Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Шевчук Андрій Сергійович,
вчитель біології І кваліфікаційної категорії
Філія "Золочівська ЗОШ І-ІІ ступенів"
опорного закладу "Малівська ЗОШ І-ІІІ ступенів"
Боремельської ОТГ Рівненської області
Мета:
Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.
Форма проведення: урок-гра.
ХІД УРОКУ
Вважай, ти втратив день,
Коли не посміхнувся.
А щоб ми не втратили не тільки день, але й навіть 45 хвилин нашого життя, подивіться один на одного, посміхніться й подумки побажайте собі успіхів.
Адже для нас успіх — це:
У — уміння навчатись і працювати
С — співробітництво в групах
П — подолання труднощів
І — ініціативність
X — хороший настрій
Ці складові необхідні для нашого уроку, і я бачу у ваших очах нетерпіння й очікування чогось нового.
Знання лише тоді знання, коли вони здобуті зусиллями своєї думки, а не тільки пам’яттю. Л. Толстой
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Домашнім вашим завданням було підготувати повідомлення про історію відкриття кровообігу
- Дівчинка. Учені порівнюють мене з унікальним насосом. Дійсно, я все життя перекачую кров зі своєї лівої частини в аорту, а з неї — в артерії, капіляри, вени й по двох порожнистих венах повертаю кров у праву половину.
У мене все дуже просто! Нічого зайвого, і в цій простоті вся моя складність.
За 70 років життя людини я скорочуюся 2,5 млрд. разів без єдиної зупинки на поточний або капітальний ремонт. Недарма про мене говорять: «Серце — це життя». В усі часи серце було в пошані у поетів, мислителів, лікарів. Скільки віршів, пісень, поем написано про нього! Хто краще за поетів розкриває дивні властивості неспокійного, трепетливого, благородного, безстрашного, чистого, твердого, хороброго, чуйного, злого, щедрого, ніжного й доброго людського серця.
ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Мабуть, ви трішки шоковані, але сьогоднішній урок буде пов'язаний із багатьма предметами, тому приготуйтеся до сюрпризів. Сьогодні ми з вами проведемо підсумково-узагальнюючий урок за темою «Кров і кровообіг». Споконвіків за кров'ю визнавали велику силу, нею скріпляли священні клятви, шлюби. Давні греки приносили кров у жертву богам, а їхні лікарі лікували душевнохворих кров'ю здорових людей. В Україні навесні хворим робили кровопускання, щоб омолодити організм.
Зараз ми вирушимо в подорож-гру людським організмом. Наприкінці нашої мандрівки ми підіб'ємо підсумки.
Отже, працювати ви будете в групах. У кожній з груп є спостерігач, який буде наглядати за роботою кожного її учасника. а наприкінці уроку ви всі отримаєте оцінки. Але спочатку згадаємо правила роботи, яких ми будемо дотримуватися:
- Оцінювати ваші знання ми будемо такими сердечками. Група, яка набере більше сердець буде переможцем.
- Готові? Вперед!
Вправа «Очікування»
Кожна група має обговорити те, що вона знає за темою, і приклеїти своє яблуко:
ІV УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА ПОВТОРЕННЯ МАТЕРІАЛУ
КРАЇНА ЖИТТЯ
Організм наш мудрий, дивний,
Як велике місто, край.
Ідеальний, прогресивний,
Мов комп'ютер, порівняй!
Систем тут різних є багато:
Опорно-рухова, травна,
І гуморальна, й видільна,
І ще нервова — головна.
Важливий орган, величавий,
Керує організмом, править.
Удень він б'ється і вночі,
І серцем звуть його усі.
По судинах прямує кров,
В ній кисень їздить, мов барон,
А ще поживні речовини,
Всі мінерали й вітаміни.
Еритроцитів тут багато,
І немаленька їхня хата.
Є тут гормони: ці хлоп'ята
Вас змусять плакать, реготати.
Така в житті відповідальна
Система нейрогуморальна.
А кров — то сила, вічна, нова
І для людей обов'язкова!
Слова цього вірша допоможуть нам у першому конкурсі.
Ми будемо подорожувати станціями організму людини.
Станція «Гематологія»
Я ставлю питання. Той, хто швидше підніме руку, має право на відповідь. Якщо ви підняли руку раніше, ніж я поставила запитання, у вас фальшстарт — право відповіді отримує інша команда. Наприкінці турніру ми підіб'ємо підсумки, і та команда, яка дасть більше правильних відповідей, отримає звання магістра гематології.
Запитання
Станція «Біологічна»
Біологічний диктант
1. Позначте компонент крові, в якому міститься білок гемоглобін:
а) плазма; б) лейкоцити;
в) еритроцити; г) кров'яні пластинки.
2. Позначте компонент крові, в якому міститься білок фібриноген, що бере участь у зсіданні крові:
а) плазма; б) лейкоцити;
в) еритроцити; г) кров'яні пластинки.
3. Позначте компонент крові, який захищає організм від хвороботворних організмів шляхом фагоцитозу:
а) плазма; б) лейкоцити;
в) еритроцити; г) кров'яні пластинки.
4. Позначте компонент крові, з діяльністю якого пов'язаний імунітет:
а) плазма; б) еритроцити;
в) лейкоцити; г) кров'яні пластинки.
5. Позначте вид імунітету, який виник у людини після уведення лікувальної сироватки:
а) вроджений; б) активний;
в) пасивний; г) клітинний.
6. Позначте, кров якої групи можна переливати людині з групою крові І (0):
а) тільки І (0);
б) тільки І (0) і II (А);
в) тільки І (0), II (А), III (В);
г) І (0), II (А), III (В), IV (АВ).
7. Позначте білок, який є основою тромбу, що утворюється під час зсідання крові:
а) актин; б) тромбін;
в) фібрин; г) фібриноген.
8. Позначте групу хімічних сполук, до яких належать антитіла:
а) білки; б) ліпіди;
в) вуглеводи; г) нуклеїнові кислоти.
9. Позначте твердження, яке відповідає поняттю гомеостаз:
а) опірність, несприйнятливість організмом генетично сторонніх білків, організмів, отруйних речовин;
б) перетворення рідкої крові на еластичний згусток у результаті переходу розчинного в плазмі крові фібриногену в нерозчинний фібрин;
в) узгодженість перебігу фізіологічних процесів у організмі;
г) сукупність складних пристосувальних реакцій організму, спрямованих на усунення або максимальне обмеження дії чинників зовнішнього та внутрішнього середовища, які порушують відносну динамічну сталість
внутрішнього середовища організму.
10. Позначте кровоносні судини, по яких кров надходить у ліве передсердя:
а) легеневі вени; б) легеневі артерії;
в) верхня порожниста вена; г) нижня порожниста вена.
Станція «Екологічна»
В Україні діють близько 1700 шкідливих забруднювачів атмосфери, з них 1000 — особливо небезпечні. Концентрація пилу, фенолу, канцерогенів у приземному шарі атмосфери великих міст перевищує гранично допустиму норму в 10 і більше разів. Особливо негативно впливає радіація, яка руйнує клітини імунної системи, тому всім нам потрібно потурбуватися про збереження чистоти довкілля. Ви, як школярі, повинні брати активну участь у шкільних заходах з охорони природи, екологічних марафонах, вивчати рослини, які мають цілющі властивості, щоби вміти надати допомогу в разі захворювань.
Екологічна гра «Допоможи собі сам» (випереджувальне завдання)
Здається, що в будь-якій ситуації ми зможемо допомогти собі, але...(Входить ЧУМА)
Станція «Українська література + біологія»
Чума з лопатою ходила,
Та гробовища рила, рила.
Та трупом, трупом начиняла
«І со святими» не співала,
Чи то городом, чи селом
Мете собі, як помелом.
Т. Г. Шевченко
Так писав поет про страшну хворобу — хворобу минулого тисячоліття.
Скажіть, будь ласка, про яку хворобу третього тисячоліття можна зараз так сказати?
СНІД — синдром набутого імунодефіциту.
ВІЛ — вірус, який спричиняє захворювання на СНІД.
Шляхи зараження
1) Кров, медичні інструменти;
2)статевий;
3) через хвору матір новонародженій дитині.
4) що саме уражує ВІЛ
(Вірус СНІДу уражає найважливішу ланку імунної системи, її командний центр — це Т-лімфоцити. Проникаючи в лімфоцит, вірус якийсь час, близько п'яти-семи років, живе в ньому, не виявляючи себе. При цьому, однак, виробляється невелика кількість антитіл до вірусу, що циркулює в крові (за їх наявністю саме й роблять висновок про зараження). Людина ще не хвора, але є носієм вірусу, тобто потенційним хворим, здатним заразити СНІДом інших людей. Захворювання розвивається повільно, протягом кількох років. Єдиною ознакою хвороби може бути лише збільшення кількох лімфовузлів. За подальшого впливу якої-небудь інфекції, навіть не дуже небезпечної, вірус СНІДу активізується, починає стрімко розмножуватися, знищуючи Т-лімфоцити. У результаті порушується формування імунної відповіді, й опірність організму будь-яким інфекційним захворювань різко зменшується.)
5) Шляхи профілактики
(Учні самостійно роблять висновки про толерантне ставлення до людей, хворих на СНІД.)
Фізкультхвилинка
А тепер у нас розминка,
А тепер фізкультхвилинка.
Встали рівно біля парт,
Починаємо наш старт.
Хлопці й дівчата!
Колони підрівняйте
Й розминку-веселинку
Зі мною починайте.
Руки в сторону та вгору
На носочки підніміться.
Підніміть голівку вгору
Й на долоньки подивіться.
Руки в сторони розводим,
Опускаєм плавно вниз,
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо
Раз присіли — руки прямо.
Встали. Знову все так само.
Вправу дружно почали.
Нахил вліво — раз, два, три!
Повертаємося вправо.
Все виконуємо гарно.
Вліво, вправо повернулись.
Ось розминці вже й кінець.
Хто ж старався – молодець!
Станція «Народознавство»
(Учням потрібно було підготувати прислів'я та приказки про кров.)
Станція «Медична»
На нижньому боці кожної із шести пелюсток — завдання. Ви знімаєте одну з пелюсток, де для вас записано завдання.
Пелюстка 1. Щоби зупинити цю кровотечу, слід тимчасово притиснути ушкоджену судину, знезаразити рану й накласти тісну пов'язку. (Венозна)
Пелюстка 2. Щоби зупинити цю кровотечу, слід вище від місця поранення швидко притиснути пальцем ушкоджену судину й накласти джгут. (Артеріальна)
Пелюстка 3. Людина, в якої виникла ця кровотеча, стає блідою, на її обличчі виступає холодний піт, пульс частішає та слабне. До ймовірного місця кровотечі прикладають холодний компрес. (Внутрішня)
Пелюстка 4. Ця кровотеча характеризується пульсуючим струменем, подібним до фонтану. Кров має яскраво-червоний колір. У цьому випадку діяти треба негайно. (Артеріальна)
Пелюстка 5. У разі цієї кровотечі, особливо коли ушкоджені великі судини, зсідання крові не здатне швидко зупинити її. Кров витікає рівномірно й має темний колір. (Венозна)
Пелюстка 6. Ця кровотеча виникає за незначного поранення. Вона не призводить до великої втрати крові й легко зупиняється. (Капілярна)
Станція «інформаційна»
Вам необхідно опрацювати картки, у яких описано цікаві факти про кров.
Символіка крові
Кров символізує життєвий потік: у дохристиянських культурах вважали, що вона несе запліднюючу силу, містить частину божественної енергії. Наприклад, кров, пролита в землю, зробить її родючішою. Кров'ю (а згодом фарбою відповідного червоного кольору) змащували лоби тяжкохворих, породіль і новонароджених, щоби додати їм життєвих сил. У часи розквіту ацтекської імперії за рік проливали кров 20 000 жертв, щоби надати енергії Сонцю, коли вранці воно поверталося із загробного світу. На мексиканській кориді досі збереглася традиція (тепер уже необов'язкова) пити кров. У римо-католицькій і православній традиціях для причащання використовують вино, яке символізує кров Христа.
Кровна помста
Цей вид регулювання стосунків між кланами — один із найстародавніших. Кровна помста з'явилася ще в додержавницький період — період існування общинного ладу. Кровна помста реалізовувала принцип «око за око». Справа в тому, що вбивство члена общини вважали передусім завданням збитку общині, а кровна помста була способом відновлення балансу сил. Тому в деяких культурах необов'язково було карати саме вбивцю, досить «еквівалентного обміну» — наприклад, убивства будь-якого чоловіка, що належить до клану-кривдника. На ранніх стадіях появи державності кровна помста не зникла, але змінився підхід до неї: винищування стало більш вибірковим. Наприклад, обмежувалося коло людей, які могли стати жертвами кровної помсти (усі чоловіки роду або тільки сини вбивці), обмежувалися місця для здійснення кровної помсти, зменшувалося коло тих, хто міг цю помсту здійснювати. З часом справа дійшла до заміни кровної помсти штрафом установленого розміру — це було прописано й у Салічній правді, і в Руській правді. Так людське життя одержало грошовий еквівалент.
А зараз прослухайте учнівські перли з нашої теми.
IV. Узагальнення, систематизація знань і вмінь учнів
А тепер у нас у гостях передача «Свобода слова», і я хочу, щоби кожен з вас висловився, починаючи зі слів:
IV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Сьогоднішній підсумковий урок у формі гри мав не стільки теоретичне, скільки практичне значення, адже для попередження хвороб серцево-судинної системи необхідні достатні фізичні навантаження, дотримання режиму праці, відпочинку, правильне харчування, відмова від шкідливих звичок.
Підбиваються підсумки вправи «Очікування»
Оцінювання учнів
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Пригадайте які органи дихання притаманні різним тваринам? Складіть коротке повідомлення.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran