Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Рекомендовано студентам. Матеріал також може бути використаний для навчання учнів 10 класу.
Тема заняття: «РЗМ. Твір-роздум за творами І.Нечуя-Левицького та Панаса Мирного»
Мета заняття:
Методична – Удосконалення методики організації діяльності студентів на занятті
Дидактична – Удосконалювати вміння і навички учнів писати твори на задану тему, добирати мовні засоби відповідно до задуму і форми висловлювання
Виховна – На прикладі еволюції герої творів Нечуя-Левицького та Панаса Мирного виховувати порядну та відповідальну особистість. Розвивати почуття відповідальності людини перед рідними, перед батьківщиною, розвивати аналітичне мислення і творчі здібності студентів
Вид заняття: Практичне заняття
Форма проведення заняття: Написання творчої роботи
Міжпредметні зв’язки:
Забезпечуючі – Історія України, Теорія літератури
Забезпечувані – Українська література
Технічні засоби навчання: кодоскоп, комп’ютер
Методичне забезпечення: опорні конспекти, питання для закріплення матеріал, текст роману
Література
ЗМІСТ І ХІД ЗАНЯТТЯ
1 Організаційний момент
1.1 Привітання студентів
1.2 Підготовка аудиторії до заняття, перевірка наявності студентів
2 Ознайомлення студентів з темою та навчальними цілями заняття.
Твір-роздум за творами І.Нечуя-Левицького та Панаса Мирного.
3 Мотивація навчання:
Творчість Панаса Мирного — великий і дорогоцінний скарб українського народу. Письменник, за прикладом Тараса Шевченка, на сторожі інтересів простого люду поставив своє полум'яне художнє слово. У сузір'ї імен видатних митців минулого воно сяє, як зоря першої величини. Олесь Гончар у статті «Перший симфоніст української прози» писав:
«З появою романів і повістей Панаса Мирного в українську прозу ринула повінь народного життя з усім розмаїттям людських характерів, із істинністю народного мислення, із незвичайно багатим емоційним світом простих людей. Погляд письменника найчастіше спокійний і мудрий, однак ніде він не приховує, на чиєму боці його глибинні симпатії. Найближчі йому люди прості, нехитрі, люди, що не втратили почуття честі і совісті».
Роман, у якому проблеми суспільного життя зображені не самі по собі, а через психологію героїв, їх думки, прагнення і переживання, називається соціально-психологічним.
Прообраз (прототип) — особа, життя і діяльність якої насамперед малася на увазі при створенні літературного образу, типу у творі. Літературний образ не є копією прообразу, при його створенні письменник використовує художній домисел, узагальнення.
Національне в літературі — відображення особливостей історичного життя, побуту й природи, звичаїв І культури, рис національного характеру і мови певного народу.
Загальнолюдське — властиве людям, незалежно від їх національної приналежності (розуміння добра і зла, совісті і честі, ставлення до праці, до людей).
4 Актуалізація опорних знань:
Перевірте себе.
І. Виберіть один правильний варіант відповіді:
1. «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — це:
а) сентиментальний роман; г) історичний роман;
б) соціально-побутова повість; ґ) соціально-психологічний
в) пригодницька повість; роман.
2. Перша частина роману містить розділ:
а) «Польова царівна»; г) «Слизька дорога»;
б) «Січовик»; ґ) «Так оце та правда?!».
в) «Махамед»;
3. Вихідцем з козацької старшини був персонаж:
а) Порох; г) Кряжов;
б) Шавкун; ґ) Дмитренко.
в) Чижик;
4. Завершальним розділом роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» є:
а) «Так оце та правда?!»; г) «Товариство»;
б) «Лихо не мовчить»; ґ) «Старе — та поновлене».
в) «Новий вік»;
5. Поміщик, який застрелив власну кріпачку, мав прізвище:
а) Польський; г) Митіль;
б) Борецький; ґ) Совинський.
в) Кривинський;
6. Як голили хлопців у москалі: «У некрути його!..» — закричала громада. І «перевертня» прямо з тюрми повели до прийому... Незабаром його кудись погнали — та більше він ні вертався, ні озивався» — цитата стосується:
а) Максима Ґудзя; г) батька Чіпки;
б) Василя Пороха; ґ) діда Уласа.
в) Чіпки Варениченка;
7. Екскурсом у давно минуле в романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» є розділ:
а) «Козак — не без щастя, в) «На своїм добрі»;
дівка — не без долі»; г) «Розбишацька дочка»;
б) «Піски в неволі»; ґ) «Сон у руку».
ІІ. Виберіть два чи більше правильних варіантів відповідей:
1. Представниками селянських мас у романі «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» виведено:
а) Чіпку; г) Чижика;
б) Грицька; ґ) Дмитренка;
в) Мотрю; д) Саєнка.
2. «Пропащою силою» у романі виступають:
а) Чіпка; г) Пацюк;
б) Матня; ґ) Максим;
в) Лушня; д) Мирон Ґудзь.
3. Головними сюжетними лініями в романі братів Рудченків є лінія життя:
а) панів Польських; г) Чіпки Варениченка;
б) Мотрі; ґ) Максима Ґудзя;
в) Галі; д) Грицька.
4. У романі порушено проблему:
а) взаємин батьків і дітей;
б) захисту рідного краю від загарбників;
в) людської гідності;
г) ролі інтелігенції в поширенні освіти серед народних мас;
ґ) виховання;
д) долі селянства у пореформений період.
5. Для розкриття першопричин перетворення вільного народу на рабів основну роль у романі відіграють розділи:
а) «Польова царівна»; г) «Пани Польські»;
б) «Січовик»; ґ) «Сповідь і покута»;
в) «Піски в неволі»; д) «Наука йде до бука»
5 Формування професійних вмінь і навичок.
6 Закріплення знань студентів.
Рекомендований перелік тем твору:
· Моє ставлення до Чіпки.
· Роман «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — гірка дума про долю рідного народу.
· Мудра народна філософія — у словах і вчинках персонажів роману «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»
· «Отак, дітки, треба на світі жити!» (Панас Мирний)
· Твір Панаса Мирного та Івана Білика «Хіба ревуть воли, як ясла повні?» — соціально-психологічний роман.
· Роль портретних характеристик у творенні літературних образів.
· Пейзаж у романі — важливий засіб змалювання психічного стану героїв.
· Сучасники й нащадки про Панаса Мирного та його творчість.
Теми для творчих робіт до творчості Нечуя-Левицького
· Реалістичне змалювання життя і побуту пореформеного села у повісті «Кайдашева сім'я»
· Згубний вплив приватної власності на людину
· Чому Мелашка і Лаврін стали сварливими, дріб'язковими людьми
· Незабутні сторінки повісті «Кайдашева сім'я»
· Мої думки і почуття під час читання повісті
· Порівняльна характеристика Карпа і Лавріна
· Порівняльна характеристика Мотрі та Мелашки
· Чому ми сміємося з Кайдашів
· Висока художня майстерність І.Нечуя-Левицького
· Засоби створення комічних ситуацій у повісті «Кайдашева сім'я»
7 Звіти студентів про виконану роботу.
8 Коментар виконання практичної роботи.
9 Підсумок заняття.
10 Домашнє завдання
Письмово доведіть або спростуйте одну з тез:
а) «Панас Мирний, як справжній митець, незважаючи на позірну відчуженість од світу, був чутливий до всього, що відбувалося довкола» (Олесь Гончар);
б) «Головні герої історичного екскурсу в романі — Мирон Ґудзь та його онук Максим. Їхні біографії — це втілення боротьби козацького світогляду з селянським світом» (Олег Ільницький).
Муравльова Оксана Володимирівна.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran