Конспект уроку на тему "Розмноження і розвиток птахів"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Кебал Н. В., учитель біології вищої категорії Городківської ЗОШ, Андрушівський р-н, Житомирська обл.

Цілі: розкрити особливості розмноження та індивідуального розвитку птахів, ознак подібності в розмноженні та зовнішній будові птахів і плазунів; закріпити вміння порівнювати, робити висновки про подібність птахів і плазунів; підвести учнів до висновку про походження птахів від давніх плазунів, про ускладнення організації птахів; розвивати логічне мислення, творчі здібності дітей; виховувати в учнів любов до природи рідного краю, почуття прекрасного, відповідальність за тих, хто живе поруч із нами; розвивати спостережливість, уміння працювати з науково-популярною літературою.

Обладнання: зразки гнізд, таблиці із зображенням гніздівель, малюнок «Будова яйця», зразки різних яєць, зображення гнізд птахів, самок і самців.

Тип уроку: урок-конференція.

Є багато пташок голосних,

Любі, милі нам співи пташині.

Та завжди наймилішими з них

Будуть ті, що у рідній країні.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

Під час підготовки до конференції розподіляються ролі: орнітолога, еколога, ветлікаря, зоотехніка, журналістів, натураліста.

До конференції відповідно оформляється кабінет. На дошці розвішуються таблиці, малюнки, фотографії.

Урок проводять самі учні. Запрошуються класний керівник, учні 6 класів, усі бажаючі вчителі.

II. Прес-конференція

Звучить аудіозапис голосів птахів (або тиха спокійна музика). У центрі кабінету — стіл з відповідними табличками, за яким сидять учні.

1-й біолог. Сьогодні я хочу ще раз нагадати вам, що ми повинні дружити з природою, чистим цілющим повітрям, чистою водою. І тоді не потрібно буде звертатися до лікарів. Бо саме в природі закладена основа нашого життя, здоров’я.

Приходьте до лісу, степу, поля, річки, ставайте в їхнє нерозривне коло, підтримуйте його, і воно підтримає вас у бурхливому вирі життя.

Саме в природі ми зустрічаємо птахів. Це беззахисні покірні створіння. І часто ми не беремо до уваги, що повинні дбати про них, адже вони так потрібні нам, людям.

2-й біолог. Любі друзі, сьогодні на уроці ми з вами проведемо прес-конференцію, під час якої спробуємо з’ясувати, як відбувається розмноження і розвиток птахів, як вони турбуються про потомство та як людина сприяє розмноженню птахів і використовує це для себе.

Надаємо слово орнітологу, який розповість про шлюбну поведінку птахів.

Орнітолог. Чи доводилося вам, друзі, спостерігати за птахами в шлюбний період? Як змінюється не лише їх поведінка, а й зовнішність?

В Україні птахи починають розмножуватися навесні, але різні види в різний час.

На початку періоду розмноження самці та самки утворюють пари. Дрібні та середні утворюють пари лише на сезон розмноження, а великі (лелеки, лебеді) — на багато років, а то й на все життя.

Деякі птахи взагалі не утворюють пар (тетерушки).

У період розмноження птахи поводяться по-різному. Наприклад, коли самець крячка готується знайти собі пару, він ловить рибу та презентує її самці, яка бере подарунок у дзьоб, але не їсть. Багато орнітологів вважають, що так відбувається обряд взаємного визнання подружжя.

Качур крижняк, упадаючи за качкою, трохи зводить крила, щоб було видно ясне «дзеркальце». А самець мартина, показуючи самці місце, яке він вибрав для гнізда, нахилившись, крутить головою, наче свердлить землю.

Спостерігаючи за свійськими гусьми, можна побачити їх пози. Гусак підходить до гуски рішуче, характерно вигнувши шию та про всяк випадок нахиливши голову — він готовий до оборони.

Кулики-турухтуни токують мовчки. Самці кидаються один на одного, настовбурчивши яскраві коміри. Самки у своєму непоказному вбранні тримаються неподалік. Турухтани — молодці, хоч як довго не тривав би турнір, яких би загрозливих поз вони не прибирали, до бійки не доходить.

Соловей у шлюбний період намагається привернути увагу подруги своїм чудовим співом. А ось журавлі, яких, до речі, залишилося дуже мало (із семи видів чотири занесені до Червоної книги), у шлюбний період виконують весняний танок. Вони розташовуються півколом, і лише один стає в центрі. Він походжає, наполовину розкривши крила, вигнувши шию донизу та високо задерши дзьоба. Часом він присідає, інколи змахує крилами. «Глядачі» переступають з ноги на ногу і зрідка також присідають. Після того як один раптово злітає, робить коло і приземлюється поряд із солістом, усі вклоняються один одному й притискають голови та шиї до грудей.

Юннат. А чи доводилося вас звертати увагу на гнізда птахів? Нам, юним натуралістам це дуже цікаво. Тому ми й вирішили провести дослідження: де й у чому мешкають птахи. І ось про що ми дізналися. Є птахи, які взагалі не хочуть трудитися, будувати гнізда, тому підкладають свої яйця в чужі гнізда (зозуля) або взагалі залишають їх на голих скелях. (Продовжує розповідь, використовуючи фотографії та книжки. Демонструє різні види гнізд на таблицях та деякі натуральні пташині гнізда. Розповідає про форми, розміри, забарвлення яєць.)

Ветлікар. Хто народжується двічі? Таке запитання часто звучить у зоовікторинах. Звичайно, птахи. Вперше — коли птах відкладає яйце, вдруге — коли з’являються пташенята. Якщо бути точним, то слід додати, що у другому випадку пташенята не народжуються, а вилуплюються. Навіщо, спитаєте ви, така двоступінчастість? Чому не одразу живородіння, як у ссавців? Виявляється, і цей процесс підпорядкований польоту. Щоб не заважати польоту птаха, яйця визрівають швидко й неодночасно, а одне за одним. Надовго в яєчку та яйцепроводі вони не затримуються, пташка відкладає їх, як правило, через добу. Таким чином, зародок розвивається поза організмом птаха. А з чого все починається? (Далі «ветлікар», спираючись на текст підручника, книгу Г. Труфанова «Цікава орнітологія» і таблицю, пояснює, як саме утворюється яйце та яку будову воно має.)

Зоотехнік. Я розповім вам про те, що таке інкубація та як людина здійснює інкубування яєць на інкубаторних станціях. (Розповідає, використовуючи матеріал підручника та книгу Г. Труфанова «Цікава орнітологія» — оповідання «Стоїчний труд насиджування» та «Розвиватися можна по-різному».)

Еколог на основі тексту підручника та оповідання «Турбот — повний рот» розповідає про те, як птахи турбуються про своїх нащадків.

1-й біолог. А тепер я прошу вас ставити запитання нашим гостям. Кореспондент журналу «Пролісок». Скажіть, будь ласка, як оселяються птахи: на певній території чи, можливо, їх ареал не обмежений? Дякую.

Орнітолог. У птахів, які утворюють пари на тривалий час, самці зазвичай займають та охороняють від інших так звану гніздову територію, постійно співаючи для приваблення самок.

Кореспондент газети. У краєзнавчому музеї у відділі орнітології я бачив колекцію яєць. Мене здивувало те, що вони різні за розміром і забарвленням. Ви не могли б пояснити, чому так? Дякую.

Ветлікар. Так, дійсно, яйця у птахів настільки різні, що за ними можна визначати, кому із птахів вони належать.

Цяточки різного кольору, неохайні плями, розводи, тонкі лінії — все це допомагає птахам замаскувати кладку. Пігментуються яйця в русі, тому забарвлення яєць навіть однієї кладки різне — не буває двох абсолютно однакових яєць.

А фарби птах бере в основному з їжі. З неї він черпає солі Кальцію для побудови оболонки. Якщо цього не вистачає, то самка бере Кальцій зі свого кістяка.

А розмір яйця залежить не від розміру птаха, а від того, скільки яєць відкладає птах. Чим більше яєць, тим вони менші. А на форму яйця впливає місце, де робиться кладка. Так, у сов вони кулеподібні, у кайр — грушоподібні. Така форма яєць відповідає призначенню: ці птахи гніздяться на виступах та карнизах скель, причому гнізд не будують. Здавалося б, це безумство, адже поряд — провалля. Аж ні, рятує форма яєць: хоч як крути таке яйце, а воно залишається на місці, його тупий кінець, наче навколо осі, обертається навкруг гострого.

Член клубу юних натуралістів. Скажіть, яких заходів уживають юннати вашої школи для охорони птахів?

Юннат коротко розповідає про діяльність учнів школи з охорони птахів.

1-й біолог. Дякуємо всім учасникам прес-конференції за участь, за змістовні розповіді. Сподіваємося, що ми відповіли на всі запитання.

ІІІ. Домашнє завдання

Вивчити § 45.

Біологія. – 2007. – № 6.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -