Конспект уроку на тему: «Узагальнювальний урок-вікторина за темою «Ти –людина, значить, маєш права»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: перевірити, закріпити і узагальнити знання учнів про права та обов'язки людини і громадянина, оцінити їхні навчальні досягнення з теми, вміння пояснювати поняття, розвивати логічне мислення, вміння аргументовано відповідати на запитання, робити висновки та узагальнення, розв'язувати життсві ситуації З правової точки зору, виховувати пізнавальний інтерес до юридичної науки, повагу до законів, правосвідомість, культуру спілкування.

Тип уроку: урок узагальнення і контролю знань, вмінь і навичок учнів.

Обладнання та література: на дошці тема уроку, правила проведення вікторини, виставка юридичної літератури, картки із завданнями.

Форма проведення: урок-вікторина.

Епіграф: Держава – це спільна справа всіх людей. Аристотель

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

Оголошуємо тему уроку, правила вікторини, учні пояснюють, що очікують від уроку. Учитель пояснює порядок роботи, систему оцінювання, знайомить із командами і журі – незалежними експертами.

Учитель. Право і закони супроводжують людину щодня. Наскільки ви обізнані у правовій сфері, як оцінюєте неоднорідні життєві обставини покаже сьогоднішній урок-вікторина. Тому прощу вас зібратися з думками і творчо працювати, заробляючи за правильні відповіді бали у членів журі.

Правила вікторини

У класі три команди, кожна з яких відповідає по черзі. Правильна відповідь приносить команді поповнення рахунку балами, а учню, що надав відповідь – картку з певною кількістю балів. За неправильну відповідь команда не отримує і не втрачає бали. Протягом гри діє правила «піднятої руки». Обирається помічник учителя, який буде вести рахунок команд на дошці. За порушення встановлених правил вікторини команда втрачатиме бали.

ІІ. ПЕРЕВІРКА,КОНТРОЛЬ І КОРЕКЦІЯ ЗНАНЬ, ВМІНЬ ТА НАВИЧОК

1-й конкурс.«Бліцтурнір»

Проходить за принципом брейн-рингу: короткі чіткі запитання – такі ж відповіді. Кожна комада по черзі відповідає, на запитання, на обдумування – 15 секунд. За правильну відповідь – 1 бал.

1. Який міжнародний документ захищав права дітей? (Конвенція ООН про права дитини)

2. Яка мова є державною в Україні? {Українська)

3. Як називається здатність людини мати права? {Правоздатність)

4. Хто виступає носієм суверенітету в Україні? (Народ)

5. Який простір життя людини не передбачує державного втручання? (Свобода)

6. Який документ гарантує права і свободи людини? (Конституція України)

7. Що людина повинна виконувати? (Обов'язок)

8. Як по-іншому називаються особисті права людини? (Громадянські)

9. Як називається влада народу? (Демократія)

2-й конкурс «Знавці термінів»

І-й етап «Відгадай термін зі слів однокласника»

Представники від команд отримують, картки з термінами. Вони повинні пояснити їх так, щоб учні правильно назвали термін, тоді команда заробить 1 бал. Учень дає визначення, не називаючи поняття. Час на обдумування – 10 секунд. По 1 балу заробляють учні, які правильно пояснюють і які відгадали;

Терміни: особа, свобода, закон, держава, людина, громадянин, політична партія, дитина, учень, учитель, апатрид, іноземець, паспорт, гривня, держава.

II-й етап «Вірний вибір»

По 1 учню від команди виходять до дошки, обирають завдання (особисті, політичні право, громадянство), з якого будуть виписувати терміни на дошці, а інші – у зошитах. Максимальна оцінка – 12 балів для команди, 6 балів для учня.

Пропонуємо терміни: вибори, індивід, катування, рівність прав, уряд, президент, апатрид, референдум, світогляд, паспорт, асоціація, право на життя, повноліття, біпатрид, виїзд з України, таємне голосування, гідність людини, мітинг, правоздатність, житло особи, право на свободу.

3-й конкурс. «Керівник»

Скласти схему до обраного питання.

1. Видн прав людини за Конституцією України.

2. Система освіти в Україні.

3. Підстави отримання громадянства.

4. Види громадських об'єднань.

5. Обов'язки громадян України. Оцінюють 2 балами. Час – 2 хв.

4-й конкурс. «Математичний»

Учитель. У нашому житті досить часто усе переплітається і доводиться шукати відповіді на межі різних предметів. Цього разу це право та алгебра.

Правове рівняння (3 бали)А*Б=В, де:

А – кількість гілок державної влади;

Б – вік, з якого дитина може стати учнем;

В – вік повноліття особи.

Продовжити речення (7 балів)

1. Особа від 14 до 18 років у сімейних правовідносинах має статус ... .

2. Основним національним багатством України є ... .

3. Сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняється ... .

4. Кожен має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє ... .

5. До компетенції місцевих рад належить ... .

6. Територіальна громада – це ... .

7. Формами безпосередньої демократії є ... .

Правова задача (15 балів)

Миколі 11 років, у нього є брат і сестра, яких він дуже любить. Він старший серед них, але чомусь його мама і вітчим поводяться з ним не так, як з іншими дітьми. Микола цілими днями проводить у своїй кімнаті. Він увесь час на самоті. Хлопець нікого не бачить і ні з ким не спілкується. Микола не може запросити до себе друзів або крикнути їм з вікна, бо воно забите дошками. У кімнаті тільки лампа, стіл і ліжко. Коли Микола закінчує робити уроки, лампу забирають і він залишається у темряві. Вітчим з ним не спілкується. А коли Микола спробував поскаржитися матері, вітчим його побив. Так з ним поводяться щоденно. У Миколи немає ні свят, ні дня народження, ні Нового року.

Запитання

1. Чи порушено права Миколи з погляду Конвенції ООН про права дитини?

2. Який вихід з цієї ситуації ви запропонуєте?

3. Як ви вважаєте, якою буде подальша доля батьків хлопчика?

5-й конкурс. «Квітка прав і обов'язків»

Учні зображають у формі квітки окрему групу прав людини (соціальні, культурні, політичні). Час – 2 хв. Оцінка – 4 бали.

6-й конкурс. «Обміркуй і поясни»

Учні команд обирають картки із завданням, що вимагає повної і змістовної, розгорнутої відповіді. Час на обмірковування - - 20 секунд. Оцінюють 3-2-1 балами.

Завдання

1.Які міжнародні стандарти існують у галузі црав людини і громадянина?

2. Які конституційні принципи прав людини вам відомі? Поясніть.

3. У чому полягає обмеження прав людини у громадянському суспільстві?

4. Як ви розумієте захищеність особи у правовій державі?

5. Які права має людина, затримана за підозрою у вчиненні злочину?

6. Чому дитина потребує захисту з боку держави?

7-й конкурс «Мислитель»

Учні обирають картки із висловами видатних філософів та юристів і пояснюють, аргументують їх. Оцінюють 1 балом. Час на обміркування –-30 секунд.

1. Закон – це врівноважений розум. Арістотель

2. Законодавча влада – серце держави. Жан-Жак Руссо

3. Держава – це спільна справа всіх людей. Арістотель

4. Право – це все те, що є істинне і справедливе. В. Гюго

5. Держава – це зосередження розумових і моральних інтересів. Арістотель

7. Рівність прав не в тому, що всі ними користуються, а в тому, що вони всім надані. Сенска

8. Цінність держави визначається цінністю її громадян, Дж.-С. Мілль

8-й конкурс «Куди слід звернутися»

Представники команд обирають картки із завданням, за яким визначають, до якого державного органу чи посадовця потрібно звернутися за захистом своїх прав та законних інтересів. За правильну відповідь заробляють 2 бали. На обміркування ситуації – 15 секунд.

1. Прийшовши додому, ви побачили, що речі порозкидані по квартирі, деякі з них зникли. Куди слід звернутися?

2. Ви вирішили створити дитячий клуб: провели збори, прийняли статут. Але що робити далі, щоб отримати право на печатку клубу, власний банківський рахунок тощо?

3. Вашого знайомого затримали за підозрою у скоєнні крадіжки, а наступного дня висунули звинувачення. Він просить вашої поради, що йому робити, до кого слід звернутисяпо допомогу?

4. Увечері ви почули на вулиці за вікнами квартири дзенькіт розбитого скла, Виглянувши, ви побачили групу молодих людей, котрі, розбивши вікно кіоска, витягали звідти товари. Куди слід звернутися?

Відповідь: 1,4 – міліція; 2 – місцева рада, виконком чи місцева державна адміністрація; 3 – адвокат.

9-й конкурс «Ти – мені, я – тобі»

Команди ставлять запитання одна одній з вивченої теми розділу. Оцінка – 1 бал за запитання і 1 бал – за правильну відповідь.

ІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Метод перевірки очікуваних результатів. Оцінювання.

IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити поняття теми і II розділ Конституції України.

2. Скласти кросворд з теми.

Література

1. Конституція України (І, II, III розділи).

2. Журавський В. С. та ін. Основи правознавства. – К., 2004. – С. 274-285.

3. Котюк 1. Основи правознавства. – К., 2002. – С. 255-269.

4. Маляр І. В. Основи правознавства. – X., 2005. – § 32, 16.

5. Наршов В. В. Основи правознавства у визначеннях, таблицях і схемах. X., 2007. – С. 143-147.

6. Основа оравознанства / За ред. І. Б. Усепка. – К., 1997. – § 22-23.

7. Харченко А. Г. Основи правознавства. –X., 2008. -С. 140-149.

8. Квасов В. В. Практикум з основ правознавства. – X., 2004. – С. 34-39.

9. Конвенція ООН про права дитини.

10. Загальна декларація прав людини.

Кресан А. О., ЗОШ № 10, м. Ніжин, Чернігівська обл.

Кресан А. О. Розробка уроків за темою «Ти – людина, значить, маєш права»: Практичне право. 9 клас [Текст] / А. О. Кресан // Історія та правознавство. – 2012. – №16-18. – С.28-35.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович