Конспект уроку на тему "Відбивання світла"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

М.І. Горбей, Верб'язька ЗОШ, Воловецький р-н, Закарпатська обл.

Світло — це сама загадковість...

Дивовижний, найблагородніший вид матерії,

вияв її найдосконаліший. Границя її можливого

руху. Неперевершено в швидкості.

Воно — і хвиля, і частка. І, можливо, ще щось.

О. Гончар

Цілі: навчальна: ознайомити учнів з особливостями поширення світла на межі поділу двох середовищ, надати відомості про закони, яким підпорядковане це явище; розвивальна: формувати навички учнів порівнювати, аналізувати фізичні процеси; розвивати творчу логіку мислення, уміння складати алгоритм, необхідний для досягнення бажаного результату; виховна: активізувати самостійність мислення, навчати групової роботи, посилити почуття взаємної відповідальності, формувати ідею про можливість збереження природних ресурсів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: плакати , диск, дзеркало, скло, завдання на картках, кросворд.

Етапи уроку

I . Настановно-мотиваційна частина.

II. Перевірка домашнього завдання.

III. Повідомлення теми й мети уроку.

IV. Пояснення нового матеріалу.

V. Підбиття підсумків уроку, виставлення оцінок.

VI. Домашнє завдання.

VII. Загальний підсумок уроку.

Девіз уроку: «Ніколи не соромся запитувати про те, чого не знаєш» (арабське прислів'я).

Демонстрації: відбивання світла від дзеркала; рівність кутів за відбивання від дзеркальної поверхні; відбивання й заломлення світла за потрапляння на скло.

ХІД УРОКУ

І. НАСТАНОВНО-МОТИВАЦІЙНА ЧАСТИНА

Учитель. Доброго дня. Вітаю вас всіх на нашому уроці. Кожен урок — це свято. Це нові знання та несподіванки, страх перед непізнаним та радість перемоги над невідомим. На попередніх уроках ми дізналися, що таке світло, джерело, вивчили закон прямолінійного поширення світла, а сьогодні на нас чекає фантастична подорож до Країни відбивання світла.

II. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Учитель. Перш ніж розпочати подорож, ми маємо перевірити, чи готові до неї, чи все необхідне взяли. А багажем у подорожі будуть ваші знання.

Експрес-тести

1. Види джерел світла:

1) природне і яскраве;

2) природне і штучне.

2. До оптичних приладів належать:

1) книжка, олівець, фізика;

2) телескоп, фари, мікроскоп.

3. Лінія, уздовж якої поширюється світло, це:

1) промінь;

2) пряма.

4. У прозорому однорідному середовищі світло поширюється:

1) прямолінійно;

2) криволінійно.

5. Область простору, до якої не потрапляє світло від джерела, називають:

1) півтінь;

2) повна тінь.

6. Фізична величина, яка чисельно дорівнює світловому потоку, що падає на одиницю освітленої поверхні, називається:

1) силою світла;

2) освітленістю.

7. Одиницею сили світла є:

1) кандела;

2) люмен.

8. Якщо в повітрі є часточки пилу й туману, то освітленість:

1) зменшується;

2) збільшується.

9. Існуванням сонячних і місячних затемнені пояснюють:

1) закон прямолінійного поширення світла;

2) закон збереження енергії.

10. До природних джерел світла належать:

1) свічка, лампочка;

2) Сонце, зорі.

Фізика в художній літературі

Учитель. А зараз послухайте художній опис відомого фізичного явища: «У кімнаті, куди ступив Іван Іванович, було зовсім темно, бо віконниці були позачинювані, і сонячний промінь, пробиваючись крізь дірку, зроблену у віконниці, грав, як веселка, і, вдаряючись об протилежну стіну, вимальовував на ній яскравий краєвид з очеретяних дахів дерев». Яке явище описано? (Прямолінійне поширення світла.) Що сталося б, якби на своєму шляху промінь зустрів дзеркало?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

IV. ПОЯСНЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

На кояшій парті є по одному оптичному диску, який учні самостійно зробили вдома. Під керівництвом учителя діти виконують дослід, який демонструє закон відбивання світла. Потім учитель проводить демонстрації 1 та 2.

Демонстрація 1 (висновок про закони відбивання світла роблять учні)

Демонстрація 2 (висновок про оборотність світлових променів робить учитель)

Розгадування кросворда

• Яке прізвище тут зашифроване? (Снелліус.)

Коротка історична довідка про Снелліуса

Для XVI ст. оптика була ультрасучасною наукою. Зі скляної кулі, наповненої водою, якою користувалися як фокусною лінзою, виникло збільшуване скло. А з нього створили мікроскоп та зорову трубу. На той час великій державі Нідерландам були потрібні зорові труби, щоб спостерігати за узбережжям із безпечної відстані. Саме оптика забезпечила успіх та надійність навігації. Тому в Нідерландах багато вчених цікавилися саме цією наукою. Голландець Снель Ван Ройен (Снелліус) спостерігав, як тонкий промінь світла відбивався в дзеркалі. Він виміряв кут падіння й кут відбивання та встановив: кут падіння дорівнює куту відбивання. Згодом він розглянув і явище заломлення світла та вивів відповідний закон.

Усне розв'язання задач

Учитель. Азараз, застосовуючи закони відбивання, розв'яжемо задачі.

Задача 1. За рисунком показати кут відбивання.

Задача 2. Кут падіння — 30°.Чому дорівнює кут відбивання?

Захист рефератів

Реферат «Застосування властивостей світла»

На межі поділу двох середовищ промінь відбивається й заломлюється, а в речовині — тільки поглинається. Цю властивість світло зберігає й у разі потрапляння на листя. Так, зелене листя в нормальних умовах поглинає 85 % сонячної енергії, 7,5 % пропускає, а 7,5 % відбиває. Якщо збільшити кількість світла, яке потрапляє на рослини, можна досягти підвищення їхньої продуктивності. Японські науковці розв'язали це завдання, застосувавши закон відбивання світла. На городніх грядках або під деревами вони запропонували розкидати смужки блискучого поліетилену, обробленого порошком алюмінію, які відбивали сонячні промені, освітлюючи затемнені частини кущів чи дерев. Додаткова порція сонячного світла помітно зменшувала захворюваність рослин, кількість шкідників, що ховаються в сутінках. Фахівці вважають, що подібне сонячне живлення дає змогу збільшити вміст цукру на 30 %. Отже, світловий режим — важливий фактор для розвитку рослин, і людина може ним розумно керувати.

Реферат «Застосування законів відбивання»

Закон відбивання світла застосовують у природоохоронній справі. Це засіб визначення забруднення нафтою. Його сутність полягає в тому, що на морську поверхню з літака спеціальними датчиками надсилають світловий промінь, який відбивається від поверхні води й фіксується самописцем. Залежно від ступеня забруднення поверхні води нафтою змінюється інтенсивність відбитого променя. Роблять відповідні висновки.

Розв'язування задач

Задача 3. За якого кута падіння кут між падаючим і відбитим променями дорівнює 60°. (70°) (Учні розв'язують задачу на уроці.)

Задача 4. (Робота в парах.) Показати для кожного випадку розташування відбитого або падаючого променів, кути падіння та кути відбивання (робота з підручником).

Задача 5. Промінь світла падає на плоске дзеркало. Кут падіння в 4 рази більший, ніж кут між падаючим променем і дзеркалом. Чому дорівнює кут відбивання? (Самостійне розв'язування.)

Якісні задачі

• Удень у неосвітленій кімнаті людина, яка дивиться у вікно, може добре бачити перехожих на вулиці. Але переходи не можуть бачити людину в цій кімнаті? (У кімнаті від людини відбивається недостатня кількість світла.)

• Під час будівництва стіни намагаються пофарбувати так, щоб вони відбивали якнайбільше світла. Який колір фарби для цього необхідно використовувати? (Білий.)

• Чому для людей, які живуть у полярних широтах, сніг є небезпечним? (Він дуже добре відбиває сонячне проміння, і якщо очі в людини не захищені темними окулярами, то це може спричинити так звану «снігову сліпоту»— офтальмію).

Задача 6. За допомогою транспортира й лінійки добудувати елементи, яких не вистачає на рисунках. (Кожен учень отримує картку із завданнями.)

Загадки

• Чого в шафі не сховаєш? (Промінь світла.)

• Що то за гість, що сам себе їсть? (Свічка.)

• Лежить на землі: ні зафарбувати, ні забрати, ні закрити. (Тінь.)

• Червоне коромисло через річку повисло. (Веселка.)

Конкурс «Віриш — не віриш»

Учитель зачитує правильні і неправильні твердження.

Якщо учень згодний із цим твердженням, то піднімає зелену картку («Вірю!»), якщо не згоден — червону («Не вірю!»).

• Кут падіння дорівнює куту відбивання. (Так.)

• Кут падіння — це кут між падаючим променем і дзеркалом. (Ні.)

• Ми бачимо тіла, бо вони світлі. (Ні.)

• Падаючий і відбитий промені лежать у різних площинах. (Ні.)

• Світлові промені мають властивість оборотності. (Так.)

• Кут відбивання — це кут між відбитим променем і перпендикуляром. (Так.)

V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ

Метод «Мікрофон»

На сьогоднішньому уроці я навчився(-лася)...

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

§21, с. 139, № 3, 4 (Фізика. 7 клас. Підручник / Ф.Я. Божинова, М.М. Кірюхін, О.О. Кірюхіна. — X.: Видавництво «Ранок», 2007).

VII. ЗАГАЛЬНИЙ ПІДСУМОК

Учитель. А завершити наш урок я б хотіла словами Конфуція: «Три шляхи ведуть до знання; шлях міркування — це шлях найблагородніший, шлях наслідування — це шлях найлегший, інший досвіду — це шлях найбільш гіркий». Не важливо, яким шляхом людина здобуває істинні знання, важливий результат. Сподіваюся, сьогодні ви одержали саме той результат, на який очікували, і, навчаючись далі, ви сягнете ще більших висот.

 

Фізика в школах України. – 2013. – № 1.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович