Конспект уроку на тему: «Володимир Дрозд «Білий кінь Шептало». Проблема знеособлення людини у суспільстві»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Зайчук Лариса Юхимівна,
 учитель української мови та літератури
Іллінецького НВК
«Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-гімназія №2»
(м. Іллінці, Вінницька область)


Мета : розкрити алегоричність образу коня Шептала; удосконалювати вміння учнів визначати тему, ідею, проблеми художнього твору, характеризувати образ-персонаж; утверджувати неповторність кожної людської особистості; виховувати здатність бачити і розуміти відмінність іншої людини від себе, встановлювати стосунки на доброзичливій, толерантній основі

 

Той, хто хоче обвинувачувати,
не повинен поспішати
Мольє
р

Хід уроку

 

I               Організаційний момент

-   з’ясування емоційної готовності учнів до уроку з допомогою кольорових смужок;

-   як ви розумієте епіграф уроку ?

-   чи були випадки у житті, коли доводилось шкодувати про поспішні висновки?

II            Актуалізація опорних знань

1.З’ясування емоційних вражень від прочитаного ( застосування технологій: «Метод прес», «Незакінчене речення» )

Читаючи оповідання, я…

 

Відчував

Захоплювався

Думав

Не розумів

ТОМУ, ЩО….

 

III. Оголошення теми та мети уроку, їх мотивація

1.                     Робота із змістом оповідання

-   герої твору;

-  епізоди, які найбільше запам’ятались, вразили (відтворення тексту, читання й переказування).

-  чи можна вважати коня Шептала алегоричним

образом;

2.     Визначення теми твору, жанру

3.     Проблематика твору (- людина в суспільстві,

- особистість і натовп,

- втрата власного я)

4.     Скласти інформаційне гроно щодо характеристики образів твору

5.     Висловлення свого ставлення до героїв.

6.Розв’язання проблемних питань

-чи задоволені фіналом оповідання? Чому?

-що стало причиною такого вчинку коня?

-чи була можливість у Шептала зберегти своє я?

ІV.Робота в групах ( поділ на групи за кольоровими смужками, які отримали діти на початку уроку)

Перша група об’єднана зеленим кольором (колір життя на землі)

Завдання для групи:

-    дати визначення толерантності;

-    довести, що саме толерантне ставлення до людини дає їй можливість бути собою.

-   Що змінилось у розумінні епіграфа після роботи над текстом?

Друга група об’єднана червоним кольором

(колір лідерів)

Завдання для групи:

-   скласти поради людям, які потрапили у ситуацію подібну до тієї, що описана у творі «Білий кінь Шептало».

- Що змінилось у розумінні епіграфа після роботи над текстом?

Третя група об’єднана жовтим кольором ( кольором сонця)

Завдання для групи:

-  написати власний варіант завершення оповідання;

-   Що змінилось у розумінні епіграфа після роботи над текстом?

Четверта група об’єднана синім кольором (колір мислення)

Завдання для групи:

- висновки із твору;

- Що змінилось у розумінні епіграфа після роботи над текстом?

- Презентація робіт групами

V Підсумок

Домашнє завдання

 Написати твір-роздум «Добробут та щастя багатьох людей залежить від толерантності кожного»

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -