Конспект уроку на тему: «І. Франко «Захар Беркут». Зображення героїчної боротьби русичів протии монголо-татарських нападників»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

Мета:

  • розглянути й опрацювати, я к у творі зображується героїчна боротьба русичів проти монгольських нападників;
  • розвивати логічне та творче мислення, увагу, спостережливість, культуру роботи в малих групах, уміння узагальнювати та робити ґрунтовні висновки, давати розгорнуту відповідь на поставлені запитання;
  • формувати активну громадянську позицію, кругозір, світогляд;
  • виховувати почуття любові до рідного краю, почуття гордості за наших предків, які мужньо обороняли руські землі від ворогів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет І. Франка, текст повісті «Захар Беркут», світлини карпатських пейзажів, карта України.

ХІД УРОКУ

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Слово вчителя

— Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над змістом історичної повісті І. Франка «Захар Беркут». Вчитимемося аналізувати, систематизувати вивчене, висловлювати свої думки з приводу різних питань; визначатимемо головні проблеми повісті.

Пропоную вам спробувати свої сили в ролі дослідників.

Виберіть тему проекту та протягом чотирьох уроків готуйтеся до його захисту.

Теми проекту

1. «Образи-символи в повісті «Захар Беркут».

2. «Порівняльна цитатна характеристика образів тухольців та монголів».

3. «Порівняльна характеристика образів Захара Беркута та Тугара Вовка».

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературний диктант

1. Де відбуваються події в повісті І. Франка? (У Карпатах)

2. Хто такий Тугар Вовк? (Боярин)

3. Мирослава була схожою на... (тополю).

4. Хто допоміг Мирославі в боротьбі з ведмедицею? (Максим)

5. Хто мав серце «як щире золото»? (Максим)

6. Яке дерево росло за селом Тухля ? (Липа)

7. З чим йшли закличники на копні збори? (Зі знаменом)

8. Хто був старійшиною в громаді? (Захар Беркут)

9. З чим порівнюють Захара Беркута? (З дубом-велетнем)

10. Що стояло при вході в село Тухля? (Сторож)

11. Коли відбувалося полювання на Тухольщині? (Навесні)

12. Чим гордилися тухольці? (Гірським проходом)

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

— І. Франко у своєму творі «Захар Беркут» чудово зобразив героїзм тухольців. Вони дуже люблять свою батьківщину, здатні на подвиг і тому перемагають удесятеро сильнішого ворога. Подивіться на ці фото на дошці. Можливо, саме таким було с. Тухля багато років тому. У чому ж сила тухольців? Адже і досвіду в них менше, і озброєні були гірше, і за кількістю вони поступалися монгольському війську?.. Відповіді на ці питання ми й будемо з вами шукати.

2. «Мозковий штурм»у парах

Учитель . Об'єднайтеся у пари та обговоріть питання: «Що таке героїзм? Які вчинки можна назвати героїчними?»

Ідеї записують на дошці.

 

Учитель . Читаючи твір І. Франка, кожний захоплюється тухольцями, їхньою непереможною звитягою, вірністю, патріотизмом. Проблема патріотизму була, є і завжди буде актуальною, адже захист Вітчизни — це священний обов'язок кожного її громадянина.

3. Робота над III розділом повісті

А) Виразне читання та переказ цікавих епізодів

Б) Робота в парах

  • Записати елементи сюжету розділу;
  • подати результати роботи (по одному представнику від пари).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

1. Запитання учням

  • Який епізод спілкування Тугара Вовка з монголами переконав вас, що боярин давно приятелює з ворогами свого краю?
  • Що зрозуміла Мирослава, коли побачила, як радо вітають монголи її батька? Які події спливли в її пам'яті?

2.Завдання

— Розподіліть героїв.

 

Позитивні

 

Ті, у яких негативнее бореться з позитивним

Негативні

Захар, Максим, Мирослава

 

Тугар Вовк

 

Бурунда, Пета, монголи

 

 

 

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ УЧНІВ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати V та VI розділи повісті.

Визначити елементи сюжету опрацьованих розділів.

 

1. Бондаренко Ю. Міфологічна природа повісті Івана Франка «Захар Беркут» // Дивослово. — 2000. — № 1. — С. 2-5.

2. Розвиток життєвих компетенцій на уроках української літератури / упоряд. Л. В. Батурін. — Тернопіль-Харків : Вид. «Ранок», 2011. — 144 с.

3. Соя Б. Аналіз повісті Івана Франка «Захар Беркут» // Дивослово. — 2006. — № 9. — С. 38-48.

Колесникова М.М. І. Франко — митець і громадський діяч. Історична повість «Захар Беркут». 7 клас. // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – №3.– С.15-17.

 

М. М. Колесникова, учитель української мови та літератури, ЛСШ ст. № 29 ім. Г. Т. Берегового, м. Луганськ

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -