Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Квик Марина Олександрівна,
вчитель хімії
Хустського навчально-виховного комплексу №1
м. Хуст, Закарпатська область
Цілі: - вивчити реакції обміну на якісно новому йонному рівні;
- розглянути і вивчити умови перебігу реакцій йонного обміну до кінця;
- формувати вміння та навички у складанні повних та скорочених йонних рівнянь реакцій;
- розвивати вміння проводити експеримент, спостерігати за явищами, що при цьому відбуваються, робити узагальнюючі висновки;
-виховувати інтерес до навчання, самостійність.
Основні поняття: йонна реакція, молекулярна та йонна форми рівняння реакцій, повне йонне рівняння.
Обладнання та реактиви: таблиця «Розчинність кислот, основ та солей у воді», роздатковий матеріал:
перша група: розчини натрій гідроксиду та ферум (II) сульфату.
друга група: розчини хлоридної кислоти та натрій карбонату.
третя група: розчини хлоридної кислоти , натрій гідроксиду та фенолфталеїну.
четверта група: розчини сульфатної кислоти та барій хлориду.
На столі вчителя: пробірки, розчини: натрій гідроксиду, купрум (ІІ) сульфату, ферум (ІІІ) хлориду, хлоридної кислоти, натрій карбонату, сульфатної кислоти.
Тип уроку: урок комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Створення емоційного настрою.
Д.І. Менделєєв писав:
“Задоволення – пролетить, воно для себе; праця залишить слід довгої радості –вона для інших. Навчання – собі, плід навчання – іншим. Іншого сенсу немає в навчанні, інакше воно було б непотрібне”.
- Отож, я запрошую вас до цікавого навчання і бажаю вам поважати один одного та створювати протягом уроку хорошу робочу атмосферу і хороший настрій, адже саме від хорошого настрою залежить половина успіху на уроці.
ІІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Дати визначення:
1. Електроліти
2. Неелектроліти
3. Електролітична дисоціація
4. Йони
5. Катіони
6. Аніони
7. Кислоти з точки зору теорії ЕЛД
8. Основи з точки зору теорії ЕЛД
9. Солі з точки зору теорії ЕЛД
10.Сильні електроліти
Написати рівняння електролітичної дисоціації речовин (завдання у доски)
1. CuSO4 ↔
2. NaOH ↔
3. FeCl3 ↔
4. HCl ↔
5. HNO3 ↔
6. Вa(OH)2 ↔
7. K2CO3 ↔
Між якими з цих речовин пройдуть реакції обміну? Чому? Які умови перебігу реакцій йонного обміну до кінця?
IV. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми та мети уроку
- Як ви гадаєте, що спільного між реакціями:
А) NaOH + HCl= та Са(ОН)2 + HNO3=
Б) CuSO4 + Вa(OH)2= та Н2SO4 + ВaCl2 =
Оголошення теми уроку. (Тему уроку учні записують у зошити)
Ми з вами вивчаємо розчини. Що ж насправді відбувається з
речовинами під час їхнього розчинення?
- А що буде відбуватися з йонами під час реакцій обміну електролітів?
Знати:
- суть реакцій йонного обміну.
Вміти:
- складати повні та скорочені йонні рівняння реакцій;
- проводити експеримент;
- робити узагальнюючі висновки;
V. Вивчення нового матеріалу.
Реакціями йонного обміну називають реакції, які відбуваються у водних
розчинах електролітів, під час яких електроліти обмінюються йонами.
Рівняння цих реакцій називають йонними рівняннями.
- У чому ж полягає суть реакцій йонно обміну?
Щоб вияснити це, давайте виконаємо лабораторний дослід, пригадавши
правила ТБ.
Лабораторний дослід № 2.
Реакції обміну між розчинами електролітів,
що відбуваються з випаданням осаду
І пробірка: додамо розчини купрум (ІІ) сульфату та натрій гідроксиду
- Що ви спостерігаєте?
- Чи відбулася хімічна реакція? Чому?
- Давайте запишемо дану реакцію на дошці і спробуємо її пояснити. Ви
можете звернутися до алгоритму одержання йонної форми рівняння реакції з молекулярної:
1. Скласти молекулярне рівняння, не забуваючи розставити необхідні
коефіцієнти:
CuSO4+ 2NaOH = Cu(OH)2+ Na2SO4;
2. В молекулярному рівнянні позначити речовини, які будуть виділятися у вигляді газу (↑) чи осаду (↓):
CuSO4+ 2NaOH = Cu(OH)2↓ + Na2SO4;
!!! Молекулярне рівняння не передає суті хімічних перетворень, бо у
ньому, насамперед, записано формули речовин, а не йонів.
3. Речовини, які є електролітами записати у вигляді йонів, а ті, які є
неелектролітами (малодисоційовані, нерозчинні, газоподібні речовини) – у
вигляді молекул:
Cu2++ SO42‾ + 2Na++2OH‾ = Cu(OH)2↓ + 2Na++ SO42‾;
4. Відмітити йони, які в процесі реакції не зазнали змін:
Cu2++ SO42‾ + 2Na++2OH‾ = Cu(OH)2↓ + 2Na++ SO42‾;
5. Вилучити з правої та лівої частини рівняння ті йони, які не зазнали змін впродовж реакції:
Cu2++ 2OH‾ = Cu(OH)2↓
‼! Одержаний запис називається рівнянням у скороченій йонній формі.
Воно відображає суть хімічного перетворення.
У наведеному вище прикладі відбувається сполучення катіонів Cu2+
та аніонів OH‾ з утворенням нерозчинної речовини – Cu(OH)2.
Кажуть, що реакція відбулася до кінця, бо є зв’язуючі йони.
Робота учнів в групах. Інструктаж з ТБ.
Перша група: розчини натрій гідроксиду та ферум (II) сульфату.
Друга група: розчини хлоридної кислоти та натрій карбонату.
Третя група: розчини хлоридної кислоти , натрій гідроксиду та фенолфталеїну.
Четверта група: розчини сульфатної кислоти та барій хлориду.
Висновок
VІ. Застосування знань.
“Розум полягає не тільки у знанні, але й у вмінні застосовувати ці знання
на практиці”
1. У запропонованій таблиці знаком «плюс» позначте можливі реакції, запишіть ваше припущення щодо можливих ознак проходження реакції.
|
FeCl3 |
CuSO4 |
Ba(NO3)2
|
Na2S |
Na2CO3 |
NaOH |
|
|
|
|
|
H2SO4 |
|
|
|
|
|
AgNO3 |
|
|
|
|
|
PbCl2 |
|
|
|
|
|
BaCl2 |
|
|
|
|
|
2. Виконання завдань на закріплення знань у змінених умовах
Закінчіть молекулярне рівняння реакцій, напишіть повні та скорочені йонні рівняння.
І варіант CuCl2 + ? → Cu(OH)2 + ?
Ba(NO3)2 + ? → BaSO4 + ?
ІІ варіант FeS + ? → FeCl2 + ?↑
CaCl2 + ? → CaSO4 + ?
ІІІ варіант Na2CO3 + ? → CO2 + H2O + ?
NaOH + ? → ? + H2O
Чи мають ці завдання тільки один розв'язок?
Висновок.
VІІ. Підведення підсумків уроку, оцінювання.
VІІІ. Повідомлення домашнього завдання.
§ 10, складання рівнянь по таблиці.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran