Конспект уроку на тему: «Розділові знаки між частинами складносурядного речення». Презентація

Навчальний рівень: 

Даньківська Ольга Петрівна, вчитель української мови та літератури Деснянського навчально-виховного комплексу «Гімназія – загальноосвітня школа І ступеня» Деснянської селищної ради Чернігівської областіДаньківська Ольга Петрівна,
вчитель української мови та літератури
Деснянського навчально-виховного комплексу
«Гімназія – загальноосвітня школа І ступеня»

Деснянської селищної ради Чернігівської області

Мета:    поглибити знання дев’ятикласників про складносурядні речення; формувати вміння правильно розставляти розділові знаки та інтонувати складносурядні речення; розвивати творчі вміння моделювати складносурядні речення за поданим початком, а також використовувати їх в усному й писемному мовленні; за допомогою дидактичного матеріалу виховувати бережне ставлення до природи.

Обладнання: підручник, картки, презентація із використанням картин І.Шишкіна.

Тип уроку:   урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

Доброго дня! Діти, сьогодні у нас на уроці присутні гості, давайте привітаємо їх.

(На екрані слайд 1)

ІІ.  Лексична цікавинка «Слово про слово»

Почнемо наш урок традиційно, із лексичної цікавинки «Слово про слово».  На сьогодні я пропонувала підготувати інформацію про природу, ліс, дерева, тварин. Хто підготував?  … інформація учнів…(На екрані слайд 2).

Інформація учениці …             Ліс і дерево

«Ми щодня одержуємо 4 тисячі  кубометрів лісу», - читаємо в одній газеті. Така фраза звучить по-українському дуже неприродно, бо лісом зветься сукупність дерев, що ростуть на певній площі землі. 

 «Кругом яру зеленіє старий ліс» (І.Нечуй-Левицький).

Одержувати щодня ліс та ще  до того ж, не гектарами, а кубометрами – неможлива річ.

Якщо слово ЛІС має українською мовою одне значення, то ДЕРЕВО – два:   Рослина (На похиле дерево й кози скачуть» - прислів’я)

Матеріал, що добувають із цієї рослини на різні господарсько потреби

 ( «Я покажу, де є хороше дерево на хату» Леся Українка; «Нам треба ще багато будівельного дерева» - з народних уст).

 Отже, у першій фразі треба було написати: «Ми щодня одержуємо 4 тисячі кубометрів дерева».

Учитель.  Дякую. Тепер будемо знати, коли яке слово вживати доречно

ІІІ. Зверніть увагу на екран (Слайд 3), «Природа – це казка, яку треба читати серцем.» Це і є епіграф нашого уроку. До нього ми повернемося пізніше, щоб зрозуміти його суть.

ІV. Актуалізація опорних знань.

А зараз, давайте пригадаємо, яку тему вивчаємо? (Складне речення)

ПОВТОРЕННЯ ВИВЧЕНОГО: (Слайд 4)

*Бесіда.

  • Назвати,  яке речення називається складним.
  • Які речення називаються складносурядними?  Навести приклад.
  • Які сполучники вживаються для  об’єднання  простих речень у складносурядне? (єднальні, розділові, протиставні).

          Тепер, перевірю ваші знання на практиці.

* Тест (Учні отримують картки із завданням, а на екрані Слайд 5)

Установити відповідність між складносурядними реченнями і вжитими в них сполучниками сурядності:

Речення

Сполучник сурядності

А. На горі вітер колише стрункі сосни, а вони  гнуться і клоняться.

1. Єднальний

Б. То сонце усміхнеться нам крізь хмари, то дощик рясно землю поливає.

2. Розділовий одиничний.

В. На ранок рушився вітер і небо заволокло сірими розпатланими хмарами.

3. Протиставний.

Г. Я бачив, як вітер березу зломив.

4. Розділовий повторювальний

Д. Надвечір хмари опустилися нижче, хоч дощ не поспішав напоїти землю довгоочікуваною вологою.

 

  • Виписати одне реченнях виділити граматичну основу і  накреслити схему

- Учні називають правильні відповіді, учитель оцінює роботи і на екрані (Слайд 6)

Речення

А. На горі вітер колише стрункі сосни, а вони  гнуться і клоняться. Протиставний

Б. То сонце усміхнеться нам крізь хмари, то дощик рясно землю поливає. Розділовий повторювальний

В. На ранок рушився вітер і небо заволокло сірими розпатланими хмарами. Єднальний

Г. Я бачив, як вітер березу зломив.

Д. Надвечір хмари опустилися нижче, хоч дощ не поспішав напоїти землю довгоочікуваною вологою.

Розділовий одиничний.

Зверніть увагу! (Слайд 7).У реченні ( На ранок рушився вітер і небо заволокло сірими розпатланими хмарами) не стоїть кома!   Які у вас думки? Чи я забула поставити, чи помилилась, коли друкувала, чи навмисне не поставила? 

Учні висловлюють свої думки…

Запишіть тему сьогоднішнього уроку: «РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ МІЖ ЧАСТИНАМИ СКЛАДНОСУРЯДНОГО РЕЧЕННЯ». (Слайд 8)

Отже, які розділові знаки  ставляться у складносурядному реченні?

Пояснення вчителя.

Розглянемо таблицю: (Слайд 9)

 

Правило

Приклад

Кома ставиться

Між частинами речення, пов’язаними сполучниками сурядності

Природа – майстерня, і людина в ній працівник (І.Тургенєв)

Кома

не ставиться

Сполучники: і(й), та(і), або, чи

 

1.Якщо є спільний другорядний член речення або вставне слово

Уже давно стояла ніч над землею і зорі виблискували з темного неба (Панас Мирний)

2.Коли обидві частини однотипні (називні, питальні, окличні, безособові)

Хай квітне наша Україна і йде весна! (Б.Олійник)

Тиша і  ліс.

 

Крапка з комою ставиться

Коли частини речення далекі за змістом або вже мають усередині розділові знаки

Річка широка та глибока, а вода синя та чиста; і котиться, виблискуючи та шумуючи. (М.Вороний)

Тире ставиться

Якщо у друга частина речення  виражає висновок, наслідок чи різку зміну подій.

Минула  буря – і сонце засяяло (М.Рильський)

Учитель:   - То за яким правилом не ставимо кому у реченні (Слайд  10)

V. Закріплення вивченого

1. Робота з підручником (Опрацювання теоретичного матеріалу, поданого на сторінці 56)  (На екрані Слайд  11)

 Учні самостійно читають правила і повинні додати до пояснення вчителя, що Кома не ставиться, тільки при сполучниках: і(й), та(і), або, чи

(На екрані Слайд  12)

  1. Виконання вправ.

Вправа 92  (усно). Пояснити, чому у І реченні кома поставлена, а у ІІ і ІІІ  – ні. (Учні по черзі читають і пояснюють).  (На екрані Слайд  13)

  1. Буде чисте небо ніжне і тривожне, і земля вбереться в золоту красу.
  2. По дніпровських золотих прикметах ходить осінь в золотих наметах і збирає в запашні долоні від калини кетяги червоні.
  3. А в житі стежка заповітна і перепілка не змовка.

Вправа 95 (усно) пояснити у реченнях уживання тире. (Учні по черзі читають і пояснюють).

Вправа 97.

Розглянути картину, яка вміщена у підручнику (О.В.Заболотний, В.В.Заболотна,Підручник  Українська мова, 9 клас Київ"Генеза"2009р)  біля вправи. 

 Вчитель: Що зображено на картині? Які кольори використовує митець. Які емоції виклакає ця картина?  (На екрані Слайд  14  картина Шишкіна «Дубовий лісок у сірий день»)

  •  Хто такий І.Шишкін?

Інформація про Шишкіна і  його фото (Поповніть свої знання інформацією про митця. 1 учень читає із слайду 15)

Повертаймося до підручника і прочитаємо текст вправи 97.

  • Виразне читання тексту. І учень (Слайд 16    із текстом) 

- Які слова у тексті незрозумілі для Вас?

- Зверніть увагу, хто на автор тексту.

  • М.Стельмах – що вивчали із його творів? («Гуси-лебеді летять…») (Слайд 17   
  • Визначити  стилістичну  належність  тексту.  Якими  засобами образності досягається його художність? (На екрані Слайд  18)
  • Чи звучав би текст, якби були тільки прості речення?
  • У мовленні, написанні творів ми використовуємо складні речення. Для чого..?.(Щоб краще висловити думку….)
  • Прочитати текст ще раз і усно розставити розділові знаки, обґрунтувати вибір. (Учні читають по черзі) (На екрані Слайд  19)

За узліссям розкішно підіймалися вікові дуби, і шматочки неба врізалися в них... Часом на цій вересневій сині вилитими дзвіночками колихалися грона жолудів або виділявся обрис пташини. Зовсім недалеко, мов перекупки, почали сваритися сойки, на якусь хвилину вони порушили чистоту лісових звуків, але ясніше розкрили чутливу глибочінь лісу.

Під склепінням черемхи й дикої яблуні глибоко дихало лісове джерело, і його дихання народжувало чистий, мов сльозинка, струмок. Обабіч нього зеленим пушком кучерявилась дрібненька і напрочуд тонка травиця (За М. Стельмахом).

  • Із тексту вправи виписати 2 складносурядні речення, підкреслити граматичні основи. Визначити вид сполучників. (На екрані Слайд  14 картина «Дубовий лісок у сірий день» потім На екрані Слайд  20)
  • Слово джерело – записати фонетично.( Слайд 21  картина «Джерело»)

Творче моделювання (робота в парах) На екрані Слайд  22

  • Придумати продовження висловів.(Щоб це було складносурядне речення) Записати їх. З’ясу­вати, яким жанрам художньої літератури властиві ці син­таксичні конструкції. Чим зумовлюється їхня виразність? (Учням роздано картки із початком прислів’я,   на екрані слайд 23  із початком прислів’я).

***  Поки учні думають продовження На екрані Слайд  24                  

        -  Учні читають свої варіанти продовження, коментуючи, який розділовий знак і сполучник поставили.

    Учитель - Пропоную подивитися на оригінал народної мудрості. Звернути увагу на розділовий знак між частинами речення.     На екрані Слайд  25

  1. Насміхався кулик з болота
  2. Розумний любить учиться
  3. Учи другого
  4. Краса до вінця

5. Кожух ліпше новий

  • і сам помудрішаєш
  • а друг старий
  • та й сам туди заліз
  • а розум до кінця
  • а дурний любить іншого вчити

VІ.. Домашнє завдання ( диференційовано)  На екрані Слайд  26

Правила сторінка 55 – 56

1. Вправа 94  (1-4 речення)

2. Виписати із художньої літератури складносурядні речення на вивчені правила.

А тепер, трішки пофантазуємо:

«Створи пейзаж»  

Завдання: продовжити речення так, щоб утворилися складносурядні речення, які складатимуть невеликий пейзаж. (Слайд 27  на екрані, учням картки)

1.Грім помалу стихає, і   …                                                                           

2.Неподалік чулося дзюрчання води, а  …

3.Від дороги тягнуться рівно поля …

4.За селом росте пшениця,  і   …

VІІ. Підсумок уроку. Мотивація та виставлення оцінок. На екрані Слайд  28
1. Що нового ви взяли для себе із сьогоднішнього уроку ?
2. Які завдання, виконані на уроці, допомогли вам засвоїти тему?
3. Над чим потрібно попрацювати більше ?  (творче моделювання)

4. Повернемося до епіграфа уроку. На екрані Слайд  29

 Берегти природу «Природа – це казка, яку треба читати серцем.»

Серцем бачив і малював природу І.Шишкін; М.Стельмах, О.Гончар, Леся Українка -  описували її у своїх творах.    Цей ланцюжок можна продовжувати до безкінечності. Я хочу, що ви природу, ніби казку читали, берегли і передали  її неповторність у майбутнє.  На уроці були використані репродукції картин І.Шишкіна.  І слова поета Миколи Луківа додадуть вам настрою:

Струмок дзюрчить, роса блищить, і вогнище палає, і ліс гілками верховіть у небесах витає.

О.В.Заболотний, В.В.Заболотна,Підручник  Українська мова, 9 клас

Презентація до уроку. Завантажити

Презентація до уроку «Розділові знаки між частинами складносурядного речення»

Презентація до уроку «Розділові знаки між частинами складносурядного речення»

Презентація до уроку «Розділові знаки між частинами складносурядного речення»

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.