять крокодили. Найбільші з них – нільські, завдовжки до 5 – 6 м.)
  • Який найбільший птах Африки? (Африканський страус – зріст до 3 м, маса до 90 кг. Яйце важить стільки, скільки важить 40 курячих. Вони охороняють пасовища.)
  • Птахи Африки. (Марабу, пелікани, фламінго, чаплі, які на берегах річок і озер утворюють величезні пташині колонії.)
  • Багатство тваринного світу саван унікальне. Багато цікавого ми дізналися про рослинний та тваринний світ Африки. 

9.  Дитячі сайти — це безмежна кількість веб-сторінок, які запрошують вас у захоплюючий світ пригод і відкриттів. Тут можна почути неймовірні історії, пограти в цікаві ігри, знайти відповідь на безліч своїх «Чому?». (Слайди 36-37)

Найпоширенішими дитячими сайтами є:

pustunchik.ua

levko.info

ІV. Узагальнення та систематизація знань 

1. Правила техніки безпеки під час роботи за комп'ютером (Слайд 40)

2. Практична робота за комп'ютерами. (Слайд 41)

1. Відкрити програму Браузер.

2. Відкрити сайт Пошукової системи Google

3. Введіть у рядок пошуку назву сайту Пустунчик – дитячий портал. Перейдіть на сайт.

4. У Рядку пошуку на сайті знайти інформацію:

  • Мадагаскар;
  • Лисичка Фенек;
  • Королівська чапля

5.  Ознайомтесь зі знайденим матеріалом.

6. Про завершення виконаної роботи повідомте вчителя, закрийте вікна програм.

VІ. Підсумок уроку. Рефлексія. (Слайд 42)

- Що цікавого ви сьогодні дізнались на уроці?

- Назвіть представників рослинного світу Африки. 

- Назвіть представників тваринного світу Африки. 

- Що таке пошукова система?

- Які вам запам'ятались дитячі сайти?

VІІ. Домашнє завдання. (Слайд 43)

- Опрацювати статтю підручника с.65–71, дати відповіді на запитання,  підготувати повідомлення про рослини та тварини Африки. 

- Дякую за роботу на уроці!

Завантажити презентацію

Інтегрований урок на тему: «Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі» 

Інтегрований урок на тему: «Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі» 

Інтегрований урок на тему: «Рослинний і тваринний світ Африки. Інформаційні ресурси Інтернету. Пошук навчальних матеріалів у мережі» 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Національний фармацевтичний університет у м.Харкові

ФАРМАЦІЯ СЬОГОДЕННЯ – ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПЕРЕД МАЙБУТНІМ
Ректор університету
Черних В. П. Черних
Валентин Петрович –