Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Решетняк Ірина Вікторівна,
вчитель української мови і літератури
НВК «Кремінська ЗОШ І – ІІІ ст.. №3 – ДНЗ»
Кремінської районної ради Луганської області
Мета:повторити знання учнів про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки; поглибити знання учнів про незмінювані іменники, навчити визначати в них рід, розвивати вміння вживати незмінювані іменники у зв'язному мовленні; розвивати творче мислення, виховувати бажання збагачувати словниковий запас учнів, необхідність у вивчені української мови.
Тип уроку: засвоєння нових знань. комбінований
Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, мультимедіа, сигнальні картки, кросворд, тестові завдання.
Хід уроку
І Актуалізація опорних знань учнів
• Емоційна підготовка до уроку.
- Я вас вітаю! А це означає, що я бажаю впевненості вам, інтересу, творчості.
- Сьогодні на уроці ви матимете змогу показати свої знання, уміння, навички і ерудицію з теми, назву якої ви дізнаєтесь, коли розв’яжете кросворд.
(на мультимедійній дошці)
|
|
І |
|
|
|
|
М |
|
|
|
|
Е |
|
|
|
|
Н |
|
|
|
|
Н |
|
|
|
|
И |
|
|
|
|
к |
|
|
Перевіка (мультимедіа)
1 з і р к а
2 з м і н а
3 з е м л я
4 к н и г а
5 о н у к а
6 в и ш н я
7 с к е л я
1.Ще не смеркло, а на заході зійшла вечірня…(зірка).
2.Опівдні на вахту заступила нова…робітників.(зміна).
3.Хоч велика вся…, а Батьківщина в нас єдина, це наша Україна, найулюбленіша моя!(земля).
4. … була цікава, тому її швидко прочитали учні всього класу.(книга).
5. Бабусі допомагає…(онука).
6. Найраніше в нашім саду цвіте абрикос, а потім… (вишня).
7. Діти зійшли на вершину гори і побачили, що….звисає над глибокою ущелиною. (скеля).
Відповіді дітей:
1) Я думаю, що це іменник.
2) Я зрозумів, що йдеться про частину мови «Іменник».
- Правильно, це іменник! Кожне друге слово в українській мові – іменник. Ми знайомились із цією частиною мови протягом кількох уроків.
- Як ви думаєте яке завдання нашого уроку?
Відповіді дітей:
1) На мою думку, ми сьогодні будемо повторювати вивчене про іменник. ..
2) Я гадаю, що ми будемо знаходити іменники в реченні, ….
3) Я теж думаю, що ми будемо на уроці пригадувати вивчений матеріал про іменник...
- Правильно, діти, завдання нашого уроку: повторити матеріал про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки; поглибити знання про незмінювані іменники, навчити визначати в них рід, розвивати вміння вживати незмінювані іменники у зв'язному мовленні.
Тестові завдання (мультимедіа)
а) хмариться;
б) хмарно;
в) хмари;
г) хмарний.
2. Що означає іменник як частина мови?
а) ознаку предмета;
б )ознаку ознаки;
в) предмет;
г) дію предмета.
3. Виділити іменник – назву істоти.
а) корабель;
б) магазин;
в) пасок;
г) дитина.
4.Як змінюється іменник?
а) за родами, числами, відмінками;
б) за числами, відмінками;
в) за часами, відмінками;
г)за особами, числами.
5. Який іменник є власною назвою?
а) Футбол;
б) Дніпро;
в) Річка;
г) Сім 'я.
Діти, у нас сьогодні працює «Служба розшуку»
Дібрати до іменників, що означають загальні назви, іменники – власні назви: ( роздруковані на папері)
Місто, кінофільм, медаль, композитор, газета, письменник, кіт.
Тарас Шевченко, «Сузір'я», Київ, Іван Франко, Мурчик, Микола Лисенко, «За відвагу», «Попелюшка».
ІІ Мотивація навчальної діяльності учнів
- Ви були у зоопарку? Кого бачили? (на мультимедіа картинки тварин)
-А зараз, діти, послухайте, що трапилось одного разу з вашим однолітком Миколкою.
В останній день тижня учителька Марія Іванівна порадила дітям відвідати зоопарк і про своє враження написати твір.
Настав понеділок. Миколка з нетерпінням чекав уроку, щоб прочитати свій твір. Діти уважно слухали хлопця.
Твір Миколки (на мультимедіа)
Зоопарк. Яке це диво! Я так давно мріяв про зустріч із різними звірятками. Нарешті моя мрія здійснилась.
У неділю ми з татом поїхали до зоопарку. Спочатку автобус мчав нас шосем, а потім ми їхали метром. І ось довгождана зустріч. Перш за все ми побачили велике шимпанзе. Воно, здавалось, байдуже дивилось на нас, а коли я пригостив його смачним ескімом, то зразу зраділо і кумедно бігало по вольєру. Чубата какаду вражала своїми строкатими барвами. А якою чудовою була маленька колібра. Потім нашу увагу привернула незграбна кенгуру. Зачарований я був і рожевим фламінгом.
Стомлені, але щасливі ми повернулись додому, розповідали мамі про цікавих звірів, а вона пригощала нас смачною какавою.
Діти сміялись разом з Марією Іванівною, а Миколка нічого не розумів: він же так старався.
Учитель.
-Чому ж сміялись діти?
-Тому що Миколка не знає, що є незмінювані іменники.
ІІІ Повідомлення теми, мети і завдань уроку
ІV Усвідомлення нового матеріалу практично
1.Робота в парах
( учні читають правила на с. 79, аналізують, ставлячи один одному питання і наводячи приклади)
2.Евристична бесіда
-Які ж іменники належать до незмінюваних?
-До якого роду належать незмінювані іменники назви неістот?
-Назви тварин належать до якого роду ?
- Назви газет, журналів, географічні назви до якоо роду належать?
Учитель. А зараз повертаємось до Миколчиного твору (він записаний на дошці або спроектований). Які іменники вжито неправильно?
-Як потрібно сказати? Поясніть лексичне значення слів. Записати до зошитів ці іменники в правильній формі.
3.Робота з підручником.
Вправа 136 (Списати, додаючи пропущені закінчення і розкриваючи дужки. Визначити рід виділених слів).
4.Робота біля дошки (на мультимедіа)(самостійна робота)
Замість крапок ввести слово таксі і визначити його відмінок у кожному з речень.
Таксі - найкращий вид міського транспорту.
... довелось чекати недовго. Біля стоянки ... утворилась черга. У ... було тепло та затишно.
Висновок: відмінок незмінюваних іменників визначається за контекстом.
V Закріплення нового матеріалу
1. Замінити словосполучення незмінюваним іменником (мультимедіа)
Автомобільна дорога ( шосе ), стоянка паровозів ( депо ), поїздка за кордон ( турне ), теплий шарф ( кашне ), маленький гаманець ( портмоне ), швейна майстерня ( ательє ) .
(мультимедіа)
2. Творча робота "У кафе" (на мультимедіа)
Завдання: виписати незмінювані іменники.
Меню
Борщ український
Огірочник
Юшка грибна
Картопляне пюре
Деруни зі шкварками
Рагу
Судак по-київськи
Олів'є
Оселедець
Овочі з сиром
Вінегрет овочевий
Сік з яблук
Какао
Ситро
Асоціативний кущ.
Складаємо асоціативний кущ. Знайти незмінювані іменники.
Створюємо матрицю - добираємо до цих іменників прикметники.
Наприклад.
* Меню - багате, бідне, обмежене.
* Ситро - свіже, солодке, газоване.
* Какао - смачне, гаряче, солодке.
* Рагу - овочеве, м ясне, свіже.
* Пюре - рідке, густе, гаряче, смачне.
* Олів' є - запашне, дороге.
8. «Веселі перегони».
Перевірка знань за допомогою питань. Використання сигнальних карток.
Відповідь «так» - синій колір, відповідь «ні» - червоний.
1) Карпати – власний іменник? (Так)
2) Загальні іменники пишуться з великої літери? (ні)
3) Іменники відповідають на питання хто? що? (так)
4) Іменники, до яких можна додати слова мій, він – чоловічого роду? (так)
5) Назви вулиць, сіл, міст пишуться з маленької літери? (ні)
6) Іменники, що є назвами неістот, відповідають на питання що?(так)
7) Іменники-назви неістот належать до середнього роду?(так)
8) Муха цеце – чоловічого роду?(ні)
9) Іменники-назви осіб мають рід відповідно до статі?(так)
-Молодці, всі справились із завданням.
10. Рефлексія уроку.
- Доберіть іменники для характеристики уроку.
Можливі відповіді:
швидкість, цікавість, веселість, увага, творчість, знання, гра, радість, праця, втома, повага, знання, допомога, мудрість.
VІ Підсумки уроку
-Що сподобалось на уроці?
-Що нового дізнались?
-Де можна знайти лексичне значення незнайомого слова?
-Якими вміннями і навичками оволоділи?
9. «Рейтингова панорама». Виставлення оцінок.
- Діти, скажіть, на вашу думку, хто найкраще працював на уроці?
- Хто задоволений собою?
- Кому можна поставити «відмінно»?
VІІ Оцінювання знань, коментування оцінок.
VІІІ Домашнє завдання
Диференційоване завдання:
І рівень – відредагувати твір Миколки;
ІІ рівень - написати діалог, використовуючи подані словосполучення з творчої роботи «У кафе».
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran