Конспект уроку на тему "Музей Південної Америки"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Т. О. Філіпенко НВК СШ-гімназія №60 імені 200-річчя міста Луганська, м. Луганськ

Мета уроку: перевірити і скорегувати знання, уміння і навички про регіональні особливості стану природи, розуміння зв'язків між природою материка Південної Америки і людиною; діагностувати рівень умінь роботи з тематичними картами, як джерелами різноманітної інформації; розвивати креативні здібності учнів.

Тип уроку: перевірка і корекція знань, умінь і навичок

Форма проведення: урок-змагання, урок-проектування.

Обладнання: атлас, аудіовізуальні засоби навчання, картки-завдання.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку і мотивація навчальної діяльності

Бесіда

·        Хто з вас був у музеї?

·        Яка назва музею?

·        Для чого створюють музей?

·        А який музей ви хотіли б організувати?

Учитель. Сьогодні ми на уроці спробуємо сконструювати музей Південної Америки.

Прийом «Творча лабораторія»

·        Що необхідно зробити, щоб організувати музей? (Приймають усі відповіді стосовно організації музею ).

·        Які зали будуть розміщено у цьому музеї?

·        3 якого залу слід розпочинати екскурсії, чому саме з цього залу?

·        Змоделюйте експонати, які будуть розташовані у кожному залі.

Ознайомлення з особливостями гри

Правила гри

1.     Для об'єднання в команди учні отримують картки. їм треба зайняти місце у відповідній групі.

2.     Команди працюють за завданнями.

3.     Команда, яка не виконала завдання, в інший зал переходить тільки після допомоги команд-суперників.

4.     У кінці гри визначають команду-переможни-цю. Право бути найкращими гідами Південної Америки буде надано тій команді, яка найкраще за всіх проведе екскурсію музеєм та успішно виконає всі завдання.

Оцінювання гри

1.     За правильну повну відповідь команда отримує 2 бали.

2.     Якщо відповідь неповна, команда отримує 1 бал.

3.     За допомогу команда-суперниця отримує 1 бал.

Зали та експонати музею

Зали

Експонати

І

Портрети видатних мандрівників та дослідників Південної Америки. Маршрути їхніх подорожей. Фізична карта Південної Америки. Глобус з виділеним контуром материка.

II

Тектонічна карта Південної Америки. Зразки корисних копалин. Макет Анд з виділеними діючими вулканами та відмітками найбільших висот.

III

Кліматична карта материка. Рекомендації щодо регіональних особливостей клімату для тих, хто вперше приїжджає до країни.

Схема діючих постійних вітрів. Діаграма річного ходу температур та опадів.

IV

Фотографії великих гідрооб'єктів: Амазонка, Оріноко, Тітікака, Маракайбо, Парана. Макети басейну Амазонки та водоспадів Іґуасу та Анхель

V

Фотографії природних зон материка. Карта та зразки ґрунту. Ґрунтові розрізи. Гербарії та малюнки тварин. Макет «Висотна поясність в Андах»

VI

Політична карта Південної Америки. Фотографії народів різних етнічних груп. Стенд «Країни та народи Південної Амери­ки» (статистичні дані про площу, населення, рівень економічного розвитку держав у Пів­денній Америці)

Група

Картки

І. Природні зони

•  Сельвас

•  Савани

•  Пустелі

•  Степ

•  Перемінно-вологі ліси

•  Твердолисті вічнозелені ліси та ча­гарники

II. Річки

Амазонка

Парана

Оріноко

Уруґвай

Сан-Франсіско

Ріо-Колорадо

III. Країни

Бразилія

Аргентина

Парагвай

Чілі

Венесуела

Перу

ІІІ. Перевірка знань учнів

Учитель. Кожний зал нашого музею має свій колір.

Завдання. Установіть, який колір буде візитною карткою кожного залу. Обґрунтуйте свій вибір. Приймають найбільш оригінальну та науково-обґрунтовану відповідь.

Зал

Кольори

Назва

Зал № 1

Білий

Географічне положення. Дослідження й освоєння материка

Зал № 2

Коричневий

Тектонічна будова. Рельєф. Корисні копалини

Зал № 3

Жовтий

Клімат

Зал № 4

Блакитний

Поверхневі води

Зал № 5

Зелений

Рослинний та тваринний світ

Зал № 6

Різнобарвний

Населення. Політична карта

Учитель кріпить на дошку послідовно під час уроку різнокольорові квадрати з надписом кожного залу, таким чином буде створено модель музею.

1) Білий Зал

1. Дайте відповіді на питання.

Команда «Природні зони»

·        Яке місце посідає Південна Америка серед материків?

·        Які визначні лінії градусної сітки пересікають материк? (Південний тропік, екватор)

·        Назвіть холодну течію, яка омиває Південну Америку. (Перуанська, течія Західних вітрів, Фолклендська )

·        Як називається протока, яка роз'єднує Південну Америку та Антарктиду?(Дрейка )

·        Крайня північна точка. (Ґальїнас)

Команда «Річки»

·        В якій півкулі розташована більша частина материка? (Південній )

·        Які океани омивають? (Тихий, Атлантичний )

·        Назвіть теплі течії, які омивають Південну Америку. (Бразільська, Ґвіанська, Північна Пасатна )

·        Крайня південна точка. (Фроуерд)

·        Найбільший острів Південної Америки. (Вогняна Земля )

Команда «Країни»

·        Яку геометричну фігуру нагадує Південна Америка? (Трикутник)

·        Яке море омиває Південну Америку з півночі? ( Карібське )

·        Який канал роз'єднує Південну та Північну Америку? (Панамський)

·        Крайня західна точка. (Паріньяс)

·        Протока, яка роз'єднує острів Вогняна Земля та материк. (Маґелланова)

2. Встановіть відповідність

1) Амеріґо Веспуччі

2) Франциско Піссаро

3) Олександр Гумбольдт

4) Христофор Колумб

А) Відкрив Америку

Б) Встановив, що Південна Америка - нова частина світу

В) Керував іспанською військовою експедицією

Г) Обґрунтував висотну поясність

Відповідь: 1 - Б, 2 - В, 3 - Г, 4 - А.

3. Назвіть світові рекорди Південної Америки.

Наприклад:

Іґуасу - найпотужніший водоспад.

Льюльяйльяко - найвищий вулкан.

Амазонка - найпотужніша річка.

Амазонська низовина - найбільша низовина.

Тітікака - найбільше високогірське озеро.

Анхель - найвищий водоспад.

Маракайбо - найбільша лагуна.

Анди - найдовший гірський ланцюг.

4. Чи знаєте ви карту

Учитель називає географічний об'єкт, а учні дають визначення.

І

II

III

Анди

Атакама

Горн

Сан-Франсіску

Мадейра

Оріноко

Фроуерд

Рорайма

Котопахі

Анхель

Льюльяйльяко

Мараньйон

Ґран-Чако

Ла-Плата

Вальдес

Галапагос

Чімборасо

Сан-Педро

Укаялі

Парана

Кабу-Бранку

5. Обміркуйте і дайте відповіді на питання (1 хв.)

Команда «Природні зони»

Цей об'єкт відкрив венесуельський пілот. Місцева назва Чурун-Меру. Що це за об'єкт? (Анхель. Місцева назва Чурун-Мерун, де Чурун - назва річки, на якій знаходиться водоспад, а Меру - «водоспад» мовою корінного індіанського населення.)

Команда «Річки»

Свою назву цей острів отримав під час плавання Ф. Маґеллана. Поясніть, чому Ф. Маґеллан так його назвав? (Огинаючи південний край материка, експедиція побачила багато вогнів на острові. Це були вогнища на березі, які запалювали місцеві мешканці. Тому острів отримав назву Вогняна Земля.)

Команда «Країни»

Поясніть значення сказаного. Про яку несправедливість говорить видатний географ та дослідник Південної Америки А. Гумбольдт: «Що стосується імені великого континенту, загальновизнаного та освяченого вживанням протягом багатьох століть, то воно являє собою пам'ятник людської несправедливості. Природно, зрештою, приписати причину цієї несправедливості тому, хто був у цьому найбільш зацікавлений». (Свою назву материк одержав на честь Амеріґо Веспучі, який не відкривав його. Він першим висловив припущення, що Америка - це нова частина світу.)

2) Коричневий зал

1. На контурній карті позначте великі форми рельєфу.

·        Бразильське плоскогір'я

·        Амазонська низовина

·        Ла-Платська низовина

·        Гвіанське плоскогір'я

·        Оріноцька низовина

·        Анди

2. Обміркуйте і дайте відповіді на питання (1 хв).

Відповідь оформте у вигляді умовного позначення.

Команда «Природні зони»

Поясніть походження назви країни Аргентина. (Перекладається як срібна)

Команда «Річки»

Поясніть походження назви «Анд». (Від інкського - «мідь» )

Команда «Країни»

Поясніть походження назви озера Тітікака. (Назва складається зі слів мови індіанців кечуа: кака - «скеля» і тіті - «місце добування руди» ).

3.Встановіть відповідність між тектонічними структурами та формами рельєфу.

1. Складчастий пояс

2. Прогин платформи

3. Щити

4. Молода платформа

А. Амазонська низовина

Б. Анди

В. Бразильське, Гвіанське пласкогіря

Г. Патагонія

Відповідь: 1 - Б, 2 - А, 3 - В, 4 - Г.

3) Жовтий зал

1. Запишіть фактори, які визначають вологість материка.

2. Обміркуйте і дайте відповіді на питання (1 хв).

Команда «Природні зони»

Назвіть місцевість Південної Америки з найменшою кількістю опадів. Які фактори визначили формування цієї місцевості?

Команда «Річки»

Поясніть, з чим пов'язане різке періодичне зниження температури, особливо влітку на півдні материка.

Команда «Країни»

Поясніть формування морської області помірного клімату. Які фактори цьому сприяють?

3. Виконайте завдання замовників.

Учитель. На сайт нашого музею прийшла електронна пошта від людей різних професій, усі вони вперше збираються у Південну Америку. Вони запросили дані регіональних особливостей клімату материка.

Складіть таблицю «Особливості клімату Південної Америки» для місцевості, куди відправляються замовники. Спираючись на дані таблиці, надайте рекомендації для людей, що збираються відвідати материк. Вкажіть фактори, що можуть небезпечно вплинути на стан здоров'я людини.

Клімат Південної Америки

Кліматичний пояс

Кліматична область

Річна кількість

опадів (мм/рік)

Особливості опадів за сезонами

Температурний режим:

t(с)

t(л)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Команда «Природні зони»

Учені-гідрологи відправляються в Південну Америку для вивчення гідрологічного режиму Амазонії.

Команда «Річки»

Етнографи відправляються вивчати індійські племена Ґран-Чако.

Команда «Країни»

Мандрівники, що здійснюють навколосвітню подорож за маршрутом плавання Ф. Маґеллана, роблять зупинку для поповнення запасів продуктів та води на острові Вогняна Земля.

4. Прочитайте опис та дайте відповідь на питання.

Який ландшафт описано? Які фактори сприяли формуванню клімату місцевості?

«Дивні зелені гори, вдягнуті розкішними лісами до самих вершин, обрамлюють цю ідилічну картину, а гомін листя змішується зі співом птахів та плеском води. У далечині, захованій наполовину ближніми горами, піднімаються величні вершини, увінчані блискучими снігами, могутні льодовики спускаються срібними нитками, спадають з прибережних скель незліченні водоспади»

4) Голубий зал

1. Розшифруйте цифри.

90 % - річок відносяться до басейну Атлантичного океану.

5 % - басейн внутрішнього стоку.

1935 р. - відкриття водоспаду Анхель.

1054 м - висота водоспаду Анхель.

304 м - глибина озера Тітікака.

3800 м - висота, на якій розташоване озеро Тітікака.

2. Назвіть якомога більше гідрооб'єктів Південної Америки.

3. Обміркуйте і дайте відповіді на питання (1 хв).

1. З високогірським озером Тітікака пов'язано чимало таємничих загадок:

·        наявність невеликої кількості морської солі у воді, у такій же пропорції, як і в океані;

·        залишки на берегових схилах морських терас зі слідами прибою та залишками морських організмів. Поясніть утворення озера.

2. Дуже рідко (один раз на 100 років) водоспад Іґуасу висихає на 2-3 тижні. Останнього разу таке сталося 1978 року. Поясніть це загадкове явище.

5) Зелений зал

1.Напишіть якнайбільше представників рослинного та тваринного світу (1 хв).

Команда «Природні зони» -Вологі екваторіальні ліси.

Команда «Річки» -Савани та рідколісся.

Команда «Країни»-Степи.

2. Встановіть відповідність.

1. Вологі екваторіальні ліси

2. Степ

3. Пустеля

4. Савани

А. Червоно-чорні

Б. Бурі

В. Червоно-жовті фералітні

Г. Червоно-бурі

Відповідь: 1 - В, 2 - А, 3 - Б, 4 - Г.

3. Запропоновані фото тварин підпишіть і розташувйте послідовно від    екватора на південь за місцем мешкання.

4. Заповніть схему «Висотна поясність в Андах»

6) Різнокольоровий зал

1. Назвіть країни.

Команда «Природні зони»

Країни, які виходять до Атлантичного океану. Команда «Річки»

Країни, які виходять до Тихого океану. Команда «Країни»

Країни, які омиває Карибське море.

2.Командам назвати країни, а суперникам - їхні столиці.

3. Розшифруйте анаграму.

Команда «Природні зони»

Репу, Лабрізія. (Перу, Бразілія).

Команда «Річки»

Іліч, Мануріс. (Чілі, Сурінам).

Команда «Країни»

Волібія, Вуґурай. (Болівія, Уруґвай).

7) Червоний зал

Учитель Ми змоделювали усі запропоновані вами зали музею Південної Америки, але я вважаю, що наша робота ще не закінчена. Пропоную вам організувати ще один зал. На мою думку, він має червоний колір.

Бесіда

·        Які асоціації, пов'язані з червоним кольором, у вас виникають стосовно природи материка?

·        Які експонати ми розмістимо у цій залі?

Змоделюйте експонати в сусідній зал

Південна Америка                                      Сучасне

Людина                                                         Природі Південної Америки

·        Який вплив зробила людина на природні комплекси материка?

Південна Америка                                      Сучасне

Людина                                                        Природі Південної Америки

·       Який вплив зробила людина на природні комплекси материка?

Південна Америка                                       Сучасне

Людина                                                        Природі Південної Америки

·       Які природоохоронні заходи використовує людина для охорони природи материка?

IV. Рефлексія

Завдання. Складіть буклет нашого музею. Під час його створення згадайте, що було найбільш цікаве та привабливе для вас та відвідувачів.

V. Підсумок уроку

·        Підрахунок балів, виявлення переможця.

·        Присвоєння почесного звання «Найкращий гід Південної Америки».

Заключне слово учителя

Ви всі сьогодні дуже добре попрацювали та продемонстрували гарні знання, сконструювали такий чудовий музей, стали його гідами, а хтось одержав звання найкращого. Я вважаю, що після опрацювання домашнього завдання ви всі обов'язково на наступних уроках станете теж найкращими.

VІ. Домашнє завдання

Повторити тему «Південна Америка»

Географія.- 2012.- № 1.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -