Виховний захід з англійської мови на тему: «English with Prostokvashino». Презентація

Предмет: 
Навчальний рівень: 

Петрова Яна ОлександрівнаПетрова Яна Олександрівна
Вчитель англійської та німецької мов
Броварської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2
Київської області

Форма: вікторина.
Мета

  • розширити знання учнів з теми: «Я, моя сім’я та мої друзі», «Помешкання»;
  • тренувати вживання граматичних структур: “there is/there are”, модальне дієслово “can”, дієслово “to be” та “have got” in Present Simple;
  • розвивати в учнів навички аудіювання, читання та усного мовлення, логічне мислення та пам'ять;
  • виховувати та підтримувати у школярів мотивацію до оволодіння іноземною мовою, вміння співпрацювати в команді.

Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, матеріали для презентації, роздатковий матеріал (маски персонажів для діалогів, сигнальні картки «лайк», «дизлайк»).
Тривалість: 1 урок.

Місце проведення: кабінет обладнаний мультимедійним проектором .

Хід заходу:

І. Вступне слово вчителя.
Teacher: Good morning, my dear friends! I’m glad to see you here today. I know that all of you are very hardworking, smart and clever pupils, who are fond of English. Today we will have an interesting quiz and see the best pupils in English.
Оголошення теми і мети уроку. 

ІІ. Представлення команд.
Кожен капітан по черзі представляє свою команду: назву і девіз.
1) Smile – Life is good!
2) Black cats – We bring good luck!
3) Clever pupils – We are cool!
4) Superstars – We are the best!

III. Основна частина заходу.
1. Знайомство з героями мультфільму.(Слайд 1-герої мультфільму)
Teacher: Dear pupils, look at the picture. Do you know these characters?
What cartoon are they from?
(Учні відповідають.)
Teacher: Yes, you are right. And now your task is to match the names and their characters. (Слайд 2 – 7 назви персонажів)
Matroskin the cat    
Sharik the dog
Uncle Fedor
Mother
Father
Pechkin the postman.

2. Опис персонажів.
Teacher: I will read some information about our friends and you should find who is it. 
Завдання з аудіювання. Вчитель зачитує по черзі опис кожного персонажа. Завдання учнів здогадатися про кого йде мова на швидкість. За кожну правильну відповідь нараховується бал. 
Matroskin: It is not very tall. It has got big blue eyes, a long tail and a moustache. It is blue and white and very clever.
Sharik the dog: It is tall. It is brown and has got big ears, a black nose and a tail. It is friendly and likes making photos. 
Mother: She is beautiful and trendy. She likes singing. She has got short brown hair, a small nose and a small mouth.
Father: He is tall and thin. He is kind and clever with short brown hair and a beard. He is wearing glasses. He can drive a car. 
Pechkin the postman: He is hard-working. He has got a bike. He is tall with black hair and а moustache, a long nose and big eyes. He likes sweets.
The bird: It is small and black. It can speak and fly.
(Журі оголошує результат)

3. Лист від Печкіна.
Teacher: Our friend Pechkin the postman has a letter for us. Look at the whiteboard, read it and guess who this letter is about. Then draw this person. 
Завдання з читання. Завдання учнів прочитати зображений на мультимедійній дошці текст та здогадатися про кого йде мова та згідно з описом даним у листі намалювати персонажа. За найкраще відтворений за описом малюнок команда-переможець отримує чотири бали, а інші команди, залежно від точності отримують три, два та один бал. 

MISSING BOY!!!
Blue eyes, short brown hair, small ears and a small nose. He is thin. 120 cm high. His parents are looking for him. The person who finds him will get a bicycle for a reward. 
(Журі оголошує результат)

4. Може/не може.
Teacher: Our characters can do everything, or almost everything! What do you think? Tell me as many sentences with “can” as you can. You have two minutes.
Тренування вживання модального дієслова “can”. Завдання полягає в тому щоб скласти як можна більше речень з даним дієсловом описуючи вміння персонажів з мультфільму. 
(Журі оголошує результат)

5. Діалоги.
Teacher: I have four envelopes for you. There are some phrases from different dialogues. Your task is to put them in order and act. You can choose the masks on the table, they will help you. 
Рольова гра. Діалогічне мовлення. Учні отримують конверти з діалогами, розбитими на окремі фрази. Їхнє завдання здогадатися хто є дійовими особами в даних діалогах та розіграти їх, використавши правильні маски. Команда, яка найкраще розіграє діалог отримає бали.

Dialogues: 
- Who is there?
- It’s me Pechkin the postman? And who are you?
- I am the bird. I live here.
- Can you speak?
- Yes, I can. And I can fly too.
- You are very clever.
- Thank you! 
- Is Uncle Fedor at home? I have got a telegram for him.
- No, he isn’t.

***

- Hello! May I live with you in your house? I will always help you.
- Oh, no! We haven’t got a house. Come later, dog!
- Matroskin, we need a dog. Is there a small house in the village, dog?
- Yes, there is one. Let’s go there and look at it! Noone lives there.
- Is there any garden?
- Yes, it is very big. So will you take me?
- Yes, we will. What is your name?
- Sharik.
- And my name is Uncle Fedor. And the cat is Matroskin.
- Nice to meet you!

***

- Oh, summer is here.
- Yes. We have holidays.
- What are we going to do?
- I’d like to go to Prostokvashino, mum.
- I don’t want to go there, son. I want to go to the sea. I have so many beautiful dresses.
- But, mum, I have many friends there: Matroskin the cat, Sharik the dog and our cow. I can ride my bike there, swim in the river, play football with Sharik.
-  No, I don’t want to go to Prostokvashino. We will go to the sea.

*** 

- Hello!
- Hi! I know you. You are Uncle Fedor.
- Yes, I am. And who are you?
- I am Matroskin the cat. I live in this block of flats. What are you doing?
- I am eating a sandwich.
- What kind of sandwich?
- With sausage.
- Oh, it is tasty.
- I have some more sandwiches at home. Let’s go and live with me!
- Great! Thank you!
(Журі оголошує результат)

6. Puzzle.
Teacher: Now I have a letter from uncle Fedor, Matroskin and Sharik for you. But there is one trouble. This letter is divided into many parts. You should collect them, read the letter and find five mistakes.
Тренування читання. Учні отримують лист розділений як пазл на частини. Вони повинні зібрати текст до купи, прочитати його та знайти 5 помилок, навмисно допущених в тексті. Потрібно виписати їх та подати список журі. Команди що вкажуть точну кількість помилок, та правильно пояснять їх, отримають бал. Потім текст з уже виправленими помилками з’явиться на дошці  і вчитель пояснить учням розв’язок завдання. 

Prostokvashino                                                                                                                                  August, 14
Dear Mim and Dad!
I am ok. Everything is fine. I has all I need. I have my house. It is warm. It is beautiful and comfortable. There is one rooms and a kitchen in it. I miss you so much especially in the evenings.
I eat Mice every day. My tail is long and thick.
I feel very bad. My paws ache (Мої лапи болять). I am shedding (Я линяю).
Goodbye!
Love,
sharik
(Журі оголошує результат)

7. There is/There are.
Teacher: You all remember the structures “There is/There are”. Now your task is to look at the picture at the whiteboard and make sentences for describing the flat. 
Граматична вправа. Учні повинні скласти як можна більше речень з поданими структурами, описуючи квартиру зображену на малюнку.
(Журі оголошує результат)

8. Reflexion.
Teacher: And now we have the last excercise! I will read you some statements and you should show me “like” ( ) if you agree or “dislike” (  ) if you don’t. 
Учні на слайдах отримують твердження з якими погоджуються або ні. Таким чином вчитель перевіряє засвоєння матеріалу, увагу. 

1) Pechkin is the postman. (+)
2) Uncle Fedor has got a sister.(-)
3) The cat’s name is Sharik.(-)
4) The car on the last picture was blue.(+)
5) There is one animal in this cartoon.(-)
6) Matroskin is a mouse. (-)
7) Prostokvashino is a big city.(-)
(Журі оголошує результат)

IV. Заключна частина заходу.
Teacher: It was great job! It is time to listen to our jury and get to know what team is the winner today. (Jury’s  words). My congratulations to the winners! I think that you are really the best at English in your class. The team, that has lost, should not be disappointed. I think that next year you will win for sure!  So our quiz is over! Good bye everybody!

Відбувається вручення дипломів переможцям, та грамот учасникам.
 

Завантажити презентацію

Виховний захід з англійської мови на тему: «English with Prostokvashino». Презентація

Виховний захід з англійської мови на тему: «English with Prostokvashino». Презентація

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович