Конспект уроку на тему "Особливості будови та функціонування сенсорних систем, їх значення в житті людини"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Краснянська Л. М., учитель біології вищої категорії Корюківської ЗОШ № 1, Чернігівська обл.

Цілі: узагальнити та систематизувати знання учнів про особливості будови та функціонування сенсорних систем, їх значення в житті людини, розвивати мислення, ігрові навички, вміння узагальнювати, виділяти головне, сприяти гігієнічному вихованню учнів, виховувати інтерес до вивчення свого організму.

Обладнання: книга «Сенсорні системи», кружечки із зображенням органів чуття, «Відділення банку», таблиці «Орган зору», «Орган слуху», малюнок язика, написи для складання схеми, картки з написом смаків, «Ромашка», бочечки з написами частин ока, кульки з написами шарів сітківки, роздавальний матеріал із зображенням органа слуху, особливостями частин вестибулярного апарату, питаннями до заліку, індивідуальні завдання, картки з написами смаків.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

ХІД УРОКУ

I. Організаційна частина

I I . Мотивація навчальної діяльності учнів

• Спробуйте відгадати, про які органи йде мова?

Ми — органи важливі,

Добре вам відомі.

Є помічниками вдома,

В школі й на дорозі.

Повноцінно жити без нас

Люди не в змозі.

Різнобарвний світ природи

І красу в усьому

Очі бачить допоможуть

Навіть в пору сутінкову.

Спів пташок почути хочеш —

Для цього вуха маєш.

Запах квітів ніс відчує,

Страв смаки — язик у роті,

А як ліпленням займешся —

Тут і пальці у роботі.

• Як можна назвати згадані органи?

• До складу яких систем входять органи чуття?

III. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні на уроці ми ще раз звернемось до книги «Сенсорні системи» й узагальнимо та систематизуємо ваші знання про їх будову, функціонування, значення в житті людини, розвиватимемо мислення, ігрові навички.

За правильні відповіді ви будете отримувати плату у відділеннях банку у вигляді кружечків із зображенням органів чуття.

Отже, тема уроку — «Особливості будови та функціонування сенсорних систем, їх значення в житті людини».

IV. Узагальнення та систематизація знань учнів

1. Гра «Ромашка»

Пропоную вам гру «Ромашка». Ваше завдання: витягти будь-яку пелюстку і дати визначення написаного на ній поняття:

• сенсорна система;

• аналізатор;

• рецептор;

• адаптація;

• акомодація.

2. Завдання 1

На аркушах паперу надруковані назви частин сенсорних систем. З цих написів складіть схему структури сенсорних систем, використовуючи прикріплені на дошці файли.

Рецептори → нервові волокна → зони кори великого мозку

• Яке значення кожної з цих частин?

• Запишіть схему в зошити.

3. Завдання 2

Доповніть схему на дошці:

Сенсорна система

 

 

 

 

 

• Відкриємо першу сторінку книги «Зорова сенсорна система» (книга

прикріплена на дошці).

• Назвіть і покажіть на таблиці її складові.

4. Гра «Бочечки»

Маленькі бочечки з написами частин ока містяться всередині великої.

• Пригадаємо будову ока.

• Берете бочечку і характеризуєте вказану на ній частину ока:

а) білкова оболонка;

б) судинна оболонка;

в) сітківка;

г) кришталик і склисте тіло.

5. Бесіда

• А зараз більш детально з’ясуємо будову сітківки.

• Скільки шарів клітин вона має?

• Ваше завдання: у правильній послідовності вибирати кульку з назвою шару клітин сітківки і пояснити особливості його будови.

1) Зовнішній.

2) Шар світлочутливих клітин.

3) Нервові клітини.

4) Великі нервові клітини.

• Що таке сліпа пляма?

• Що таке жовта пляма?

6. Бесіда

• Наступна сторінка «Слухова сенсорна система». (Відкриваю на дошці.)

• Де міститься слухова зона в корі великого мозку? Покажіть на таблиці.

• Що є периферійним відділом слухової сенсорної системи?

7. Робота з німим малюнком

• Знайдіть зображення органа слуху на малюнку й підпишіть його частини в зошиті відповідно цифр.

• А зараз назвіть частину органа слуху й охарактеризуйте її.

8. Письмова програмована робота

• З чим анатомічно пов’язана слухова сенсорна система? (3 хв)

• Яке його значення?

• У вас на аркушах перераховані особливості частин вестибулярного апарату. Стрілочками вкажіть характерні ознаки цих частин (див. схему).

Круглий і овальний мішечки

• У порожнині містяться епітеліальні й рецепторні клітини;

• волоски рецепторних клітин занурені у драглисту мембрану з отолітами;

• розташовані у взаємно перпендикулярних площинах;

• рецепторні клітини зосереджені в їхніх ампулах;

• рецептори реагують на кутові прискорення;

• міститься рідина;

• рецептори реагують на зміну сили тяжіння і лінійні прискорення

Три півколові канали

9. Наступна сторінка — «Нюхова сенсорна система» (Відкриваю на дошці.)

Бесіда

• Де розташовуються нюхові рецептори?

• Як ще їх називають?

• Які ви знаєте класифікації запахів?

10. Наступна сторінка — «Смакова сенсорна система» (Відкриваю на дошці.)

• Де містяться рецептори смаку? Завдання із саморобною таблицею:

• На картках написані смаки. Поставте картку в ділянку язика, найчутливішу до вказаного смаку, і поясніть.

11. Остання сторінка — «Дотикова сенсорна система» (Відкриваю на дошці.)

• Де розташовуються рецептори болю, температури, дотику?

• Де найбільше рецепторів, які реагують на механічні подразнення?

12. Рольова гра «У лікаря»

Один учень — лікар, інший пацієнт.

Завдання пацієнта — правильно сформулювати ознаки хвороби.

Завдання лікаря — визначити описану хворобу і дати поради щодо її лікування (куряча сліпота, дальтонізм, короткозорість, далекозорість).

13. Індивідуальні завдання на картках

Виконують чотири учні. У цей час проводиться бесіда.

• Яке значення зорової сенсорної системи?

• Яких правил гігієни зору треба дотримуватись?

• Яке значення для людини слухової сенсорної системи?

• Які ви знаєте правила гігієни слуху?

• Яке значення для нас має нюхова сенсорна система?

• Яке значення смакової сенсорної системи для людини?

• Яке значення в житті людини має дотикова сенсорна система?

Учні дають відповіді на індивідуальні завдання.

V. Підсумок уроку

• Чи треба вивчати сенсорні системи? Чому?

Оцінювання учнів

VI. Домашнє завдання

Підготуватись до заліку за розданими питаннями; підготувати цікавий матеріал про сенсорні системи.

Додаток

Завдання на картках

1. Зайшовши до кімнати, ви відчули своєрідний запах. Через деякий час ви перестали його відчувати. Чому?

2. Під час підйому літака пасажирам рекомендують відкривати рот. Чому?

3. Очі людини не відчувають ні тепла, ні холоду. Чому?

4. Два учні посперечались: один стверджував, що очі швидше стомлюються в разі розгляду дрібних предметів, розташованих близько, а інший — віддалених предметів. Хто з них правий?

Питання до заліку (до домашнього завдання)

1. Що таке сенсорна система? аналізатор?

2. Який принцип роботи сенсорних систем?

3. Назвіть сенсорні системи людини.

4. Що таке адаптація сенсорних систем? Наведіть приклади.

5. Яка будова ока?

6. Яке значення допоміжного апарату ока?

7. Як утворюються зображення на сітківці?

8. Як ми сприймаємо світло?

9. Як ми сприймаємо колір?

10. Яка будова органа слуху?

11. Як ми сприймаємо звуки?

12. Яка будова нюхової сенсорної системи?

13. У чому полягає суть стереохімічної теорії сприйняття запахів?

14. Які особливості сприйняття смаків?

15. Яка будова і значення вестибулярного апарату?

16. Як ми сприймаємо дотик?

Біологія. – 2007. – № 5.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -