Конспект уроку на тему "Автралія – Загальні особливості клімату. Сухість клімату, його основні причини. Кліматичні пояси та типи клімату Австралії. Води суходолу"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Тип уроку: комбінований

Обладнання: Фізична і кліматична карти Австралії, підручники, атласи, ілюстрації природи, музичний супровід

Мета:

  • Ознайомити учнів з особливостями кліматичних умов та внутрішніх вод Австралії; продовжити формувати поняття про типи клімату;
  • Розвивати логічне мислення, вміння працювати з кліматичними картами та діаграмами;
  • Виховувати пізнавальний інтерес до предмета, дбайливе ставлення до природних ресурсів.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь

Прийом "Хвилина слави"

Учень біля карти показує об'єкти географічної номенклатури, які називають учні класу, та одним реченням характеризує їх.

Розгадування ребусів та кросвордів

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом "Проблемне питання"

Учитель. Ми знаємо, чому материк Африка найжаркіший; чому там немає чіткого виражених пір року; чому річка Ніл тече серед пустелі та повноводна весь рік. Сьогодні ми повинні дізнатися: чому Австралія — найсухіший материк на Землі? Чому на материку дефіцит прісної води?

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Загальні особливості клімату

Розповідь учителя з елементами бесіди

Прийом "Продовж речення"

Клімат Австралії жаркий і сухий, тому що…

2. Кліматичні пояси і типии клімату

Робота в групах

Учні самостійно за текстом підручника характеризують кліматичні пояси: 1 група – субекваторіальний; 2 група – тропічний; 3 група – субтропічний

3. Води суходолу

Учитель. Зверніть увагу, що на материку мало річок, озер. Багато з них пересихаючі, тому на карті позначені пунктиром. Найповноводніша річка Австралії — Муррей.

Прийом "Навіювання"

Під час роботи звучить повільна музика.

Учитель. Заплющте очі, покладіть руки на парти, уявіть себе в сухій Австралії після літніх дощів у горах.

"Русло було сухе, і, дослідивши його уздовж двох миль, я знайшов усього дві заглибини, напов¬нені водою. Одна з них була досить глибока, і ми вирішили спинитися поблизу серед густої, розкішної трави...

...Місяць стояв уже високо, коли раптом ми почули якийсь звук, чи то шепіт, чи то шарудіння, ніби від падіння води в якомусь дуже далекому водоспаді. Я поспішив до берега.
Поволі звуки ставали яснішими й чіткішими і, нарешті, стали такими голосними, що і решта членів нашого табору прибігла до річки. Води ще не було видно, але шум наростав.
ось вона з'явилась. Спочатку це був струмочок води, який звивався, ніби іцось живе, прокладаючи собі шлях через найглибші, найтемніші місця русла. Потім усе русло покрилось водою, яка яскраво блищала при місячному світлі. Під час наших мандрів ми довго і нестерпно страждали від спраги, але тепер завдяки зливам у горах дістали вдосталь води. Потроху вода в річці піднялась до самих берегів..." Так розповідав про свої враження мандрівник.

Робота у групах

Завдання. Схарактеризуйте водні об'єкти Австралії:

  • 1 група — річки;
  • 2 група — озера;
  • 3 група — підземні води, кріки.

V. Закріплення вивченого матеріалу

Прийом "Творча лабораторія"

1. Проаналізуйте кліматичні діаграми з підручника (письмово)
2. Спрогнозуйте зміни, що відбулись би в Австралії, якби на сході материка не було гір.

VІ. Підсумок уроку

Прийом "Пять речень"

Учні дають відповідь на питання, що були поставлені на початку уроку

VІІ.  Домашнє завдання

  • Опрацювати параграф підручника
  • Нанести на контурну карту водні об’єкти материка (продовження практичної роботи)
     

Чепеленко Л.Б. Автралія – Загальні особливості клімату. Сухість клімату, його основні причини. Кліматичні пояси та типи клімату Австралії. Води суходолу // Географія. - 2013. - № 21. - С. 11.

Чепеленко Л.Б.,  Бармашівська ЗОШ, Жовтневий р-н, Миколаївська обл.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -