Конспект уроку на тему "Різноманітність птахів"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Кебал Н. В., учитель біології вищої категорії Городківської ЗОШ, Андрушівський р-н, Житомирська обл.

Цілі: розширити знання учнів про представників класу Птахи; показати їх різноманітність, особливості будови та способу життя, пристосування до середовища існування; дати уявлення про класифікацію птахів; сформувати інтерес до знань; розвивати творчі здібності дітей, а також уміння працювати з науково-популярною літературою; виховувати морально-етичне ставлення до птахів і всього живого на планеті; проводити екологічне народознавче виховання.

Обладнання: таблиці, зображення птахів, картки, листівки.

Я насмілюся стверджувати, що з усіх знань найкориснішим для нас є знання природи, її законів.

Ж. Б. Ламарк

ХІД УРОКУ

I. Формулювання теми уроку

II . Вивчення нового матеріалу

Учитель. Наш урок сьогодні незвичайний. Ми проведемо його у формі КВК. Тому для цього ви створили дві команди, дали їм назви, вибрали капітанів. Розпочинаймо виконання завдань. Для оцінювання гри ми запросили вашого класного керівника та інших учителів.

Конкурс 1 «Привітання»

У короткому (2–3 хв) виступі команди вітають одна одну та відзначають роль птахів у природі.

1. Ми друзі і вірні, і щирі,

Бо ми бережем повсякчас

Пташок, що літають у вирій,

І тих, що зимують у нас.

2. Зустрінуться в рідному краї

З ключем журавлиним вгорі

Синичок та щигликів зграї,

І сонце всміхнеться вгорі.

3. У кору застукає дятел

Сигналом робочого дня,

І знову почне працювати

Корисне мале пташеня.

4. Жучки і комахи хай чують,

Що договір маєм з цих пір

З пташками, які в нас зимують,

На дружбу, на пісню, на мир.

5. І лапкою навіть синиця

Приклала печатку сама.

Даремно хурделиця злиться,

Даремно лютує зима.

Конкурс капітанів

Капітани ставлять один одному запитання.

Капітан першої команди

1. Який птах літає під водою? (Пінгвін)

2. Яка пташка літає вище за інших? (Орел)

3. Яка пташка робить у гнізді підстилку з риб’ячих кісточок? (Зимородок)

4. Яка пташка може літати хвостом уперед? (Колібрі)

Капітан другої команди

1. В якої пташки найдовший язик? (У дятла, до 15 см)

2. Яка пташка не сідає ні на гілку, ні на воду, ні на землю? (Стриж)

3. Яка співоча пташка може пірнати на дно водойми й там бігати? (Пронурок, він ловить на дні комах, червів і навіть маленьких риб)

4. Яка найменша пташка нашої місцевості? (Корольок)

Конкурс 3 «Розминка»

Завдання першій команді

1. Опишіть головні ознаки безкільових птахів.

2. Назвіть основні ознаки птахів, які ведуть водний спосіб життя.

Завдання другій команді

1. Опишіть головні ознаки кільових птахів.

2. Які основні ознаки птахів, що мешкають у лісі?

Конкурс знавців приказок, прикмет, загадок

Кожна команда по черзі називає приказку, прислів’я. Перемагає та команда, що назвала найбільше.

Приклади приказок

1. Трясогузка лід хвостом розбиває.

2. Розійшовся, як дятел.

3. Курчат восени рахують.

4. Кожен кулик своє болото хвалить.

5. Пташку взнають у польоті, а людину в роботі.

6. Надувся як сич.

7. Як з гуся вода.

8. Синичка невеличка, а пташка.

Загадки

1. Птицу эту знаешь ты:

Где травинки и цветы,

Над полями весел, звонок,

Распевает…

(Жаворонок).

2. Хати не будую, не мажу, не квітчу,

На гілці не ночую, людям роки лічу.

Ранньою весною люблю прилітати.

Що за птиця — легко відгадати.

(Зозуля)

3. Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мушок поїдає.

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує.

(Ластівка)

4. В темных сумерках лесок.

Кто в нем подал голосок?

Распевает звонко трель,

Рассыпает он капель.

Сердце песнею согрей,

Милый друг наш…

(Соловей).

5. Сверху — темненький берет.

Снизу — в желтое одет.

Сам он — быстрый, озорной

Да затейливый какой.

Как зовут тебя, малыш?

«Я веселый звонкий…»

(Стриж)

Конкурс 5 «Знайди зайвого»

Знайдіть зайвого та поясніть свій вибір.

Завдання першій команді: боривітер, великий та малий яструби, чорний шуліка, пінгвін, кібчик.

Завдання другій команді: глухар, рябчик, перепел, сова, фазан.

Конкурс поезії

Команди читають підготовлені вірші про птахів.

Конкурс 7 «Не зіб’юся»

Учасники гри швидко називають п’ятьох представників класу Птахи.

Ряд Сови — вид пугач; ряд Журавлі — вид сивий журавель; ряд Лелеки — вид лелека білий; ряд Дятли — вид дятел чорний; ряд Куроподібні — вид глухар.

Конкурс 8 «Систематика»

Представникам команд дається завдання ввести в систему й дати повну характеристику цьому ряду.

1. Надряд Пінгвіни.

2. Надряд Безкільові птахи

Конкурс 8 «Музичний»

Команди виконують пісні про птахів.

Конкурс кросвордів

Кожні команді дається кросворд «Птахи». Хто швидше та правильно розв’яже кросворд, той і переможе.

Поки команди розв’язують кросворди, проводиться вікторина з уболівальниками.

Конкурс 10 «Цікавинки звідусіль»

Команди по черзі зачитують цікавинки. Перемагає та, яка зачитала останнє повідомлення.

Конкурс 11 «Упізнай птаха»

Команди по черзі зачитують опис птаха (три види), а суперники намагаються впізнати його.

Підсумкове слово вчителя та журі.

Визначаються переможці, всім учасникам виставляються оцінки.

 

Біологія. – 2007. – № 6.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -