Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Соколінська Вікторія Володимирівна,
вчитель правознавства
Нетішинської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4
Мета: розглянути земельне право як галузь системи права України; розвивати навички учнів аналізувати поняття, працювати з джерелами інформації, навички критичного читання, удосконалювати вміння учнів висловлювати ставлення до проблеми та надавати обґрунтування власної позиції.
Базові поняття і терміни: «земельне право», «право власності на землю», «власники земельних ділянок», «землекористувачі».
Обладнання уроку: Земельний кодекс України.
Хід уроку
Презентація результатів дослідження
Повідомити однокласникам на прикладі власної родини, як реалізується в нашій державі право на житло.
Самостійна робота за завданнями
А)
Поняття |
Спільне |
Відмінне |
Права наймача житла |
|
|
Права власника житла |
|
|
Б)
Поняття |
Спільне |
Відмінне |
Припинення шлюбу |
|
|
Розірвання шлюбу |
|
2. Продовжте речення.
а) До джерел Сімейного права належать: ... .
б) До джерел Житлового права відносять: ... .
Бесіда на повторення
III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Завдання для роботи в парах
Ознайомтесь із положеннями Постанови Кабінету Міністрів України. На реалізацію якого права громадян вона спрямована? Яких заходів щодо реалізації цього права прийняв рішення вжити уряд? Які органи залучаються до цієї роботи? Як ви вважаєте, чому такі серйозні кроки зроблено урядом саме в реалізації цього права?
Деякі питання реалізації права власності на землю громадянами України у 2009 p.: Постанова Кабінету Міністрів України №844 від 5 серпня 2009 р.
З метою захисту конституційних прав громадян України на землю Кабінет Міністрів України постановляє:
1. Затвердити такі, що додаються:
Порядок безоплатних оформлення та видачі громадянам України у 2009 р. державних актів на право власності на земельні ділянки;
Порядок використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду для здійснення заходів з безоплатних оформлення та видачі громадянам України державних актів на право власності на земельні ділянки.
<...>
Систему земельного права складають земельно-правові норми, які об'єднуються в інститути земельного права. Прикладом земельно-правового інституту є інститут державного земельного кадастру. Земельно-правові інститути, у свою чергу, об'єднуються в загальну та особливу частини земельного права.
Загальна частина містить норми, які регулюють правовий режим використання та захисту усіх земель, визначають принципи земельного права, склад учасників земельних правовідносин, їхні права та обов'язки тощо.
В особливу частину земельного права об'єднані інститути, які містять норми, що регулюють питання правового режиму використання земель окремих категорій: сільськогосподарського призначення, земель населених пунктів, земель промисловості, транспорту, енергетики, зв'язку, оборони та іншого призначення, земель природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного призначення, земель лісового фонду, земель водного фонду,земель запасу.
2. ВИДИ ЗЕМЕЛЬ В УКРАЇНІ. ФОРМИ ТА СУБ'ЄКТИ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЛЮ.
Залежно від призначення земель визначається правовий режим їх використання.
Особливістю права власності на землю є накладення обмежень на власників землі. Такі обмеження поділяють на постійні та тимчасові. Постійні обмеження прав власника — це закріплені в законодавстві обов'язки виконувати вимоги раціонального використання і охорони земель; не порушувати своїми діями права й законні інтереси інших власників, користувачів землі, виконувати особливі умови використання особливо охоронюваних територій, охоронних зон. До тимчасових обмежень належать обмеження на здійснення купівлі-продажу земельної ділянки сільськогосподарського призначення, ведення будівництва з відхиленнями від існуючих норм і правил та без проекту забудівлі.
Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Об'єктом права власності на землю є земельна ділянка, тобто частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
3. СПОСОБИ НАБУТТЯ ТА ПРИПИНЕННЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ НА ЗЕМЛЮ.
Розповідь учителя
4. КОРИСТУВАННЯ ЗЕМЛЕЮ: ПОНЯТТЯ, СУБ'ЄКТИ, ВИДИ.
Крім права власності на земельні ділянки, українське законодавство встановлює на земельні ділянки й інші права. Найважливішими є право користування земельними ділянками та право земельного сервітуту.
Право користування земельною ділянкою поділяється на право постійного користування земельною ділянкою, право оренди, право концесіонера на земельну ділянку.
Право оренди земельної ділянки — це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Право земельного сервітуту — це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).
В Україні можуть встановлюватись такі земельні сервітути: право проходу та проїзду на велосипеді, право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху, право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій, право прокладати на свою земельну ділянку водопровід із чужої природної водойми або через чужу земельну ділянку тощо.
5. ПРАВА І ОБОВ'ЯЗКИ ВЛАСНИКІВ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК І ЗЕМЛЕКОРИСТУВАЧІВ.
IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Завдання для роботи в групах
Опрацювавши наведені статті Земельного кодексу України, розкрийте зміст добросусідства землевласників та землекористувачів. Як наведені правові норми співвідносяться з моральними нормами нашого суспільства? Про що це свідчить?
Земельний кодекс України Стаття 103.
Зміст добросусідства
Стаття 104. Попередження шкідливого впливу на сусідню земельну ділянку
Власники та землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати припинення діяльності на сусідній земельній ділянці, здійснення якої може призвести до шкідливого впливу на здоров'я людей, тварин, на повітря, земельні ділянки та інше.
Стаття 109. Використання дерев, які стоять на межі земельних ділянок
V. ПІДСУМКИ УРОКУ
Підбиття підсумків роботи в групах.
VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran