Кращих 42 фільми про вчителів: ТНПУ рекомендує

Кращих 42 фільми про вчителів: ТНПУ рекомендує

Пропонуємо вам добірку цікавих фільмів для педагогів та про педагогів, підготовлену працівниками Тернопільського педагогічного університету. Читаймо анонси та обираймо фільми для сімейного перегляду!

1. “Велика перерва” (1972/1973)

Молодий, але дуже перспективний вчений. Нестор Северов не склав іспит в аспірантуру, тож йде працювати вчителем історії у вечірню школу. Спершу молодому педагогу доводиться дуже важко, адже, за його власними словами, він не очікував, що “великі діти – це великі пустощі: один на танці втече, другого в міліцію заберуть”. Утім, з часом усе це Нестору Петровичу навіть сподобається і він знайде можливість поєднувати заняття наукою з роботою в школі.

2. Великі сперечальники / The Great Debaters, США, 2007

Америка, 1930-ті роки. Вчитель з «чорного коледжу» тренує групу учнів для участі в дебатах. Він прагне, щоб вони могли змагатися на рівних з білими суперниками із американського Півдня. Мелвіну вдається досягти неможливого. Фільм заснований на реальних подіях.

3. "Вистояти і домогтися", США, 1988

Вчитель ставить вищу планку, ніж була досі, щоб підвищити самооцінку учнів. Замість арифметики навчає алгебри. При цьому настільки доступно подає її, візуалізує та вводить доступні метафори, що запам’ятовують навіть ті, хто не вмів читати й рахувати. А всі задачі складає на прикладах знайомого дітям життя. Головна зброя вчителя — гумор та самоіронія.

4. “Вусатий нянь” (1977) комедія

Юнак, якому не вдалося вступити до ВНЗ, проводить дні в сумнівних компаніях, поки рішенням громадськості його не призначають вихователем у дитячий садок. Робота з дітьми, чистими і по-хорошому некерованими, змушує його переглянути свої погляди на життя. Найважча робота – найкраща на світі.

5. «Вхід та вихід» In & Out— американська кінокомедія 1997 року

Охайний шкільний вчитель англійської літератури полюбляє дивитися жіночі фільми, танцювати та їздить на велосипеді. На весіллі перед вівтарем зізнався, що він нетрадиційної орієнтації, одразу ж після промови його звільнили зі школи. Чи вдасться виправдати його перед громадою школи?

6. Вчитель року / School of Life, Канада, США, 2003

Найголовніші життєві уроки отримують за межами класної кімнати. Молодий вчитель містер Ді легко завоював прихильність учнів. Але в молодого бунтаря є опонент – консервативний містер Ворнер. Він розраховував, що цього року його педантизм і суворість відзначать званням «Вчитель року».

7. “Географ глобус пропив”, 2013

Біолог-алкоголік від безвиході влаштовується вчителем географії в школу. Але й тут не ладиться: учні не поважають, зарплата залишає бажати кращого, а чесність не заохочується. Розбиратися в усьому цьому географ вирушає на природу – веде клас у похід.

8. Доживемо до понеділка », 1968, СРСР

Чи вартує благородна робота вчителя тих неминучих щоденних докорів у некомпетентності, насмішок і навіть образ з боку учнів? У центрі уваги – нова вчителька. Дівчина колись сама закінчила цей же навчальний заклад і ще відтоді закохана в історика – строгого, вимогливого і вкрай принципового викладача, він намагається розвинути в учнях аналітичне мислення.

9. “Дорога Олено Сергіївно” (1988)

Несподівана драма про трьох учнів, які приходять додому до своєї вчительки, щоб привітати її з днем народження, а також принагідно поцупити в неї ключ від сейфа, в якому зберігаються їхні екзаменаційні роботи, здатні зіпсувати їм атестати. Принциповість вчительки доводить хлопців до межі…

10. “Дуже погана вчителька”, 2011

Комедія про дівчину, яка випадково стала вчителькою молодших класів. На уроках вона здебільшого відпочиває від бурхливих ночей, проведених у барах. Все змінюється з появою ще одного нового вчителя – багатія і красеня. Що сприяє перетворенню недбайливої вчительки на талановитого педагога?

11. «Експеримент-2: Хвиля», 2008

Дія відбувається у звичайній німецькій школі, один із викладачів якої пропонує учням гру: тиждень вони житимуть за встановленими їм диктаторськими правилами. Починається все з малого: діти повинні підніматися при появі вчителя і вітати його характерним рухом руки – вільний. Закінчується – повсюдними доносами, приниженнями, страхом і кривавою розправою. За лічені дні учитель перетворює клас на модель нацистської Німеччини і вже не може ні контролювати, ні зупинити процес.

12. Зіроньки на землі / Taare Zameen Par, Індія, 2007

Кожна дитина унікальна. 8-річний Ішан відрізняється від інших. Особливості Ішана не дають йому так швидко й успішно вчитися, як іншим дітям. Від нього відвертаються батьки й педагоги. Коли Ішан вкотре провалює іспит, хлопчика відправляють до інтернату. Він знайомиться з Рамом – вчителем малювання.

13. “Імператорський клуб” “The Emperor’s Club” 2002

Історія про давню помилку вчителя і про те, як і наскільки це впливає на життя учнів. Фільм про приватну школу із дуже аристократичним вчителем античної історії. Що цікаво – це спостерігати за тим, як вчитель історії намагається зацікавити школярів своїм предметом, його самовіддача, те, як він організовує процес.

14. "Клас", Франція, 2008

Фільм знятий під документальне кіно: аматорський операторський стиль (ми ніби перебуваємо весь час у класі, серед парт), непрофесійні актори-діти. Тут до проблем дітей, які нікому не потрібні, додаються ще й расові та релігійні відмінності емігрантів. Франсуа нікого не рятує, не завойовує авторитет. Він вчить дітей розмовляти один з одним та довіряти слова.

15. Людина епохи Відродження / Renaissance Man, США, 1994

Місія одного вчителя: нетривала, але горда. І неможлива!

Комедія. Рекламний агент втратив роботу та з подивом з’ясував, що майже нічого не вміє. Тож коли надійшла пропозиція навчати англійської майбутніх солдатів, він погодився. Малоосвічені підопічні на військовій базі без ентузіазму поставилися до намагання Білла причарувати їх англійською словесністю.

16. Майор Пейн , англ. Major Payne, американська комедія 1995 року.

Він вміє тільки вбивати, ні на що інше просто не здатний. Його відправляють у відставку. Робота в поліції йому не підходить, і наш герой вмирає від нудьги в одному з номерів готелю. Несподівано він отримує пропозицію стати інструктором по військовій підготовці у військовому навчальному закладі.

17. Месьє Лазар / Monsieur Lazhar, Канада, 2011

Бахір Лазар іммігрував з Алжиру і став учителем початкової школи. Діти були прив’язані до попередньої вчительки, яка загинула. Месьє Лазар допомагає їм пережити горе, тим більше що й сам зазнав немало трагедій. «Месьє Лазар» нагороджений Оскаром як найкращий фільм іноземною мовою.

18. Музика серця / Music of the Heart, США, 1999

Вона зробила їм подарунок, який вони навіть не уявляли. Вона дала системі бій, який вона ніколи не забуде. Музична драма. Після розлучення Роберта залишилася сама, з двома дітьми на руках і без жодного уявлення, як жити далі. Зібравши всі сили й волю, вона вирішує викладати музику. І щоб відчути всі перепони, вирушає до Східного Гарлему. Чого вона зможе навчити місцевих учнів, і чого навчиться сама?

19. Небезпечні думки / Dangerous Minds, США, 1995

Вона порушила правила. І змінила їхні життя. Лу-Енн Джонсон щойно залишила морську пехоту. Вона вирішила присвятити себе викладанню й потрапила до коледжу. Її нові учні, складні підлітки з бідних родин, не сприймають нову вчительку. Та залізна воля Лу-Енн дозволить їй переломити ситуацію і допомогти дітям.

20. Перед класом, Front of the Class) — американська драма 2008 року

З шкільного віку Бред має проблеми з дисципліною в класі. Він часто сіпається і вигукує на уроці якісь незрозумілі звуки. Лікарі не можуть допомогти йому, а мати допомагає лікарям усвідомити, що у нього синдром Туретта. Проте, Бред завдяки підтримці директора школи закінчує звичайну школу і хоче здійснити свою мрію — стати вчителем.

21. “Письменники свободи”,(“Freedom Writers”, 2006

Молода вчителька англійської прийшла викладати у дуже непросту школу. Фільм про результат реформи освіти в США у кінці 90-х. Діти, які представляють різні соціальні групи, відтепер навчаються разом. Це нагадує бомбу, яка має от-от вибухнути…

22. «Полу-Нельсон», 2006

Шкільний учитель із письменницькими амбіціями та наркотичною залежністю удень філософствує в класі, пояснюючи школярам, що світ недосконалий, а ввечері – вештається по барах, пробуючи всі види заборонених речовин. Одного разу його знаходить непритомним у роздягальні одна з учениць. Їхня дружба чудесним чином допомагає обом.

23. «Полювання», дан. Jagten, 2012

40-річний колишній шкільний вчитель, що після розлучення почав інше життя — знайшов нову роботу, подругу, отримує хороші звістки від свого сина Маркуса. Однак все руйнується. Напередодні Різдва Лукаса звинувачують у розбещуванні дівчинки Клари, доньки його найкращого друга

24. “Посмішка Мони Лізи” ,“Mona Lisa Smile”, 2003

Жіноча гімназія. Історія мистецтв. Чи повинна дівчина рухатися шляхом “батьківський дім – гімназія – вигідне одруження”, чи вона може бути ще кимось, окрім як дружини свого успішного чоловіка?

25. «Ренегати часу», Siganitalja, Південна Корея , 2016

Вчителі середньої школи, виживши в критичній ситуації, починають бачити повсякденне життя один одного через свої сни та розпочинають полювання, яке виходить за рамки часу… Різні часи, одне вбивство, починається відчайдушна боротьба двох чоловіків за врятування коханої!

26. «Республіка ШКІД»,1966

У Школі Імені Достоєвського вчаться у ній здібні і обдаровані безпритульники. Вони жорстоко бунтують, грають у свої ігри, а врешті решт стають потужим, вмотивованим творчим колективом .Фільм знятий реальними подіями.

27. "Тільки найсильніші", США, 1993

За фізичними навичками криється східна філософія порядності та поваги до супротивника, майже військова самодисципліна та величезна віра в себе. Всього цього Луїс навчає школярів. Знов-таки вимоги до них — як до дорослих, без поблажливості, з довірою, на що хлопці та дівчата реагують стрімким ростом — навчальним та особистісним.

28. “Товариство мертвих поетів” “Dead Poets Society”, 1989

Аристократичний дух приватної школи для хлопчиків. Традиції. Честь. Дисципліна. Досконалість. Бунтар-вчитель з першого дня в академії він пояснює новим учням, що життя швидкоплинне, тому вони повинні дотримуватись принципу Carpe diem – «Лови день». Хлопчики починають зачитуватися віршами Волта Вітмена і організовують підпільний літературний гурток.

29. Тренер Картер / Coach Carter, США, Німеччина, 2005

В основі сюжету – реальні події кінця ХХ ст. Тренер шкільної команди з баскетболу розуміє, що його гравці не звикли до роботи і дисципліни. Вони нікого не поважають і ні до кого не дослухаються. Щоб хлопці взяли себе в руки, він забороняє їм виходити на поле, якщо шкільні оцінки будуть незадовільними. Тренер прагне навчити їх працювати і перемагати – не тільки на полі, не тільки в школі, але й у житті.

30. Тріумф: історія Рона Кларка “The Ron Clark Story”, 2006

Цей фільм про те, як зацікавити дітей навчанням. Гумор та імпровізація – дуже потрібна штука у викладанні. А ще – вміння побачити лідера і діяти на клас через нього, побачити талант і підтримати його, адже це найбільше, що може учитель – побачити і розвинути талант. Цим самим він вселяє віру не тільки в дитину, але і в її батьків…

31. "Тримай ритм", США, 2006

Працюючи викладачем танців для хуліганів, залишених після уроків, П’єр швидко розуміє, що варто йти від їхніх інтересів, а не від того, що хочуть нав’язати дорослі. Тож класика забута, а з хіп-хопу поступово виростає новий танцювальний стиль. Віра у свою креативність і танцювальну вправність спонукає учнів взяти участь у змаганні з бальних танців.

32. “У дзеркала два обличчя” / The Mirror Has Two Faces (1996)

Немолода жінка живе в Нью-Йорку з мамою, викладає в університеті, у неї немає особистого життя, і найбільше на світі вона любить сидіти у своїй кімнаті, їсти пончики і дивитися американський футбол. Та вона перетворюється на красуню. Героїня – ідеальний педагог, розкутий і відкритий, вміє однаково і пожартувати, і підбадьорити, й очима одночасно контактувати з усією аудиторією.

33. «Учень» 2016

Сильна стрічка. Драма за п'єсою «Мученик» Маріуса фон Майєнбурга. Школяр захоплюється релігією і стає фундаменталістом-самоучкою. Це неминуче призводить до колізій.

34. «Учитель на заміну», 2011

Сумний вчитель, якого рекомендують як кращого вчителя на заміну, намагається робити свою роботу, не прив’язуючись до дітей і, здається, не сподіваючись на те, що його робота буде потрібною для них. Це розповідь про обставини, в яких живуть люди і пастки, до яких ці обставини приводять людей… Щоб боротися проти проникнення дурості в думці, треба вчитися…

35. “Фізрук”, 2014

Класичний бандит з 90-х на чорному «Гелендвагені» і з бойовим шрамом на обличчі влаштовується фізруком у школу, де вчиться дочка колишнього боса, щоб таким чином поступово повернути його довіру...

36. «Факультет», The Faculty, США, 1998

Молодіжний фантастичний фільм жаху. Студенти живуть звичайним життям: сваряться і закохуються. Серед них є і лідери, і одинаки, розумники і простаки, наркомани… Ніщо не віщувало знаходження нового виду паразита, який відкрив Кейсі на футбольному полі. Учні звертають увагу на дивацтва в поведінці викладачів та інших студентів

37. "Хористи", Франція, Німеччина, Швейцарія, 2004

Основна зброя вчителя музики — доброта, емпатія, вміння поставити себе на місце дітей. Клемент організовує хор, знаходить приховані таланти хлопців, вникає в життєву ситуацію кожної дитини. Він протистоїть багатьом каральним правилам інтернату та перед колегами і батьками виставляє кожного учня з кращого боку. А коли в учнях поступово розвивається відчуття краси та усвідомлення власних здібностей, вони теж змінюються.

38. «Чорний нарцис», англ. Black Narcissus, британська драма 1947

Група черниць з ордену Послушниць Марії Калькуттської направлена в саме серце Гімалаїв, в палац Mону, наданий ордену індійським генералом для облаштування там диспансеру і школи. Серед вихованців — 17-річна сирота, знехтувана чоловіком, і молодий принц, надушений одеколоном «Чорний нарцис», який він замовив з Лондона...

39. “4:0 на користь Тетянки”

У школу приходить молода вчителька Тетяна Іванівна. 5-«Б» призначає недосвідченому класному керівникові випробувальний термін і бере шефство в свої руки. Але для неї все закінчується добре: Тетяна Іванівна здобуває перемогу з рахунком 4: 0.

40. «Шкільні дошки‎, трансліт. Takhté siah, драма Ірану, Італії та Японії 2000

Два учителі, що лишилися без даху над головою після бомбардування, бродять по країні. За спиною у них — шкільні дошки. Вони готові ділитися своїми знаннями з тими, хто хоче вчитися. Учителі зустрічають людей похилого віку, які шукають шлях додому, а також підлітків, які не вміють ні читати, ні писати, але не проти позайматися нелегальним бізнесом — контрабандою. Двоє вчителів готові ризикнути життям для блага суспільства.

41. «Школа року», 2003

Слоганом до фільму Річарда Лінклейтера став рядок з пісні Pink Floyd «Нам не потрібна освіта Колишня рок-зірка видає себе за ідеального кандидата на посаду вчителя в приватній школі – все заради гарної зарплатні. Потрапивши в клас, Дьюї повідомляє вихованим і ошатно одягненим дітям із багатих сімей, що в нього похмілля і що нічого доброго він їх навчити не зможе. Хіба що музиці..

42. «Осіння історія» ,1979 

Журналіст-початківець із обласної газети Артем Новосельцев за дорученням редакції їде в своє рідне місто. Причиною відрядження став лист, що надійшов до редакції газети в якому повідомлялося, що Ольга Денисівна - вчителька літератури місцевої школи, досвідчений педагог і шанована в місті людина, вирішує вийти на пенсію. Як стверджував автор листа, рішення вчительки було вимушеним. Артему належить на місці з'ясувати всі обставини і розібратися в ситуації. Невдовзі відкривається огидна історія.

Дотримуймося всіх карантинних заходів, але не панікуймо! Будьмо здорові!

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович