Методична розробка уроку за темою: «Води суходолу Південної Америки»

Предмет: 
Навчальний рівень: 

Гримковська Валентина Василівна, вчитель географії Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №126 Харківської міської ради Харківської областіГримковська Валентина Василівна,
вчитель географії
Харківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №126
Харківської міської ради
Харківської області

 

Розділ  ІІ Материки тропічних широт

Тема ІІ Південна Америка

Тема уроку: «Води суходолу Південної Америки»

 

 

Мета

  • навчальна: сформулювати уявлення учнів про найбільші річкові системи Південної Америки: Амазонки, Парани, Оріноко; пояснити особливості будови річкової долини, живлення річок, водного режиму, сприяти розумінню впливу клімату і  рельєфу на формування та розподіл вод материка; ознайомити з озерами Тітікака, Маракайбо; удосконалювати уміння та навички характеризувати найбільші річкові системи материка;
  •  розвивальна: продовжувати розвивати картографічну грамотність учнів, формувати практичні уміння щодо знаходження, систематизації та презентації інформації про основні річкові системи, озера материка; розвивати інформаційну компетентність, образне, логічне мислення, пам'ять, увагу, вміння висловлювати думки, робити порівняння;
  • виховна: сприяти екологічному вихованню учнів на основі інформації про використання вод материка та їх охорону; охорону водних ресурсів Харківщини.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: Географія: підручник для 7 класу/ Г.Д. Довгань, О.Г. Стадник, стінна фізична карта Південної Америки, стінна фізична карта світу, контурні карти, слайди, відеосюжет про водоспади Ігуасу, Анхель.

Опорні та базові поняття: річкова система, басейн річки, річка, озеро, режим  річки (повінь, паводок, межень), болото, клімат, рельєф, тип живлення.

Географічна номенклатура: річки: Амазонка, Парана, Оріноко; водоспади Анхель, Ігуасу; озера: Тітікака, Маракайбо.

Очікувані результати: учні після уроку зможуть показувати географічне розміщення на фізичній карті річкових систем Амазонки, Парани, Оріноко; тектонічне озеро Тітікака, озеро –лагуну Маракайбо; найвищій водоспад Анхель; найширший водоспад світу Ігуасу; характеризувати за планом особливості річок материка, озер.

Методи проведення уроку за джерелами знань:

  • словесні – розповідь, пояснення;
  • наочні – (фото, відеосюжет);
  • практичні -визначення географічних координат, нанесення об'єктів на контурну карту;

Методи за характером пізнавальної діяльності учнів:

  • інформаційно-рецептивний (бесіда, разом з учителем отримують знання);
  • дослідницько-пошуковий (робота з підручником, атласом, заповнення таблиці, цифровий тест);
  • репродуктивний (робота за планом характеристики)

Форма роботи:

  • фронтальна;
  • індивідуальна;
  • робота в групах.

Міжпредметні звязки:

  • біологія;
  • історія.

Хід уроку

І. Організаційний етап.

Налаштування учнів на роботу, перевірка присутніх.

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

Прийом «Три чому?» (у відповіді на питання повинно бути три причини)

1.Чому Південна Америка є найвологішим материком світу? (відповідь:1) мають вплив  північно-східні та південно-східні пасати; 2) постійні вітри вільно просуваються на материк завдяки рівнинному рельєфу на сході; 3) насиченню вологою повітряних мас з Атлантичного океану сприяють теплі течії –Гвіанська та Бразильська,)

2.Чому пустелю Атакама називають світовим полюсом сухості? (відповідь: 1)пустелю перетинає Південний тропік, в межах якого формується область постійного високого атмосферного тиску, а це значить, що опадів випадає дуже мало; 2)пустеля розташована на узбережжі Тихого океану, де формується Перуанська холодна течія; 3)зі сходу Атакаму оточують високі Анди, які перетинають дії вологих повітряних мас з Атлантичного океану).

Прийом «Картографічна хвилина» (розминка для розвитку картографічної грамотності учнів на знання географічної номенклатури). Працюю з учнями по рядам, наприклад, учні з першого ряду задають питання на знання географічної номенклатури учням із другого ряду по черзі, учні із другого ряду показують об’єкти на стінній карті і промовляють розташування об’єкту стосовно сторін горизонту, на наступному уроці міняємося рядами.

Питання:

  1. Покажіть й назвіть найвищу точку Південної Америки. (г. Аконкагуа).
  2. Покажіть й назвіть найбільшу за площиною низовину світу.(Амазонська низовина).
  3. Покажіть й назвіть найдовші гори світу й материка. (Анди).
  4. Покажіть й назвіть найвищій діючий вулкан світу й материка.(вулк. Льюльяйльяко).
  5. Покажіть  й назвіть найширшу протоку світу, яка відокремлює Південну Америку від Антарктиди та з’єднує Атлантичний та Тихий океани (протока Дрейка).
  6. Покажіть  й назвіть найсухіше місце в Південній Америці.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності.

Південна Америка дивує світ не тільки найсуворішою пустелею (можна запитати скільки випадає опадів на рік в Атакамі) де випадає опадів лише близько 10мм на рік, а й річками. Знаєте ви, що Амазонка – найповноводніша річка в світі, яка не перекрита ні жодним мостом,  у нижній течії її глибина сягає 100м для порівняння –максимальна глибина Азовського моря – 15 метрів, кожної секунди Амазонка приносить води в 180 разів більше від Дніпра, але це ні всі її рекорди. Про інші ви дізнаєтесь із сьогоднішньої теми.

Є безліч тут рекордів і власних, і всесвітніх,

Гірський ланцюг найдовший зустрінеш серед них.       

Найвище в світі озеро, найвищий водоспад,

Пустеля найсухіша, а в горах міді клад (скарб).

В річках живе тут риба прожерлива така,

Що за хвилини зможе подужати бика.

Про інші рекорди ви дізнаєтесь із сьогоднішньої теми.

Тема уроку: «Води суходолу материка». Визначимо мету уроку.

ІV. Вивчення нового матеріалу.

План уроку.

1.Загальна характеристика вод суходолу Південної Америки.

2.Ріскова система Амазонки.

3.Річкова система Оріноко.

4.Річкова система Парани.

Робота з атласом.

До басейнів яких океанів відносяться річки Південної Америки? Для підтвердження ваших слів розглянемо малюнок 2 сторінка 102 підручника.

Південна Америка за забезпеченістю водами посідає перше місце і зрозуміле чому. Так чому, шановні? (Обумовлено дуже вологим кліматом, найвологіший материк світу).

Континент охоплює близько 12% площі суходолу, на нього припадає 27% загального світового стоку води. Розташування Анд на заході Південної Америки створило нерівномірний розподіл річкової мережі між басейнами Тихого та Атлантичного океанів на користь останнього.

Як впливає рельєф на розвиток внутрішніх вод материка?

  • на утворення порогів в річкових долинах;
  • на розподіл річкової мережі між океанами;
  • на характер течії;
  • роботу та протяжність річок.

Ураховуючи загальні особливості Південної Америки, подумайте, який тип живлення переважає в річок материка?

  • річки басейну Тихого океану – за рахунок танення снігу й льоду в горах;
  • річки рівнинної території, басейну Атлантичного океану –дощове.

Клімат також впливає на режим (повінь, паводок, межень) та густоту річкових систем.

Прийом «Географічна подорож».

Робота з атласом та стінною картою.

Згадаємо знання  із 6 класу. Назвіть найвищій водоспад світу, на якій висоті він утворився.

Показ відеосюжету «Водоспади та озера Південної Америки». (Інформація про Анхель, Ігуасу)

Поетапне закріплення.

Прийом «Математичні цифри».

Після прослуховування інформації фільму знайдіть відповідність цифр і назв та характеристик об’єктів (Правильні відповіді:

  1. 1054м                         З. висота водоспаду Анхель;         
  2. 82м                                         Г. висота водоспаду Ігуасу;
  3. 1935рік                                  Є. рік відкриття Анхель;
  4. 275                                         А. кількість водяних лавин Ігуасу;
  5. 3812 м                        Б. висота розташування озера Тітікака;
  6. 22 рази                                   Ж. більше висота Анхель; ніж Ніагарський.
  7. 304 м                          Д. максимальна глибина Тітікака
  8. 16, 3 тис. кв. км.                   В. площа лагунного озера Маракайбо.

Розповідь учителя про річкову систему Амазонки за планом. (План записаний у підручнику на сторінці 69 підручника).

План характеристики річки.

  • Назва річки, загальна інформація.
  • Басейн океану, до якого належить річка
  • Місце витоку і гирла, напрямок течії.
  • Особливості будови річкової долини, наявність порогів, водоспадів.
  • Основні притоки.
  • Типи живлення.
  • Особливості водного режиму.
  • Господарське використання річки.

Амазонка. (Слайд – додаток фото).

Найдовша та найповноводніша річка в світі. Басейн Амазонки поширюється на 40% усієї території материка. Утворює одну із найбільших у світі дельт (площа 100тис. кв. км ), у якій розташований один із найбільших у світі річкових островів – Маражо, на його території вільно могли б розміститися Швейцарія чи Португалія. Першу подорож по Амазонці в 1541’ році здійснив іспанський конкіскадор Франсиско де Орельяна.У своїх подорожніх нотатках він розповів про зіткнення з племенем войовничих жінок. За аналогією з героїнями давньогрецьких міфів він назвав їх амазонками і вирішив дати ім’я річці на честь прекрасних войовниць — «Амазонка».

Річка належить да басейну Атлантичного океану. Її витоки Мараньйон та Укаялі беруть початок у Перуанських Андах. Площа басейну – 7 млн. кв. км., майже дорівнює площі Австралії. Тече на схід до Атлантичного океану. Впродовж перших 700 км Амазонка блукає гірськими лабіринтами, потім тече по найбільшій низовині світу. Тут течія річки більш спокійна. Амазонка налічує понад тисячу приток, які збирають воду з територій шести держав. Завдяки численним притокам річка залишається повноводною цілий рік. У Амазонії і її притоках зустрічається понад 2 тисяч різних риб, а саме –червона риба арапаїма (піраруку), дрібні рибки –гупі, електричний вугор, наднебезпечна – піранья, крокодили – каймани, прісноводні дельфіни – ламантини. В річці водиться безліч великих видів тварини: гігантські річкові видри, довжина тіла яких досягає 2 метрів, гігантські черепахи з діаметром панцира до 3 метрів, найбільші змії – анаконди, найбільший гризун на планеті-капібара. Цікаво, що амазонська гігантоманія поширюється і на рослини: в басейні річки зустрічається гігантська латаття виду вікторія - регія. Її листя можуть виростати більше 2 метрів і здатні витримувати на собі до 50кг. У басейні Амазонки 5 млн. кв. км займають екваторіальні ліси. Найвологіша частина Землі – середня кількість опадів становить 2540 мм на рік. Незалежні дослідження показали, що з 1985 року відбувається інтенсивна вирубка лісів, що може порушити екологічну систему регіону.

Екологи вже зараз приділяють велику увагу стану Амазонки. В Україні також дії законодавство щодо охорони водних обєктів.

Стаття 2. Водне законодавство України.

Завдання водного законодавства є регулювання правових відносин з метою забезпечення збереження науково обґрунтованого, раціонального використання вод для потреб населення і галузей економіки, відтворення водних ресурсів, охорони вод від забруднення , засмічення та вичерпання, запобігання швидким діям вод та ліквідації їх наслідків, поліпшення стану водних об’єктів, а  також охорони прав підприємств, установ, організацій і громадян на водокористування.

Водні відносини в Україні регулюються цим Кодексом, Законом України Про охорону навколишнього природного середовищата іншими актами законодавства.

В Харківській області захист природних вод (річки Сіверський Донець, Оскіл) від забруднення стічними водами залишається гострою проблемою: наявні системи водоочищення працюють за старою технологією, їх необхідно переобладнати до сучасних наукових досягнень.

Здійсніть уявну подорож річками Південної Америки. Результати спостережень подайте у вигляді таблиці

Діти працюють в групах та планом (аналізують підручник, атласи).

Заповнюють таблицю.

Назва річки

Місце

витоку

Напрямок течії

Характер течії

Тип живлення

Водний режим

Куди впадає

Господарське використання

Парана (4380км)

 

 

 

 

 

 

 

Оріноко

(2730км)

 

 

 

 

 

 

 

V.Закріплення вивченого матеріалу

Психоформула.Використовую перед практичною роботою:

Люблю я свій розум, увагу та пам'ять,

Працює мій мозок, і вчусь я старанно,

Сприймаю все нове і мислю логічно,

Вчителя слово здійсню практично.

Прийом «Творча лабораторія» Практична робота №5  Нанесення на контурну карту географічних обєктів (продовження).

1.Завдання. Визначте, які географічні обєкти мають такі координати та позначте їх на контурній карті.

  • 10°пд. ш. 72° зх. д. (оз Маракайбо);
  • 2. 26°пд. ш., 55° зх. д. (вдсп. Ігуасу);
  • 3. 6°пн. ш., 63° зх. д. (вдсп. Анхель);
  • 4. 34° пд. ш., 58° зх. д. (гирло р.Парани);
  • 5. 16°пд. ш., 69°зх. д. (оз.Тітікака);
  • 3° пд. ш., 55° зх. д. (гирло р. Амазонки);
  • 7.8°30 пн.ш.,62° зх. д. (гирло р.Оріноко).

2. На материку Південна Америка для однієї із річок характерна біфуркація, Що це за явище, де воно утворюється? (Біфуркація – це роздвоєння річної долини, рідкісне в світі явище, заключає в себе поєднання двох річкових басейнів. У верхній течії Оріноко нижче селища Есмеральда, де потужний 700-метровий водний потік натикається на великий скелястий поріг і поділяється на два рукави. Більший із них зберігає напрямок і назву Оріноко, а менший – під назвою Касикяре – повертає на південний захід і несе свої води до Ріу-Негру, однієї із найбільших приток Амазонки.

3. Яку річку в перекладі з мови індіанців гуарані називають «велика каламутна річка»? (Річку Парану, це друга за величиною річка материка, яка протікає територією Бразилії, Парагваю, Аргентини).

4. Яке озеро материка називають високогірним «океанаріумом»? (Це озеро Тітікака, найбільше високогірне озеро світу, незважаючи не те, що озеро розташовано на висоті 3812 метрів, хімічний склад його води близький до морського, а тваринний світ має океанічний характер).

V.Підсумки уроку. Оцінювання. Ви сьогодні старанно попрацювали.

Оцінювання роботи один одного за допомогою «нетрадиційної системи оцінювання» за якою ви отримуєте рівень своїх навчальних досягнень на основі 12-бальної системи оцінювання. Отже,

ПС – Просто супер (відповідає 12 балам)

ПДД – Працював(ла) дуже добре (11-10 балів).

ПНДД – Працював(ла) не дуже добре (7-9 балів)

ПНД – Працював(ла) недостатньо (4-6 бали )

ПГНК – Працював(ла) гірше немає куди (1-3 бали)

VІ.Домашнє завдання:

Опанувати параграф 23, завдання на підручнику стор.105. рубрик «працюємо самостійно». Використати додаткові джерела географічних знань, проведіть дослідження природи водних обєктів Південної Америки за власним вибором, Результати оформите у вигляді брошури або буклету.

VІІ. Рефлексія.  Сьомікласники! Досить швидко сплинув час на нашому уроці. Зараз, будь ласка, візьміть чистий аркуш і обведіть ліву долоньку. Вам необхідно відповісти на питання, підписуючи свій малюнок –долоньку.

На «великому пальці» напишіть, що було для вас цікаве та важливе сьогодні на уроці; на «вказівному пальці» - на якому етапі ти отримав конкретну інформацію; на «середньому пальці» – мені було важко і не зрозуміле;

на «безімяному» - оцініть ваш настрій на уроці; на «мізинцю» – про що хотілося дізнатися більше.

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Нові матеріали

Проект Закону «Про професійну (професійно-технічну) освіту»: розпочалось громадське обговорення
Реалізація принципу наступності неперервності освіти двох суміжних ланок
МОН не знайшло в Україні якісних електронних підручників для школи
Підсумкове заняття «Україна на шляху до незалежності – історичний досвід» (з використанням мультимедійних дидактичних вправ Learning Apps, як форма підготовки до ДПА)
Батьки можуть не платити за групи подовженого дня, а лише робити благодійні внески, - МОН 
Лілія Гриневич розповіла як оцінюватимуть успішність першокласників
МОН представило  для громадського обговорення основні зміни у проекті умов прийому до вишів на 2019 рік 
Органи місцевого самоврядування не повинні покладати на вчителів відповідальність за свої зобов'язання, - Лілія Гриневич
Триває громадське обговорення нововведень державної підсумкової атестації
Затверджено професійний стандарт вчителя початкових класів

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович