Конспект уроку на тему: «Правоохоронні органи України»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета: навчити учнів пояснювати, які органи держави називаються правоохоронними і наводити приклади; описувати основні завдання, права та обов'язки міліції; складати за зразком заяву до відділку міліції; характеризувати права неповнолітніх осіб при затриманні, арешті, допиті; розвивати вміння моделювати та розв'язувати правові ситуації; формулювати власну позицію щодо поведінки в ситуації взаємодії з правоохоронними органами; виховувати в учнів свідому позицію щодо поведінки під час взаємодії з правоохоронними органами.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ УРОКУ

ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда

1) Що таке кримінальна відповідальність?

2) Які види кримінальних покарань вам відомі?

3) У чому полягають особливості притягнення до кримінальної відповідальності неповнолітніх?

4) У якому віці настає кримінальна відповідальність?

5) Які причини, на вашу думку, найбільше впливають па збільшення (або зменшення) кількості злочинів, скоєних неповнолітніми?

6) Запропонуйте шляхи, які сприяли б зменщенню злочинності серед неповнолітніх.

ІІІ. ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Правоохоронні органи України

Учитель. Одна з внутрішніх функцій держави – це забезпечення законності й правопорядку, захист законних прав і свобод громадян, та організацій.

Правоохоронні органи створені для охорони правопорядку, суспільних відносин, контролю за додержанням норм права.

Прокуратура, органи внутрішніх справ, СБУ...

1) Керуються Конституцією, законами.

2) Зобов’язані поважати права громадян.

3) Ці органи взаємодіють між собою, а також громадянами, їхніми об’єднаннями, трудовими колективами.

4) Співробітники цих органів повинні бути незалежними від політичного впливу, вони не мають права бути членами політичних партій.

Органи внутрішніх справ

1) Патрульно-постова служба;

2) ДАІ;

3) Дільничні інспектори;

4) Паспортний відділ;

5) Міліція;

6) Внутрішні війська;

7) Підрозділи охорони дипломатичних представництв.

Міліція – це адміністративно-виконавчий озброєний орган держави, що охороняє і захищає громадян, організації й установи, їхнє майно, законні права та інтереси.

Завдання міліції: зберігати безпеку громадян, контролювати громадський порядок, виявляти, припиняти й розкривати злочини.

Функції міліції

1) Здійснює слідство у кримінальних справах;

2) забезпечує дорожній рух;

3) контролює зберігання і використання громадянами й організаціями зброї, вибухових і радіоактивних речовин...

Права міліції

1) Вимагати припинення правопорушення.

2) Затримувати .правопорушників для встановлення особи або в разі підозри в скоєнні ними злочину.

3) Особистий огляд затриманих та їхніх речей.

4) Заходити (у випадках, зазначених у законі) до житла й інших приміщень, під час виконання своїх обов’язків.

5) Зберігати, носити, застосовувати зброю:

6) застосовувати зброю можна в разі, коли існує загроза життю і здоров’ю громадян або співробітника міліції, для відбиття нападу на об’єкти, що охороняються, для затримання злочинців, які намагаються втекти;

7) перед застосуванням зброї міліціонер повинен за можливості, попередити про це;

8) зброю можна використати для зупинки транспортного засобу, водій якого створює загрозу для людей, для знешкодження тварини, що становить небезпеку.

9) Застосовувати спеціальні засоби, – наручники, гумові кийки, газову зброю, водомети, службових собак.

10) Кожний випадок використання зброї та спеціальних засобів перевіряють керівники органів внутрішніх справ, а застосування зброї – прокуратура.

11) У разі порушення закону співробітник міліції, залежно від наслідків, може бути притягнутий до дисциплінарної або навіть кримінальної відповідальності.

На службу до міліції можуть бути прийняті за власним бажанням громадяни України, які мають належний стан здоров’я; високі ділові та моральні якості. Вступаючи на службу до міліції, громадянин складає присягу. Співробітникам міліції надано пільги й переваги, передбачені законом.

Бесіда

1) Чи були у вашому житті випадки, коли ви зверталися до міліції?

2) Якими були наслідки вашого звернення?

3) Чи були у вас випадки, коли до вас зверталася міліція?

4) Чи були ви колись свідками арешту або затримання?

5) Чи були ви свідком застосування спецзасобів з боку міліції?

СБУ – державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України.

1) в інтересах держави здійснює розвідку й контррозвідку;

2) організовує захист, державних таємниць України;

3) бере участь у боротьбі з корупцією, організованою злочинністю;

4) бореться з тероризмом.

Прокуратура

1) Виступає від імені держави, обвинувачуючи злочинця, доводячи його вину;

2) здійснює нагляд за додержанням законів правоохоронними органами під час виконання судових рішень;

3) представляє інтереси держави і громадян у суді;

4) наглядає за діями всіх інших правоохоронних органів.

Прикордонна служба

1) Забезпечує додержання порядку на кордонах держави;

2) контролює перетинання кордону громадянами.

Митні органи – забезпечують сплату мита – спеціальних виплат за вивіз з України чи ввезення товарів і матеріалів.

Податкова адміністрація – забезпечує виконання законів про податки громадянами, установами, організаціями.

Робота в групах. Правові рольові ігри

1) Перевезення за кордон вантажу (цукор). Що перевіряють митники?

2) Вночі пограбований магазин «Троянда». Ви – оперативник. Ваші дії.

3) Інженер Петренко працює у конструкторському бюро, яке розробляє важливу апаратуру. Його намагається завербувати агент 007. Ви – співробітник СБУ. Як ви будете діяти?

4) Ви їдете за кермом власного «Ауді» і раптом вас зупиняє автоінспектор. Ваш діалог з представником ДАІ.

5) Ви власник меблевого магазину. У вас на об’єкті з’являється податковий інспектор. Що ви йому запропонуєте для перевірки?

6) На дорозі сталася аварія. Ви – свідок. Дайте свідчення представникам ДАІ.

Закінчіть речення

1. Органи, які мають забезпечити правопорядок в Україні, спокій та безпеку громадян, називаються ... .

2. До складу правоохоронних органів входять:

1)... ; 2) ... ; 3) ... .

3. Найчастіше громадяни країни зустрічаються а... .

2. Міліція і неповнолітні. Які права має неповнолітня особа при затриманні, арешті, допиті.

Робота з правовим джерелом.

Закон України «Про міліцію»

Ст. 11. Права міліції

Міліції для виконання покладених на неї обов’язків надається право:

1) вимагати від громадян і службових осіб, які порушують громадський порядок, припинення правопорушень та дій, що перешкоджають здійсненню повноважень міліції, виносити на місці усне попередження особам, які припустились неначних адміністративних порушень, а в разі невиконання зазначених вимог застосовувати передбачені цим Законом заходи примусу;

2) перевіряти у громадян у разі підозри у вчиненні правопорушень документи, що посвідчують їх особу, а також інші документи, необхідні для з’ясування питання щодо додержання правил, нагляд і контроль за виконанням яких покладено на міліцію;

3) викликати громадян і службових осіб у справах про злочини.та у зв’язку з матеріалами, що знаходяться в її провадженні, у разі ухилення без поважних причин від явки за викликом піддавати їх приводу в установленому законом порядку; <...>

5) затримувати і тримати у спеціально відведених для цього приміщеннях:

a) осіб, підозрюваних у вчиненні злочину, обвинувачених, які переховуються від дізнання, слідства чи суду, засуджених, ятсі ухиляються від виконання кримінального покарання, – на строки і в порядку, що передбачені законом;

b) осіб, щодо яких як запобіжний захід обрано взяття під варту, – на строк, встановлений органом попереднього розслідування, прокурором, судом, але не більше десяти діб;

c) осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, для складання протоколу або розгляду справи по суті, якщо ці питання не можуть бути вирішені на місці, – на строк до трьох годин, а у необхідних випадках для встановлення особи і з’ясування обставин правопорушення – до трьох діб з повідомленням про це письмово прокуророві протягом 24 годин з моменту затримання;

d) неповнолітніх віком до 16. років, які залишилися без опіки, на строк до передання законним представникам або до влаштування у встановленому порядку, а неповнолітніх, які вчинили суспільно небезпечні діяння і не досягли віку, з якого настає кримінальна відповідальність, до передання їх законним представникам або направлення у приймальники-розподільники, але не більш як на 8 годин;

6) проводити огляд осіб, зазначених у пункті 5 цієї статті, речей, що знаходяться гіри них, транспортних засобів .і вилучати документи та предмети, що можуть бути речовими доказами або використані на шкоду їх здоров’ю;

7) складати протоколи про адміністративні правопорушення, провадити особистий огляд, огляд речей, вилучення речей і документів...; <...>

9) проводити... обшуки, вилучення, допити та інші слідчі дії відповідно до кримінально-процесуального законодавства;<...>

11) проводити фотографування, звукозапис, кіно- і відеозйомку, дактилоскопію осіб, які затримані за підозрою у вчиненні злочину або за бродяжництво, взяті лід варту, звинувачуються у вчиненні злочину, а також осіб, підданих адміністративному арешту; <...>

14) проводити огляд поклажі, багажу та огляд пасажирів цивільних повітряних, морських і річкових суден, засобів залізничного та автомобільного транспорту згідно з чинним законодавством;

15) заходити безперешкодно у будь-який час доби: ...на земельні ділянки, в жилі та інші приміщення громадян у разі переслідування злочинця або припинення злочину, що загрожує життю мешканців, а також у разі стихійного лиха та інших надзвичайних обставинах; <...>

20) ...тимчасово обмежувати або забороняти доступ громадян на окремі ділянки місцевості чи об’єкти з метою забезпечення громадського порядку, громадської безпеки, охорони життя і здоров’я людей;

21) обмежувати або забороняти у випадках затримання злочинців, у разі аварій, інших надзвичайних обставинах, що загрожують життю і здоров’ю людей, рух транспорту і пішоходів на окремих ділянісах вулиць і автомобільних шляхів...; <...>

30) зберігати, носити і застосовувати спеціальні засоби та зброю.

Чи вірними є твердження?

1) До вашого помешкання міліціонер може заходити в усіх випадках, коли вважатиме за потрібне.

2) Під час виконання службового обов’язку міліціонеру представлятися необов’язково.

3) Затриманому необов’язково пред’являти міліціонеру документи, що засвідчують особу.

4) Працівник міліції може проводити адміністративне затримання.

5) За особливих умов адміністративне затримання продовжується до трьох діб, про що прокурору повідомляти необов’язково.

6) У випадку адміністративного затримання повідомляти батьків необов’язково, навіть якщо затриманий неповнолітній.

7) Допускається застосування працівниками міліції побоїв, погроз, залякування щодо затриманих.

Якщо вас затримує міліція, ви маєте право:

a) знати причину затримання;

b) знати свої права (вам повинні їх пояснити), у тому числі право на зустріч із захисником до першого допиту;

c) з моменту затримання ви маєте право захищати себе та користуватися допомогою адвоката;

d) про ваше затримання має бути складено протокол, у якому обов’язково зазначається час затримання, мотиви затримання та ваші пояснення;

e) під час затримання може бути проведений особистий огляд, який здійснює лише особа однієї з вами статі.

Чи правильне твердження?

1) Якщо вас затримано, ви не можете вимагати від працівника міліції пояснення підстав і причин затримання.

2) У випадках адміністративного затримання обов’язково складається протокол, який затримана особа повинна уважно прочитати і підписати.

3) Незалежно від причин затримання закон гарантує кожному певні права, можливість захищати себе, доводити свою правоту.

Як звернутися до міліції?

До міліції звертаємося у випадках:

1. отримання паспорту;

2. водійського посвідчення;

3. дозволу на придбання, зберігання та носіння вогнепальної або холодної зброї;

4. коли стаємо жертвою злочину, адміністративного правопорушення.

Робота в групах

Обговоріть ситуації на с. 190 підручника та складіть за поданим на с. 191 зразком заяву до міліції.

IV.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Розв'язання правової ситуації

Громадянин Курах 30 жовтня 2006 року повертався з роботи і був затриманий працівниками міліції через те, що з собою не мав паспорта.

У відділенні міліції його протримали 46 годин і тільки після цього дозволили зателефонувати додому, щоб звідти принесли документ, який засвідчує особу Кураха. Дайте юридичний аналіз ситуації на основі ст. 11 Закону України  «Про міліцію».

Відповідь. Щодо громадянина Кураха, працівниками міліції було порушено закон України «Про міліцію». Працівники міліції мали право перевірити у Кураха документи. Та затримувати його вони права не мали, бо ніякого правопорушення він не вчинив. На місці можна було дозволити Кураху зателефонувати додому, щоб принесли його паспорт. Працівники міліції перевищили свої повноваження.

Визначте, що це – факт чи просто думка

1) Українська міліція краща, ніж міліція інших країн.

2) На вулицях було б безпечніше, якби було більше міліції.

3) Міліція добре виконує роботу, пов’язану з охороною правопорядку.

4) Міліція не всім подобається.

5) Дехто з міліціонерів використовують методи залякування і шантажу.

6) Міліцейська робота дуже важлива для підтримання закону й порядку.

7) Міліція у своїй роботі покладається на допомогу громадян.

8) Міліція часто жорстоко поводиться з підлітками.

9) За скрутних обставин люди зазвичай звертаються до міліції.

10) У міліції часто беруть хабарі.

11) У міліції багато людей, які не мають спеціальної підготовки.

12) Міліція погано розслідує більшість злочинів.

V. ЗАВЕРШАЛЬНА ЧАСТИНА УРОКУ

1. Опрацювати § 26 підручника.

2. Написати твір-роздум на тему «Чи справді наша міліція нас береже? ».

Література

1. Наровляксъкий О. Д. Правознавство. Практичний курс. – К., 2009.

2. Расулова В. І. Практичне право. Дидактичні матеріали до курсу // Історія та. правознавство. – 2005. – № 10.

3. Танцюра А. І. Інтерактивні технології на уроках правознавства. – X., 2005.

4. Усі уроки «Правознавство. Практичний курс». – X., 2009.

Горбенко І. В., ЗОШ с. Велика Рача, Радомишльський р-н, Житомирська область

Горбенко І. В. Розробка уроків за темою «Твої орієнтири в адміністративному та кримінальному праві» / І. В. Горбенко // Історія та правознавство. – 2012. – № 16-18. – С. 38-52.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Тернопільський національний педагогічний університет ім.В.Гнатюка

Буяк Богдан БогдановичРектор університету
доктор філософських наук,
професор Буяк Богдан Богданович