Конспект уроку на тему "Масштаб, види масштабів. Практична робота: розв'язування задач із переведення числового масштабу в іменований"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Мета: закріпити знання про масштаб, здобуті на уроках математики та природознавства; формувати вміння користуватися масштабами на практиці, вимірювати відстані на карті та плані, використовуючи математичну основу; виховувати інтерес до навчання.

Тип уроку: комбінований (інтегрований урок географії з математикою).

Обладнання: фізична карта світу, атлас, підручник, глобус, дидактичні матеріали.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Прийом "Шифрувальник"

Мета: підготовка до свідомої навчальної діяльності.

Форма роботи: групова.

Час: 2 хв.

Обладнання: лист-завдання.

Завдання. Розшифруйте тему сьогоднішнього уроку.

1. Зображення місцевості, виконане фарбами на тканині.
2. Фотографія земної поверхні, зроблена з літака.
3. Зменшене зображення невеликої ділянки земної поверхні.
4. Модель Землі.
5. Знімок земної поверхні зроблений супутником.
6. Зменшене, узагальнене зображення земної поверхні на площині за допомогою умовних знаків.
7. Те, що ви бачите в дзеркалі.

Аерофотознімок –

А

Глобус –

Ш

Відображення –

Б

Картина –

М

Космічний знімок –

т

Карта –

А

План –

С

Учитель. Тема сьогоднішнього уроку "Способи зображення Землі. Масштаб та його види".

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Прийом "Практичність теорії"

Мета: відтворення знань, умінь, життєвого досвіду, необхідного для опанування нового матеріалу.

Форма роботи: індивідуальна.

Час: 5 хв.

Обладнання: шифр на дошці.

Завдання. Прочитайте текст параграфа, поставте знак " + " або "-"в таблицю.

Способи зображення

Види зображення місцевості

Зменшення в масштабі

Умовні знаки

Узагальнення

Особливості зображення

Рисунок

+

+ Наочно + Вигляд збоку

Аерофотознімок

+

-

- .

+ Вигляд зверху

План місцевості

+

+

+

+ Зображено детально невелику ділянку

Карта

+

+

+

+ Зображено великі території чи всю планету. Спотворення: відстаней, кутів, площ

Глобус

+

+

+

+ Правильно передає форму планети + Незручно користуватись

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Час: 7 хв.

Пояснення вчителя

Учитель географії. Масштаб – розмір, який показує, в скільки разів розмір об'єктів на земній поверхні зменшений у разі їхнього передання на географічній карті. Першим увів і застосував масштаб на карті грецький учений Анаксімандр, що жив у VII– VI ст. до н. е. Ним була створена карта світу з використанням масштабу, посеред якої роз­міщувалась Греція, а оточували її відомі на той час частини Європи та Азії.

Учитель математики. Масштаб – приклад використання ділення, записаний у вигляді частки від ділення 1 на деяке число.

 

Використання масштабів

Перш ніж побудувати будинок або зібрати автомобіль, їх креслять на папері, попередньо зменшивши їхні розміри.

Якщо потрібно виготовити жіночий годин­ник або калькулятор, спочатку креслять їхні деталі, але в збільшеному вигляді.

Для цього використовують масштаб, який більший за 1.

Масштаб стане вам у пригоді, якщо ви ві­русолог і працюєте з дрібними об'єктами, які неможливо побачити людським оком.

Якщо ваше покликання бути хірургом, то в сучасному світі вам не обійтися без комп'ютерного збільшення.

Використовують масштаб і під час ство­рення мініатюрних шедеврів у мистецтві.

Навіть звичайний учень використовує масштаб під час написання шпаргалок перед контрольною роботою або іспитом.

V. ВСТУПНІ ВПРАВИ

Прийом "Міні-практикум"

Мета: формування початкових умінь та на­вичок, застосування їх у стандартних умовах.

Форма роботи: індивідуальна.

Час: 10 хв.

Обладнання: індивідуальні картки.

Учитель математики. Згадаємо математику.

1 м = 100 см

1 км = 1 000 м

1 км = 100 000 см

Тема: Розв’язання задач із переведенням числового масштабу в іменований.

В–І

Завдання 1. Переведіть числовий масштаб в іменований:

1 : 25 000;

1 : 50 000;

1 : 30 000 000

1 : 700.

Завдання 2. Переведіть іменований масштаб у числовий:

в 1 см – 250 м;

в 1 см – 75 км;

в 1 см – 500 км;

в 1 см – 10 км.

Завдання 3. Визначте масштаб карт, на яких відстань у 4 км між населеними пунктами становить:

а) 5 см;

б) 8 см;

в) 10 см;

г) 12 см

В–II

Завдання 1. Переведіть числовий масштаб в іменований:

1 : 300 000;

1 : 750 000;

1 : 50 000 000;

1 : 400.

Завдання 2. Переведіть іменований масштаб у числовий:

в 1 см – 500 м;

в 1 см – 60 км;

в 1 см – 750 км;

в 1 см – 350 км.

Завдання 3. Визначте масштаб карт, на яких відстань у 2 км між населеними пунктами становить:

а) 2 см;

б) 4 см;

в) 6 см;

г)  8 см

 

В–III

Завдання 1. Переведіть числовий масштаб в іменований:

1 : 700 000;

1 : 500;

1 : 2 000 000;

1 : 90 000 000.

Завдання 2. Переведіть іменований масштаб у числовий:

в 1 см – 75 м;

в 1 см – 250 км;

в 1 см – 450 км;

в 1 см – 40 км.

Завдання 3. Визначте масштаб карт, на яких відстань у 3 км між населеними пунктами становить:

а) 3 см;

б) 6 см;

в) 9 см;

г)  12 см

VI. ПРОБНІ ТА ТРЕНУВАЛЬНІ ВПРАВИ

Прийом "Міні-практикум"

Мета: відпрацювати навички.

Форма роботи: індивідуальна. Час: 8 хв.

Обладнання: індивідуальні картки.

В–І

Задача 1. У скільки разів відстань на карті менша від відстані та місцевості, якщо масштаб карти становить 1 : 200 000?

Задача 2. Користуючись картою, знайдіть відстань між обласними центрами України Ужгородом і Луганськом.

Задача 3. Відстань між містами Яблуневе і Грушеве дорівнює 240 км. Якою буде відстань між цими містами на карті, масштаб якої становить 1 : 600 000?

В–ІІ

Задача 1. У скільки разів відстань на місцевості більша за відстань на карті, якщо масштаб карти становить 1 : 40 000?

Задача 2. Користуючись картою, знайдіть відстань між двома облас­ними центрами України – Луцьком і Черніговом.

Задача 3. Відстань між містами Рожеве і Блакитне дорівнює 320 км. Якою буде відстань між цими містами на карті з масштабом 1 : 4 000 000?

В–ІІІ

Задача 1. У скільки разів відстань на місцевості більша за відстань на карті, якщо відомо, що масштаб карти 1 : 60 000?

Задача 2. Користуючись картою, знайдіть відстань між обласними центрами України Донецьком і Львовом.

Задача 3. Відстань між містами Сливове й Абрикосове дорівнює 120 км. Якою буде відстань між цими містами на карті з масштабом 1 : 300 000?

VII. ТВОРЧІ ВПРАВИ

Прийом "Міні-практикум"

Мета: творче застосування знань та вмінь.

Форма роботи: індивідуальна.

Час: 10 хв.

Обладнання: індивідуальні картки.

В–І

Задача 1. На карті з масштабом 1 : 500 000  відтань між двома містами дорівнює 40 см. Визначте відстань між цими містами на карті з масштабом 1 : 20 000 000.

Задача 2. Відстань між селищами Прирічне і Приозерне на місцевості становить 288 км, а на карті 9,6 см. Яка відстань між селищами Кленове і Калинове на цій самій карті, якщо відстань на місцевості між ними дорівнює 324 км?

Задача 3. Відстань на місцевості становить 500 м. Зобразіть цю відстань у вигляді відрізка в масштабі 1: 5 000; 1 : 10 000; 1 : 25 000.

Який із запропонованих масштабів найбільший?

В–ІІ

Задача 1. На карті з масштабом 1 : 500 000 відстань між двома містами дорівнює 40 см. Визначте відстань між цими містами на карті з масштабом 1 : 16 000 000.

Задача 2. Відстань між селищами Плесецьке і Приозерне на місцевості становить 120 км, а на карті 7,5 см. Яка відстань між селищами Дубове і Липове на цій самій карті, якщо відстань на місцевості між ними дорівнює 240 км?

Задача 3. Відстань на місцевості становить 500 м.

Зобразіть цю відстань у вигляді відрізка в масштабі 1 : 5 000; 1 : 10 000; 1 : 25 000.

Який із запропонованих масштабів найменший?

 

В–ІІІ

Задача 1. На карті, масштаб 1 : 500 000, відстань між двома містами дорівняє 40 см. Визначте відстань між цими містами на карті з масштабом 1 : 1 000 000

Задача 2. Відстань між селами Калинівка і Вільшанка на місцевості дорівнює 98 км, а на карті 4,9 см. Відстань між селами Кропивня й Очеретяне на цій самій карті дорівнює 7,6 см. Яка відстань між селами Кропивня й очеретяне на місцевості?

Задача 3. Відстань на місцевості становить 500 м. Зобразіть цю відстань у вигляді відрізка в масштабі

1 : 5 000;

1 : 10 000;

1 : 25 000.

У якому масштабі місцевість зображено з більшими подробицями?

VIII. ПІДСУМОК УРОКУ

Мета: аналіз навчальної діяльності.

Форма роботи: групова.

Час: 3 хв.

Обладнання: фізична карта України.

Прийом: "Упізнай мене"

1. Запишіть назву предмета, що є зменше­ною моделлю Землі та найточніше пере­дає форму земної кулі.

2. Укажіть число, яке показує, в скільки разів зменшено зображення місцевості на плані або карті.

3. Прочитайте текст і визначте, про який вид масштабу йдеться:
"Його зображають у вигляді прямої лінії, розподіленої на частини. Біля кожної поділки підписують відповідну масштабу відстань на місцевості".

4. Прочитайте текст і визначте, про який вид карт за масштабом йдеться:
"Охоплюють значні за розмірами території, виконувані в масштабах дрібніше за 1 : 1 000 000".

Прийом "Знайди пару"

Завдання. Установіть відповідність між способами зображення місцевості та їхніми ознаками.

1 План

2 Географічна карта

3 Глобус

4 Аерофотознімок

А Найпростіший вид зображення місцевості, який використовували давні люди

Б Зменшене зображення невеликої ділянки земної поверхні за допомогою умовних знаків

В Зображення ділянки земної поверхні зверху

Г Об'ємна модель Землі в зменшеному вигляді

Д Зменшене й узагальнене зображення земної поверхні на площині за допомогою умовних знаків

Прийом "Мозковий штурм"

Завдання. Сформулюйте алгоритм для розв'язування задач про масштаб.

 

IX. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Мета: повідомлення обсягу й змісту домашнього завдання, інструктаж щодо його виконання.

  • Прочитати §_____
  • Скласти по одній задачі на кожен вид масштабів.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -