Цикл уроків з теми «Графіка»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Яковенко Вікторія Петрівна, учитель образотворчого мистецтва та художньої культури Навчально-виховного комплексу "Школа-гімназія" №12 м. КоростеньЯковенко Вікторія Петрівна,
учитель образотворчого мистецтва та
художньої культури
Навчально-виховного комплексу "Школа-гімназія" №12
м. Коростень

Урок 1.

Тема уроку «Графіка. Її види, жанри, засоби виразності»

Мета уроку: - сформувати уявлення про графіку, її види, жанри, засоби виразності, графічні техніки;

- розвивати пізнавальні інтереси;

- виховувати культуру людських почуттів через сприйняття творів мистецтва.

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу

Наочні матеріали: фоторепродукції художників-графіків, творчі роботи вчителя, зразки учнівських робіт.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ.  Повідомлення теми та мети уроку.

Сьогодні ми починаємо  знайомитись з новим розділом образотворчого мистецтва—„Графіка”, який ми будемо вивчати протягом чверті. 

На наших уроках ви дізнаєтесь що таке „графіка”,  її види, жанри, засоби виразності. Опануєте  декількома  графічними  техніками ,працюючи з різними інструментами та використовуючи різноманітні матеріали. Знатимете основні закони композиції та зможете їх застосовувати в процесі роботи.

Останній урок, як завжди—звітний, ви повинні підготувати до нього свої творчі роботи, а також  я перевірятиму  рівень засвоєння знань з даної теми.

 ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

План.

  1. Графіка, як один  з видів образотворчого мистецтва.
  2. Інструменти та матеріали графіки. Графічні техніки.

3 . Жанри графіки.

4. Графічні засоби виразності

5. Види графіки:

 а)  залежно від мети, з якою виконується графічний твір;

б) залежно від зображувальних засобів.

6.  Композиція в графіці, її правила. 

  Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Уважно  подивіться на таблицю (додаток 1) , з неї видно , що  одним із видів образотворчого мистецтва є графіка. У перекладі з грецької цей термін означає „пишу”,  „малюю”, „креслю”.  

Графіка—це вид  образотворчого мистецтва ,до якого належить малюнок, виконаний на площині ( папір, стіна, картон...) за допомогою графічних матеріалів.

Графіка є одним із найстаріших видів образотворчого мистецтва—пригадайте на скельні рисунки первісної людини. Термін „графіка” спочатку використовувався лише стосовно письма та каліграфії. Нове значення він отримав на кінці XIX початку  XX ст.  з розвитком промислової поліграфії, яка дала змогу відтворювати рисунки в багатьох екземплярах за допомогою машин та рукотворних технік.

В початкових класах ви знайомились з матеріалами  та інструментами графіки.

Хто мені скаже чим малюють художники-графіки? (олівці, ручки, фломастери,  крейда, вугілля,  туш...). 

Графічні техніки називають залежно  від матеріалу, який  застосовує у своїй роботі художник-графік. Наприклад: якщо ми малюємо вугіллям— „...робота виконана у техніці вугілля”, якщо тушшю—у техніці туші, а якщо олівцем , крейдою? Учні відповідають ,а вчитель демонструє зразки робіт ,виконані в різних графічних техніках.

З жанрами образотворчого мистецтва ви вже знайомі... А для того, щоб визначитись із жанрами графіки, ми пограємо в гру „Знайди спільне”. Вчитель демонструє портрет,   написаний маслом.

 В якому жанрі виконана ця робота? (портретний)

 А ця?  Показує портрет виконаний у техніці вугілля. (теж портретний)

А  що спільного між цими роботами? Вчитель показує дві роботи на яких зображена природа, але різні техніки виконання... (обидві роботи належать до портретного жанру)

В якій техніці написаний цей натюрморт? (у техніці акварелі)

 До якого жанру  належить ця робота? (натюрморт)

 А можна намалювати натюрморт графічними матеріалами? (так)

  Отже до якого жанру віднесемо цю роботу? (теж до натюрморту)

Які жанри образотворчого мистецтва ви ще знаєте? (побутовий, анімалістичний, історичний)

Подивіться на  ці  графічні твори. До яких жанрів образотворчого мистецтва  ви їх віднесете ?  Вчитель демонструє зразки графічних  робіт різних жанрів, учні відповідають.

Висновок: Так як графіка—це один з видів образотворчого мистецтва, то і жанри  графіки відповідають жанрам образотворчого мистецтва .

Із графічним мистецтвом ми зустрічаємось щоденно. Це й обкладинки та ілюстрації в книжці, й оформлення харчових і промислових товарів, кіноафіш тощо.

Для виконання будь-якої графічної роботи необхідно знати і уміти  використовувати її зображальні засоби.  У порівнянні з живописом у графічних творах обмежена кількість фарб, але вони мають переваги у виразності, лаконічності. До графічних засобів виразності належать: - крапка;

- штрих, лінія;

 - пляма;

- тон.

 Користуючись різними  зображальними засобами, поєднуючи їх, художник-графік удосконалює свою техніку роботи, виробляє власний стиль, манеру.

Залежно від техніки виконання, графіка поділяється на такі види:

-лінійна-основну роль відіграє лінія;

- силуетна--основну роль відіграє силует об,єктів;

-тонова-основну роль відіграє тон;

-світлотіньова-основну роль відіграє розмежування світла і тіні.

Залежно від мети, з якою виконуються твори графіки, вона поділяється на такі види:

-станкова-включає твори виконані власноруч художником, в одному екземплярі.

- прикладна - включає твори  для повсякденного вжитку (марки, листівки, календ арики ).

- плакатна - включає твори, виготовлені з агітаційною, рекламною, чи навчальною метою (оголошення, рекламні плакати, агітаційні стенди)

- книжкова -  включає графічні  твори у складі підручників, книг, буклетів.

Вчитель демонструє зразки графічних  робіт різних видів.

Ви вже знаєте, що мовою мистецтва можна передати найтонші порухи душі людини, мінливість природи, картини реального і фантастичного світу. Але, щоб створити довершений, цілісний художній образ, треба знати певні правила. Передусім правила композиції, характерні для всіх видів мистецтва.

Композиція (латинське слово, що означає „створення”, ”побудова”, „поєднання”)-  немов збирає всі основні елементи зображуваного в єдине ціле.

Правила композиції:

1. В композиції повинно бути головне та другорядне (головний персонаж, предмет або форма).

2. Головне в композиції вирізняється розміром (малим чи великим порівняно  з іншим); формою, кольором, характером і розташуванням.

3. На картині створюється композиційна цілісність, коли жоден елемент не можна ні додати, ні вилучити, не змінивши загального враження.

Композиція може бути абстрактною, де немає конкретних реальних предметів, а задум, почуття передано лініями, формами, кольорами.

В реалізації композиції велике значення має  формат аркуша та спосіб його розміщення (вертикальний чи горизонтальний).

IV. Підсумок уроку.

А тепер давайте спробуємо систематизувати інформацію, отриману на сьогоднішньому уроці, та заповнити таблицю (додаток  2)

Урок 2.

Тема уроку «Життя геометричних фігур--або що можуть круг, квадрат, прямокутник і трикутник»

Мета уроку: - дати поняття про композицію як побудову, структуру, взаємозвязок усіх елементів художнього твору ;

- навчити складати найпростіші абстрактні композиції на задану тему;

- формувати поняття про компоновку, як розташування на аркуші паперу  зображення відносно сторін аркуша;

- розвивати почуття композиційної цілісності;

- виховувати  художній смак.

Тип уроку:   комбінований.

Техніка виконання: аплікація.

Наочні матеріали:

для вчителя –предмети, що часто зустрічаються в побуті  (глобус, кубики, пірамідки, стріли тощо),фотографії й малюнки  з їх зображенням;     

заготовки геометричних фігур  з  кольорового паперу;

зразки учнівських робіт, аудіо запис приємної  мелодії,

репродукції картин художників -  експресіоністів;

для учнів – альбомний аркуш ,клей, кольоровий папір, ножиці.

ХІД УРОКУ

1.Організаційний момент

2.Повідомлення теми та мети уроку

На сьогоднішньому уроці ми закріпимо на практиці знання з основ композиції, навчимося компонувати  композиційні елементи та  створювати  власні абстрактні композиції.

 

  1. Мотивація навчальної діяльності

А  абстрактний, це який? (не реальний, відірваний від дійсності, не існуючий).

Значить –фантастичний, незвичайний, чарівний...

Ото ж ми спробуємо створити щось незвичайне та оригінальне,  ожививши  деякі геометричні фігури, а  для цього  нам потрібно стати чародіями...

4.Пояснення нового матеріалу

Евристична бесіда

Спочатку подивимося, що ж ми будемо оживляти. У мене в руці кілька геометричних фігур. Що це за фігури ? (Круг, квадрат, прямокутник, трикутник.)

А в побуті ви зустрічалися з предметами такої форми? (Сонце, м’яч, глобус - круг;

піраміда , стріла, дзвіночок - трикутник ; кубик, коробка, скринька, шафа, телевізор - квадрат, прямокутник.)

А яку дію вони виконують, що вони можуть робити? Наприклад мяч? (Котиться, стрибає, крутиться.). А кубик? (стоїть, не котиться, бо в нього кути.) А стріла? (Летить, влучає в ціль.)

От ми й оживили геометричні фігури.

А якби нам потрібно було показати за допомогою тільки цих фігур, наприклад, поле, яку б ви  взяли фігуру? (Трикутник.) А гру? (Квадрат.)  А спокій? (Чотирикутник.) А ранок? (Круг).

Отже, ми з вами навчилися не просто оживляти геометричні фігури, але й відчувати їх як живих істот , як своїх друзів.

Давайте подивимося , як живуть фігури. Уявіть собі, що аркуші паперу – це кімнати, у яких вони мешкають . Якщо „кімнати” не відповідають їх розмірам і кількості, фігурам буде в них тісно ( мал.1а) або просторою (мал.1б), а якщо „кімнати” відповідні до них – затишно (мал.1в).

5.Практична робота

Тренувальні вправи.

Нам необхідно вирізати з кольорового паперу квадрат, коло, прямокутник та трикутник  різних кольорів.

Вправа  1.  Тепер трохи пофантазуємо. Закрийте очі, сядьте зручніше... Тиша... Уявіть собі, що альбомний аркуш - це літня строката галявина, на якій ростуть квіти, трави. Уявили? А зараз відкрийте очі й подивіться на свій аркуш. Він порожній і білий. Але ж ми – чародії! Давайте заповнимо його рослинами. На що схожі різнобарвні кружечки? (На квіти.) А трикутники? (На листя.) А прямокутники? (На кущі.)

А тепер постарайтесь розкласти свої геометричні фігури ,створивши на аркуші композиційний порядок.

 Вправа 2. Дорогі чародії, давайте  складемо на вашому чарівному аркуші „живу” розповідь. Я буду читати текст, а ви згідно з ним  складати із потрібних  геометричних фігур композицію.

„ День був спекотним. Високо в небі світило яскраве сонце. Зелена трава килимом застеляла землю. Удалечині  виднілося  озеро із прохолодною водою...”

 Порахуйте, скільки предметів я назвала.(Сонце, трава, земля, озеро) Стільки у вас у роботі має бути геометричних фігур.

(Учні працюють під керівництвом учителя.)

Слово вчителя.

А зараз кожен з  вас створить власну абстрактну композицію за настроєм (учитель демонструє  зразки учнівських робіт )...

 Звучить приємна музика.

У кожного з вас ця музика викликає певні свої  асоціації, не схожі ні на чиї. Спробуйте закомпонувати  їх на своїх аркушах.

Учні працюють, вчитель допомагає вирішити проблемні ситуації, які виникають в процесі роботи. .

6. Підсумок уроку

Бесіда

Які засоби композиції використовували для створення своїх картин?

Як  можна досягти композиційної цілісності картини?

Учитель аналізує роботи учнів і визначає, чи досягнуто в них оптимального композиційного й кольорового вирішення; одну з кращих робіт дає „ прочитати  авторові.

Урок 3.

Тема уроку «Створення художнього образу клоуна графічними засобами»

Мета уроку: - формувати уявлення про графіку, її засоби вираження;

- розвивати  асоціативно-образне мислення, фантазію, творчі здібності;

- підвищувати рівень художньої  культури.

Тип уроку: опанування практичних навичок. 

Техніка виконання: на вибір.

Обладнання: для вчителів  - репродукції картин художників-графіків, власні роботи вчителя, зразки учнівських робіт.

для учнів -  альбом, олівці, ручки, фломастери .  

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми будемо вчитись використовувати графічні засоби для передачі характерних особливостей зображуваного об’єкта.

3. Мотивація навчальної діяльності

Евристична бесіда.

Що у мене в руці? (олівець)

а чи знаєте ви, що слово «олівець» дуже давнє й означає воно в перекладі з тюрксько – «чорний камінь».

Як ви гадаєте , чому саме чорний? (від кольору  графіту)

Ви знаєте, що у стародавніх повір׳ ях усе чорне має магічну силу, тобто чарівне…

давайте перевіримо, можливо, і наші олівці трохи чарівні.

5. Практична робота

Тренувальні вправи.

1.Намалюйте метелика, використовуючи суцільну лінію ( не відриваючи руки).

2. Намалювати  цього ж метелика штрихами.

3.Малюємо метелика крапками. Учні самі обирають чим краще малювати.

4.А тепер малюємо метелика плямами.

Висновок: Лінія, крапка, штрих, пляма—це зображальні засоби графіки.

Постановка завдання.

 А які бувають лінії? (короткі, довгі, товсті, тонкі, колючі...)

Можна сказати, що кожна лінія має свій характер? (так)

Спробуйте за допомогою  одного із відомих вам графічних засобів вираження створити образ клоуна, показавши його настрій.

6.Підсумок уроку

Виставка дитячих робіт. Аналіз декількох кращих  робіт.

Урок 4.

Тема уроку «Дружній шарж»

Мета уроку:  -  дати   уявлення про лінійний рисунок, як один з видів графіки;

- познайомити учнів: -  з портретним жанром графіки, і його різновидом

- дружнім  шаржем;

- з новою графічною технікою;

- формувати уявлення    учнів про  пропорції  обличчя людини;

- вчити аналізувати і  характеризувати  обличчя людей;

- розвивати навички роботи в графічних техніках.

Тип уроку:  комбінований.

Техніка виконання: лінійний рисунок у техніці туші

Обладнання: для вчителів - зразки робіт художників-карикатуристів, власні роботи вчителя, зразки учнівських  робіт.

для  учнів - альбом, туш, перо або рапідограф .

 ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку

На сьогоднішньому уроці ви познайомитесь з різновидом портретного жанру – дружнім шаржем та оволодієте новою графічною  технікою.

 3. Актуалізація опорних знань.

Але   перш ніж приступити до практичного виконання завдання, слід пригадати, як зображується обличчя людини, які воно має пропорції.

Вчитель демонструє таблицю із пропорційним зображенням голови людини, учні аналізують...

4.  Пояснення нового матеріалу

  Розповідь учителя.

Портретний жанр графіки виник ще тоді, коли людина не могла пояснити багатьох явищ природи. Свій досвід, знання вона передавала за допомогою графічних рисунків на стінах печер.

Із плином часу, з набуттям людиною знань про планету та Всесвіт  майстри, художники навчилися точніше передавати індивідуальні риси зображуваних осіб.

 Високого рівня портретний жанр графіки сягнув у мистецтві Стародавнього Єгипту, Греції, а далі європейських країн в епоху Відродження.

Сучасні художники-графіки відображають не тільки зовнішні риси людей, але й їхній внутрішній світ, характер, темперамент.

Вчитель демонструє графічні твори портретного жанру.

 Портрети можуть бути різними (додаток 1).

В одному портреті можуть поєднуватись зображення кількох людей.

 Залежно від кількості зображуваних осіб портрет поділяється на:

- одинарний,

- парний,

- груповий ( більше трьох осіб),

- кінний (портрет людини, яка сидить верхи на коні)

За ознаками повноти зображення об׳єкта портрет поділяється на:

  • головний,
  •  погрудний,
  •  поясний,
  •  повний (у повен зріст).

За „ характером” портрет поділяється на:

- автопортрет (портрет самого себе),

- психологічний (передає душевний стан людини),

- дружній шарж (портрет, на якому характерні риси людини навмисно перебільшені;  

такий комічний ефект увиразнює  індивідуальність персонажа ).

5. Постановка практичного завдання.

Уважно придивіться до свого друга, пригадайте його характер, захоплення. Спробуйте передати це у своєму дружньому шаржі, але так, щоб друг себе впізнав і не образився.

6.Практична робота

Учні працюють, а вчитель допомагає їм своїми порадами.

7.Підсумок уроку

Учитель аналізує дві-три кращі роботи.

Урок 5.

Тема уроку «Створення силуетної сюжетної композиції»

Мета уроку:- вчити спостерігати за природними формами та передавати характер цих  форм за допомогою силуету;

- формувати уявлення про особливості художньо-образної мови,

- показати відмінність між силуетним та контурним зображенням;

- виховувати потребу у творчості.

Тип уроку:  засвоєння нових знань  та вмінь

Техніка виконання: витинанка

Обладнання: для вчителів - зображення тварин, власні роботи    вчителя, зразки учнівських робіт;

для учнів - картон, кольоровий папір, клей, ножиці.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку

 Сьогодні ви познайомитесь ще з одним зображувальним засобом графіки - силуетом, та  виконаєте дуже цікаве творче завдання в техніці витинанки( яке саме - дізнаєтесь пізніше).

 3. Актуалізація опорних знань.

 Бесіда.

Як називаються художники, які малюють тварин? (анімалісти)

Чим відрізняються тварини між собою? (зовнішній вигляд, поведінка, розміри...)

 Так, а ще  пропорціями (- співвідношенням між розмірами частин тіла). Наприклад:

Слон—голова маленька , а тіло дуже велике ; жираф— дуже довга шия...

  1. Пояснення нового матеріалу

Евристична бесіда

Спробуйте проаналізувати пропорції собак різних порід. Вчитель демонструє силуетне зображення собак, учні аналізують.

А тепер подивіться на ці зображення (учитель демонструє контурне зображення собак),чим вони відрізняються від попередніх?(засобом зображення).

Так. В першому випадку, кожна тварина зображена однією плямою, тобто—силуетом, а в другому—контурною лінією  ( лінія, яка окреслює форму предмета називається обрисом).

А де в природі можна зустріти силуетні зображення? (тінь, хмари)

5. Практична робота

Тренувальні вправи.

1.застосовуючи техніку рваної аплікації , „ вирвіть” з кольорового паперу  свою улюблену тварину.

2. Поекспериментуйте з фоном...( контраст та нюанс)

Постановка творчого завдання.

А  тепер спробуйте виконати не просто силуетне зображення тварини, а створити станкову силуетну сюжетну композицію. . Вчитель демонструє зразки робіт.

6.Підсумок уроку

Демонстрація робіт, аналіз кращих...

Урок 6.

Тема уроку «Гратографія. Виконання композиції з вільним змістом»

Мета уроку :- познайомити учнів з новою графічною технікою;

- формувати графічні навички;

- розвивати творчі здібності;

- підвищувати рівень художньої культури.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Техніка виконання: гратографія.

Обладнання: для вчителів графічні роботи майстрів, зразки учнівських робіт;

для учнів – словник для запису  термінів з образотворчого мистецтва, аркуш паперу, свічка, мило, туш, пензель, графітовий олівець, інструмент для продряпування (скальпель, шило, перо тощо), клаптик сукна.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку

  На сьогоднішньому уроці ви познайомитесь з новою графічною технікою –гратографією та виконаєте станкові роботи  в цій техніці.

3.Актуалізація опорних знань і вмінь  

На цьому етапі уроку можна провести одну із запропонованих ігор.

Гра „Малюємо цифрами”.

Завдання: використовуючи зображення цифр у різних масштабах, напрямках, створити малюнок (обличчя, пташку, тварину тощо).

Перед виконанням завдання вчитель демонструє зразки, учні аналізують зображення. Після цього вчитель пропонує виконати завдання самостійно.

Гра „Казковий зоопарк”.

Завдання: використовуючи зображення однієї  чи декількох  геометричних фігур, намалювати стилізоване зображення казкового птаха чи тварини, максимально підкресливши його характерні особливості.

У кого вийде найцікавіше зображення?

Гра «Домалюй»

 Завдання: домалювати елемент, зображений на дошці чи картках.

 Завдання можна урізноманітнити - за заданою лінією намалювати певні зображення: листочка, птаха, метелика.

4.  Пояснення нового матеріалу

Розповідь учителя

Сьогодні  ми виконаємо станкову гравюру на папері, так звану гратографію (продряпування). Суть цієї техніки зводиться до покриття паперу шарами стеарину й туші. Знімаючи сухий шар туші й частково зішкрябуючи шар стеарину, отримуємо соковиту білу лінію.

Матеріал для гравюри готують так: аркуш креслярського паперу старанно натирають стеариновою  свічкою, поки вся поверхня буде рівномірно  покрита стеарином. Після цього її можна ще зарівняти, розтираючи стеариновий шар клаптиком сукна.

Далі беруть звичайне господарське мило, пензлик і туш . Змочивши пензлик у туші, старанно розтирають поверхню мила до появи піни. Цю піну з туші й мила переносять на аркуш паперу, покритий стеарином, і рівномірно закривають його поверхню. Це повторюється доти, поки весь аркуш паперу не стане рівномірно покритий чорним кольором.

Після того як туш висохне, можна робити продряпування. Малюнок наносять мяким графітовим олівцем , який буде помітним на чорній поверхні. Продряпують різними інструментами: кінчиком скальпеля, шилом, пером тощо.

Проробляють спочатку  злегка, щоб потім по малюнку в потрібних місцях продряпати соковитіші лінії.

Гратографію можна зробити кольоровою, якщо спочатку на аркуш нанести кольорове зображення.

Учні записують в зошити етапи роботи над композицією в техніці гратографії:

1.виконання ескізу;

2.кольорове вирішення;

3.нанесення шару стеарину;

4.покриття тушшю з милом;

5. продряпування.

5. Практична робота

Учні працюють над створенням композиції самостійно.                         

 6.Підсумок урок

Учитель організовує виставку робіт, разом з учнями визначає найкращі.

Урок 7.

Тема уроку «Світ навколо нас»

Мета уроку: - вчити спостерігати за природними формами та передавати їх характер засобами графіки;

- розвивати окомір, практичні навички роботи у графічних техніках;

- формувати уявлення про форми та  пропорції  рослин (кущі, дерева).

Тип уроку: - засвоєння нових знань, вмінь та навичок.

Техніка виконання:  на вибір.

Обладнання: для вчителів - репродукції картин художників-графіків, фотографії дерев, кущів; власні роботи    вчителя, зразки учнівських робіт.

для учнів - альбом, олівці, ручки, фломастери, кольоровий папір.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогодні ми будемо вчитись спостерігати за природними формами та, використовуючи графічні засоби, передавати їх характер.

3. Актуалізація опорних знань.

Бесіда.

Чи є в світі два абсолютно однакові дерева?

Які бувають дерева за своєю формою, розмірами?

Яке дерево найвище, найшвидше росте, найстаріше ?

4.  Мотивація навчальної діяльності

На сьогоднішньому уроці  ми будемо вчитися малювати  графічними засобами дерева (різних форм, розмірів та структур), а також  вчитись аналізувати дерева за їхньою структурою, формою та розмірами для того, щоб у майбутньому  ви змогли намалювати будь-яке дерево чи їх групу.

 5. Практична робота

Вправи на спрощення форм.

1. Подивіться на фотографії дерев  та спростіть їх форми за допомогою геометричних фігур.

2. Застосовуючи техніку рваної аплікації, «вирвіть» з кольорового паперу  декілька дерев    

   та кущів різних форм.

 Постановка практичного  завдання. 

Використовуючи графічні засоби (крапка, лінія, силует) передайте характер природних форм ,створивши сюжетну  композицію  «Світ навколо нас».

 6.Підсумок уроку

Учитель аналізує дві-три кращі роботи.

Урок 8.

Тема уроку «Виготовлення  книжечки – малютки»

Мета уроку: - сформувати уявлення про книжкову графіку та її складові;

- розвивати уяву, фантазію та  художній смак;

 - показати зв,язок образотворчого мистецтва з  літературою

 - виховувати любов до книги.

Тип уроку:   комбінований.

Техніка виконання: на вибір.

Обладнання: для  вчителів - таблиця  складових елементів книги; творчі роботи учнів.

для учнів - клей, кольоровий папір, ножиці, олівці, фломастери...

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку

3.  Мотивація навчальної діяльності

19-20 ст. - це період бурхливого розвитку промислової поліграфії, яка дала змогу переважній більшості людей планети ознайомитись із надбанням суспільства за допомогою носіїв знань: книги, підручника.

У наш час із застосуванням компютерної техніки ми можемо самостійно здобувати знання за напрямами, які нас цікавлять, але книга все одно  завжди буде популярною...

 4.  Пояснення нового матеріалу  

Над створенням книги працює багато представників різних професій - письменники, художники, фотографи, друкарі, редактори -  завдяки зусиллям яких ми можемо  підвищувати свій рівень знань. Видаються книги за допомогою поліграфічної техніки, що дозволяє виготовляти не один, а сотні, тисячі екземплярів книг.

Але не забуваймо про те, що сучасного вигляду книга набула тільки в епоху Середньовіччя. Книги були рукописними й виготовлялись у спеціальних приміщеннях - скрипторіях. У ті далекі часи цей носій  знань  був доступним тільки для обмеженого кола людей: учених, імператорів, феодалів, церковних служителів тощо. Ми ж із вами щоденно користуємося надбаннями наших предків - книгою.

Запитання.

Що входить до складових елементів сучасної книги?

Учитель розповідає про складові книжкової графіки ,користуючись таблицею, учні-занотовують.

5.Перегляд наочних матеріалів.

6.Постановка практичного завдання.

Розповідь учителя

Ось ми й ознайомилися зі складовими книги. Вона проходить довгий шлях, перш ніж дійти до читача. Це спільна праця багатьох людей задля нашого з вами духовного збагачення. І тому ми повинні  шанобливо ставитися  до книги, зберігати й підтримувати її  в належному стані.

Сьогодні ви перебуваєте в ролі книговидавців. Вам треба виготовити  мініатюрну  книжечку на одну із запропонованих тем.

 Для плідної роботи на уроці ми з вами розділимось на творчі групи.

Розподіл класу на творчі групи.

Кожна з творчих груп повинна виконати такі завдання.

1.Обрати тему; вирішити, що зображуватиметься в книзі.

2.Обрати форму книги (має бути оригінальною, наприклад, У вигляді  ялинки, іграшки, корони, квітки).

3.Визначити назву книги.

4.Виконати графічні роботи на сторінках книги,  використовуючи графічні засоби зображення.

5.Виготовити книжку зі всіма складовими: обкладинка, титул і т. д.  

  Кожна зі сторінок, титул, обкладинка книги можуть бути доповнені графічними роботами, виконаними в різних  техніках, та текстовим матеріалом.

7. Практична робота 

Під час самостійної роботи творчих груп учитель допомагає  вирішити проблемні ситуації, які виникають у дітей.

8.Домашнє завдання.

Завершити деталізацію графічних робіт і оздоблення книжечки.

Урок 9.

Підсумкове заняття

 Мета уроку: - перевірити рівень теоретичних знань учнів з теми „Графіка” та практичних навичок володіння графічними техніками;

- вчити сприймати, інтерпретувати та характеризувати  твори образотворчого мистецтва, висловлювати особисте ставлення до них

- виховувати відповідальність та старанність.

Тип уроку:   перевірка засвоєння знань, умінь та навичок.

Обладнання: для  вчителів - графічні роботи в різних техніках, зразки учнівських робіт, таблиці та схеми.

для учнів-зошити, звітні роботи.

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент

2. Повідомлення теми та мети уроку

Сьогоднішній  урок останній з розділу „Графіка”… Сподіваюсь ви засвоїли основний  теоретичний  матеріал, оволоділи новими художніми техніками та засобами графіки.

Спочатку я перевірю рівень здобутих вами  знань , після чого відбудеться захист та виставка творчих робіт .

3. Заповнити таблицю  

 Пригадайте таблицю „ХАРАКТЕРИСТИКА   ВИДІВ    ОБРАЗОТВОРЧОГО       МИСТЕЦТВА” (додаток 1) та заповніть  її першу частину „Графіка”.

4.Графічний диктант.

Серед запропонованих  тверджень є істинні та хибні.

Істинні твердження учні позначають (+), хибні (-).

Результати фіксуються в аркуші оцінювання. (додаток 1)

1.Графіка—це вид образотворчого мистецтва.

2.Портрет, натюрморт. пейзаж—це види графіки за технікою виконання.

3. Жанри графіки—це живопис, скульптура та архітектура.

4. Колір—основний зображувальний засіб графіки.

5.Ілюстрація—це малюнок  , виконаний із натури.

6.Силует—це зображення об’єкта однією плямою.

7. Дружній шарж відноситься до портретного жанру графіки.

8.Живопис, графіка—складові елементи книги.

9.Прикладом  контурного зображення людини  є тінь.

10.Олівці та фломастери— графічні матеріали.

5. Термінологічний лікбез.

Групова робота. Кожна група складає кросворд  з термінів даної теми, далі обмінюються кросвордами та розгадують їх.

 6.Захист творчих робіт.

Учень представляє  творчу роботу, інші  рецензують.

7.Виставка творчих робіт.

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Нові матеріали

Методи і форми роботи з розвитку творчих можливостей студентів на занятті з української літератури. Методична робота за творчістю Лесі Українки
Проект Закону "Про повну загальну середню освіту" вже на розгляді у ВР України: яких новацій чекати найближчим часом?
"За рік навчання я переконалася, що ТНПУ – університет високого рівня", - Тетяна Базилевська
Конспект уроку на тему: «Ефективне спілкування». Презентація
У 2019 р. виділять 200 млн грн на природничо-математичні кабінети у школах
Відома програма тестування вчителів для пілотної сертифікації
ДПА-2019 у 9 класі: поетапно про найголовніше
​​​​​​​На ЗНО-2019 зареєструвалося понад 185,5 тис учасників - а це близько половини від очікуваної кількості
Триває голосування за підручники для учнів 2-го класу НУШ
"Я дуже рада, що лише навчаюсь другий рік, тому що ці емоції переживу ще не один раз", - студентка ТНПУ ім.В.Гнатюка Олена Спяк про навчання в університеті

Популярний ВНЗ

Національний фармацевтичний університет у м.Харкові

ФАРМАЦІЯ СЬОГОДЕННЯ – ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПЕРЕД МАЙБУТНІМ
Ректор університету
Черних В. П. Черних
Валентин Петрович –