Конспект уроку на тему: «Практичне заняття: Розв'язання правових ситуацій з основ теорії права» 

Навчальний рівень: 

Приймич Лариса Іванівна, вчитель історії та правознавства Шумського ліцеюПриймич Лариса Іванівна,
вчитель історії та правознавства
Шумського ліцею
(м.Шумськ, Тернопільська область)

Цілі уроку:  
- формувати вміння застосовувати знання з теми для розв'язання правових ситуацій.
- формувати і в учнів вміння  визначати структуру правовідносин, види юридичних фактів; суб’єкти і об’єкти , зміст правовідносин;
- формувати вміння визначати форми вини, склад правопорушення; 
- удосконалити вміння учнів розв`язувати правові ситуації, вирішувати проблемну ситуацію, пояснювати юридичні терміни, , працювати в групах, загальному колі;
- виховувати інтерес учнів до правознавства, до практичного застосування своїх знань у галузі основ теорії прав.
Очікувані результати: 
після уроку учні зможуть:
- визначати структуру правовідносин, види юридичних фактів; суб’єкти і об’єкти, зміст правовідносин; 
- застосовувати поняття та терміни: правопорушення, вина та підкріплювати прикладами;
- визначати види юридичної відповідальності;
- визначати підстави юридичної відповідальності та обставини, що її виключають в наведених ситуаціях;
- моделювати ситуації з обставинами, що звільняють від юридичної відповідальності;
- аналізувати правові ситуації.
Тип уроку: закріплення нових знань
Форма проведення: урок - гра

Обладнання: 
- картки із завданнями для груп, інтерактивна дошка, комп’ютер, проектор, підручник

Хід уроку
    

І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальна бесіда
1. Що входить до складу правовідносин?
2.Поясніть складові елементи правопорушення.
3. Порівняйте поняття «умисна вина» та «необережність».
4. Які обставини виключають юридичну відповідальність?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Учні, протягом кількох уроків ми вивчали тему «Основи теорії права». Нагадую, що познайомились з  такими поняттями: правовідносини, правопорушення, юридична відповідальність
Мозковий штурм.
-    Як практично ми можемо застосувати наші знання з основ теорії права?

Дійсно тема актуальна, в Україні реформується правова система, суспільство потребує громадян з високим рівнем правової свідомості та культури, які знають свої права та не порушують права інших людей.

IV. Оголошення, представлення теми та очікуваних результатів. 
 Отже, сьогодні, в рамках практичної роботи « Розв’язання правових ситуації з основ теорії права», ми проведемо гру «Юридична консультація». Клас поділений на   чотири команди, у вас є обрані лідери.  На бланку напишіть  назву вашої юридичної фірми, яка буде давати обгрунтовані юридичні консультації.
Правила гри «Юридична консультація»
1. Ви по-черзі відповідаєте на завдання та отримуєте відповідні бали.
2. Лідер визначає спікера, який відповідає, щоразу змінюючи його.
3. Якщо відповідь неправильна або неповна, інша команда може отримати додатковий бал, давши правильну відповідь.
4. Відповіді вчителеві допомагає оцінювати експерт.
5. В кінці гри проводите самооцінювання в командах за поданими критеріями.

Завдання 1. Проаналізуйте наведені ситуації і визначте: 
а) вид правовідносини; 
б) склад правовідносин; 
в) підстави для виникнення правовідносин (юридичні факти)
Група 1) Володимир ( 15 р.) на прохання батьків придбав в магазині хліб; 
Група 2) Слюсар подав заяву  і влаштувався на роботу в приватну фірму «Будівельник»;
Група 3) Олексій Сенченко продав свій колекційний фотоапарат приватному музею «Технік»; 
Група 4) чотирнадцятирічна Ольга надіслала власні вірші до редакції журналу, вони були надруковані; 
Завдання 2. Визначте, чи скоєно правопорушення у випадках, наведених далі, а також форму вини:
Група 1
1. Водій автомобіля раптово втратив свідомість під час серцевого нападу, внаслідок чого було вчинено наїзд на пішохода; 
2. Учень викрав комп’ютер із кабінету історії; 
Група 2.
1. Хлопець, бажаючи продемонструвати подрузі свою силу, підняв її на руки і вирішив, за її згодою, потримати за огорожею балкону. Але сил не вистачило, дівчина внаслідок падіння дістала складні переломи; 
2. Юнаки зустріли на вулиці жінку і вирвали в неї з рук сумку з грішми; 
Група 3.
1. На громадянина А. вчинили напад кілька грабіжників, які, погрожуючи ножами, вимагали віддати коштовності й одяг. 
2. Під час великої пожежі, рятуючи від загоряння житловий будинок, пожежники вибили вікна, що заважали гасити вогонь.
Група 4. 
1. Начальник  безпідставно не виплачував заробітну плату робітникам заводу протягом 3-х місяців ;
2. Пізно ввечері, коли в магазині не було жодного покупця, до нього увірвався хлопець в масці. Погрожуючи продавцю та касиру пістолетом, він наказав віддати всі гроші з каси.

Завдання 3. Визначте, які з наведених правопорушень є злочинами, а які - проступками? До якого виду проступків вони належать?
Група 1
1. Ірина отримала від своїх знайомих велику суму грошей, щоб придбати для них мобільні телефони, після чого зникла. 
2. Богданович, керуючи автомобілем, порушив правила дорожнього руху.
Група 2
1. Дмитро, у нетверезому стані побив пенсіонера Громенка, погрожував усім сусідам розправою.
 2. Андрій проїхав в електричці  „зайцем”. 
Група 3
1. Краленко та Лорак викрали дорогу техніку в сусіда
2. Жанна не виконала роботу, яку їй доручив начальник відділу.
Група 4 
1. Борис вирвав із рук жінки сумочку з грошима і швидко побіг.
 2. 15 – річний Юрко, граючи у футбол, розбив вікно сусіда.

Завдання 4.  Проаналізуйте ситуації та визначте, в яких випадках має настати юридична відповідальність. Визначте її вид. 
Група 1.
1. Карпенко за підробленими документами отримав у банку велику суму грошей; 
2. Валентина образила свою маму під час сімейної лайки; 
Група 2.
1. Діана Д. своєчасно не виконала свою роботу;
 2. Роман Петренко не прийшов на пікнік із друзями.
Група 3.
1. Громяк спізнився на роботу на 1 годину; 
2. Кравчук бажаючи влаштувати свою доньку на роботу в районну адміністрацію, дав посадовій особі хабара.
Група 4.
1. Барило та Чарка нецензурно лаялись в автобусі та чіплялись до пасажирів;
2.  Валентина П.  невчасно повернула кредиту банку «Аваль»

Завдання 5. 
.Визначити склад правопорушення. Дати кваліфікацію дій.
Група 1. Громадянин Злодійкуватий, ідучи по супермаркету, витягнув із кишені громадянина Неуважного гаманця. Через хвилину Неуважний помітив зникнення гаманця і підняв лемент. Охоронці затримали Злодійкуватого через його підозрілу поведінку. При цьому у нього було знайдено гаманець, що належав Неуважному.  
Група 2. Лікар - кардіолог Горобченко призначив хворому лікування від гіпертонії. На 5 день лікування хворому стало погано і він помер, адже один із препаратів мав протипоказання, а кардіолог цього не врахував. Слідством по справі було встановлено, що в діях  лікаря умислу не було. Дайте кваліфікацію дій лікаря.
Група 3. Підприємець Вовк вирішив позбавити життя свого конкурента Зайця. Сховавшись у кущах біля його будинку, біля 8-ої години вечора, він вистрілив із рушниці у чоловіка, який вийшов із-за керма автомобіля, що належав Зайцю. Пізніше виявилося, що він вбив свого конкурента. 
Група 4. Антон кохає Анастасію, проте в нього є конкурент – Артем. Коли Антон побачив,  як Артем проводить додому Анастасію, то напавши на суперника, завдав йому тілесних ушкоджень, лікаря виявили у хлопця струс мозку.

 Завдання 6. Ситуативне моделювання . Змоделювати юридичну ситуацію, з обставинами, що виключають юридичну відповідальність 

Підсумки уроку.
1. Визначення переможця гри , підрахунок балів
2.Оцінити роботу протягом уроку учні повинні самостійно в групах
Показники оцінювання
1. Співпраця з товаришами
2. Намагання зрозуміти та виконати спільні завдання
3. Участь в обговоренні проблеми
4. Висловлювання нових ідей та внесення пропозицій
5. Підбадьорювання  інших до роботи

Прізвище учня 1 2 3 4 5 Оцінка
             

Рефлексія*Було цікаво…
*Було складно…
*Я виконував завдання…
*Я зрозумів,що…
*Тепер я можу…
*Я відчув,що…
*Я навчився…
*Я зміг…
*Я спробував…
*Мене здивувало…
*Урок дав мені для життя…
  *Мені захотілося…
  *Мені на уроці було цікаво,тому що…
  *Мені на уроці було не цікаво,тому що…
  * Я запам’ятав…
Домашнє завдання. 
1. Повторити вивчений матеріал, підготуватись до уроку узагальнення із теми «Основи теорії права»

Презентація. Завантажити

Презентація до уроку «Практичне заняття: Розв'язання правових ситуацій з основ теорії права» 

Презентація до уроку «Практичне заняття: Розв'язання правових ситуацій з основ теорії права» 

Презентація до уроку «Практичне заняття: Розв'язання правових ситуацій з основ теорії права» 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Нові матеріали

Методи і форми роботи з розвитку творчих можливостей студентів на занятті з української літератури. Методична робота за творчістю Лесі Українки
Проект Закону "Про повну загальну середню освіту" вже на розгляді у ВР України: яких новацій чекати найближчим часом?
"За рік навчання я переконалася, що ТНПУ – університет високого рівня", - Тетяна Базилевська
Конспект уроку на тему: «Ефективне спілкування». Презентація
У 2019 р. виділять 200 млн грн на природничо-математичні кабінети у школах
Відома програма тестування вчителів для пілотної сертифікації
ДПА-2019 у 9 класі: поетапно про найголовніше
​​​​​​​На ЗНО-2019 зареєструвалося понад 185,5 тис учасників - а це близько половини від очікуваної кількості
Триває голосування за підручники для учнів 2-го класу НУШ
"Я дуже рада, що лише навчаюсь другий рік, тому що ці емоції переживу ще не один раз", - студентка ТНПУ ім.В.Гнатюка Олена Спяк про навчання в університеті

Популярний ВНЗ

Національний фармацевтичний університет у м.Харкові

ФАРМАЦІЯ СЬОГОДЕННЯ – ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПЕРЕД МАЙБУТНІМ
Ректор університету
Черних В. П. Черних
Валентин Петрович –