Конспект уроку на тему: "Сезонні особливості клімату. Кліматичні ресурси. Агрокліматичне районування"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 



У. М. Гула, м. Львів

Мета:

• Формувати поняття про кліматичні ресурси, закріпити знання про сезонні особливості клімату;

• Розвивати навички дослідницької роботи, вміння робити висновки, узагальнення у роботі з різними джерелами знань; розвивати комунікативну, соціальну компетентності;

• Виховувати почуття відповідальності за майбутнє країни.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, атлас, мультимедійна презентація, словник термінів до теми уроку.

Емблема уроку: хлібне колосся - головна культура України, символ життя.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

Термінологічний диктант

І варіант

 

II варіант

1

Коефіцієнт зволоження

12

2

Бриз

11

3

Азійські повітряні маси

10

4

Вісь Воєйкова

9

5

Західні вітри

8

6

Континентальність

7

7

Карпати

6

8

Амплітуда

5

9

Ізогієти

4

10

Антициклони

3

11

Південна зона

2

12

Хмарність

1

1. Температурний показник, який збільшується із заходу на схід.

2. Лінії, які з'єднують точки з однаковою кількістю опадів.

3. Повітряні маси, які несуть сухе та різне за температурою повітря.

4. Територія України, де випадає найбіль кількість опадів.

5. Межа території, північ та захід від якої знаходяться під впливом переважно західних вітрів, а південь та схід – східних вітрів.

6. Місцевий вітер, який двічі на добу міняє прямок.

7. Відношення річної кількості опадів до випаровуваності.

8. Зменшення впливу Атлантичного океану із заходу на схід.

9. Замкнені області високого тиску, які підсилють дію вісі Воєйкова.

10. Кількість днів дії цього показника зменшується з північного заходу до південного сходу

11. Повітряні маси, які цілий рік несуть вологе повітря.

12. Зона України, для якої характерним є коофіцієнт зволоження менше 1 (недостатнє зволоження).

III. Мотивація навчальної діяльності

Учитель. Дивлячись у календар, ми з вами знаємо, що панує зима. Але погода, наприклад у нашій місцевості не дуже відрізняється у листопаді, лютому або березні, коли на календарі – осінь, зима або весна. Інша картина – на півночі України. Таким чином, календарні сезони не збігаються з природними. Крім того, у різних частинах країни різна тривалість того чи іншого сезону. Як у даному випадку працювати комунальним службам коли вмикати чи вимикати опалення? Коли й сіяти хліборобам? І ще багато життєво важливих питань. Весна рухається з півдня на північ із швидкістю 50 км за добу, що визначено спостереженнями за суцвіттями окремих рослин. Тривалість весни змінюється від 100 днів на заході до 50 днів на сході, коли середні температури +7…+10 °С підіймаються до +15 °С. Літо починається на півдні з початку травня та закінчується наприкінці вересня (140 днів). На заході і півночі літо триває 100 днів, наближаючись до тривалості календарного літа. Найтриваліша осінь у Карпатах та на Південному березі Криму – 100 днів. Найменша – на північному сході – 6о днів. Поступово знижується температура. +12 °С – так зване «бабине літо», потім +5°С, та коли середньодобова температура переходить межу 0°, знову наступає зима.

Тепло-гігант

На 1 м2 щохвилини падає стільки сонячного тепла, скільки потрібно для того, щоб скип'ятити склянку води.

Для працівників котельних

Опалювальний сезон починається при середньодобовх показниках нижче +8 °С і закінчується при температурі вище +8 °С. Число днів опалювального сезону змінюється з півночі на південь – відповідно від 200 до 150 днів у середньому. Але, хоч роки й бувають різними, простежується загальна тенденція на скорочення опалювального сезону, пов'язана з потеплінням клімату.

Додаток 2

Україна територія кліматичного комфорту

За

Проти

·        Енергетичні ресурси;

·        Прояви всіх пір року;

·        Можливості вирощування різноманітних с/г культур;

·        Достатня кількість опадів на більшій частині країни;

·        Рекреаційні ресурси (гори, ліси, узбережжя рік, озер, морів).

·        Недостатня кількість опадів на півдні країни;

·        Спостерігаються несприятливі явища (зливи, суховії, заморозки, повені, пилові бурі, ураганні вітри

Додаток 3

Агрозона

Якісна характеристика

Середня t липня °С

Кількість днів за t

вище +10 °С

Кількість опадів, мм

Випаровуваність,

мм

Коофіцієнт зволоження

Тривалість снігового покупок днів

С/г культури

 

Волога, помірно тепла

 

150-160

600-650

500-550

 

60-110

 

 

Недостатньо волога, тепла

19-20

150-160

 

600-650

 

70-100

 

 

Посушлива, дуже тепла

 

160-170

 

700-800

 

50-20

 

 

Дуже посушлива помірно жарка

21-22

180-190

 

900-1000

 

50-20

 

 

Змінюється з висотою

14-20

Змінюється з висотою

1000-1500

Змінюється з висотою

К>1

80-150

 

Слова для довідки: центральний і східний лісостеп, південний степ, гірська кліматична поясність Криму та Карпат, Полісся та західний лісостеп, північний степ

Відповідь

Агрозона

Якісна характеристика

Середня t липня °С

Кількість днів за t

вище +10 °С

Кількість опадів, мм

Випаровуваність,

мм

Коофіцієнт зволоження

Тривалість снігового покупок днів

С/г культури

Полісся та західний лісостеп

Волога, помірно тепла

 

150-160

600-650

500-550

 

60-110

 

Центральний і східний лісостеп

Недостатньо волога, тепла

19-20

150-160

 

600-650

 

70-100

 

Північний степ

Посушлива, дуже тепла

 

160-170

 

700-800

 

50-20

 

Південний степ

Дуже посушлива помірно жарка

21-22

180-190

 

900-1000

 

50-20

 

Гірська клім. поясність Криму та Карпат

Змінюється з висотою

14-20

Змінюється з висотою

1000-1500

Змінюється з висотою

К>1

80-150

 

Географія.-2012.-№21.

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -