Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Соколінська Вікторія Володимирівна,
вчитель правознавства
Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4
Нетішинської міської ради Хмельницької області
Поняття і терміни: «цивільне право», «цивільна правосуб'єктність», «право власності», «позовна давність», «правочин», «цивільний договір», «спадкове право», «спадкодавець», «спадкоємець», «цивільно-правова відповідальність».
Обладнання уроку: підручник, Цивільний кодекс України, картки із завданням для роботи в парах, картки із завданням для роботи в групах, схеми «Цивільні правовідносини», «Система цивільного права», «Право власності», таблиця «Цивільна дієздатність фізичних осіб».
Хід уроку
Аналіз виконання контрольної роботи
Учитель знайомить учнів з результатами виконання контрольної роботи.
Бесіда на повторення
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Робота в парах
Українські юристи, аналізуючи у 2003 р. на сторінках журналу «Право України» тільки-но ухвалений Цивільний кодекс України, зауважили: «Застосування його положень приведе до значних суспільних зрушень. Він буде сприяти розбудові в Україні громадянського суспільства і зростанню добробуту її громадян, оскільки безправний не може бути заможним».
Як ви вважаєте, чому юристи так високо оцінили призначення Цивільного кодексу і його роль у суспільному розвитку?
Цивільне право — це галузь права, що врегульовує цивільні правовідносини, тобто майнові та особисті немайнові відносини між юридично рівними учасниками.
Бесіда на повторення
Що таке предмет і метод правового регулювання?
Предметом цивільно-правового регулювання є особисті немайнові й майнові відносини.
Робота зі схемою
Учитель пропонує учням розглянути та прокоментувати схему.
Цивільно-правовий метод характеризується такими ознаками:
Завдання для роботи в парах
Ознайомтесь із статтею 2 Цивільного кодексу України та вкажіть учасників цивільно-правових відносин.
Цивільний кодекс України
Стаття 2. Учасники цивільних відносин
1. Учасниками цивільних відносин є фізичні особи та юридичні особи (далі — особи).
2. Учасниками цивільних відносин є: держава Україна, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.
Система цивільного права складається з двох частин — Загальної та Особливої. Загальна частина містить норми, які застосовуються в регулюванні всіх цивільно-правових відносин. Ці норми є основоположними для всіх інститутів цивільного права. До Особливої частини входять правові інститути, які, базуючись на положеннях Загальної частини, регулюють конкретні особисті немайнові і майнові відносини. Складовими Особливої частини є також підгалузі (речове право, зобов'язальне право, спадкове право). У свою чергу, зобов'язальне право включає інститути купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання, підряду, майнового найму. Субінститутом договору купівлі-продажу є договір купівлі-продажу в роздрібній торгівлі. (Учитель ілюструє свою розповідь за допомогою схеми.)
Найважливішим актом цивільного законодавства є Конституція України. Цивільний кодекс України, який набрав чинності 1 січня 2004 р., детально регламентує всі сфери сучасного суспільного життя — об'єкти і суб'єкти цивільних прав та обов'язків, право власності й особисті немайнові права особи, право інтелектуальної власності та зобов'язальне право, види зобов'язань і спадкове право.
Відповідно до Цивільного кодексу України актами цивільного законодавства України також визнаються:
2. ОСОБЛИВОСТІ ЦИВІЛЬНОЇ ПРАВОСУБ'ЄКТНОСТІ ФІЗИЧНИХ ТА ЮРИДИЧНИХ ОСІБ.
Бесіда на повторення
Що таке правосуб'єктність?
Для визнання осіб суб'єктами цивільного права необхідною є наявність цивільної правосуб'єктності, тобто їхньої право- та дієздатності.
Цивільна правоздатність закріплюється в цивільному законодавстві як рівна для всіх і кожного, незалежно від походження, соціального і майнового :тану, расової та національної належності, статі, освіти; мови, релігійних поглядів, роду і характеру занять, місця проживання тощо. Жодний громадянин упродовж свого життя не може бути позбавлений цивільної правоздатності, але може бути обмежений у ній.
