Конспект уроку на тему: «Число і цифра 0»

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Липна Любов Іванівна,
 вчитель початкових класів Козівківської ЗОШ І ст.
Козівської районної ради Тернопільської област
і


 Нові знання. 0 - відсутність предметів.

Якщо до будь-якого числа додати нуль, то вийде те ж саме число (а+0=а).

Якщо до нуля додати будь-яке число, то вийде те ж саме число(0+а=а)

Якщо з числа відняти нуль, то вийде те ж саме число(а-0=а).

Якщо з числа відняти те ж саме число, то вийде нуль(а-а=0).

Якщо до нуля додати нуль, то вийде нуль(0+0=0).

Якщо з нуля відняти нуль, то вийде нуль(0-0=0).

Проблема. Як на математиці можна позначити відсутність предметів?

Вивести властивості нуля.

Мета. Вивчення числа 0 і його властивостей.

Завдання.

1) Формування навичок рахунку в межах 9.

2) Вчити писати цифру 0.

3) Розвивати мовлення, мислення, творчі здібності.

4) Вчити самостійно здобувати знання, аналізувати і узагальнювати.

5) Формувати навички самоконтролю та самооцінки.

Обладнання: прозорі мішки, геометричні фігури, картки з властивостями 0, пенали.

Хід уроку.

I. Організація класу (1 хв).

Перевірили готовність до уроку, налаштувалися на серйозну, цікаву роботу.

Рахунок через 1 від 1 до 20 і назад по ланцюжку.

- Тихенько сіли на місця.

II. Актуалізація знань (3 хв).

Мета: будемо вдосконалювати навички усної лічби в межах 20.

1) Гра «Мовчанка» (відповіді показуються на віяло цифр)

- назви число, яке йде за числом 8, 10, 18

- назви число, яке стоїть перед числом 10, 4, 17, 20 - назви сусідів чисел 5, 8, 9, 15

- знайди суму чисел 5 і 3

-що таке сума?

- а як сказати точніше?

- знайди різницю чисел 9 і 7

- перший доданок 3, другий доданок невідомо, сума дорівнює 7. Знайди другий доданок.

- зменшуване 8, від'ємник 2. Знайди різницю.

- збільш 5 на 2

- зменш 8 на 1

2) Назви пропущені числа. Вкажи їх місце на числовому відрізку.

(дано числовий відрізок з пропущеними числами 3, 5, 8)

- чому це місце числа 3?

(Стоїть на 3-му місці. Сусіди числа 2 і 4. Один менше 3.)

- чому це місце числа 5?

(Після 4 коштує 5. Сусіди числа 4 і 6.)

- чому це місце числа 8?

На 8-му місці. Перед числом 9.)

Підсумок: вважали швидко (чи ні), без помилок (допускали помилки...)

- Хто допустив помилку? Яку? Порахуй ще раз? Як ти думаєш, чому її допустив?

III. Постановка навчальної завдання (1 хв).

Розв'яжіть задачу:

Пощастило знову Ігорю,

Біля річки сидів не дарма:

Два карасика у відерці

І чотири піскаря.

Але дивіться - у відерця

З'явився хитрий кіт.

Скільки риб додому Єгорка

На вуха нам принесе?

- Скільки ж риб принесе Єгорка?

- Чому він нічого не принесе?

IV. «Відкриття» дітьми нового знання (2 хв).

- Як по-іншому можна сказати «нічого», «пусто», позначити відсутність предметів?

Вірно, в математиці «нічого», «пусто», відсутність предметів позначається числом «нуль» або «нуль», яке позначається цифрою 0(показати картку з цифрою).

- Скільки грибів у кошику? (показати порожню корзину)

- Скільки груш може зрости на яблуні?

- Скільки мамонтів зараз живе на Землі?

(малюнок мамонта)

Що означає вираз «нуль уваги»? (повна байдужість, байдужість з боку кого-небудь до кого-небудь).

- Про кого кажуть «нуль без палички»? (нічого не стоїть, не варту осіб).

Сьогодні на уроці математики ми навчимося писати цифру 0 і дізнаємося, якими чарівними властивостями рахунки володіє число 0.

