Конспект уроку на тему: «Ніхто не має права образити людину. Про права дитини. Ознайомлення з Конвенцією про права дитини»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Пташнік Лариса Василівна,
вчитель початкових класів Бриківського НВК  І-ІІ ст.,
Шумського району Тернопільської області

 

Мета уроку: формувати в учнів уявлення про Декларацію прав дитини, з′ясувати обов′язки та права дітей; розвивати вміння висловлювати свою думку; виховувати почуття відповідальності за себе і свої вчинки.

Обладнання: малюнки Декларації прав дитини, іграшковий мікрофон, малюнки-ілюстрації до казок, «Правове дерево».

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Вчитель.

Діти, до нас завітали гості. Поверніться, усміхніться, привітайтесь. А зараз щиро і сердечно привітаємо один одного такими словами:

Вчитель: Я всміхаюсь сонечку.

Учні: Здрастуй, золоте!

Вчитель: Я всміхаюсь квіточці.

Учні: Хай вона росте!

Вчитель: Я всміхаюсь дощику.

Учні: Лийся, мов з відра.

Вчитель: Друзям усміхаюся.

Учні: Зичу їм добра!

Вчитель. Тож поверніться один до одного і подаруйте посмішку. Щоб урок був цікавим, змістовним, якими ви повинні бути на уроці?

Учні: Уважними і активними.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.

Вступне слово вчителя.

Діти, сьогодні у нас урок незвичайний, урок мандрівка, урок-казка.

Тема нашого уроку – «Ніхто не має права ображати людину. Про права дитини».

Про що ви дізнаєтесь на уроці?(очікування,відповіді учнів)

На уроці ви ознайомитеся зі своїми правами, але й запам’ятаєте свої обов’язки.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

  1. Бесіда.

Вчитель. У мене в руках є скринька. Подивіться у скриньку, усміхніться тому, кого ви бачите(на дні скриньки лежить дзеркало).

Щойно ви усміхнулись найголовнішій людині  на Землі – дитині.

  • Чому діти найголовніші на Землі? (міркування учнів).
  • Тому і кожна держава піклується про дітей, захищає їх права.
  1. Вправа «Мікрофон».
  • Подумайте і скажіть, що таке право? (міркування учнів)
  1. Читання тексту

«Ніхто не має права ображати людину»(ланцюжком).

  1. Робота за змістом прочитаного.
  • Хто вам сподобався у цьому оповіданні?
  • Чому?
  • Яким був дядько?
  1. Робота в парах.

Дібрати прислів’я, якими можна охарактеризувати героїв.

Життя дано людині на добрі справи.

Зла людина зліша від вовка.

У лиху годину пізнаєш вірну людину.

Добра людина – надійніша від кам’яного мосту.

  1. Словникова робота.

У тексті вам зустрічалося незнайоме слово. Прочитайте це слово. Що воно означає?

  1. Робота з підручником.

Читання статті «Про права дитини».

  • Коли була прийнята Декларація прав дитини?
  • Якою організацією?
  1. Розповідь вчителя про Конвенцію про права дитини.

(діти розглядають малюнки в підручнику).

  1. Гра «Ти котись, веселий м’ячик».

Ти котись, веселий м’ячик,

Швидше, швидше по руках.

(у кого лишився м’ячик, той розказує права. На «правовому дереві» показує відповідний малюнок.)

  1. Фізкультхвилинка.

Ви також маєте право на відпочинок  на уроці.

  • Я бажаю вам здоров′я, радості, знань усім тим, хто ліворуч (руки підняті, повертаються ліворуч).
  • Я бажаю вам здоров′я, радості, знань усім тим, хто праворуч біля мене (руки на грудях повертаються праворуч).
  • Я бажаю вам здоров′я, радості, знань усім тим, хто попереду мене (руки перед собою).
  • Я бажаю здоров′я, благополуччя всім дітям, які живуть в моєму селі (руки підняті).
  • Я бажаю  здоров′я,  щастя і миру всім дітям України (руки в сторони).
  • Я бажаю здоров′я, щастя, радості і миру всім дітям на Землі (повертаються вліво і вправо, руки розведені).

ІV. Закріплення вивченого матеріалу.

(«Мозковий штурм»).

  • Дослідіть, які права героїв порушувалися і допоможемо нашому дереву розквітнути.
  1. Інсценізація ситуації.(герої: Заєць, Лисиця, Ведмідь.)

Зайченя.(стрибає на скакалці) Раз, два, три, чотири, п′ять.

Вийшов Зайчик погулять!
В мене є смачна цукерка,
Є скакалка, є люстерко.

Лисиця. Йди сюди, малий, вухатий!

Мусиш все мені віддати!
Дай скакалку! Дай цукерку!
Та й нащо тобі люстерко?
Це мені воно згодиться,
Я ж красунечка-Лисиця.(відбирає все у Зайця)

Ведмідь.  Декларації, Лисице,
Ти, звичайно, не читала.
Є такий Закон на світі,
Це серйозна дуже справа.
Ображать не маєш права
Слабших себе і малих.
То ж віддай все Зайченяті,

Бо такий Закон для всіх.

  • Яке право Декларації порушила Лисиця?

(Жодна дитина не повинна бути скривджена)

(До дерева прикріплюється квітка).

  1. Гра «Казкові герої та порушення прав».

Робота в групах.(діти розглядають ілюстрації до казки «Попелюшка», «Червона Шапочка»).

Бесіда за ілюстрацією.

  • Якою була Попелюшка?
  • Чому мачуха і сестри її не любили?
  • Чи мали вони право ображати дівчинку?
  • Які права порушила мачуха?

(Право на відпочинок. Право на дозвілля. Право на любов і піклування.)

  • Вовк з′їв бабусю і Червону Шапочку. Який закон він порушив? (Право на життя)
  • Які права ви ще запам′ятали?

(Діти називають права і прикрашають дерево).

  1. Повторення обов′язків учнів.

а) Відгадування загадки.

Миротворця із мультфільму
Знає весь малий народ.
Це, звичайно, дуже добрий
І веселий …(Леопольд).

  • Чому кіт сумний?
  • Кому буває прикро через вашу поведінку?
  • Що потрібно запам′ятати? (Про свої обов′язки).
  • Які ваші обов′язки?

б) Гра «Право чи обов′язок»

(Учитель називає перелік прав і обов′язків. Коли називаються права, діти плескають в долоні; коли обов′язки – крокують на місці).

  1. Берегти шкільне майно.
  2. Лікуватися.
  3. Відпочивати.
  4. Безкоштовно навчатися.
  5. Старанно вчитися.
  6. Допомагати рідним.
  7. Жити у сім′ї.

V. Підсумок уроку.

1. Бесіда.

- Чи сподобався наш урок?

- Чи знання в майбутньому вам пригодяться?

2. Гра «Будь уважним»

Вивчили усі права
І тепер в нас буде гра.
Якщо право є в Законі –
Дружно плескаймо в долоні.
А якщо його нема –
Буде в класі тишина.

  • Кожна дитина має право на любов і піклування.
  • Кожна дитина має право їсти тільки сухарики, чіпси, морозиво.
  • Всі діти рівні в своїх правах.
  • Всі діти мають право на повноцінне харчування.
  • Жодна дитина не повинна мити посуд.
  • Всі діти мають право на відпочинок і дозвілля.
  • Всі діти мають право на освіту.
  • Всі діти мають право на медичну допомогу.
  • Жодна дитина не повинна бути ображеною і приниженою.
  • Діти, у вас на партах є сердечка. Подаруйте їх казковим героям, які вам сподобалися.

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Національний фармацевтичний університет у м.Харкові

ФАРМАЦІЯ СЬОГОДЕННЯ – ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПЕРЕД МАЙБУТНІМ
Ректор університету
Черних В. П. Черних
Валентин Петрович –