Допускаються два види обмеження цивільної правоздатності — добровільний і примусовий. Одним із прикладів добровільного обмеження цивільної правоздатності можна визнати випадок, коли особа, яка стала ченцем, добровільно відмовляється від деяких цивільних прав. Примусове обмеження цивільної правоздатності є допустимим лише тоді, коли воно передбачене законом (обмеження волі, виправні роботи, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, адміністративний нагляд, позбавлення права керувати транспортним засобом тощо). Такі обмеження реакцією держави на протиправну поведінку особи або заходом профілактики та лікування небезпечних захворювань.
Цивільну дієздатність має фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій та може керувати ними. Обсяг цивільної дієздатності виникає не одразу після народження, а поступово, у міру досягнення певного віку, і залежить від психічного здоров'я фізичної особи. Цивільний кодекс України встановлює обсяг цивільної дієздатності, який може бути обмежений виключно у випадках і в порядку, установленому законом.
Обсяг |
Для якої категорії фізичних осіб встановлено |
Зміст |
Повна |
Повнолітні особи (із 18 років). Особи, які скористалися наданим законом правом одружитися до досягнення повноліття. Особи, яким виповнилося 16 років і які працюють за трудовим договором або бажають займатися підприємницькою діяльністю. Особи, які записані матір'ю, батьком дитини до досягнення ними повноліття. |
Фізична особа визнається здатною своїми діями набувати для себе цивільні права і самостійно їх здійснювати, а також здатна своїми діями створювати для себе цивільні обов'язки, самостійно їх виконувати та нести відповідальність за їх невиконання. |
Неповна |
Фізичні особи віком від 14 до 18 років (неповнолітні).
|
Мають право самостійно розпоряджатися своїм заробітком, стипендією або іншими доходами. Вони також самостійно здійснюють права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом, укладають правочини за згодою своїх батьків (усиновлювачів) або піклувальників. Неповнолітні можуть бути учасниками (засновниками) юридичних осіб, якщо це не заборонено законом або установчими документами юридичної особи. Вони самостійно укладають договір банківського вкладу (рахунку) та розпоряджаються вкладом, внесеним ними на своє ім'я (грошовими коштами на рахунку). |
Часткова |
Особи віком до 14 років (малолітні). |
Виступають як самостійні суб'єкти цивільних відносин і мають право: самостійно вчиняти дрібні побутові правочини (правочин вважається дрібним побутовим, якщо задовольняє побутові потреби особи відповідно до її фізичного, духовного або соціального розвитку та стосується предмета, який має невисоку вартість); здійснювати особисті немайнові права на результати інтелектуальної, творчої діяльності, що охороняються законом. |
Обмежена |
Особи, які страждають на психічний розлад, що істотно впливає на їхню здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. Особи, які зловживають спиртними напоями, наркотичними засобами, токсичними речовинами тощо, і тим ставлять себе або свою сім'ю, а також інших осіб, яких вони за законом зобов'язані утримувати, у скрутне матеріальне становище. |
Такі особи можуть бути позбавлені судом права розпоряджатися майном (продавати, обмінювати, дарувати, заповідати, купувати) та вчиняти інші правочини, що виходять за межі дрібних побутових, а також самостійно одержувати заробіток, пенсію, стипендію, інші доходи та розпоряджатися ними. Над такими особами за рішенням суду встановлюється піклування. |
Визнання особи недієздатною |
Фізичні особи, які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатні усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними. |
Рішення суду про визнання особи недієздатною є підставою для встановлення над нею опіки. Правочини від імені недієздатної фізичної особи та в її інтересах вчиняє її опікун. У разі одужання або значного покращання здоров'я особи, яку визнано недієздатною, суд поновлює її в дієздатності. |
Учасниками цивільних правовідносин можуть бути і юридичні особи.
