Конспект уроку на тему: "Південна Америка. Особливості географічного положення. Дослідження і освоєння материка"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Тип уроку: засвоєння нових знань

Обладнання: фізична карта Південної Америки, портрети дослідників, атласи, контурні карти, таблиця.

Мета уроку:

навчальна – сформувати в учнів загальне уявлення про географічне положення, площу та форму материка; поглибити систему знань учнів про відкриття та дослідження Південної Америки;
розвивальна – розвивати пізнавальний інтерес до історії географічних досліджень Землі, інтерес до дослідницької роботи; зацікавити роботою в команді;
виховна – виховувати почуття колективізму, взаємодопомогу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів

Світ навколо мене сповнений таємниць.
Я їх відкриватиму все життя,
тому що це найбільш захоплива справа на світі.
В. Біанкі

Прийом «Бліцопитування»

  • Які материки ми вже з вами вивчили? Покажіть їх на карті.
  • Імена яких мандрівників-дослідників пов'язані з материком Південна Америка?
  • Згадайте типовий план характеристики материка. Для чого він потрібен?

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Учитель. Сьогодні на уроці стартує подорож по далекому материку - Південна Америка, щоб дізнатися про його таємниці, дива, традиції... Ви почнете створювати паспорт Південної Америки, який ви представите на підсумковому уроці з вивчення даного розділу. Над паспортом працює кожен учень окремо. Він може бути оформлений довільно, залежно від вашої фантазії: малюнки, вірші, фотоматеріали. Кожен наступний урок розділу поповнює базу даних про материк.

Паспорт материка

1

Зовнішній вигляд

(асоціація форми)

2

Місце і дата народження

(координати, геологічний вік)

3

Капітал

(рельєф, корисні копалини)

4

Характер

(клімат)

5

Кровоносна система

(внутрішні води)

6

Особливі прикмети

(органічний світ)

7

Нездужання

(сучасні екологічні проблеми)

8

Національність

(населення, расовий склад, політична карта)

Прийом "Най-най…"

Завдання. Використовуючи будь-які джерела інформації, визначте рекорди материка.

Південна Америка:

  • найбільша низовина  - 
  • найдовший гірський ланцюг  - 
  • найвищий вулкан  - 
  • найвологіший материк  - 
  • найсухіша пустеля  - 
  • найвищий водоспад  - 
  • найкровожерливіша риба  - 
  • найменший птах  - 
  • найповноводніша річка  - 

IV. Вивчення нового матеріалу

1) Географічне положення

Прийом «Географічна лабораторія»

Завдання (робота в парах):
1-ші пари. За допомогою атласу знайдіть крайні точки материка і нанесіть їх на контурну карту. Визначте координати.
2-гі пари. Позначте на контурній карті океани, що омивають Південну Америку та материки, які межують з нею, найбільші острови поряд.
3-ті пари. Визначте протяжність материка з півночі на південь по 70° зх. д.; протяжність із заходу на схід по 20° пд. ш.

Розповідь учителя

В епоху Великих географічних відкриттів територію Північної і Південної Америки називали Новим світом. Відносно екватора більша частина материка лежить у Південній півкулі, стосовно нульового меридіана – повністю в Західній. Майже посередині його перетинає Південний тропік, тому значна частина континенту розташована в жаркому тепловому поясі.
Південну Америку відділяють від Африки та Австралії величезні простори Атлантичного та Тихого океанів; від Антарктиди – найширша протока Дрейка; від Північної Америки – Панамський канал, проритий на початку XX ст.
Берегова лінія материка слабо розчленована. На східному узбережжі багато заток у гирлах річок. Найбільша з них – затока Ла-Плата. На півночі розташовується Карибське море. Багато островів тільки на півдні – Чилійський архіпелаг, Фолклендські острови, архіпелаг Вогняна Земля, відділений знаменитою Маґеллановою протокою. До Південної Америки також належать Ґалапа- ґоські острови, розташовані в Тихому океані поблизу екватора.

Прийом «Мозковий штурм»

Чому архіпелаг Вогняна Земля має таку назву?

Фізкультхвилинка

2) Дослідження й освоєння Південної Америки

Робота з підручником

Завдання. Чому відкриті Колумбом землі отримали ім'я Амеріґо Веспуччі?

Випереджальне завдання

Учні виступають з повідомленнями про дослідників Південної Америки.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Третій зайвий»

  • м. Аґульяс, м. Горн, м. Ґальїнас, м. Паріньяс.
  • р. Амазонка, р. Ніл, р. Парана, р. Оріноко.
  • Тихий океан, Атлантичний, Індійський.

VІ. Підсумок уроку

Прийом «Незакінчене речення»

На сьогоднішньому уроці ми дізналися…

Коментування оцінок та відповідей учнів

VІІ. Домашнє завдання

  • Опрацювати параграф підручника.
  • Нанести на контурну карту географічну номенклатуру даної теми.
  • За бажанням: підготувати розповідь про гори Анди.

Гори Анди Південна Америка

Гори Анди у Південній Америці

Магас Л.І., Міжгірський НВК, Богородчанський р-н., Івано-Франківська обл.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -