Конспект уроку на тему: «Коли настає юридична відповідальність за правопорушення?»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: розкрити зміст понять «правомірна поведінка», «правопорушення», «юридична відповідальність», їхні ознаки і види; навчити учнів користуватися правовою термінологією, застосовувати отримані знання в житті; формувати в учнів розуміння необхідності правомірної поведінки та усвідомлення відповідальності за протиправну поведінку; виховувати поважне ставлення до правомірної поведінки, законів і законності.

Основні поняття: правомірна поведінка, правопорушення, суспільна небезпека, злочин, юридична відповідальність, шкода, вина.

Обладнання: Конституція України, Цивільний, Кримінальний, Адміністративний кодекси України, О. І. Пометун, Т. О. Ремех «Правознавство. Практичний курс» (підручник для 9-го кл.).

Тип уроку: комбінований.

Очікувані результати. Після цього уроку учні зможуть: пояснювати, що таке правопорушення, описувати його ознаки; розрізняти види правопорушень та наводити приклади; пояснювати поняття «юридична відповідальність», називати її види; пояснювати, за яких обставин людина звільняється від юридичної відповідальності, наводити приклади; аналізувати правові ситуації щодо правопорушень; оцінювати вчинки та поведінку учасників ситуацій з точки зору її правомірності.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Презентація міні-есе «Якою я бачу Конституцію України у майбутньому».

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель. Люди у своєму житті переважно діють відповідно до норм закону, але іноді все ж таки скоюють негідні вчинки. Правопорушення повністю викоренити не вдавалося в жодній країні. Людина не народжується злочинцем, а стає ним через певні обставини. Статистика свідчить, що в середовищі неповнолітніх з року в рік ситуація погіршується. Протягом останніх п'яти років в Україні засуджено понад 100 тис. підлітків, 500 тис. поставлено на облік у міліції. На 10 тис. населення припадає 129 правопорушень і злочинів, серед яких трапляються злісне хуліганство, пограбування, бійки, розбій, убивства. Щоб припинити подальше зростання злочинності, кожен з вас має дотримувати такої поведінки, яка є необхідною для підтримання громадського порядку та безпеки. Для цього потрібно знати, яка ж поведінка є правомірною, яка відповідальність настає за скоєні правопорушення і злочини, та докладати максимум зусиль, щоби протидіяти їм.

Проблемне питання

Чому люди скоюють правопорушення?

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Учитель називає тему, мету уроку, очікувані результати.

Бесіда

1. Чи існують люди, які протягом життя ніколи не порушували правила?

2. Пригадайте минулий тиждень: чи стикалися ви з фактами порушення певних норм поведінки?

3. Яку поведінку можна назвати правомірною, а яку неправомірною?

Правовий практикум

Чим відрізняється поведінка людей в нижченаведених ситуаціях?

1. Чоловік перейшов дорогу у призначеному для цього місці.

2. Жінка не сплатила за проїзд у автобусі, хоча не мала проїзного квитка.

3. Водій поїхав на червоне світло.

4. П. сплатив гроші за придбаний ним товар.

Учні визначають правомірну і неправомірну поведінку.

Правопорушення – суспільно небезпечна протиправна поведінка винної особи, що тягне за собою юридичну відповідальність.

Метод «Мозковий штурм»

Назвати ознаки, притаманні правопорушенням.

Ознаки (записують на дошці).

1) Протиправність (порушення певної правової норми);

2) винність (наявність вини особи, що скоїла правопорушення, у певній формі – з наміром або через необережність);

3) наявність збитків;

4) скоєння правопорушення особою, що досягла віку притягання до відповідальності певного вигляду;

5) встановлення за скоєне протиправне діяння юридичної відповідальності.

Робота з текстом підручника і складання схем

«Правовий практикум»

Завдання 4 (с. 32), завдання 5 (с. 33).

Складання схеми

Метод «Обговорення в загальному колі»

Завдання 7 (с. 34).

Юридична відповідальність – це застосування до особи, винної у вчиненні правопорушення, передбачених законом примусових заходів.

Робота із Конституцією України

Опрацювати ст. 58, 61, 62, 68.

Складання схеми за підручником

Обговорення в загальному колі «Круглий стіл»

Підліток і відповідальність.

V. ОСМИСЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ

Правовий практикум

Див. додаток.

VI.  УЗАГАЛЬНЕННЯ ТА СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ

Відповідь на проблемне питання методом «Мікрофон»

Чому люди скоюють правопорушення?

VII.  ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Прочитати тему 6 за підручником, відповісти на запитання 1-3.

2. Написати есе «Закон – основа держави».

ДОДАТОК

Визначити, який вид юридичної відповідальності застосовують за кожне із зазначених правопорушень.

1) Безквитковий проїзд у транспорті;

2) борг за комунальні послуги;

3) шкідливі викиди в атмосферу;

4) пошкодження паркану дачної ділянки сусіда;

5) продаж наркотичних засобів;

6) прогул;

7) крадіжка;

8) керування автомобілем у нетверезому стані;

9) убивство;

10) невчасне доправляння молокопродуктів у магазин;

11) розтрата матеріальних цінностей;

12) нецензурна лайка;

13) порушення правил пожежної безпеки;

14) ухиляння від сплати податків;

15) знищення пам'ятки архітектури, охоронюваних державою.

Бугай Л. О., Вигнанська ЗОШ, Любарський р-н., Житомирська обл.

Бугай Л. О. Коли настає юридична відповідальність за правопорушення? Правознавство. Практичний курс. 9 клас / Л. О. Бугай // Історія та правознавство. – 2013. – № 10. – С. 22-23.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович