Конспект уроку на тему "Шкідливий вплив паління, алкоголю, нікотину на організм людини"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Марченко О. Є., учитель біології Дирдинської ЗОШ, Городищенський р-н, Черкаська обл.

Цілі: з’ясувати вплив нікотину, алкоголю, наркотиків на організм людини; розвивати творчу активність, пізнавальні інтереси учнів; продовжити формування вмінь узагальнювати, робити висновки, працювати з додатковою літературою, мати власну думку на проблему і вміти її висловлювати; виховувати бережливе ставлення до свого організму та негативне до вживання токсичних речовин.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Форма уроку: інтегрований урок біології та бібліотечний урок.

План-структура уроку

І. Мотивація.

II. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів

III. Надання необхідної інформації.

IV. Інтерактивна вправа — центральна частина заняття.

V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.

ХІД УРОКУ

I. Мотивація

Гра «Незакінчені речення»

Використовуючи уявний мікрофон, учитель формулює незакінчене речення і пропонує учням висловлюючись, закінчувати його: Організм людини вважається єдиним цілим, тому що... Отруйні речовини — це... До токсичних речовин належать... Я думаю, що паління для людського організму... тому що... Моє ставлення до алкоголіків... тому що...

Я вважаю, що вживання наркотиків — це...

Вважаю, що вживання токсичних речовин мене...

У будь-який момент учні повинні бути готовими обговорити відповідь товариша або обґрунтувати свій варіант закінчення речення.

II. Оголошення теми й очікуваних результатів

На дошці написані вислови:

«Пияцтво є вправлення в безумстві» (Піфагор).

«Хочеш довше жити — кидай палити». «Бережи здоров’я змолоду». «Річка починається з джерела, а пияцтво з чарочки». «Наркоманія — загроза людству». «Здорова людина — здорове суспільство».

Учитель. Прочитайте написи на дошці. Як ви думаєте, про що йтиметься на нашому сьогоднішньому уроці?

Один з учнів зачитує тему уроку, записану на дошці.

1. Історія виникнення.

2. Вплив на організм людини.

3. Шляхи розв’язання проблеми.

4. Профілактика вживання. Учитель. Після цього уроку ви зможете:

• простежити, як виникла негативна звичка людства;

• визначати наркотичні речовини, пояснювати їх вплив на організм людини;

• усвідомити шляхи розв’язання проблеми;

• впевнитися, що ви здатні сказати «НІ!» вживанню токсичних речовин.

III. Надання необхідної інформації

Міні-лекція про токсичні речовини.

IV. Інтерактивна вправа — центральна частина заняття

Вправа «Пошук інформації»

Для груп розробляються запитання, відповіді на які можна знайти в різних джерелах інформації. Виступ бібліотекаря про те, де в бібліотеці можна знайти відповіді з цієї теми.

Учні об’єднуються в групи. Кожна група отримує запитання з теми уроку.

Перша група

• Чому люди стають паліями?

• Як паління відбивається на здоров’ї людини?

• Чому в палія настає кисневе голодування організму?

• Як нікотин діє на організм?

• Чи завдає палій шкоди здоров’ю оточуючих? Відповідь обґрунтуйте.

• Як розвивається звикання?

• Які ознаки тютюнового отруєння?

• Складіть алгоритм дій, спрямованих на відмову від паління.

Друга група

• Історія алкоголю.

• Як алкоголь впливає на організм людини?

• Як виникає звикання до алкоголю?

• Які є стадії алкоголізму?

• Ознаки алкоголізму.

• Як впливає алкоголь на поведінку людини?

• Чи залежить алкоголізм від кількості випитого спиртного?

• Який би ви запропонували плакат, направлений проти вживання алкоголю?

Третя група

• Які наркотики найчастіше вживають в Україні?

• Історія виникнення наркотиків.

• Наведіть ознаки наркотичної залежності.

• До яких наслідків може призвести вживання наркотиків та нарковмісних речовин?

• Як можна уникнути вживання наркотиків?

• Куди і до кого слід звертатися для подолання наркотичної залежності?

• Яких заходів, по-вашому, треба вжити, щоб припинити розповсюдження наркотиків серед молоді?

V. Підбиття підсумків, оцінювання результатів

Групи оголошують результати своєї роботи. Іде обговорення проблеми паління, вживання алкоголю та наркотиків серед молоді методом «Мікрофон». Кожен учень висловлює своє бачення проблеми і ставлення до неї. Разом пропонують шляхи утримання від шкідливих звичок (записуються на дошці). Учитель оцінює результати роботи. Ведеться опитування: «Чи задоволені ви уроком?», «Результатами своєї роботи в групах, у класі на уроці?», «Чи зробили ви якісь висновки для себе?»

Біологія. – 2007. – № 7.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -