Конспект уроку на тему "Роль птахів у природі та житті людини"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Кебал Н. В., учитель біології вищої категорії Городківської ЗОШ, Андрушівський р-н, Житомирська обл.

Цілі: узагальнити й закріпити знання учнів про роль птахів у природі та значення їх у житті людини; обґрунтувати необхідність їх охорони та приваблювання; ознайомити учнів з корисними птахами своєї місцевості; показати систему заходів з охорони птахів; розвивати вміння учнів працювати з підручником і науково-популярною літературою; розвивати в учнів інтерес до знань, зокрема до птахів.

Обладнання: таблиці, зображення птахів; на дошці — вислів «Більше синиць у садок — менше червивих яблучок», «Більше птахів — менше шкідників», «Підгодуй синицю взимку, вона віддячить тобі влітку».

Тип уроку: нетрадиційний (усний журнал).

Людина не повинна соромитися цікавості, яку пробуджує в ній природа.

Н. Тінберген

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Узагальнення знань

Вступне слово вчителя

Сьогодні ми з вами поговоримо про роль птахів у природі та житті людини, про необхідність їх охорони та приваблювання.

Девізом уроку ми візьмемо слова нідерландського натураліста Ніколаса Тінбергена: «Людина не повинна соромитися цікавості, яку пробуджує в ній природа».

Наш урок ми проведемо в незвичайній формі — у вигляді усного журналу.

Перша сторінка «Роль птахів у природі»

Учень

У живого — сотни лиц.

Мы расскажем вам про птиц.

Сколько пользы принесут

Дятел, стриж, сорокопут —

Все крылатые друзья

От дрозда до соловья.

Видишь, на деревьях — тли?

Ты синицу позови!

Суслик губит урожай?

Мышевидных грызунов

Уничтожит племя сов:

Филин, сыч, сипуха, сплюшка.

Ну, а гусениц — кукушка!

Летунов — проворный стриж.

Червяков — веселый чиж.

Саранчу — сорокопут.

Учениця. До нас завітали різні птахи, які коротко розкажуть про себе.

Дятел. Я — деревний лікар, живу в лісах. Своїм прямим долотоподібним дзьобом добуваю з-під кори дерев шкідників та їх личинки. Поїдаю їх у великій кількості. Я триста разів на день приношу своїм діткам гусениць і дорослих комах. За зимовий день я приношу до 150 короїдів.

Ластівка. Я — ластівка. Ми прилітаємо навесні. Наша сім’я знищує до 1 млн комах — шкідників сільського господарства.

Шпак. Я — шпак. Ми, шпаки, знищуємо близько 3 тисяч різноманітних комах. Я один з’їдаю за місяць до 10 тис. кольорових слимаків, небезпечних ворогів полів.

Горобець. Ви, діти, звичайно, любите нас. А чи відомо вам, що ми знищуємо личинок небезпечного шкідника садів — довгоносика? Особливо багато поїдаємо шкідників, коли вигодовуємо своїх пташенят.

Мухоловка. Я — мухоловка строката. Незважаючи на те, що я дуже маленька, апетит у мене дуже великий. За день я з’їдаю 300 мух і комарів.

Синиця. Я — синиця. Вага з’їдених мною і принесених пташенятам шкідників за день дорівнює масі мого тіла. А в період вигодовування пташенят я приношу їжу 350–390 разів на день.

Зозуля. Я — зозуля. Також корисний птах. Ви всі лякаєтесь волохатих гусениць, а я за годину знищую їх до сотні.

Сова. Я — хижий птах, приношу велику користь. За літо я з’їдаю велику кількість мишей, адже за літо кожна миша може з’їсти до кількох кілограмів зерна.

1-й учень. Але й самі птахи можуть бути їжею для інших тварин. Отже, вони є учасниками кругообігу речовин у природі.

Учениця. Птахи — справжня окраса природи. Вони чарують нас розмаїттям свого оперення, гнучкістю поведінки та співом. Птахи надають природі неповторного колориту, без них вона відразу потьмяніла б. Розуміння цього зароджується ще в дитинстві.

2-й учень. Тому, зустрівши десь у лісі чи полі птаха, не поспішайте поминути його, придивіться до нього, прислухайтесь.

3-й учень. Пташиний спів! Скількох поетів та композиторів надихнув він! А скільки людей з насолодою слухають пташині голоси, записані на магнітну плівку, колекціонують ці записи, створюючи спеціальну фонотеку.

4-й учень. А ще птахи є поширювачами насіння. Поїдаючи соковиті плоди горобини, брусниці, бузини, черемхи та багатьох інших рослин, вони розносять його повсюди, бо насіння, проходячи через кишечник, не встигає перетравитися.

5-й учень. Багато дрібних птахів (колібрі, нектарки), перелітаючи з квітку на квітку, запилюють квіткові рослини.

Друга сторінка «Роль птахів у житті людини»

Учитель. З давніх-давен людина полює на птахів заради їхнього смачного м’яса та теплого легкого пуху. У деяких країнах досі збирають яйця диких птахів, з яких виготовляють яєчний порошок або просто вживають у їжу. Гага зазвичай мешкає на узбережжі північних морів. Місцеві жителі збирають пух цих птахів. Він м’який, легкий, не збивається і дуже теплий. Гаги вистеляють ним гнізда для обігрівання яєць, тому його використовують для утеплення одягу, спальних мішків та інших виробів.

1-й учень. Незвичайний промисел існує в Перу та деяких інших країнах, де є великі скупчення птахів — пташині базари. На них пташиний послід накопичується роками, його збирають і навіть експортують під назвою «гуано» — цінне органічне добриво. У Південно-Східній Азії поширені серпокрильці саланги. Живуть вони в печерах, де до стін прикріплюють свої гнізда, зроблені з власної слини. Місцеві жителі заготовляють ці гнізда і варять з них суп. Деяких хижих птахів, особливо соколів, люди спеціально тренують для участі в полюваннях. Соколів використовують для відлякування від виноградників, садів і полів тих птахів, які живляться ягодами та зерном. А ще щоб відганяти птахів від аеродромів.

Учитель. Навчи нас літати, пташино! Здавалося б, це прохання в наш час стрімкого розвитку авіації та космонавтики звучить парадоксально. Адже літаки літають вище та швидше за птахів. Але як літають? Спалюючи тонни пального, використовуючи дорогі навігаційні прилади та обладнання. Тепер згадайте, який економічний і разом з тим ефективний «двигун» птаха. А маневреність! Птахи не знають, ні що таке флатер, ні що таке штопор. Словом, досі ми дивимося на птахів із заздрістю, хоча дещо запозичили в них. Крило літака — хіба це не аналог пташиного крила? А фюзеляж сучасного авіалайнера? Він такий же обтічний, як тіло пернатого літуна. А шасі, яке в разі потреби можна прибрати, звідки воно? Здогадалися?

Коротше кажучи, ми дуже вдячні птахам, вони нам багато чого підказали. Але не все. Деякі секрети пернаті й досі тримають при собі. Наприклад, вони допомогли нам сконструювати дельтаплан — апарат, що дозволяє людині планувати, але «не хочуть» допомогти створити махоліт. Хоч як билися вчені — нічого в них не вийшло. Але як було б добре мати такий апарат! Та якби ще рухався він з допомогою рук або ніг. Уявляєте — летить небом такий собі повітряний велосипед! Залишається відкритим і таке питання, як зробити політ авіалайнерів таким же енергетично економним, як пташиний. Ці та інші проблеми доводять, що науково-теоретичне значення птахів залишилося, як і раніше, вагомим.

Візьмемо хоча б їхні феноменальні здібності до орієнтування. Здавна це викликає в людини здивування і захоплення. Ось чому вивчення птахів триває.

Третя сторінка «Птахівництво»

Учитель. Птахівництво — галузь тваринництва, що займається розведенням домашньої птиці для отримання м’яса, яєць, а також пуху та пера як сировини для промисловості.

В Україні розводять курей, гусей, качок, індиків.

Порода свійських курей, які найкраще несуться, — це російські білі кури. Вони добре пристосовані до місцевих умов, рано починають нестися (у чотири-п’ять місяців) і несуть по 200–300 яєць на рік. Однією з найкращих м’ясних порід у нас є кохіхницькі, вага яких досягає 5 кг. Найкращі породи свійських гусей — роменські та переяславські. Поширені також холмогорські, талузькі та борківські породи.

