Конспект уроку на тему: "Мінеральне та повітряне живлення рослин"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Забуранна Людмила Григорівна,

вчитель біології вищої категорії

Крижопільської СЗШ І-ІІІ ст. №2


Мета:

  • Розглянути особливості мінерального та повітряного живлення рослин та значення цих процесів для рослин;
  • Розвивати вміння порівнювати ,висловлювати свою думку, використовувати біологічну мову, пізнавальну самостійність  ;
  • Формувати риси дбайливого господаря , позитивне ставлення до рослин, екологічна культура.

Методичні прийоми: розповідь, бесіда, складання схем , дослідження, самостійна робота з підручником, робота в групах.

Основні поняття і терміни: мінеральне живлення, повітряне живлення.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань та перевірка домашнього  завдання.

1. Перевірка тестових завдань , які діти склали вдома.

  • Які органи має квіткова рослина? Які функції вони виконують?
  • Які основні життєві процеси характерні для живих організмів?
  • Що необхідно рослинному організму для життєдіяльності?

ІІ. Мотивація.

Проблемне запитання

Коли людина зріже дерево , то з пенька який залишився в грунті виростуть нові погони і ця частина рослини продовжить життя, а зрізане стебло загине. Поясніть це явище?

Завдання 1

Які речовини необхідні для росту рослин?

Ознайомитися із способом покращення  родючості  грунту.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Живлення – поглинання рослиною з навколишнього середовища речовин у вигляді розчину чи газу.

Самостійна робота з підручником.

Розгляньте малюнок 59 , користуючись малюнком зробіть висновок про необхідні для  рослини  речовини

Живлення рослини

Знайти і виписати з тексу підручника термін « мінеральне живлення»

Демонстрація досліду:  Виявлення «плачу» рослин

Вранці рослину  в горщику добре полили водою, рослину зрізали на відстані 3-5 см від грунту. На зрізане стебло швидко натягнули гумову трубку довжиною 3 см і налили в неї трохи води. На верхній кінець гумової трубочки надягають скляну трубку заввишки 15-20 см. Поливають рослину теплою водою. Та ставимо мітку , що вказує на рівень води.

Запитання до учнів:

1.   Як змінився рівень вони у трубці?

2.   Який шлях руху води по рослині?

3.   Що таке «плач» рослин?

4.   Коли можна спостерігати плач рослин у природі?

5.  Як  людина використовує «плач» рослин ?

Проблемне запитання:

Що вбирає корінь разом з водою?

Формування понять «органічні і мінеральні добрива»

Виконати завдання: з даного переліку виберіть мінеральні і органічні добрива.

Аміачна селітра , торф, перегній  , суперфосфат, зола, калійні добрива, сечовина, пташиний  послід.

Повітряне  живлення.

Знайти і виписати з тексу підручника термін «повітряне  живлення».

Користуючись малюнком 59  доповніть схему «Процес повітряного живлення».

1,47 г СО2=1г вуглеводів

ІV. Узагальнення  та систематизація  знань. (Робота в групах)

Група «Садівники»

Як весною правильно підживити сад перегноєм:

-    Обкопати дерева поблизу стовбура , внести перегній;

-    Розкидати перегній по всій території  саду;

-   Прокопати рівчачок , що відповідає окружності крони дерева, в який внести перегній  та присипати землею.

Група «Агрономи»

Якось обходив  досвідчений агроном поля . Жодного приладу чи реактиву не мав при собі. Подивився він на одне поле , на друге , і сказав: «На цьому полі  грунт

 кислий , а на цьому – нормальний .» Як він визначив кислотність грунту, адже ніяких дослідів він не проводив?

Група «Дачники»

Після збору урожаю картоплі город сусіда зазеленів від дружних сходів гірчиці. Поясніть дії сусіда – дачника, адже рослини гірчиці також потребують мінеральних і органічних речовин,  і використовують їх з грунту.

V. Підведення підсумку уроку.

Складання  Т-схеми  до уроку

                       Я знав …                                                    Я дізнався…

VI. Домашнє завдання.

Опрацювати §21, заповнити таблицю 96, вивчити терміни.

Хвилинка- цікавинка:

Короткі інформаційні повідомлення

- Переважно рослини живляться автотрофно , та в життєвому циклі рослин є період коли організм лише використовує утворені раніше поживні речовини ( проростаючі бульби , цибулини , насіння , розвиток бруньок )

- У всіх вищих рослин є органи, які живляться гетеротрофно: корені , плоди, насіння.

- Рослини – хижаки  поселяються на грунтах , де замало  азоту , тому готова органічна речовина є для них джерелом  азотного  живлення.

 

 

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -