Конспект уроку на тему: «Умовні та безумовні рефлекси»

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Слюсаренко Валентина Станіславівна,
 вчитель біології
Новожиттівського навчально – виховного комплексу
«Дошкільний навчальний заклад –
загальноосвітня школола І-ІІ ступенів»
Чорнобаївської районної ради Черкаської області


Мета: сформувати уявлення про умовні та безумовні рефлекси як природжений та набутий організм регуляції поведінки ;ознайомитись з умовами та механізмом утворення умовних рефлексів;установити подібність та відмінність між умовними та безумовними рефлексами.

Основні поняття і терміни: рефлекси безумовні, рефлекси умовні, рефлекторна дуга, доцентровий нейрон, відцентровий нейрон, вставний нейрон, ознаки рефлексів

Хід уроку

І. Організація класу, створення психологічного настрою

Вчитель:

Доброго дня!

Вітаю всіх на уроці біології.

Нехай ці 2700 секунд, які ми проведемо разом дадуть нові знання і позитивні емоції.

 Епіграфом нашого уроку будуть слова Аристотеля.

(Учитель звертає увагу учнів на епіграф та девіз уроку, учні зачитують їх та обговорюють.)

Епіграф уроку

“ Розум полягає не тільки у знанні,

але й у вмінні застосувати знання на ділі”

Арістотель

   А працювати ми будемо під девізом:

Девіз уроку

Працюй наполегливо,

Швидко, старанно,

Щоб жодна хвилина

Не втратилась марно!

А свої очікування від уроку ви висловити зможете висловити, передаючи талісман уроку – __________«Здоровчика». ( учні передають м’яку  іграшку).

ІІ. Перевірка знань, вмінь, навичок ( 7хв).

1.Альтернативно - візуальний тест.

Пояснення до тесту:

- На минулому уроці ми вивчили три основні поняття:

БРД – безумовно-рефлекторну діяльність;

УРД – умовно-рефлекторну діяльність:

ВНД – вищу нервову діяльність .

На всі запитання тесту ви повинні відповідати, використовуючи ці три поняття, записуючи абревіатурою.

Учні виконують роботу на комп’ютері в програмі Word.

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ

Вроджені реакції на дію подразників. (БРД)

Набуті реакції організму на зміну умов середовища. (УРД)

Функція кори великого мозку та підкоркових ядер.   (ВНД)

Сукупність взаємопов’язаних нервових процесів, які відбиваються в головному мозку і забезпечують перебіг поведінкових реакції тварин і людини.  (ВНД)

Орієнтувальна реакція людини на сигнал автомобіля. (БРД)

Психічна діяльність людини. (ВНД)

Поведінкові реакції учня на дзвоник з уроку. (УРД)

Успадковані реакції організму, які є характерними для того чи іншого виду. (БРД)

Невпевнені шаги немовляти. (УРД)

Об’єкт дослідження психофізіології. (ВНД)

 Мигання повік очей. . (БРД)

Танок професійної балерини. (УРД)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності  (3хв.)

Інтерактивний прийом „здивуй”

Ви усі бачили, як вилуплюється курча?

Тільки народившись воно рухається за мамою – куркою. Вчені провели дослід. Замість курки перед курчам котили м’яч і курчатко рухалось за м’ячем, як за куркою. Чому?

- Тому що це безумовно-рефлекторна (безумовний рефлекс) діяльність курчати.  

- Сьогодні на уроці ми дізнаємось про безумовно-рефлекторну діяльність та умовно-рефлекторну діяльність людини, зрозуміємо  чому людина здатна спрямовувати свою поведінку до законів і традиції суспільства.

 Учитель звертає увагу на тему і задачі уроку.

Задачі уроку: (знаходяться на моніторі комп’ютера)

Засвоїти поняття «безумовні рефлекси» «умовні рефлекси»,.

Навчитися відрізняти види рефлексів.

Закріпити знання про біологічне значення безумовних рефлексів в житті людини.

Виконати лабораторне дослідження  № «визначення реакцій зіниць на світло».

ІV. Актуалізація опорних знань (5хв.)

-  Пригадайте з курсу біології людини 8 класу, що таке рефлекторна дуга?

З яких частин складається?

Із переліку слів і фраз, що написані на дошці, виберіть і складіть схему рефлекторної дуги.

Перелік слів і фраз: тіло чутливого нейрона, робочий орган, тіло ру­хового нейрона, рецептор, аферентний шлях, тіло вставного нейрона.

Конспект уроку на тему: «Умовні та безумовні рефлекси»

(Перегляд мутфільма)

2. Інтерактивна методика «Ажурна пилка»

I етап. Клас ділимо на 4  групи. Кожна група одержує за­вдання на кольорових картках.

II етап.

Завдання.

1. Прочитайте текст підручника і дайте відповіді на запитання.

2. За необхідності складіть схему.

Група №1 (Зелена картка).

— Що таке ВИД? Які вчені працювали для вивчення ВИД?

Група №2. (Червона картка).

1. Що лежить в основі ВИД ?

2. Які бувають рефлекси? Складіть схему.

Група №3. (Синя картка).

1. Що таке безумовні рефлекси?

2. Складіть схему ознак безумовних рефлексів.

3. Наведіть приклади безумовних рефлексів.

Група №4. (Жовта картка).

1. Що таке безумовні рефлекси?

2. Складіть схему ознак умовних рефлексів.

3. Наведіть приклади умовних рефлексів.

Розповіді доповідачів.

Група №1.

1. ВНД — це сукупність взаємопов’язаних нервових процесів, що відбуваються в головному мозку і забезпечують перебіг поведінкових реакцій тварин та людини.

2. І.М. Сєченов — російський фізіолог, що обґрунтував положення про рефлекторне походження психічної діяльності. Робота «Рефлекси головного мозку» 1863 р.

Рене Декарт вперше запровадив поняття “рефлекс».

І.П. Павлов — фізіолог, академік, лауреат Нобелівської премії. Працював у трьох напрямках: фізіологія руху крові, травлення, вища нервова діяльність. Вивчаючи умовні рефлекси, вчений довів, що в основі поведінки є процеси, що відбуваються в корі великих півкуль головного мозку.

Група №2.

В основі ВНД людини лежать рефлекси.

 Конспект уроку на тему: «Умовні та безумовні рефлекси» 

Група №3.

Безумовні рефлекси — це вроджені відносно постійні реакції організму на дію зовнішнього середовища, що здійснюються за участю нервової системи.

 Конспект уроку на тему: «Умовні та безумовні рефлекси»

VІІ. Підсумки уроку (3хв.)

Рефлексія.

Інтерактивна вправа „Групове інтерв’ю”

Учитель підбиває підсумки, коментує роботу учнів.

Учні відповідають на запитання:

Про що ви дізнались на уроці?

Що вам сподобалось?

Що не сподобалось?

Що викликало труднощі?

Чи справдилися ваші сподівання?

VІІІ. Домашнє завдання (2хв.)

(диференційоване домашнє завдання знаходиться на плакаті „Дерево знань”)

Учні підходять до плакату і обирають кожен свою картку.

Картка №1 (1б.-4б.)

Дати відповідь на запитання в кінці параграфа.

Вивчити основні терміни.

Картка №2.(5б.-8б.)

Дати відповідь на запитання в кінці параграфа.

Вивчити основні терміни.

Виконати завдання в зошит на ст..223.№ 1.

Картка №.(9б-12б.)

Дати відповідь на запитання в кінці параграфа.

Вивчити основні терміни.

Виконати завдання в зошит на ст..223.№ 1.

Підготувати доповідь на тему: «розкрити значення умовних та безумовних рефлексів в житті людини.»

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