1-й учень. Розвиток птахівництва має чимале народногосподарське значення. М’ясо птахів — цінний дієтичний продукт харчування. Свійські птахи розмножуються дуже швидко. Для цього створені спеціальні птахівницькі господарства. Так, у нашому районі в с. Зарубниці є птахофабрика «Надія», яка має свій інкубатор та птахоферму. Це єдине господарство в районі, в якому за минулий рік одержали на одну курку-несучку 233 яйця, а продуктивність праці зросла на 13 %.

Четверта сторінка «Походження свійських птахів»

Учитель. З’ясуймо, хто приручив та одомашнив диких птахів. Для цього ми перегорнемо четверту сторінку нашого журналу. Називається вона «Походження свійських тварин».

1-й учень. Усі свійські птахи походять від диких предків. Так, сучасні породи свійських курей виникли від дикої банківської, або кущової, курки, яка й сьогодні живе в лісах Індії, Бірми та на Малайському архіпелазі. Одомашнення дикої курки було здійснено за кілька тисяч років до нашої ери. Спочатку півні були об’єктом культу, вбивати їх та їсти було великим гріхом. У процесі штучного добору було виведено велику кількість порід свійських курей, які значною мірою відрізняються від своїх предків.

Індики походять від північноамериканської дикої індички, а родоначальником качок є крижень. Одомашнили крижнів стародавні римляни. В Європі свійські качки відомі з І ст. н. е. Домашні качки більші за своїх диких предків, їх вигідно розводити на ставках. Вони поїдають ряску й очищують поверхню води, удобрюють ставок послідом, що зумовлює розвиток мікроорганізмів.

Свійські гуси беруть свій початок від двох видів диких гусей: китайські — від східноазіатського виду гусей — сухоносів, що поширені на Далекому Сході; решта порід гусей походять від гуся сірого.

П’ята сторінка «Вони потребують охорони»

1-й учень. Усі люди погано уявляють собі, що діється сьогодні на нашій планеті зі світом пернатих. З одного боку, газети, журнали, радіо, телебачення б’ють тривогу: птахів мало, їх треба берегти. А з іншого — на вулицях, навіть у великих містах, постійно зустрічаються горобці, взимку з’являються синиці, снігурі, омелюхи. З одного боку, вчені стверджують, що мало не три сотні видів і підвидів птахів перебувають під загрозою зникнення, а з другого — відомі цифри: на земній кулі сьогодні мешкає близько 75 мільярдів птахів. Істина посередині: одних птахів поки ще багато, але інші зникають.

2-й учень. Гарне оперення — нещастя для багатьох птахів. Саме через це з лиця землі зникли десятки видів пернатих, багато які стали рідкісними, а деякі на межі вимирання.

В Америці зникли каролінські папуги, єдині, які мешкали в США. Зник каліфорнійський кондор — найбільший американський птах. Цей кондор є символом, національною емблемою США, але і його не пощадили браконьєри.

Птахів знищували задля того, щоб прикрасити жіночі капелюшки яскравими перами, щоб пані могли обмахуватися віялами з пір’я дивовижних птахів. Задля цього птахів вбивали без ліку — рахували лише прибутки. У 1875 р. тільки з Африки до Європи було доставлено понад 14,5 тонн страусового пір’я.

Сьогодні нам відомо, що лише в Лондоні на початку століття було продано 400 тис. шкурок райських птахів, які жили на островах Полінезії.

3-й учень. Варварське знищення птахів на гніздах звело майже нанівець кількість білих чапель, які під час гніздування вдягалися у «весільне вбрання». У цей час їх убивали, вискубуючи лише кілька найгарніших пір’їн.

Щороку вбивали 1,5 млн білих чапель. Задля м’яса цілком була знищена лабрадорська гага: мисливці за один сезон убивали тисячі птахів, які гніздувалися великими колоніями. Така ж доля спіткала і чорних тайфунників, яких немає вже кілька десятиліть.

Надзвичайно небезпечне для водоплавних птахів забруднення морів нафтою: тисячі їх гинуть через це щороку.

А скільки озер, ставків, річок отруєно відходами хімічного виробництва!

Учитель розповідає про рідкісних та зникаючих птахів України, зокрема Житомирщини, використовуючи комплект рисунків «Червона книга України. Тварини».

4-й учень. У нашій країні заради збереження багатьох рідкісних і зникаючих видів створюють природоохоронні території (заповідники, національні природні парки та заказники). Орнітологічними заповідниками є Чорноморський, Асканія-Нова, Канівський, Кримський. Найбільш рідкісних птахів розводять у штучних умовах і потім випускають у природу. Багато зусиль докладають і для збереження природного середовища існування птахів (лісів, озер, боліт, степів).

Учитель. Це все централізовані заходи. А от що можемо зробити ми з вами?

5-й учень. Багато чого. Насамперед потрібно поводитися так, щоб птахи відчували довіру. Ще взимку слід підгодовувати їх. Наприкінці зими потрібно подбати про те, щоб частина птахів залишилася на літо у вашому дворі. Для цього потурбуйтесь про житло для них. Якщо ви хочете дізнатися, як правильно виготовляти годівниці та приваблювати птахів, прочитайте дуже цікаву книжку К. Благосклонова «Охорона і приваблювання птахів».

6-й учень. Більшість птахів — перелітні. Тож важливо розвивати міжнародне співробітництво з метою охорони птахів і в тих країнах, де вони гніздяться, і в тих, через які вони пролітають. Охороняють птахів не тільки державні установи, але й громадські організації, серед яких найбільшим є Товариство з охорони та вивчення птахів України при кафедрі зоології Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка, яка охоче співпрацює з населенням та школярами.

7-й учень

Все крылатые создания

Тоже требуют внимания.

Скворечник не повесил?

Стало меньше птичьих песен.

Не было зимой кормушек?

Летом — много вредных мушек.

Применяем химикаты?

В птичьем племени — утраты.

А начнется гнезд устройство —

Птицам вредно беспокойство!

Этот простенький урок

Ты запомни назубок!

Загадки (якщо можна, підкріплюються малюнками)

1. Птицу эту знаешь ты:

Где травинки и цветы,

Над полями весел, звонок,

Распевает…

(Жаворонок)

2. Черно-беленькая блузка,

Хвостик машет длинный, узкий.

У воды ты птичку встретишь

Под названьем…

(Трясогузка)

3. Хати не будую, не мажу, не квітчу,

На гілці не ночую, людям роки лічу.

Ранньою весною люблю прилітати.

Що за птиця — легко відгадати.

(Зозуля)

4. Швидко скрізь цей птах літає,

Безліч мушок поїдає.

За вікном гніздо будує,

Тільки в нас він не зимує.

(Ластівка)

5. Довгі ноги, довгий ніс.

Прилетів — обід приніс:

Смачних жабеняток

Для своїх маляток.

(Журавель)

6. Що воно за дивина —

Світла денного боїться,

Дзьоб гачком, великі очі,

І не спиться їй щоночі.

Ху-ху-ху! — кричить вона.

Відгадали? Це...

(Сова)

7. Прилетіли гості,

Сіли на помості.

Без сокири, без лопати

Поробили собі хати.

(Птахи)

8. За вікном сніжок,

Заходилась віхола.

Але бачу я пташок,

Що сидять під стріхою:

Чив-чив-чив, чив-чив-чив.

Хто співати їх навчив?

Сірі пташенята ці

Звуться...

(Горобці)

3. Надувся як індик.

4. Як з гуся вода.

5. Пташку впізнають по польоту, а людину — по роботі.

Птахи-барометри

Спостерігаючи поведінку птахів, можна приблизно передбачити погоду.

• Перед дощем гуси та качки багато пірнають, кури «чистять пір’ячко».

• Якщо кури не ховаються від дощу, він буде нетривалим.

• Сич безперестанно кричить перед бурею та грозою.

• Ластівки та стрижі перед дощем літають низько над землею.

• Ранній приліт граків — рання і дружна весна.

Учитель. Завершити нашу останню сторінку хотілося б словами Р. Рождественського.

Рыбы, птицы и звери

В душу людям смотрят.

Вы их жалейте, люди!

Не убивайте зря!

Ведь море без рыб — не море,

И небо без птиц — не небо,

И земля без зверей — не земля!

Люди-исполины, люди-великаны!

Есть у вас винтовки, сети и капканы.

Есть у вас бесстрашье,

Сила есть навечно.

И должно быть сердце,

Сердце человечье.

ІІІ. Домашнє завдання

Вивчити § 50.

Творчі завдання:

1. Написати лист-заклик до захисту птахів.

2. Намалювати плакат або листівку про охорону птахів.

3. Зібрати народні прикмети, перекази, легенди, загадки про птахів.

 

Біологія. – 2007. – № 6.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -