Конспект заняття на тему: «Виготовлення декоративних прикрас із шовкових стрічок»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 
Макарова Т.А.,
керівник гуртка «Народні іграшки та сувеніри
будинку дитячої та юнацької творчості
Олександрійської міської ради
Кіровоградської області
 
Мета заняття:
Навчальна: ознайомити вихованців з історією виникнення мистецтва декорування виробів шовковими стрічками; формувати трудові уміння при ручному плетінні та шитті; ознайомити шляхом практичної роботи з технологією виготовлення декоративних прикрас із шовкових стрічок.
Розвиваюча: розвивати окомір, фантазію, дрібні м'язи рук; почуття прекрасного, естетичні смаки.
Виховна: виховувати працелюбність, любов до історії і мистецтва свого народу та інших народів світу; охайність, культуру праці, самостійність та творче ставлення до праці.
Матеріали та інструменти: зразок виробу, інструкційні картки, шовкові стрічки, ножиці, голка, нитки, наперсток, термопістолет, картон.
Тип заняття: комбінований
  
Хід заняття
І. Організаційний момент
- Добрий день, діти! Рада вас бачити сьогодні на занятті. Пропоную налаштуватись на роботу та покращити ваш настрій. Ніщо так не піднімає настрій, як щиро сказаний комплімент. Робота в парах «Дощ» компліментів. 
ІІ. Актуалізація знань вихованців
Бесіда з тем «Види декоративно-ужиткового мистецтва», «Іграшки та сувеніри із тканини, їх оздоблення» (тканина, її види, застосування та призначення)
ІІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
Сьогодні на занятті  ми будемо знайомитися з новим матеріалом для роботи – шовковими стрічками, дізнаємось їх властивості, будемо засвоювати найпростіші технологічні прийоми праці. Навчимося працювати самостійно, користуючись інструкційними картками бути охайними, уважними, чемними.
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
«Краса, — могутній засіб виховання чутливості душі, — писав видатний український педагог Василь Сухомлинський (1918—1970). — Це вершина, з якої ти можеш побачити те, чого без розуміння і почуття прекрасного, без захоплення і натхнення ніколи не побачиш. Краса — це яскраве світло, що осяває світ. При цьому світлі тобі відкривається істина, правда, добро; осяяний цим світлом, ти стаєш відданим і непримиренним. Краса вчить розпізнавати зло і боротися з ним. Я б назвав красу гімнастикою душі, вона виправляє наш дух, нашу совість, наші почуття і переконання. Краса — це дзеркало, в якому ти бачиш сам себе і завдяки йому так чи інакше ставишся сам до себе».
Відоме прислів'я: «Навчання і праця поряд йдуть», але на думку В.О.Сухомлинського «… і навчання, і праця недалеко підуть — і вже, в усякому разі, казна-куди заведуть людину, — якщо поряд із ними не йде краса».
Для розуміння краси  кожній людині необхідно мати певний багаж знань з історії мистецтва свого народу та мистецтва інших країн світу. Ці знання необхідні для подальшого розвитку культури, для ефективного розв'язання ідейних, інтелектуальних, етичних та естетичних задач.
V. Виклад нового матеріалу.
Прабатьком шовкових смужок був мотузок з рослинних волокон: перетворившись спочатку на тасьму, вона дочекалася винаходу ткацького верстата і стала вишуканою стрічкою. 
Прикрашати пишні зачіски і одяг строкатими вузькими смужками тканини було прийнято ще в доісторичні часи — свідоцтвом тому служать численні знахідки археологів. Що стосується античних цивілізацій, то в їх час всілякі пов'язки і тасьма були вже вишуканішими: розшиті срібними і золотими монетами, нитками і намистинами. Більш того, за кольором і якості стрічок, якими розшивався одяг, можна було визначити приналежність людини до того або іншого родового клану і навіть його соціальний статус. Середньовіччя привнесло в історію стрічок ще один цікавий розділ: шнурами і вузькими смужками оксамиту і гобеленового шиття прикрашали не тільки наряди, але і підв'язували модні у той час важкі портьєри,  а також балдахіни над ліжками в спальнях і спинки стільців, поклавши, до речі, міцний початок ідеї м'якого крісла(дод. 1,2,3).
Спочатку розшиті стрічками і коштовностями сукні, потім — туфлі, пізніше — якнайтонша білизна: вишивка стрічками завжди привертала цінителів розкоші і придворних модників.
Проте ж все це — лише передісторія. 
Справжня слава декоративних стрічок почалася у Франції, в XIV столітті, коли на теплому середземноморському побережжі почали виготовляти дорогоцінну шовкову нитку, а король Людовик XI запросив до знаменитого нині Ліона майстерних італійських ткачів, щоб ті навчили місцевих майстрів. Загалом і в цілому монарша затія провалилася, але італійці привезли лионцям декілька хитромудрих верстатів для виготовлення шовкових стрічок. 
І так трапилося, що саме тоді почалася пишна мода на камзоли і плащі, багато оброблені парчевими і золотими стрічками, так що попит на цей галантерейний товар неухильно ріс, так само як і попит на химерні позументи і галун. Вже при дворі Людовика XIV стрічками, розшитими перлами і коштовностями, прикрашали абсолютно всі предмети туалету — від взуття до панталонів. А наступний французький монарх, відомий історикам під тим же ім'ям, але вже під номером XV, обожнював стрічками вишивати і із задоволенням дарував придворним всякі славні дрібниці, виготовлені власними руками. 
І з самої епохи рококо вишивка стрічками почала оформлятися в окремий вид вельми елегантного рукоділля, привабливого, насамперед, тим, що малюнок на тканині виходить об'ємним і дуже реалістичним. 
Спочатку крихітними шовковими бутончиками і листами прикрашали ліфи дамських суконь, вплітаючи в петельки стрічок гранований кришталь, перли і виблискуючі коштовності. 
Пізніше самі кращі придворні швачки винайшли вишукану білизну, вишиту цілими стрічковими букетами. У наш час подібні шедеври зберігаються в запорошених вітринах численних музеїв планети.
Чи варто говорити, що з Франції, загальновизнаного законодавця мод, вишивка стрічками миттєво розповсюдилася по всій земній кулі?
Більш того, саме вишивку стрічками, а не простіший спосіб — пришивання стрічок зверху на тканину використовували, наприклад, в кінці позаминулого століття, щоб прикрашати не стільки сукні, сюртуки і, звичайно ж, святковий одяг, скільки тканинні абажури, розкішні капелюхи, шовкові ковдри і покривала.
За свідченням любителів вишивки стрічками, цей вид рукоділля привертає їх свободою вибору,  адже як «канва» підійде будь-яка тканина.
У XX столітті естетика стала відігравати важливу роль у формуванні не тільки естетичного ставлення людини до навколишньої дійсності, але й духовно-моральних якостей.
В. О. Сухомлинський переконливо твердив: "...Без емоційно - естетичного струменя неможливий повноцінний розумовий розвиток дитини... Краса й жива думка так само органічно поєднані, як сонце і квіти".
У наш час, коли рукоділля взагалі випробовує нове народження не тільки в нашій країні, але і у всьому світі, вишивка стрічками теж не залишилася осторонь. Причому технологія залишилася та ж: нинішні майстри користуються абсолютно такими ж прийомами, тканинами, голками і стрічками, як першовідкривач цього цікавого заняття, його Величність Людовик XV. Звичайно, стрічки взагалі перетворилися на невід'ємну частину нашого побуту, вони сталі дешеві, їх тепер виготовляють не тільки з шовку, але ще з атласу, муару, бавовни і всіляких штучних тканин — такий достаток рукодільному монархові і не снилося (дод. 5). 
Але саме з часів пишних балів при французькому дворі залишилося враження незвичайно святкового настрою, пов'язаного з бантами та і просто з самими стрічками. 
Досить пригадати вітчизняний звичай прикрашати ними автомобілі весільного кортежу і ліжечко новонародженого малюка. І, звичайно, навіть найпростіша сукня, звичайна блуза або непримітний капелюшок можуть перетворитися на нарядний і неповторний предмет урочистого туалету, якщо додати до них голку, стрічки, умілі руки і трохи творчості.
У виконанні нашої практичної роботи ми будемо дотримуватись одного із головних принципів естетики на думку В.О.Сухомлинського – до прекрасного через прекрасне. «В світі є не тільки потрібне, корисне, але і красиве. З того часу, як людина стала людиною, з тієї миті, коли вона задивилась на пелюстки квітки і вечірню зорю, вона стала вдивлятися в самого себе. Людина спіткала красу… Краса існує незалежно від нашої свідомості і волі, але вона відкривається людиною,  живе в її душі…»
VІ. Практична робота.
1. Планування послідовності виготовлення виробу
  (інструкційні картки (дод. 4).
2.Інструктаж з безпечних прийомів праці (правила  безпеки життєдіяльності при користуванні ножицями, голкою та термопістолетом).
3.Самостійна практична робота вихованців.
4. Поточний інструктаж.
VІІ. Підсумок заняття.
Метод «Прес»
Підсумовуючи роботу на сьогоднішньому занятті, закінчіть думку:
Сьогодні мене вразило…
Сьогодні мені згадалося…
Мені запам’яталося …
Мене дратувало …
Мені було цікаво …
Мене порадувало ...
Спілкування було…             
Додаток 1
Вишивка стрічками на одязі ХІХ ст.
Вишивка стрічками на одязі ХІХ ст.
Вишивка стрічками на одязі ХІХ ст.
Вишивка стрічками на одязі ХІХ ст.
Вишивка стрічками на одязі ХІХ ст.
Додаток 2
 
Взуття, оздоблене стрічками
Взуття, оздоблене стрічками
Взуття, оздоблене стрічками
Додаток 3
Оздоблення стрічками інтер’єру 
Оздоблення стрічками інтер’єру
Оздоблення стрічками інтер’єру
 
Додаток 4
Інструкційна картка №1 
«Плетіння браслету з шовкових стрічок»
 
1.Візьміть 2 шовкові стрічки
Плетіння браслету з шовкових стрічок
2.Зв'яжіть їх в 1 спільний вузол, залишаючи    вільними 2-3 см
Плетіння браслету з шовкових стрічок
3.Зігніть навпіл обидві стрічки, відступивши від вузла на 2-3 см
Плетіння браслету з шовкових стрічок
4.Стягніть блакитну стрічку впритул до жовтої
Плетіння браслету з шовкових стрічок
5.Зігніть навпіл блакитну стрічку і вставте її в отвір ,який утворився із жовтої стрічки
Плетіння браслету з шовкових стрічок
6.Стягніть жовту стрічку впритул до блакитної
Плетіння браслету з шовкових стрічок
7.Зігніть навпіл жовту стрічку і вставте її в отвір,який утворився із блакитної стрічки
Плетіння браслету з шовкових стрічок
8.Продовжуйте роботу,не забуваючи підтягувати стрічки одну впритул до одної
Плетіння браслету з шовкових стрічок
9.Плетемо до тих пір,поки не залишиться 2-3 см стрічки,кінчики якої знову зв'язуємо у вузол
Плетіння браслету з шовкових стрічок
10.Готовий виріб зв'язуємо кільцем
Плетіння браслету з шовкових стрічок
11.Використовуючи таку технологію можна виготовити обручі,браслети,весільні віночки та інші
прикраси,оздоблюючи їх квітами із стрічок
Плетіння браслету з шовкових стрічок
Інструкційна картка №2
«Плетіння браслету з шовкових стрічок»
Плетіння браслету з шовкових стрічок
Для роботи потрібні: атласні стрічки шириною 2,5 см , ножиці, запальничка, голка і нитки.  Можна виготовляти троянди із стрічок будь-якої ширини.
1. Обрізаємо ножицями кінець стрічки та обпалюємо його.
 Плетіння браслету з шовкових стрічок
 Плетіння браслету з шовкових стрічок
2. Загинаємо стрічку на себе, щоб отримався куточок. Край спускаємо трохи нижче стрічки.
Плетіння браслету з шовкових стрічок
3. Починаємо скручувати бутон, завертаючи стрічку на себе до верхнього кута. Нижню частину закріплюємо 2-3 стежками.
 Плетіння браслету з шовкових стрічок
Плетіння браслету з шовкових стрічок
4. Починаємо робити 1 пелюстку. Загинаємо стрічку від себе.
Плетіння браслету з шовкових стрічок
Плетіння браслету з шовкових стрічок
5. Закручуємо слабо. Потім лівою рукою, притримуємо  внутрішню частину бутону, правою рукою закріплюємо нижню частину пелюстки 2-3 стежками.
Плетіння браслету з шовкових стрічок
6. Наступні  пелюстки викладаються за тим же принципом. Кількість пелюсток залежить від розміру троянди, яку ми бажаємо отримати.
Плетіння браслету з шовкових стрічок
Плетіння браслету з шовкових стрічок
7. Щоб закінчити троянду - обрізаємо край стрічки кутом і обпалюємо його.
Плетіння браслету з шовкових стрічок
Плетіння браслету з шовкових стрічок
8. Закладаємо  кінець стрічки під троянду та закріплюємо його декількома стежками.
Плетіння браслету з шовкових стрічок
Плетіння браслету з шовкових стрічок
9. Якщо вам не потрібне стебло, то кінчик стрічки,  можна аккуратно відрізати і обпалити.
Плетіння браслету з шовкових стрічок
Плетіння браслету з шовкових стрічок
Інструкційна картка №3
«Складання і оздоблення виробу»
 
1. Вирізати коло з картону :внутрішній діаметр-100 мм,зовнішній-150 мм
 
Складання і оздоблення виробу
2. За допомогою термопістолету наклеїти віночок із стрічок на картонну основу
3. Прив'язати бант із шовкової стрічки (ширина:10-15 мм)
4. Наклеїти за допомогою термопістолету 3 -5 трояндочок із стрічок в центрі банта
5. Оздобити штучним листям та бісером за допомогою термопістолету .
 
 
 
 
 
Додаток № 5
Зразки  сучасних    виробів    із   стрічок
м            Зразки  сучасних    виробів    із   стрічок
            Зразки сучасних  виробів із стрічок
Зразки сучасних  виробів із стрічок
 
 
 
 
 
 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -