Конспект уроку на тему: «Які права і свободи має людина»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: розкрити поняття «права і свободи людини»; визначити види прав і свобод людини; пояснити особливості прав дитини; називати та аналізувати зміст міжнародних документів із захисту прав дитини і прав людини; розвивати усне мовлення і логічне мислення учнів; висловлювати власні судження про значення прав людини і громадянина; формувати культуру спілкування; виховувати пізнавальний інтерес до Загальної декларації прав людини та Конвенції ООН про права дитини.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, Конституція України (Ст. 3, 21, 22, 23); Загальна декларація прав людини та Конвенція ООН про права дитини, дитячі малюнки про права людини.

Основні поняття: права і свободи людини, особисті, політичні, соціальні, економічні, культурні права, дитина.

Форма проведення: усний журнал-презентація.

Епіграф: Право – це все те, що є істинне і справедливе. В. Гюго

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учні пригадують випадки із повсякденного життя, із засобів масової інформації, де порушувалися права людини.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель. Проблема правового захисту сім'ї і дитинства тривалий час перебуває в центрі уваги міжнародної спільноти. Особливого значення надається забезпеченню прав дітей як частини населення, що внаслідок своєї вразливості, фізичної та розумової незрілості, потребує особливої охорони і піклування з боку батьків та суспільства. Перш ніж використовувати і реалізовувати свої права,потрібно їх знати. Адже конкретне рішення завжди приймає конкретна людина, яка повинна бути обізнаною та рішучою, законослухняного та освіченою. Сьогодні творча група класу підготувала повідомлення про права дитини.

Завдання

Слухаючи інформацію про права дітей, складіть перелік основних прав дитини.

І сторінка: Конвенція ООН про права дитини.

Ведучий. Найважливіший міжнародно-правовий документ у цій галузі – це Конвенція ООН про права дитини, схвалена на 44-тій сесії Генеральної Асамблеї ООН 20 листопада 1989 року, яка набула чинності в Україні 27 вересня 1991 року.

Головним завданням Конвенції є забезпечення дітей особливим піклуванням та допомогою, наданням необхідного захисту, створення умов для їх розвитку. Конвенція визнає, що дитині необхідно зростати в сімейному оточені, в атмосфері щастя, добра, любові та взаєморозуміння. Дитина має бути повністю підготовлена до самостійного ЖИТТЯ у суспільстві та вихована в мирі, гідності, терпимості, свободи, рівності та солідарності. Дитиною вважають людину віком до 18 років. Сьогодні ми ознайомимося із основними правами дитини, які проголошує Конвенція ООН.

1-й учень

Ти ще ростеш: ходиш до школи.

Подій і мрій дитячих повно,

Але ти сам не відаєш ніколи,

Що ти оточений турботою навколо,

Що ти формуєшся фізично і духовно.

Ведучий. «Усі діти є різними у своїх правах», – так зазначено у статті 2 Загальної декларації прав людини.

2-й учень

Якого б ти кольору не народилась,

Національність яка б п'є була, Дитина – людина!

Ти де б не з'явилась,

Знай, що у тебе свої є прала.

Ведучий. Усі діти мають право на любов і піклування.

3-й учень

По-різному діти в країнах живуть,

То й різні дитячі страждання.

Держава й батьки повинні збагнуть:

До кращого можна дітей привернуть –

Своєю любов'ю і піклуванням.

Ведучий. Згідно зі статтею 6, кожна дитина має право на життя.

4-й учень

Держава повинна дбати про дитину,

Підтримувати всіх у нелегку годину,

Всі діти на світле життя мають правої

І виграє в цьому найбільше держава.

Ведучий. Кожна дитина має право на захиствід викрадення та продажу.

5-й учень

Дітей викрадають, дітей продають,

То значить у рабство дітей віддають.

Ви, діти, повинні прала свої знати –

Держави обов'язок - вас захищати.

Країна тоді і багата, й могутня,

Коли у дітей її світле майбутнє

Ведучий. Кожна дитина має право на інформацію.

6-й учень

У житті, ніби компас, орієнтація

Повинна вести тебе в зріле життя.

Для цього яскравий є світ інформації,

Де знайдеться промінь а твоє майбуття.

Про інформацію дбає держава,

На будь-який погляд ти маєш право.

Ведучий. Кожна дитина має право на власнудумку.

7-й учень

Ти маєш право на думку власну.

Її, якщо хочеш, можеш сказати,

Що бачиш негідним, що бачиш прекрасним.

І думку повинні твою поважати.

Якщо твоя думка для розквіту й слави,

То можуть прийняти на рівні держави.

Ведучий. Кожна дитина має право на свободу асоціацій і свободу мирних зібрань.

8-й учень

Уболівай за свій розвиток, силу і націю!

Право є на зібрання товариських ідей,

Маєш право на створення асоціації.

Щоби в ній розквітала, духовність дітей.

Ведучий. «Діти не повинні стати жертвами насильства», – зазначено в міжнародномудокументі. Стаття 19 проголошує захист дитини від усіх форм фізичного та психологічного насильства.

9-й учень

Держава захищає! Ти мусиш про це знати,

Що право Конституція тобі дає таке –-

Ніхто не має права знущатись, катувати

Чи волі позбавляти, бруднить життя твоє.

Щоб жертвами насильства колись в житті не стати,

Повинні всі закони ретельніше вивчати.

Ведучий. Кожна дитина має право на повноцінне харчування.

1-й учень

Дитина повинна в сім'ї розвиватись

А це і мистецтво, і спорт, і книжки...

Для цього потрібно як слід харчуватись,

Не тільки жувати сухі пиріжки.

Держава повинна створити умови,

Щоб мали за що калорійність складати,

А мати і батько щоденно готові

Всі страви найкращі дитині подати.

Ведучий. Кожна дитина має право на освіту.

2-й учень

Обов'язкова початкова освіта –

Державний проект безкоштовний для всіх.

Сере'дню освіту, вищу освіту

І декілька можна мати освіт.

В дитинстві талант розвивати потрібно.

Країна дає тобі вихід у світ,

Старайтесь навчатися вперто і гідно,

Щоб гарно вписатися у свій родопід.

Ведучий. За статтею 29 Конвенції, кожна дитина має прано на розвиток талантів.

3-й. учень

Кожна дитина від родоводу

Має в собі особистий талант.

Держава таким відкриває дорогу –

Чи-то спортсмен, чи музикант.

Є будь-які заклади – аби бажання,

Вони позашкільні в будь-який час.

Футбол, волейбол та різні змагання –

Ці заходи всі загартовують вас.

Ведучий. Кожна дитина мас право на національну самобутність.

4-й учень

У кожного народу своє все історичне:

Мова, релігії, обряди І традиції.

В національній культурі символи вічні:

Як меч, булава, чим пишались лицарі,

Слово, театр і твори музичні...

Кожна дитина має на це право!.

Про захист культури дбає держава.

Ведучий. Кожна дитина має право на відпочинок.

5-й учень

Ти можеш в свій час танцювати, співати,

В музичних гуртках навчайся і грай,

Тиможеш в футбол, на комп'ютерах грати,

Але ти повинен відпочивати,

Є право у тебе, і ти про це знай.

Ведучий. Згідно із законом, кожна дитина має право знати свої права.

6-й учень

На світі є казки, а в них завжди дива,

В абетці цій не казка і не сон.

Для захисту дітей тут є усі права,

закріплені в Конвенції ООН.

У десять, у п'ятнадцять, вісімнадцять

Вивчайте їх, вони вам знадобляться!

 

Ведучий. Рівні та невід'ємні права усіх людей є основою забезпечення свободи, справедливості і миру на Землі.

Проміжний підсумок

Учні зачитують і переказують права, які записали в зошити.

II сторінка. Загальна декларація прав людини

Робота з документом

Опрацювавши текст Загальної декларації прав людини, доповніть складений вами перелік прав.

Бесіда

1. З'ясуйте, скільки прав і свобод ви назвали.

2. Чому ваш список прав розширився?

3. Які спільні права є у дорослих і дітей7

4. Поясніть, у чому полягають особливості прав дитини.

Метод «Обговорення у загальному калі»

У які групи можна об'єднати названі права і свободи? Порівняйте ваші думки з текстом підручника (Пометун О. І., Ремех Т. О. Правознавство. Практичний курс. – К. : Генеза. – 2009. С. 47).

ІІІ сторінка. Що таке права і свободи людини.

Бесіда

1. Які слова є синонімами прав і свобод людини?

2. Що таке права людини?

3. Що таке свобода людини?

4. Що таке обов'язок людини?

Учитель підсумовує висловлені думки і розкриває зміст понять.

Права і свободи людини– це можливості людини, необхідні їй для існування і розвитку.

Обов'язок людини – це визначена законом міра обов'язкової поведінки людини, за невиконання якої настає юридична відповідальність певного виду.

Отже, права – це те, що людина може виконувати або це виконувати, а обов'язок – це те, що людина повинна робити.

IV. ПІДСУМКИ УРОКУ

Учні зображають дерево людських прав. Оцінювання. .

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Прочитати текст підручника (с. 4-1-50) та підготувати відповіді па завдання 2 та 7.

2. Скласти правову задачу про права дитини або людини.

Література

1. Конституція України (28 червня 1996 р.). - - Ст.'З, 21, 22, 23.

2. Журавський В. С. та ія. Основи правознавства. – К., 2004. – С. 101-112.

3. Пометук О. І., І'емех Т. О. Правознавство. Практичний курс. – К., 2009. – С. 44-50.

4. Котюк ї. І. Основи правознавства. – К., 2002. – С. 131-137.

5. Сімейний кодекс України (10 січня 2002 р.).

6. Квасов В. В. Практикум з основ правознавства. – X., 2004.

7. Загальна декларація прав людини (10 грудня 1948 р.).

8. Конвенція ООН про права дитини (прийнята 20 листопада 193!) р.).

9. Світ права: Налч. посібник для учнів 9 кл. загально-освіт. налч. закл. / За ред. Р. А. Калюжного, О. І. Помегун. – К. : А.П.Н., 2004. – С. 52-64.

Кресан А. О., ЗОШ № 10, м. Ніжин, Чернігівська обл.

Кресан А. О. Розробка уроків за темою «Ти – людина, значить, маєш права»: Практичне право. 9 клас [Текст] / А. О. Кресан // Історія та правознавство. – 2012. – №16-18. – С.28-35.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович