Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Бондарчук Ольга Максимівна,
вчитель української мови та літератури
ЗОШ №5 1-3 ступенів
міста Коростеня Житомирської області
« Ми мовчимо, поезія і я, ми одна одній дивимось у вічі»
Л. Костенко
Мета уроку: Увести дітей в світ поезії Ліни Костенко, познайомити та систематизувати біографічні відомості про поетесу, розвивати відчуття краси поетичного слова, творчу уяву, удосконалювати вміння аналізувати поетичні твори та ознайомити з українськими фольклорними типами; виховувати інтерес особи митця, лірики, гарний смак; розвивати усне звязне мовлення, асоціативне мислення, уміння виразно читати поезії.
Методи уроку: Еврестична бесіда, робота в парах, «Мозкова атака», «Творча лабораторія», «Мікрофон», незакінчені речення.
Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу з елементами інсценізації.
Хід уроку
Я вибрала долю собі сама,
І що зі мною не станеться,-
У мене жодних претензій нема
до Долі – моєї обраниці.
Коли Бог наділяє жінку талантом, то прирікає її на нелегкий шлях. Поклавши на неї обов’язки матері, дружини, котрих, здається, вже достатньо, талант у руках жінки стає реалізованим тоді, коли жінка перебуває в гармонії з життям.
Ми знаємо імена таких жінок-митців в українській літературі багато.
- А чи знаєте ви жінок-письменниць, які презентують сучасний літературний процес?
(О. Забужко, К. Мотрич, М. Матіос, Л. Костенко)
-А що це там за така панянка сидить у куточку? ( Учениця читає поезію Ліни Костенко «Лист»)
На одному з малих полустанків я чекаю поїзда зранку. Влаштувалась в кутку на лаві, щоб мене не знайшли цікаві. Протяг має в’їдливий присмак паравозного сизого диму, і стоїть невмитий присмерк за розхитаними дверима.
Десь там брязкіт і скреготіння, залізничний постійний шум…
Я поклала папір на коліно, я стривожені вірші пишу. Наче прозу пишу – без розбивки на рядків розмаїтті пласти, щоб здавалось на перший погляд, що пишу я звичайні листи.
Власне, це не далеко від правди.
Інша форма – той самий зміст. Адресовані людям вірші - найщиріший у світі лист.
Автор цієї поезії - наша сучасниця Ліна Василівна Костенко. Постать цієї жінки ще за її життя овіяна легендами : брак інформації, 16 років заборони, «внутрішня еміграція» якнайкраще сприяли цьому.
Феномен Л. Костенко полягає в тому, що, попри всі її зусилля залишатися в тіні, вона є однією з найбільш відомих і популярних. Це під дверима її квартири шанувальники залишають квіти, а поети-початківці через сусідів передають свої твори.
Василь Симоненко про творчість Л. Костенко сказав так: «Довгі роки творчість Ліни Костенко замовчувалась. Так книгу поезій «Зоряний інтеграл» уже набрану було наказано розсипати. Теж саме вчинили й з наступною збіркою «Княжа гора». Але сьогодні поезія Л. Костенко знаходить свій шлях до читача. Мабуть, небагато лишилося в Україні людей, для яких ім’я Ліни Костенко було б незнайоме. Її вірші широко публікуються, звучать пісні на її слова. Ім’я Л. Костенко стало уособленням сучасної інтелектуальної культури нової самостійної України.»
Вчитель: Знайомство з творами поетеси – це занурення в наше минуле і сучасне. Це поезія, яка є пророчою. Її творчість є однією із золотих сторінок української літератури.
Ліна Костенко - окрім того, що відома поетеса, вона мама, дружина, бабуся.
Про її життя переглянемо презентацію «Особисте життя», підготовлену учнями класу.
Враження 1:
Дослідник життя і творчості Л. Костенко Іван Бокій писав:
«Родинне виховання було звичайним за житейськими мірками, але «На рівні вічних партитур» : батько знав 12 мов, вільно почувався у всіх науках, тому чи не всі їх у школі викладав, і духовний досвід його матері, їхній стоїцизм, загартований у пеклі випробувань, донька засвоювала, переплавляла у собі змалку.»
Згодом батька забрали від сім’ї на 10 років. Ліна стала дочкою «ворога народу».
Враження 2:
У перших збірках поетеси – «Проміння землі» та «Вітрила» не було віршів про Леніна.
На той час такі твори вважали обов’язковими і не включити їх у збірку було проявом сміливості і принциповості. М. Жулинський дуже точно зауважив:
«Ліна Костенко – це позиція. Національна. Горда.»
Враження 3:
Максималізм і принциповість поетеси стали причиною того, що дві збірки поезій – «Зоряний інтеграл» та «Княжа гора» не вийшли друком. Вона єдина з усіх членів Спілки письменників, хто виступив з протестом проти вводу радянських військ у Чехословаччину 1968 року. Наслідком такої позиції було 16 років мовчання. Але «совість на харчі» поетеса міняти не збиралась.
Враження 4:
Ліна Василівна – єдина, хто відмовився від звання Героя України. «Це ви мене в отакий ряд ставите?» - запитала вона. І відрізала : « Я політичної біжутерії не ношу.»
Вчитель:
Найвище за все поетеса ставила за обов’язок казати правду своїми віршами. На запитання «Як твоє ім’я? Чи варта такої плати?» Доля відповідає :
«Поезія – рідна сестра моя, а правда – це наша мати.»
За таку позицію поетеса розплачувалась неприйняттям з боку влади. І хоч їй удалося уникнути сталінськи репресій, але готовність жертвувати життям за переконання була не просто позицією, а глибоким переконанням. У свої супутники вона обирає тих, кого світ ловив і не впіймав – Шевченка та Сковороду.
- Чим викликане 16річне мовчання і заборона творів?
(Захист заарештованих А. Горської, І. Дзюби, протест проти вводу військ у Чехословаччину.
Хронологічний диктант (усно)
Учні один одному ставлять питання по біографії Л. Костенко.
Пастораль, аргонавти, анциболи.
Архетипні образи ( мальви, степ, діди, матері )
Виконавець – О. Богомолець.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran