Конспект уроку на тему: «Слово як основна одиниця мови. Лексичне значення слова. Типи лексичних значень.»

Тип матеріалу: 
Навчальний рівень: 

 

Мета:

  • повторити відомості про слово як основну одиницю мови, поглибити знання про ознаки слова, типи лексичних значень, походження і розвиток лексичного значення;
  • удосконалювати мовленнєві, правописні, комунікативні компетентності учнів;
  • виховувати почуття гордості на рідну країну, за українців, що створили рукотворні дива.

Учні повинні знати:

  • основні ознаки слова;
  • групи слів за різними критеріями;
  • типи лексичних значень.

Учні повинні вміти:

  • знаходити слова різних груп;
  • розрізняти однозначні і багатозначні слова;
  • конструювати прислів'я;
  • створювати зв'язні висловлювання.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна система, опорні конспекти для кожного учня, наочність для розміщення на дошці.

Девіз уроку:

Яке прекрасне рідне слово!
Воно — не світ, а всі світи.
В. Сосюра
ХІД УРОКУ

І. ВСТУПНИЙ ЕТАП (СТВОРЕННЯ НАСТРОЮ)

До гарного слова нам треба звикати,
Щоб мова була як дзвінке джерело.
Подумай сім раз перед тим, як сказати,
Щоб слово твоє людям радість несло.
Щоб чарами ніжними слово дзвеніло,
Напоєне ласкою завжди було,
З добром і любов'ю від серця летіло
Й до іншого серця зі щирістю йшло.
— Про яку мовну одиницю йтиметься на

уроці?

II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ, ДЕВІЗУ

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ)

Я намагатимуся будувати свою роботу на уроці ефективно, толерантно і з посмішкою на обличчі.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.     Розмістіть мовні одиниці в правильному порядку, відтворивши їхню залежність одна від одної.

Фонема

 

Морфема

 

Слово

 

Словосполучення

 

Речення

 

ССЦ

 

Текст

 

 

2. Розкрийте залежність мовних одиниць та їхній зв'язок зі словом.

Одні мовні одиниці існують для слова (фонема, морфема), інші — завдяки слову (словосполучення, речення...)

«Асоціації»

З якими поняттями асоціюється у вас слово як мовна одиниця? (Асоціацію складають на основі попередньої схеми на дошці.)

«Ґронування»

Проаналізувавши висловлювання учених про слово (вправа 345), додайте до асоціацій основні ознаки слова.

Термінологічна робота

Вибравши із «ґрона» найосновніше, сформулюйте визначення слова.

Слово — це основна мовна одиниця, яка через комплекс звуків відображає свідомість, несе інформацію, виконує номінативну функцію, має лексичне та граматичне значення та виконує синтаксичну роль.

  •  Пригадаймо, які основні функції виконує мова. (Комунікативну і мислеоформлювальну).
  • Чи достатньо набору слів або номінативних одиниць, щоб мова справлялася зі своїми функціями?
  • Чи просто слова потрібні для побудови речень?

— Отже, щоб мова могла виконувати свої основні функції, щоб можна було правильно будувати речення, висловлювання, необхідно, щоб слова відображали відношення, у яких перебувають явища дійсності. У зв'язку із цим у словах виділяють два види значень — лексичне і граматичне.

Лексичне значення (семантика) — це історично закріплена у свідомості народу співвіднесеність слова з певним явищем.

Граматичне значення — це здатність слова вступати в різні відношення з іншими словами за законами граматики певної мови.

—   Чи всі слова мають лексичне і граматичне значення?

Слова в українській мові, як і в будь-якій іншій, за значенням неоднакові, і їх можна поділити з цього погляду на дві групи — повнозначні, або самостійні, і службові, або несамостійні.

— Визначте різницю між самостійними і несамостійними словами. Які частини мови віднесемо до цих груп?

Поміркуймо, як виникає слово. Слово виникає тільки у зв'язках із певним предметом або явищем і спочатку має одне лексичне значення, але поступово в цьому лексичному значенні під впливом різних мовних ситуацій виникають зміни, що ведуть до формування нових значень. Наука, що вивчає походження слів і їхні первісні значення, називається етимологією, а дослідити походження слів можна, скориставшись етимологічним словником.

Виділяють три типи лексичних значень:

  • номінативне;
  • фразеологічне;
  • контекстуальне.

 

Робота зі схемами

 

— А чи знаєте ви щось про сім чудес світу? А про сім чудес України?

Упродовж тисячолітньої історії людство створило багато цінностей матеріальних і духовних, які стали золотим фондом усієї людської цивілізації. Всесвітньо відомими є сім чудес світу — храм Артеміди в Ефесі, сади Семіраміди, піраміда Хеопса, Колос Родоський, статуя Зевса в Олімпі, мавзолей в Галікарнасі, Олександрійський маяк. Ці легендарні рукотворні витвори, більшість з яких нам відома лише з ілюстрацій (окрім піраміди Хеопса, що збереглася досі), вражають своєю величчю. Дізнаймося й про українські чудеса, які гідно представляють пашу культуру і націю у світі.

Робота з текстом «Сім чудес України» (текст супроводжують слайдами)

Аудіювання

СІМ ЧУДЕС УКРАЇНИ

Мешканці України всенародним голосуванням обрали сім чудес, які, на думку широкого загалу, втілюють дух країни. Першим у списку став заповідник «Кам'янець», розташований у місті Кам'янець-Подільському.Кам'янець-Подільський державний історичний музей-заповідник

Гордість заповідника — фортеця XIVст., збудована на крутому березі річки Смотрич. Давні стіни фортеці зберігають пам'ять про славну минувшину України, бойовий дух українських воїнів-козаків, їхню звитягу. Другою йде Києво-Печерська лавра — один із перших православних монастирів Давньої Русі. Він був заснований 1051 року, і саме в його стінах творив автор «Повісті минулих літ» — чернець Нестор-літописець. Тут можна вклонитися мощам преподобного Іллі Муромця, побувати в цікавих музеях, зійти на височенну дзвіницю, спуститися в старовинні печери, у яких свого часу жили й молилися

ченці-самітники. На території лаври розташовані давні православні храми, у яких щодня ведуть служби. Третім у списку йде знаменитий двохсотлітній дендропарк «Софіївка» в місті Умань Черкаської області. Закладений був парк 1796 року польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь своєї дружини — красуні-гречанки Софії. Згодом князь подарував Софії парк на день її янгола в травні 1802 року. За своєю красою цей комплекс порівнюють із палацовим парком у Версалі або парком Сан-Сусі в Потсдамі. Усіх, хто потрапляє в Софіївку, вражає гармонія рослинного світу з архітектурними витворами.

Четверте місце посів собор Святої Софії, розташований у самому центрі Києва. Дивне відчуття охоплює кожного, хто переступає поріг славетної Софії Київської. Десь поза стінами залишається гомінливе сьогодення, віки розступаються, і перед очима постає далеке минуле... Збудований константинопольськими майстрами в XI ст., він зберіг для нащадків давні фрески і мозаїки, які не зникли під столітніми шарами фарби. Тут знаходяться могили великих князів Ярослава Мудрого і Володимира Мономаха. Упродовж сторіч Софія Київська була головною святинею Русі-України — «митрополією руською». Собор, як головний храм держави, виконував роль духовного, політичного та культурного центру.

Ще одне диво — це Херсонес Таврійський, давньогрецьке місто в південно-західній частині Криму. Тут панує царство античної культури: залишки давніх вулиць, будинків, храмів. Саме в Херсонесі зберігся єдиний на українських землях античний театр. Яскрава морська блакить, білі колони, загадкові обриси давніх помешкань створюють дивне відчуття подорожі в часі й просторі. Це місто-держава мало тривале життя — майже дві тисячі років. Його історія є частиною історії Давньої Греції, Давнього Риму, Візантії,

Київської Русі. Тут же розміщено відновлений Собор святого Володимира, адже саме в Херсонесі, згідно з літописними даними, відбулося велике таїнство — хрещення Київського князя Володимира, який згодом потім поширив християнство на теренах всієї Київської Русі .

Національний заповідник "Хортиця"У список найвідоміших місць потрапив й острів Хортиця — унікальний геологічний, природний та історичний пам'ятник. Хортиця є найбільшим островом на Дніпрі, унікальність якого в рідкісному поєднанні на одній території різноманітних природних комплексів — цілинних степів, байрачних та плавневих лісів, наскальної рослинності, рідкісних та зникаючих видів рослин, пам'яток геології. Серед головних його принад — давнє святилище, якому понад чотири тисячі років і про яке згадував у своїх нотатках ще візантійський імператор Костянтин Багрянородний. Воно дуже нагадує англійський Стоунхендж. Головним же надбанням острова є славне історичне минуле — Запорозька Січ, місцем розташування якої і була Хортиця.

Завершує список місто Хотин. Розташований на важливих транспортних магістралях, Хотин завжди привертав увагу завойовників. Щоби захиститися від зазіхань ворогів, князь Володимир Великий збудував на його місці дерев'яну фортецю, яка стала однією з частин давньої системи прикордонних фортець. У різні часи Хотин належав туркам, молдавським і польським правителям. У XX столітті давня фортеця, вже кам'яна, стала улюбленим місцем кінозйомок українських, російських та зарубіжних режисерів. У Хотинській фортеці було знято такі фільми, як «Гадюка»,

«Захар Беркут», «Балада про доблесного лицаря Айвенго» , «Чорна стріла», «Стара фортеця», «Стріли Робін Гуда». Серед недавніх — екранізація кіностудією імені Олександра Довженка твору відомого українського письменника Юрія Мушкетика «Яса» . А відомий вітчизняний фільм «Три мушкетери» знімався аж ніяк не у Франції, а в українському Хотині.

Тепер ти знаєш про сім чудес України. Можливо, щось тобі знайомо з мандрів, а щось — у планах наступних подорожей Україною.

Визначення теми, головної думки тексту, типу, стилю

Перевірка рівня сприйняття учнями змісту тексту (тестування)

1. Кам'янець-Подільська фортеця зведена у:

А XVст.;

Б XIII ст.;

В XIV cт . ;

Г XVI ст.

2. Києво-Печерська лавра була заснована:

А 1091 року;

Б 1051 року;

В 1061 року;

Г 1101 року.

3. Софіївський парк в Умані було закладено:

А 1796 року;

Б 1802 року;

В 1825 року;

Г 1654 року.

4. Хрещення Київського князя Володимира відбулося:

А у Хотині;

Б у Софіївському соборі;

В у Києво-Печерській лаврі;

Г у Херсонесі.

5. Храм Святої Софії було збудовано константинопольськими майстрами:

А у X столітті;

Б у XI столітті;

В у XIІ столітті;

Г у Х ІІІ столітті.

6. Зйомки багатьох популярних художніх фільмів відбувалися:

А у Кам'янець-Подільському замку;

Б на Хортиці;

В у Херсонесі Таврійському;

Г у Хотинській фортеці.

Робота в групах

Текст розділений на три частини — 1-4 абзаци, 5-6 абзаци, 7-9 абзаци; учні виконують завдання.

1 .У виділеному реченні зніміть дужки, вставте пропущені літери та розділові знаки.

2. Визначте належність слів цього речення до частин мови.

3. Знайдіть у тексті слова однозначні і багатозначні

(по 5 слів ) . Багатозначні слова введіть у словосполучення так, щоб розкривались їх різні значення.

  • Він був заснова(н,нн)ий 1051 року і саме (у,в) його стінах творив автор (П,п)овісті м…нулих літ Нестор/літопис…ць.
  • Ще одне диво це (Х,х)ерсонес (Т,т)аврійс…кий давнь..о/грец..ке місто (у,в) (Півде(н,нн)о/західній частині (К,к)риму.
  • А відомий вітчизняний філ...м Три мушк…тери знімався аж (ні)як (не) (у,в) (Фіранці) а в (У,у)країнському Хотині.

Опрацювання змісту поезії одного із наших земляків — самодіяльних поетів, визначити головну думку твору Знайти слова, вжиті в переносному значенні.

СЛОВА

Не треба говорити
зайвих слів
І розтуляти рота без
причини.
Слова!
Ви здатні подолати
гнів
І знищити життя
чужого днини.
Ви здатні піднести у
небеса
І кинути в пекучу
прірву болю.
Слова, слова -
болото і краса,
дороговкази, що
міняють долю.
Валентина Бірець

СЛОВА

Як інколи творять дива
Для тебе сказані слова!
Зістарить можуть і омолодить,
І все це здійснюють за мить.
Як інколи творять дива
З любов'ю сказані слова —
Окрилять раптом в безнадії
Й покличуть жити в щасті, в мрії.
Зі слів і вирок, слово й казка,
Зі слів і холод й тепла ласка.
Слова і ранять, і зцілять —
їм треба тільки довірять.
Ольга Безугла

СЛОВО

Що може слово зробити?
Воно вміє звеселити,
Підбадьорити, простити,
Влучно зауважити.
Слово гори підіймає,
Слово лихо покарає.__
Таке щире і палке,
Миле серцю, дороге.
І такс ще слово є,
Що і горечко твоє
Тебе враз покине,
Як воно прилине.
А ще є слова сумні,
Що, як їх почуєш,
Важко станс на душі
Й болю не вгамуєш.
Скаже їх людина та,
Що чомусь сумує,
Що лишилася одна,
Над горем горює.
Ти утіш її тоді,
«Ні» скажи біді,
Щирим і привітним
Словом озовися,
Серцем до людини
Ніжно усміхнися.
Ольга Кравченко

Учитель . Отже, слово — справжнє диво, що має неймовірну силу, яка може бути і руйнівною, і твірною. Тому треба вчитися вміло користуватися словом. Про це говорить і народна мудрість у прислів'ях. Зберіть ці розсипи народної мудрості.

Від теплого слова,

Не так то він діє,

Шабля ранить тіло,

Слово — не стріла,

Удар забувається,

Вода все сполоще,

Дурний язик

 

а злого слова — ні

голові не приятель

а слово пам'ятається

і лід розмерзається

а слово — душу

як тим словом сіє

а глибше ранить

 

 

— А зараз вернімося до семи чудес України. Чи доводилось вам відвідувати ці прекрасні місця?

Напишіть невеликий твір про ваші враження, увжиши слова в переносному значенні.

Для створення настрою використовується лірична музика.

V. ПІДСУМКИ УРОКУ: РЕФЛЕКСІЯ (ПОВЕРНЕННЯ ДО ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ)

VI. ОЦІНЮВАННЯ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Шварц Н.Й. Слово як основна одиниця мови. Лексичне значення слова. Типи лексичних значень. 10 клас. // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2013. – №4.– С.8-13.

Н. Й. Шварц, учитель української мови та літератури, ЗОШ № 5, м. Глобіне, Полтавська обл.

 

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -