Твір на тему: «Святі Гори»  –  перлина Донецького краю» (твір-опис пам’ятки історії та культури)

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мельник Ірина Романівна, учитель української мови та літератури Краматорської української гімназії Краматорської міської ради  Донецької областіАвтор твору: Мельник Ірина Романівна,
учитель української мови та літератури
Краматорської української гімназії
Краматорської міської ради  Донецької області

 

Серед крейдяних пагорбів Національного природного парку «Святі Гори», на правому березі Донця, розташувався архітектурний ансамбль Успенського чоловічого монастиря.  2004 року він набув статусу Лаври.

Документально Святі Гори відомі з 1526 року. Свято-Успенська Святогірська Лавра  розташована на схилах навислих над водою мальовничих крейдяних гір, що здавна називали Святими. У писемних джерелах монастир у скелі згадується вперше  1624 року. Існує дві версії щодо його заснування. Згідно з першою,  монастир заснували ченці Печерської лаври, що пішли з розореного монголами Києва в ХІІІ столітті. Згідно з другою, афонські монахи, що йшли на Русь по Сіверському Донцю, побачили  місце, яке нагадало їм рідну Святу Гору Афон, і вирішили тут оселитися.

Розташована на Святих Горах  Миколаївська церква – дивовижна споруда в стилі українського бароко.  Єдність храму з природним матеріалом крейдяної скелі та оточуючим природним ландшафтом виводять споруду в розряд унікальних об’єктів культурної спадщини України, аналогів якому немає у нашій країні.

З кінця XVII століття тут споруджуються монастирські будівлі. Свого часу Святими Горами володів князь Потьомкін та Енгельгардти.  1922 року монастир було закрито, а в його будівлях створено одну з відомих здравиць в Україні. Через сімдесят років  монастир знову відродився. На північ від двору, коло підніжжя гори, знаходиться підземний храм Антонія та Феодосія Печерських. Під залишками павільйону поховано відомого російського музиканта й мецената ХІХ століття князя Миколу Борисовича Голіцина,  друга О.С. Пушкіна.

2004 р. Свято-Успенський Святогірський чоловічий монастир отримав статус Лаври. Щодня за духовною втіхою та порадою до Святих Гір приходять віруючі. За словами святителя Філарета, де ще молитися, як не на цій скелі, де так близько до неба й так далеко до землі. 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