Конспект уроку на тему: "Природні зони Австралії. Зміна природи людиною"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

І. І. Тепляк, Панютинська ЗШ №1, Лозівський р-н, Харківська обл.

Мета: формувати знання про особливості органічного світу, його унікальність, вплив людини на природу материка; розглянути природні зони материка; вдосконалювати практичні вміння працювати з тематичними картами, різноманітними джерелами географічних знань; розвивати уяву учнів, творчі пізнавальні здібності, усне зв'язне мовлення; проводити екологічне виховання, виховувати колективізм.

Обладнання: фізична карта Австралії, карта природних зон Австралії, атласи, енциклопедії, комп'ютерні презентації, інструкційна картка «Правила роботи в групі», плакат «Літак», стікери, додатковий матеріал, оформлений учнями, рекламні плакати, візитки, інструкційні картки «Обов'язки у групі», картки з завданнями «Точка приземлення», дидактична гра «Кліматичне лото», листи оцінювання у групі, тести, назви фірм з емблемами, мультимедійний проектор, ноутбук.

Тип уроку: урок формування та вдосконалення вмінь і навичок.

Форма проведення: урок - експедиція.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Прийом «Гарний настрій»

Учитель. Добрий день. Поверніться до гостей і привітайте їх. Візьміться за руки. Посміхніться всім і подумки побажайте успіху одне одному.

Прийом «Організація роботи»

Завдання: Для досягнення мети ви обєдналися у 4 групи – туристичні фірми. Перегляньте правила роботи в групі

Правила роботи в групі

Перед роботою визначити роль кожного учасника;

Повторити правила роботи в группах;

Домовитись, хто що буде виконувати;

Не говорити всім разом;

Не перебивати одне одного;

Не сперечатися даремно;

Бути активним, відповідно до ситуації;

Переходити від одного виду діяльності до іншого;

Звертатися по допомогу до інших груп, учителя

Дотримуватися етичних норм поведінки

Кожна фірма має назву, емблему. Ви отримали певні посади. Прочитайте всі посадові обовязки.

Посадові обовязки

Директор (керівник групи)

1. Зачитує завдання групи

2. Організовує порядок виконання

3. Пропонує учасникам групи висловлюватись по черзі

4. Заохочує групу до роботи

5. Визначає відповідача

6. Підбиває підсумки роботи

Менеджер з реклами

1. Бере активну участь у роботі групи

2. Створює та презентує рекламу даного об’єкта

Секретар

1.Веде записи результатів роботи групи у картці оцінювання

2.Пише коротко і розбірливо

3.Готує необхідні для роботи матеріали

4.Стежить за часом

Фотохудожник

1. Збирає фотоматеріал

2.Оформлює звіт у вигляді журналу про результати експедиції

3. Поповнює колекцію матеріалів новими підбірками

Стажер

1. Вчиться виконувати різні види роботи

2. Допомагає учасникам групи на будь-якому етапі

Маркетолог

Проводить дослідження об’єкта

Звітує про результати дослідження об’єкта. (Виступ чіткий, короткий, зрозумілий, згідно з планом).

Учитель. Протягом уроку ви будете виконувати різні види робіт. За кожну правильну відповідь, виступ ви отримуєте наліпку, яку секретар розмістить навпроти вашого прізвища у картці оцінювання.

П. І. учня

Кліматичне лото

Точка приземлення

Характеристика природної зони

Реклама природної зони

Додаткові завдання

Всього

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ІІ. Повідомлення теми й мети уроку. Мотивація навчальної діяльності

Прийом «Мікрофон»

Вивчаючи пропозиції на ринку туристичних послуг, моя подруга виявила, що путівок до Австралії майже не має. Як ви гадаєте, чому?

Учитель. Отже, сьогодні ми відправляємося з вами в експедицію до Австралії. Кожна фірма повинна створити рекламу певної природної зони Австралії. Який вид транспорту до Австралії ви обираєте?

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Дидактична гра «Кліматичне лото»

Завдання. На літак потрібні квитк. На столах уже у вас лежить лист з гри «Кліматичне лото». Визначте типии клімату й отримайте квиток для подорожі. Відповідь дає секретар.

IV. Цілепокладання

Прийом «Наші очікування»

Учитель. Ми відлітаємо чартерним рейсом до Австралії, де точка приземлення у кожної групи буде своя. Запишіть ваші очікування від експедиції на стікер і розмістіть його поблизу літака.

V. Вивчення нового матеріалу

Завдання. Поки ми знаходимось у повітрі, ознайомтеся з унікальним органічним світом Австралії та впливом людини на материк. Переглядаючи слайди комп’ютерної презентації, зверніть увагу на нові поняття, з якими ознайомитесь протягом уроку.

Зміст презентації

1. Органічний світ Австралії відрізняється унікальністю, неповторністю.

2. Близько 180 млн років тому материк Австралія першим за інші материки, відокремився від стародавнього материка Гондвана.

3. Тут збереглася значна кількість представників органічного світу, які існували на Землі 50 млн років тому їх називають реліктами рослини і тварини - залишки давньої флори і фауни, що збереглися донині. Примітивні качкодзьоб і єхидна відкладають яйця, як і та. вигодовують дитинчат, як ссавці, молоком

4. 75 % рослин і 90 % тварин Австралії ендеми тобто такі, що ростуть чи живуть лише ній місцевості. Це материк сумчастих тварин яких тут понад 600 видів. Дитинчата су тих народжуються дуже маленькими, і  доношує їх у сумці - шкіряній складці в животі. Характерною для Австралії сумчастою; твариною є кенгуру (їх понад 50 видів звичайний вигляд цих тварин вразив передусім європейців, які ступили на берег контракту. Найменші з них завдовжки всього 2 а найбільші - гігантські руді - до 2 м. Не перестають дивувати людей плащені ящірки, ящірки молох, папуги, страуси тасманійські дияволи, коали та інші.

5. Австралію можна назвати «царством» евквітів. їх тут понад 600 видів. Окремі з них великі і високі, інші - низькорослі. Евкаліптові ліси світлі і майже не утворюють Листя евкаліптів містить цілющі ефірні а деревинна дуже міцна.

«Плюшеві ведмежата» коали, які люблять їсти і поспати, тішать око всіх любителів живої природи. Сумчастий ведмідь коала живиться евкаліптовими листками всього з 20 видів евкаліптів.

6. Ще однією типовою рослиною є акація, що багато різновидів. Наприклад, мімоза, акація. Пляшкове дерево має товстий стовбур у підніжжі, який різко звужується догори. Під час злив у стовбурі збирається чимало вологи

7 В Австралії мешкає багато отруйних і небезпечних тварин як на суходолі, так і отруйні змії, павуки, скорпіони, а також медузи, риби, акули, крокодили. Під час подорожі треба бути обережним.

8.Любителі екстремального відпочинку можуть отримати насолоду від підводного світу Великого Бар'єрного рифу, що тягнеться на 2300 км уздовж східного узбережжя материка.

9. Любов до живого світу своєї країни австралійці відобразили на гербі. Це ендемічні тварини кенгуру і страус ему та гілка з квітками срібної акації.

10. На жаль, не завжди вдається зберегти унікальність природи Австралії. Найбільш змінені людиною природні зони вічнозелених твердолистих лісів і чагарників та мішаних лісів. Особливо небезпечними є лісові пожежі в евкаліптових лісах, від яких не втекти.

11. Зміненню природних зон сприяє сільськогосподарська діяльність людини: випасання овець, вирощування пшениці, цукрового буряку, овочів, фруктів.

12. Справжнім лихом для Австралії є дикі кролі, яких тут з п'яти штук, завезених у 1859 році, стало близько 100 млн, та очеретяна жаба-ага, що була завезена для боротьби зі сільськогосподарськими шкідниками, але змінила свої кулінарні уподобання і поїдає мешканців місцевої фауни.

13. Тому зараз в Австралію заборонено завозити тварин без дозволу влади. Для збереження, унікальності природи створено більше 1000 природоохоронних об'єктів.

Бесіда

Які нові поняття ви почули

Прийом «Точка приземлення»

За описом визначте природну зону, де відбудеться експедиція туристичної фірми. Про висадку доповідає директор.

Точка приземлення 1

Визначити точку приземлення групи

Найбільша природна зона

Знаходиться на заході в центрі і півдні материка

Сухий клімат

Чагарникові акації та евкаліпти

Точка приземлення 2

Визначити точку приземлення групи

Займають північну, східну (крім узбережжя) та південно-західну частину материка

Чітко виражені вологий і сухий періоди

Кенгуру, страуси ему

Злакові трави, евкаліпти, акації, пляшкові дерева

Точка приземлення 3

Визначити точку приземлення групи

Евкаліптові ліси на південному сході Австралії

Тропічний вологий і субтропічний вологий клімат

Коала, райські птахи, лірохвіст

Точка приземлення 4

Визначити точку приземлення групи

Вузька смуга вздовж північно-східного узбережжя Австралії

Субекваторіальний клімат

Евкаліпти, пальми, папороті, баньяни

Бесіда

Які подібні природні зони ми вивчали у темі «Африка»

Прийом «Дослідження»

Завдання. За підручником і атласом дослідіть свою природну зону за планом

План характеристики природної зони

Назва природної зони

Географічне положення

Особливості

клімату

Ґрунт

Рослинни  світ

Тваринний світ

Пустелі і напівпустелі

 

 

 

 

)

Савани і рідколісся

 

 

 

 

 

Мусонні і субекваторіальні ліси

 

 

 

 

 

Вологі тропічні вічнозелені ліси

 

 

 

 

 

Прийом «Звіт експедиції»

Завдання. Звітують маркетолог і фотохудожник. Розповісти за планом про свою природну зону і продемонструвати додаткові матеріали, що зібрали.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом «Реклама»

Завдання. Менеджер повинен подати рекламу про свою природну зону. Можна використовувати допомогу інших учасників.

Презентація № 1. Вологі тропічні вічнозелені ліси

Учні демонструють рекламний плакат, розповідають вірш про Австралію.

Австралія - країна «навпаки»:

Вона розміщена під нами,

Минають вивернуті геть роки,

Там, мабуть, ходять догори ногами.

У жовтні квітнуть там сади –

У січні, а не в липні літо.

Течуть там ріки без води,

Зникають, випаровуючись нібито.

У хащах безкрилих птахів сліди,

Гадюками кішки ласують,

Вилуплюються звірята без біди,

Собаки там не галасують.

Там кролики страшніш за повінь,

Від спеки півночі рятує тільки

південь.

Дерева там вилазять із кори,

Столиця жителів не мала до пори.

Австралія - країна «навпаки».

Г. У сова

Презентація № 2 Мусонні субекваторіальні ліси

1. Показ комп’ютерної презентації

2. Розповідь легенди про птахів

Високо-високо до неба піднялася веселка і розпалася на тисячі різнокольорових шматочків, які перетворилися на красивих птахів. От звідки в Австралії так багато яскравих птахів. Австралійська мудрість говорить: «Спочатку відкриються ваші очі, а потім - серце». Жила собі мати кенгуру. І був у неї непосидючий син. Мати була доброю твариною. Одного разу, коли вона паслася на соковитій траві і наглядала за сином бешкетником, до неї з проханням звернувся старенький вомбат. Він дуже погано бачив і попросив матір кенгуру відвести його до соковитої трави. Поки мати допомагала старенькому, син кенгуру зник. Мати дуже довго шукала бешкетника. А старий вомбат був не звичайною твариною, а божеством. Тому він підкинув на траву сумку, яку попросив матір пов'язати на живіт. Сумка відразу приросла. Тепер мати могла носити сина завжди з собою. Ось так вомбат віддячив добрій тварині.

Презентація № 4 Пустелі і напівпустелі

Показ комп’ютерної презентації

Ніде більше у світі ви не знайдете такої гармонії між тваринним і рослинним світами, які збереглися з найдавніших часів, країна вражає дивовижною культурою аборигенів і сучасними містами, які живуть кипучим життям і користуються всіма благами цивілізації, які тільки могла придумати людина, щоб зробити своє життя максимально комфортним і красивим!

Тести

1. Що таке скреб?

А) Вологі тропічні вічнозелені ліси;

Б) густі зарості з колючих акацій і евкаліптів;

В) савани і рідколісся;

Г) пустелі і напівпустелі.

2. Як називають деревного кенгуру?

А) Валлабі;

Б) рудий кенгуру;

В) сірий кенгуру;

Г) комбат.

3.Який ссавець виводить малят з яйця і вигодовує їх молоком?

А) Кенгуру;

Б) крокодил;

В) качкодзьоб;

Г) коала.

4. Яка природна зона Австралії найбільша за площею?

А) вологі тропічні вічнозелені ліси;

Б) мусонні і субекваторіальні ліси;

В) савани і рідколісся;

Г)пустелі і напівпустелі

5. Яка тварина є «найстрашнішим» звіром Австралії?

А) кенгуру;

Б) крокодил;

В) кролик;

Г) сумчастий вовк

Яке дерево здатне під час опадів накопичувати значну кількість вологи?

а) Трав'яне дерево;

б) пляшкове дерево;

в) евкаліпт;

г) акація.

Самоперевірка тестів - самооцінювання

VII. Підсумок уроку

Прийом «Оцінювання у групі»

Порахуйте кількість наліпок у кожного з учасників групи.

Прийом «Очікування»

Чи справдилися ваші очікування?

Учитель. Групи впоралися з поставленим завданням. Ми розглянули природні зони Австралії, її унікальний природний світ.

Кожна група запропонувала рекламу своєї природної зони.

VIII. Домашнє завдання

• Прочитати параграф.

• Заповнити таблицю природних зон за зразком.

• Виконати творче завдання (за бажанням, на вибір):

1) скласти рекомендації туристам, які бажа-ють відвідати Австралію;

2) підготувати повідомлення про аборигенів Австралії.

Географія.-2012.-№22.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -