Служба в резерві, або Як можна вчитися в університеті та служити в армії одночасно

Командир бригади територіальної оборони Тернопільської області, полковник Дідиченко Олег Анатолійович, розповідає про службу в резерві студентам ТНПУП’ятий рік поспіль в Україні йде справжня неофіційна війна, яка забрала і продовжує забирати життя військовослужбовців Збройних сил України. Кривава статистика свідчить про тисячні втрати. Як виконати свій громадянський обов’язок і не залишати надовго цивільне життя – говорили в одному з тернопільських вишів, а саме в педагогічному університеті. Адже є альтернатива строковій та контрактній службам, про яку більшість просто не знає! Мова йде про службу в резерві у бригадах територіальної оборони. Адже саме служба в бригадах територіальної оборони дозволяє не лише виконати свій громадянський обов’язок, але й жити звичним життям: навчатися, працювати, подорожувати за кордоном. Про всі нюанси служби в резерві у бригаді територіальної оборони говоримо з полковником Олегом  Дідиченком, командиром бригади територіальної оборони Тернопільської області.

Як виконати свій громадянський обов’язок і не залишати надовго цивільне життя – говорили в одному з тернопільських вишів, а саме в педагогічному університеті.

Що потрібно для того, аби вступити на службу в бригаду Тернопільської територіальної оборони?

Олег Дідиченко: Прийти у Тернопільський військовий комісаріат та підписати договір. Звичайно, для цього потрібно буде зібрати пакет документів, зокрема медичну довідку.

Хто може укладати договір про службу в бригаді  Тернопільської територіальної оборони? Чи є якісь умови та обмеження?

Олег Дідиченко: Особи віком від 18 до 60 років. Щодо статі обмежень немає. Для студентів з одного навчального закладу, наприклад, педагогічного, то для їх комфортнішого перебування на навчальних зборах вони проходитимуть навчально-тренувальні заняття в одному батальйоні. Своєю чергою ми плануватимемо навчальні збори так, аби вони не співпадали із сесією студентів.

Студентам на час проходження служби в резерві територіальної оборони потрібно переривати навчальний процес, брати академвідпустку тощо?

Олег Дідиченко: Ні, студенти зможуть навчатися. Заняття, які вони пропустять під час тренувальних зборів , зможуть спокійно відпрацювати пізніше.

Як часто будуть проходити тренувальні збори і де?

Олег Дідиченко: Один раз на рік 15 або 30 днів на території Тернопільської області.

Який мінімальний строк служби у військовому резерві бригади Тернопільської територіальної оборони?

Контракт підписується на три роки.  Це дає змогу відтермінувати строкову службу, не замінюючи її, тоді, як два контракти (по три роки кожен) – повністю замінює строкову службу в ЗСУ.

Чи можна розірвати контракт в будь-який час?

Олег Дідиченко: Так, звичайно. Але тоді вам не зарахується час служби в резерві територіальної оборони для зарахування її замість строкової.

Чи виплачуються резервістам грошові винагороди?

Олег Дідиченко: За час проходження тренувальних зборів резервістам (солдатам, матросам) виплачується середньомісячна заробітня плата. Також додатково за 30 днів тренувальних зборів резервіст-солдат отримує 2680 грн, за підсумками року виплачується грошове заохочення до 1600 грн вкінці року.  Особам, які перебувають на сержантських та офіцерських посадах виплати звісно вищі.

Чи можна отримати військове звання, перебуваючи на службі в бригаді тероборони?

Олег Дідиченко: Так, звичайно. За результатами служби ми можемо присвоїти солдатські звання, а кращих представників бригади переатестувати на присвоєння первинного офіцерського звання.

У разі оголошення військового стану в країні, до прикладу, на певних територіях (не Тернопільської обл.), резервісти Тернопільської територіальної оборони залучатимуться до мобілізації?

Олег Дідиченко: Особи, які проходять службу в бригаді Тернопільської територіальної оборони, залучатимуться до оборони органів державної влади на місцевому рівні, важливих державних об’єктів, а також боротьба з диверсійно-розвідувальними групами та незаконними формуваннями  на території Тернопільської області спільно з поліцією, СБУ, нацгвардією.

За яких умов можуть направити резервістів Тернопільської територіальної оборони в зону проведення АТО?

Олег Дідиченко: Військових резерву територіальної оборони не залучають до військових дій на сході України.

Чи можуть резервісти, тобто особи, які уклали договір про службу в резерві Тернопільської територіальної оборони, їздити за кордон і на скільки?

Так, можуть і на скільки завгодно, тільки б це не співпадало з тренувальними зборами.


ТНПУ ім.В.Гнатюка один з перших вишів області зголосився співпрацювати з Тернопільським військовим комісаріатом щодо питань служби студентів у резерві територіальної оборони. Координує всі питання щодо цього начальник відділу у справах молоді ТНПУ ім.В.Гнатюка, доцент, учасник бойових дій на сході України Брославський В.Л. На офіційному сайті навчального закладу створений банер про військову службу в резерві, який дозволяє всім охочим заповнити відповідну гугл-форму заявки для участі в зустрічі, де обговорять всі деталі служби у резерві. Власне, неабияк зацікавились цим питанням студенти старших курсів, які хочуть скористатися можливістю жити цивільним життям та служити в армії одночасно. Також служба в резерві у бригадах територіальної оборони – це хороша альтернатива для тих, хто не готовий ризикувати своїм життям в зоні бойових дій, проте при потребі стане до охорони рідної домівки та своєї сім’ї. Служба в бригадах територіальної оборони дозволить жити спокійним життям без необхідності переховуватися від військкомату чи шукати собі додаткові «хвороби».

Спілкувалася Надія Раківська

Популярний ВНЗ