V. Показ цифри 0 (4 хв).

1) Показ цифри на плакаті.

Цифра ніби букви О -

Це нуль або нічого.

Круглий нуль такий гарненький,

Але не значить нічогісінько!

2) Гра «Вообразілія».

- На що схожа цифра 0?

3) Пояснення написання цифри 0.

- Показ по плакату.

Починаємо писати трохи нижче верхнього правого кута. Ведемо закруглену лінію вгору ліворуч. Торкаємося верхньої сторони клітинки трохи правіше її середини. Ведемо закруглену лінію вниз і торкаємося нижньої сторони клітинки посередині. Ведемо закруглену лінію вгору і з'єднуємо з початком овалу.

- Показ зразка на дошці.

- Письмо під рахунок (раз-і-два).

- Письмо в повітрі.

- Письмо в зошитах.

Відкрий зошит на стор 31. Знайди завдання внизу на клітинках.

- Які правила посадки треба пам'ятати?

1) Покласти зошит з нахилом.

2) уперти Ноги в підлогу.

3) Спина пряма.

4) Відстань між грудьми і партою - «кулачок».

5) Перевірити відстань від очей до зошита.

Обведи цифру за зразком і 2 рази напиши сам (вчитель ходить по класу контролює роботу).

- Показ основних помилок на дошці.

- Які помилки більше не будемо допускати? (занадто вузька, занадто широка, без нахилу, занадто великий нахил)

- Допиши рядок до кінця, дивись на зразок.

6)Самоперевірка.

Візьми простий олівець і підкресли ті цифри, які ти написав, як на плакаті (вчитель контролює, проходячи по класу).

Оціни свою роботу на полях. (+, ++, -, --)

Хто поставив «+»?

- «++»?

- «-»?

- «--«?

5) Де ж місце 0 на числовому відрізку?

- Чому місце 0 перед числом 1?

(написати 0 на числовому відрізку)

VI. Фізкультхвилинка (1 хв).

Буратіно потягнувся.

Раз нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторони розвів,

Ключик, видно не знайшов.

Щоб ключик нам знайти,

Треба встати на носочки.

VII.«Відкриття» дітьми властивостей числа 0 (15 хв).

Мета: зараз ми дізнаємося, якими ж чарівними властивостями володіє число 0.

Учні виводять властивість у результаті аналізу й узагальнення дій з мішками (діти малюють у зошитах, учитель ілюструє на дошці).

1) Виконаємо завдання №1 на с.30.

- Прочитай вираз. Продемонструй його з допомогою геом. фігур в мішках.

(до 3 трикутниках додати 0 трикутників - вийде 3 трикутника, значить, 3+0=3)

- А 2+0=?

1+0=?(вирази записані на дошці)

-Що спільного у всіх прикладах?

(+0=)

- Чим відрізняються?

(1 доданком та сумою)

- Порівняй у кожному прикладі 1 доданок і суму. Який висновок можна зробити?

(якщо до будь-якого числа додати 0, то вийде те ж саме число)

- Завжди при складанні з нулем виходить те ж саме число?

-Як це записати в загальному вигляді, у вигляді формули? Давайте «будь-яке число» замінити літерою «а». Що вийде?

(а+0=а)

Формула вивішується поруч з прикладами.

а+0=а

2)- Прочитай другий вираз. Покажи його на геом.фигурах.

(Якщо до мішка, де немає квадратів додати 3 квадрата, то вийде 3 квадрата, значить 0+3=3).

- А 0+2=?

0+1=?(вирази записані на дошці)

- Що спільного у прикладах?

(0+ =)

- Чим відрізняються?

(2 доданок і сума)

- Порівняй 2 доданок і суму. Який висновок можна зробити?

(якщо до 0 додати будь-яке число, то вийде те ж саме число)

- Завжди при складанні 0 з числом вийде те ж саме число? Приведи приклади.

- Як це записати в загальному вигляді, у вигляді формули? Давайте замінимо «будь-яке число» буквою «а». Що вийде? (0+а=а)

Формула вивішується на дошці.

Допишіть формули під прикладами.

а+0=а 0+а=а

3) №2 с.30

- Прочитай вираз №2. Продемонструй його на геом.фигурах.(від 2 гуртків відняти 0 гуртків - вийде 2 гуртка, значить 2-0=2)

- А 3-0=?

4-0=?(вирази на дошці)

- Що спільного? (-0=)

- Чим відрізняються? (зменшуване, різниця)

- Порівняй зменшуване і різницю. Зроби висновок.(якщо з числа відняти 0, то вийде те ж саме число)

- Завжди при відніманні з числа 0 виходить те ж саме число? Приведи приклади.

- Як це записати в загальному вигляді, у вигляді формули? Замініть «будь-яке число» буквою «а». (а-0=а)

Формула вивішується на дошці.

а-0=а

4)- Прочитай наступне вираз. Продемонструй його на фігурах. (із 2 овалів відняти 2 овали - вийде 0, значить 2-2=0)

- А 3-3?

4-4? (вирази на дошці)

- Зроби висновок з допомогою слів «будь-яке число». (якщо з будь-якого числа відняти те ж саме число, то вийде нуль)

- Завжди при відніманні з числа того ж самого числа виходить 0?

- Запиши це в загальному вигляді, у вигляді формули. (а-а=0)

Формула вивішується на дошці.

Допишіть формули під прикладами.

а-0=а; а-а=0

5) Прочитай наступне вираз, продемонструй його на мішках. (до мішка, де 0 геом. фігур, додали мішок, де теж 0 геом.фигур - отримали мішок, де немає геом. фігур, значить 0+0=0).

- Зроби висновок. (якщо до нуля додати нуль, то вийде нуль)

Формула на дошці.

0+0=0

6) - Прочитай речення, покажи  його на мішках. (від мішка, де немає геометричних фігур, відняти 0 - вийде мішок без геометричних фігур, значить 0-0=0)

- Зроби висновок. (якщо від нуля відняти нуль, то вийде нуль)

Формула на дошці.

0-0=0

- Повторимо всі властивості нуля за допомогою формул.

а+0=а

0+а=а

а-0=а

а-а=0

0+0=0

0-0=0

VIII. Первинне закріплення (5 хв).

№ 4 с.30

Мета: перевіримо, як ви зрозуміли властивості нуля.

Виконання завдання по ланцюжку з коментуванням. (Діти доводять рішення, користуючись властивостями нуля)

5 - 5

(Якщо від числа відняти те ж число, то вийде 0).

8 - 0

(Якщо відняти 0, то вийде те ж саме число).

6 + 0

(Якщо додати 0, то вийде те ж саме число).

0 + 2

9 - 0

7 - 7

ІХ. Самостійна робота (7 хв).

Рішення завдань на повторення.

№ 6 і № 8 с.31 - завдання виконуються за вибором дітей.

- Яке завдання складніше? Чому?

(самостійне розв'язання прикладів)

- Хто вирішував №6?

Звірте рішення з дошкою.

- Хто впорався без помилок?

- Хто допустив 1, 2, 3, більше 3 помилок? На яких прикладах? Поясни, як треба було вирішувати.

9-1=8 3+3=6 4-4=0

9-2=7 3+4=7 5-4=1

9-3=6 3+5=8 6-4=2

9-4=5 3+6=9 7-4=3

- Що цікавого у прикладах першого стовпчика? (однакове у уменьшаемое, від'ємник збільшується, різниця зменшується)

- Чому?

- Що цікавого у прикладах другого стовпчика? (перший доданок однакове, другий доданок збільшується, сума збільшується)

- Чому?

- Що цікавого у прикладах третього стовпчика? (уменьшаемое збільшується, від'ємник однакова, різниця збільшується)

- Чому?

- Хто вирішував №8? Прочитай відповіді 1 стовпчика,2,3.

Х. Рефлексія (1 хв).

Що означає число 0?

Якими властивостями володіє?

Кого сьогодні можна похвалити за активну роботу?

-Що особливо сподобалося на уроці?

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.