Цивільний кодекс України встановлює, що юридичною особою є організація, створена і зареєстрована в установленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Крім того, юридичні особи мають рахунок у банку, свій статут або положення, на основі якого діють, свою печатку тощо.
Юридична особа може бути створена шляхом об'єднання осіб та (або) майна. Юридичні особи, залежно від порядку їхнього створення поділяються на юридичних осіб приватного права та юридичних осіб публічного права.
У юридичних осіб правоздатність і дієздатність виникають одночасно з моменту їхньої державної реєстрації.
Юридична особа може мати такі самі цивільні права і обов'язки (цивільну правоздатність), як і фізична особа, крім тих, які за своєю природою можуть належати лише людині. До таких прав, що можуть належати тільки фізичній особі, віднесено право на життя, право на охорону здоров'я, право на свободу тощо. Цивільна правоздатність юридичної особи може бути обмежена лише за рішенням суду.
Цивільна дієздатність юридичної особи виникає з моменту її створення і припиняється з дня внесення до Єдиного державного реєстру запису про її припинення.
3. ПРАВО ВЛАСНОСТІ: ПОНЯТТЯ, ЗМІСТ. ВИДИ ВЛАСНОСТІ. ПІДСТАВИ НАБУТТЯ І ПРИПИНЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ.
Власність — це відношення особи до належної їй речі як до своєї, що виражається у володінні, користуванні і розпорядженні нею, а також в усуненні втручання всіх третіх осіб у ту сферу господарського панування, на яку
Іпоширюється влада власника.
Правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Право власності включає право володіння, користування і розпорядження майном.
Об'єкт власності — це річ (майно), на яку поширюється право власності.
Суб'єктами права власності є фізичні та юридичні особи, держава Україна, територіальні громади, а також український народ.
Фізичні особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства) та юридичні особи є суб'єктами права приватної власності. Об'єктами приватної власності є житлові будинки, квартири, предмети домашнього вжитку, худоба, земельні ділянки, насадження на земельній ділянці, засоби виробництва, транспортні засоби, грошові кошти, цінні папери, інше майно, призначене для споживання чи виробництва, а також результат інтелектуальної праці.
Об'єктами власності народу України визнано землю, її надра; атмосферне повітря; водні та інші природні ресурси, які розташовані в межах території України; природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, установлених Конституцією України. При цьому кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності українського народу відповідно до чинного закону.
У державній власності перебуває майно, у тому числі грошові кошти, яке належить державі Україна. Від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідні органи державної влади.
Об'єктом комунальної власності є майно, що належить відповідній територіальній громаді. Управління цим майном здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Завдання для роботи в парах
Ознайомтесь із статтями Цивільного кодексу України. З'ясуйте, як законодавець визначає підстави набуття й припинення права власності.
Цивільний кодекс України
Глава 24. Набуття права власності
Стаття 328. Підстави набуття права власності
Стаття 329. Набуття права власності юридичною особою публічного права 1. Юридична особа публічного права набуває право власності на майно, передане їй у власність, та на майно, набуте нею у власність на підставах, не заборонених законом.
Глава 25. Припинення права власності
Стаття 346. Підстави припинення права власності
1. Право власності припиняється у разі:
3) припинення права власності на майно, яке за законом не може належати цій особі;
7) викупу нерухомого майна у зв'язку з викупом з метою суспільної необхідності земельної ділянки, на якій воно розміщене;
2. Право власності може бути припинене в інших випадках, установлених законом.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Самостійна робота
Заповнити таблицю «Форми права власності в Україні»
Форма права власності |
Суб'єкт права власності |
Об'єкт права власності |
Право власності Українського народу |
|
|
Право приватної власності |
|
|
Право державної власності |
|
|
Право комунальної власності |
|
|
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Бесіда за методом уявного мікрофона «Сьогодні на уроці...»:
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran