Конспект уроку на тему: "Українська народна лялька як оберіг. Виготовлення ляльки–мотанки". Бінарний урок: трудове навчання та образотворче мистецтво (6 клас). Презентація

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Бошко Т. М., вчитель трудового навчання та образотворчого мистецтва 
Королівської ЗОШ І – ІІІ ступенів Борщівського району Тернопільської області


Мета:

Навчальна:  створити умови для формування в учнів понять про українську  народну ляльку – мотанку, історію виникнення , її функцію    та різновиди.

Розвиваюча: сприяти розвитку естетико – сенсорної сфери особистості, що формує  цілу низку життєвих компонентів: соціальної, інформаційної,полікультурної, комунікативної, самоосвіти та саморозвитку, продуктивної творчої діяльності учнів.

Виховна: створити оптимальні умови для виховання в учнів поваги до українсько –  історичних традицій; пробуджувати почуття краси, зміцнювати бажання відроджувати традиції народу, заохочувати до виготовлення оберегів.

Методичне оснащення уроку.

1.     Матеріально – технічна база:

  • кабінет обслуговуючої праці;
  • ноутбук;
  • сторінка учня.

2.     Дидактичне забезпечення:

  • сторінка учня «Планування проектної діяльності»; «Теоретична сторінка».
  • Електронна презентація з теми.

Обладнання: комп’ютер, зразки готових виробів та проектної документації, ілюстрації, фотографії, виставка « Лялька – мотанка».

Інструменти та матеріали: тканина (різна за своєю фактурою), акрилові нитки, кольорові нитки, голки, ножиці,кукурудзяні качани, одяг для ляльки, оздоблення, засушені квіти.

Методи навчання:розповідь,бесіда, презентація, демонстрація, робота в групах, творча індивідуальна робота, гра – конкурс, повідомлення учнів, зустріч, метод конструювання понять, метод порівняння, метод евристичних запитань, самоосвітня творча робота.

Форми організації пізнавальної діяльності учнів:індивідуальна, групова робота.

Міжпредметні звязки : історія, народознавство, образотворче мистецтво, музика.

Поняття й терміни: лялька – мотанка, вузлова лялька, сакральна істота, сакральний хрест, мішкувата подружка.

Тип уроку:комбінований.

Форма уроку: урок – гра – конкурс.

Очікувані результати:уміння фантазувати, конструювати, виготовляти ляльку-мотанку – прадавній оберіг.

Підготовка до уроку:учні готують електронну презентацію «Історична довідка про ляльку – мотанку», розшукують зразки, аналоги ляльок–мотанок.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

1. Введення учнів у кабінет обслуговуючої праці після дзвоника; привітання.

2.Перевірка готовності до занять.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Вступне слово вчителя.

- Учні, сьогодні ви присутні в залі де знаходиться найдорожчий оберіг наших предків – це лялька – мотанка.

Бесіда.

1.    Чи подобається вам такий витвір мистецтва? Чим?

2.    Якими ляльками ви гралися у дитинстві?

3.    Чи була у вас саморобна лялька?

4.    Чи хотіли би ви мати таку ляльку, яка би вас оберігала?

ІІІ. Мотивація навчально – трудової  діяльності.

- Чому я вас запитала про ляльку – оберіг, здогадалися. Саме тому,що сьогодні ми познайомимося із прадавнім оберегом лялькою – мотанкою і навчимося її виготовляти.

ІV.  Вивчення нового матеріалу.

Вчитель.

Народна лялька –мотанка – оберіг душі. Лялька, як дитяча іграшка і оберіг родини й Роду, як могутній талісман та символ зв’язку між поколіннями, знана в багатьох традиціях культури земної кулі. Лялька різних народів відрізняється між собою ззовні і матеріалом, з якого зроблена, але суть і призначення ляльки –незмінні. А головне призначення ляльки у ті давні часи було – берегти душу свого власника від зла й нечистих помислів. Ляльку – оберіг передавали з покоління в покоління впродовж років і віків, і були ляльки, про які складалися легенди, і потім передавалися від матері до дочки, як священний переказ. Є різновид ляльки, який у тій чи іншій формі знали на всіх континентах. Це мотанка, або вузлова лялька, виготовлена з м’якого матеріалу, шкіри або тканини і з ниток. В Україні її знають, як ляльку – мотанку, яка своїми витоками сягає  в добу Трипільської  цивілізації.

Готуючись до цього уроку, ви мали завдання створити презентацію про ляльку – мотанку. Дізнатися про її історію, її функцію, її різновиди.

Презентації учнів.

І. «Історична довідка про ляльку – мотанку».

ІІ. «Різновиди ляльки – мотанки».

ІІІ. « Оберегове значення ляльки – мотанки».

ІV. «Одяг для ляльки – мотанки».

V. «Лялька – мотанка–Мішкувата подружка».

VІ. «Солом’яна   лялька».

VІІ.«Кукурудзяна  лялька».

VІІІ.«Лялька – торохтілка».

ІХ. «Лялька -  оберіг».

Вчитель.

Продовжуючи ваші презентації хочу сказати, що існує багато різновидів виготовлення ляльки – мотанки, ми познайомилися із найособливішими. Хочу привернути вашу увагу на ляльку – мотанку – сувенір. (Демонстрація ). Такі ляльки можна виготовити на пляшках: козак і козачка, українець і українка.Такий сувенір слугує добрим подарунком для найкращих друзів. Виготовила такий сувенір майстриня української вишивки, наша гостя, Макогонюк Олександра Іванівна. У її колекції є багато авторських ляльок.

- Шановна Олександро Іванівно, щиро просимо вас розповісти про свою роботу, своє захоплення, свою майстерність.

(Виступ майстрині)

Учениця.

Шановна Олександро Іванівно, щире спасибі вам за вашу працю, за те, що відроджуєте українську народну вишивку, привчаєте нас до творчості. Запевняємо вас, що станемо гідними продовжувачами українських  традицій.

(Дарують квіти)

Вчитель.

Ви знаєте, що Олександра Іванівна вже 6 років поспіль презентує українську вишивку на фестивалі « В Борщівському краї цвітуть вишиванки». Її вишиті сорочки знаходяться в краєзнавчому музеї, в колекції Віри Матковської, яка видала книгу  про Борщівські сорочки. Також приклалися руки до ляльки –мотанки, яка була встановлена цього річ на святі в м. Борщові. Лялька сягала 13 метрів ( фото) , її занесуть до Книги рекордів України. Зверніть увагу на одяг ляльки:плахта, різнобарвна хустка, вишита сорочка чорними нитками,адже, така сорочка Борщівщини.

-Якою ж повинна бути сорочка  для ляльки – мотанки нашого села Королівка? (Вишитачорними і червоними нитками,  спідницяможе бути, так звана, гофрована, або плахта.)

-А яким буде одяг для  ляльки села Стрілківці?

(Вишита сорочка кольоровим нитками,зокрема квіти і шалянова спідниця).

-  Як бачите, у кожному селі, регіоні збереглися свої традиції.

На наш  урок я запросила ученицю 10 класу Фучкевич Наталя. Вона одна з перших почала працювати над проектом «Обереги»(уже 4 роки). Ось познайомтесь з її першою лялькою –мотанкою та проектом. Наталяознайомить вас з Технологічною карткою «Лялька – мотанка»

Вивчення Технологічної картки.

Вчитель.

Приступаючи до практичної роботи , нам необхідно повторити правила безпечної праці.

1.    З якими небезпечними інструментами вам доведеться працювати?

2.    Яких правил безпечної праці потрібно дотримуватись з голками,  з ножицями?

- Учні, під час практичної роботи ви проведете майстер – клас по виготовленню ляльки – мотанки для наших гостей. Щоб вам було цікавіше, оголошую конкурс  «Краща лялька – мотанка». У кінці роботи Наталя підведе підсумки конкурсу. Ділимося на три команди. Кожна команда , після обговорення, вирішує яку ляльку виготовлятиме.В кінці кожна команда презентує свою ляльку. Приступаємо до роботи.

V. Рефлексія.

Презентації команд.

І. «Лялька – мотанка – подружка».

ІІ. «Лялька – мотанка – берегиня».

ІІІ. «Лялька – мотанка – оберіг».

Підсумки конкурсу.

Нагородження:

« За творчість»

« За оригінальність»

« За фантазію»

Вчитель.

- Учні, ви знаєте, що ляльку – мотанку завжди виготовляли для когось. Подарована лялька набувала магічного значення, вона ставала добрим оберегом. Тому, я запрошую вас подарувати ваші ляльки – мотанки нашим гостям.

VІ.Підсумок уроку.

Вчитель.

- Підводячи підсумки, хочу сказати, що всі дівчата молодці, справилися із своїм завданням і заслуговують на високі бали. Хочу висловити щиру подяку нашим гостям, нашим учням, за те, що цінують наші традиції.

VІІ. Домашнє завдання.

- Вдома кожна виготовіть ляльку – мотанку, яка буде жити разом з вами, а потім ви передасте її своїм дітям. Таким чином ви продовжите родинну традицію.Наші прабабусі довгими вечорами сиділи на вечорницях, співали і вишивали. Я впевнена, що разом із українською вишивкою, народною піснею буде жити ваша лялька - мотанка. Давайте і ми, хоча б на хвилинку, відправимося на вечорниці.

Фрагмент вечорниць.


Презентація до конспекту уроку на тему: "Українська народна лялька як оберіг. Виготовлення ляльки–мотанки". Бінарний  урок: трудове навчання та образотворче мистецтво  (6 клас)

(Скачати)

Презентація до конспекту уроку на тему: "Українська народна лялька як оберіг. Виготовлення ляльки–мотанки". Бінарний  урок: трудове навчання та образотворче мистецтво  (6 клас)

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