Конспект уроку на тему "Австралія і країни океанії. Загальні відомості про регіон"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

А. Г. Софеніна, ЗШ №2, м. Кіровське, Донецька обл.

Мета:

•     продовжити формувати в учнів поняття ЕГП;

•     розкрити географічну специфіку регіону, особливості господарства;

•     показати територіальні відмінності, значення зовнішнього ринку для розвитку Австралії і країн Океанії;

•     ознайомити учнів з проблемами та перспективами розвитку регіону;

•     продовжити формувати вміння складати ЕГХ держави за типовим планом, використовувати різні джерела інформації, самостійно використовувати додаткові знання;

•     розвивати творче мислення, уміння обґрунтовувати свої думки, робити записи (схеми, опорні конспекти);

•     стимулювати інтерес до вивчення країн світу.

Тип уроку: комбінований.

Форма проведення: урок-телерепортаж.

Обладнання: політична карта світу, фізична карта Австралії, схема «Корисні копалини Австралії і країн Океанії», плакат «Територіальна структура господарства Австралії і країн Океанії», атласи, підручники, довідники.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Яскрава, барвиста земна куля! Пісчинка Всесвіту. Цілий калейдоскоп країн, з якими ми ознайомились. Сьогодні за допомогою студії «Азімут» ви почуєте найцікавіші фрагменти репортажу наших журналістів про Австралію і країни Океанії, які досліджували регіон, почуємо обмін їх враженнями, і ви упевнитесь у словах Імануїла Канта: «Ніщо не розвиває так розум людський, як географія». Журналісти представлять основні рубрики: «Загальні відомості про регіон», «Економіко-географічне положення держав регіону». «Формування сучасної політичної карти регіону», «Населення Австралії та Океанії», «Господарство Австралії та Океанії», «Галузі спе­ціалізації» .Дозвольте вам представити уповноваженого посла Австралії в Україні. У нашій студії працює експерт, географ-науковець.

III. Вивчення нового матеріалу

Індивідуальні завдання

Окремі учні отримують завдання: дати оцінку природно-ресурсному потенціалу регіону.

Учитель. Надаємо слово уповноваженому послу Австралії в Україні.

Виступ посла

Доповідь виголошують англійською-мовою. Склад регіону: понад 30 держав і територій.

14 суверенних держав

Близко 20 залежних територій

За рівнем економічного розвитку

За державним устроєм

Французька Полінезія, Нова Каледо- нія (Фр.), Ґуам (США), ІІіткерн (Брит.),

о-ви Кука

(Н. Зел.)

 

І. Розвинуті країни – 2 переселенські країни: Австралія, Нова Зеландія

І. Форми правління

1. Республіки – 9;

2. Конституційна монархія – 1: Тонга;

3. Країни в складі Співдружності (Брит.) – 4: Австралія, Папуанова Гвінея, Нова Зеландія, Тувалу

ІІ. Країни що розвиваються – 12

ІІ. Форми адміністративно-територіального устрою:

1) Унітарні держави – 12

2) Федерації – (Австралія, ФШМ.)

Виступи учнів

Характеристика природно-ресурсного потенціалу регіону (2-3 учні). Корисні копалини Австралії характеризуються за схемою.

Випереджальні завдання учнів

1. Економіко-географічне положення держав регіону

Особливості ЕГІІ

Політико -географічне

Транспортно-

Сусідське положення

положення

географічне положення

1. країни партнери за політичними блоками АН ЗЮС (Австралія, Нова Зеландія)

1. Віддаленість від усіх регіонів світу

1. Віддаленість від економічно розвинених регіонів світу

2.країни парнери по Південнотихоокеанському форуму (13)

2.Початок найдовших морських шляхів світу

2.Близькість до Японії – основного споживача місцевої сировини

3. Ядерний полігон Франції (атол Муру-роа), військові бази США в Океанії

3. Формування Азіатсько-Тихоокеанського регіону

2. Формування сучасної політичної карти регіону ( XVIII – кінець ХІХ ст)

Колоніальний розділ регіону XVIII – кінець ХІХ ст

Великобританія

Франція

Німеччина

США

1. Австралія

2. Нова Зеландія

3. Фіджі, Тонга, Соломонові о-ви, Тувалу, Кірібаті

1. Французька Полінезія

2. Нова Каледонія

1. Нова Гвінея

2. Науру

3. Мікронезія

4. Західне Самоа

1. Східне Самоа

2. Гуам

3. Атоли в Тихому океані

Деколонізація

1. Австралія і Нова Зеландія (з 1901 р. – домініони, з 1931 р. – незалежні держави);

2. Держави Океанії – 60-90 ті. Роки ХХ ст.

Після Першої світової війни передача від опіку США, Великобританії, Австралії, Нової Зеландії

3. Населення Австралії та Океанії

4. Господарство Австралії та Океанії

5. Галузі спеціалізації регіону

Сільське господарство

Добувна промисловість

Рибальство

Обслуговування ВМ і ВП баз

1.копра, тропічні фрукти - всі країни;

2.цукрова тростина - Фіджі, ФШМ, Маршалові Острови;

3. пальмова олія - Соломонові острови;

4.кава - Нова Каледонія, Папуа-Нова Гвінея

1.фосфорити - Науру, Соломонові Острови;

2. мідні руди, срібні руди, золото - Папуа-Нова Гвінея;

3. нікелеві руди - Нова Каледонія;

4.марганцеві руди - Вануату;

5.нафта - Тонґа

1. морська риба - Вануату;

2. рибні консерви - Самоа, Науру, Тонґа;

3.видобуток перлів

і перламутрових черепашок - о-ви Кука, Французька Полінезія

1. Франції: Французька Полінезія (атол Муру- роа);

2. СІІІА: Ґуам, ФШМ, Уейк

Інші галузі спеціалізації

Туризм

острови

Експорт поштових марок

О. Піткерн

Робота у групах

Дати характеристику зовнішнім економічним зв'язкам регіону.

Творче завдання

Уявіть ситуацію: ваші знайомі придбали туристичну путівку до Австралії і просять вас як знавця географії порадити, чи варто їм подорожувати цією країною.

За 3 хвилини зробіть рекламу туристичної Австралії.

IV. Закріплення нових знань

Бліцтурнір

1. До якого типу відтворення населення відноситься Океанія?

2. До якого типу відтворення населення відноситься Австралія та Нова    Зеландія?

3. Як називають корінне населення в Океанії? |

4. Який рівень урбанізації в країнах Океанії?

5. Де в Океанії виготовляють пальмову олію?

6. Де в Океанії добувають нафту?

7. Скільки суверенних держав розташовано у регіоні?

8. Які вам відомі федеративні держави у регіоні?

V. Підсумок уроку

VІ. Домашнє завдання

•     Опрацювати відповідний параграф та конспекти.

•     На контурну карту нанести основні центри господарства регіону.

Географія. -2012.- №6.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -