Конспект уроку на тему "Вид. Екологічні характеристики виду. Популяція"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Гурняк І. А., учитель Михайлівської ЗОШ, Лебединський р-н, Сумська обл.

Мета: ознайомитися з популяційно-видовим рівнем організації живого.

Обладнання: опорні конспекти, карта світу, живі об’єкти кімнатних рослин (хлорофітум, плющ, кактус та ін.), роздавальні картки з розділу «тварини».

Человек — он ведь тоже природа,

Он ведь тоже закат и восход,

И четыре в нем времени года,

И особый в нем музыки ход.

В нем особое таинство света

То с жестоким, то с добрым огнем,

Человек — он зима или лето,

Или осень с грозой и дождем.

Все вместил в себя: версты и время,

И от атомных бурь он ослеп.

Человек — он и почва, и семя,

И сорняк среди поля, и хлеб.

И какая в нем брезжит природа,

Сколько в нем одиночеств и встреч.

Человек — он ведь тоже природа…

Так давайте природу беречь.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Перевірка знання опорного конспекту

2. Обговорення результатів виконання домашнього завдання

3. Обговорення запитання методом «Мікрофон»

Чим пояснюється зростаюче значення екології як науки в наш час?

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

На глыбе крутой, ноздреватой

Коротенький, хрупок и мал —

Цветет стебелек розоватый,

Как легкое пламя, — коралл.

Почти неприметная крошка,

Велик для него океан.

Любая малышка-рыбешка —

Ему, одному, великан!

Но он не стоит одиноко:

Упрямые, с разных сторон

К нему прижимаются боком

Такие малютки, как он.

Растут малышки и над ними.

С годами — огромен и густ —

Багряные ветви поднимет

Могучий коралловый куст.

И в пальмах заблудится ветер

Над берегом новой земли,

И остров однажды заметив,

Пристанут к нему корабли.

Кількість кисню, що виділить одна рослина, незначна — флора Землі створила її кисневу атмосферу.

Одна людина мало що змінить у навколишньому світі, людство змінює обличчя планети.

Вивчаючи взаємодію організмів та середовища, екологія розглядає не окремі організми, вплив яких на природу незначний, а угруповання організмів. Наше завдання: ознайомитися з першим рівнем надорганізмових систем — популяційно-видовим.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

План

1. Вид.

2. Ареал.

3. Популяція.

4. Популяційна структура виду.

5. Екологічні характеристики виду.

6. Екологічна ніша.

1. Робота з опорним конспектом

2. Поняття про вид, ареал (бесіда)

Троянда не схожа на мухомор, картопля мало чим нагадує зайця. Це організми різних видів.

• Дайте визначення виду.

• Наведіть приклади видів.

• Скільки видів живих істот існує на сьогодні у світі? (Близько двох мільйонів)

• Чим пояснюється така різноманітність? Чому природа не обмежилась двома-трьома видами? (Кожен вид пристосований до певних умов існування)

В Антарктиді немає кенгуру, у Сахарі не росте капуста, у річку Псел не запливають акули.

Кожен вид зустрічається в певній частині земної кулі, тобто займає певний ареал.

• Дайте визначення ареалу.

• Жартівливе питання: «Чому білі ведмеді ніколи не полюють на пінгвінів?» Відповідь дайте з використанням терміну «ареал». (Ці види займають різні ареали)

• Ареали яких видів вам відомі? Покажіть їх на карті.

• Ареал щуки звичайної охоплює Європу, Азію, Північну Америку. Що ви скажете про рибалку, який сидить з вудкою посеред поля, мотивуючи це тим, що місцевість знаходиться в межах ареалу щуки?

• Чим пояснюється нерівномірне поширення особин у межах ареалу?

Риби живуть у водоймах, білки — у лісах, цмин піщаний росте на виходах піску, але не на чорноземі. І при цьому всі ці види мешкають у межах свого ареалу.

3. Популящя

Складання схеми:

Популяція — елементарна структурна одиниця виду. Вид існує у формі популяцій.

• Що називається популяцією? Наведіть приклади популяцій.

• Чим зумовлена ізоляція популяцій?

• Поясніть вираз: «Генетична однорідність особин у межах однієї популяції більша, ніж у різних популяціях».

Деякі види мають невеликі ареали; ареали видів-космополітів охоплюють кілька материків. Якщо умови, в яких мешкають різні популяції виду, значно відрізняються, то відрізняються і морфофізіологічні особливості особин цих популяцій. Це призводить до утворення підвидів.

Так, вид білка звичайна утворює десять підвидів, що відрізняються забарвленням, масою, строками парування.

Складання схеми «Популяційна структура виду».

4. Екологічні характеристики виду. Екологічна ніша

Задача. Під ділянку фермеру виділили пагорб. Задумався фермер-початківець: яку культуру йому вирощувати. Звернувся по допомогу до свого більш досвідченого сусіда. Той дослідив ділянку і порадив:

• на вершині пагорба посадити рослини світлолюбні, теплолюбні, посухостійкі;

• на східному схилі вирощувати культуру світлолюбну, холодостійку, вологолюбну;

• на північному схилі вирощувати рослини тіньовитривалі, холодостійкі, вологолюбні, здатні рости на кислих ґрунтах.

Фермер-початківець подякував сусідові й вирішив посадити капусту, садові суниці та помідори.

Запитання:

• Яку культуру в якому місці слід посадити?

• Яке значення має знання екологічних характеристик видів?

• Чому відрізняються екологічні характеристики видів? (Унаслідок пристосування організмів до життя в певних умовах)

• Чи можуть змінюватися екологічні характеристики виду?

Висновок. Різні види мають різні екологічні характеристики, що дозволяє їм більш повно використовувати ресурси природи, населяти різні середовища існування.

Частина природи, яка відповідає всім екологічним характеристикам виду, становить його екологічну нішу.

Еконіша=ніша температури+ніша вологості+ніша живлення+ніша розмноження+…

IV. Узагальнення знань учнів

Задача 1. Після розорювання степів півдня України дрохва, степовий журавель інколи будували свої гнізда на полях, але пташенята там не виводилися. Поясніть цей факт. Дрохва і степовий журавель занесені до Червоної книги України. Чому? (Полохливі птахи не могли насиджувати яйця в агроценозі. Зникла елементарна ніша — ніша розмноження; зруйнувалася еконіша, види стали зникаючими)

Задача 2. Сюжет одного з діснеєвських мультфільмів: собачка ловить кішку, кішка ловить мишку. Мишеня випиває чарівний еліксир, збільшується в розмірах і тепер уже воно ганяється і за собакою і за котом. Отже, організми, що мають великі розміри, перемагають у боротьбі за існування? Чи справді це так? Чому ж тоді існують невеликі й мікроскопічно малі види? (Вид існує, якщо має власну еконішу. Кількість еконіш для невеликих організмів значно більша, ніж для великих: у краплині води можуть існувати мільярди бактерій, але жодної риби)

Задача 3. У книзі Стендаля «Прогулянки Римом» є такий епізод:

Жили колись кріт і соловей. Кріт чув пісні соловейка і хотів побачити самого співака. Виглянув він якось зі своєї нори і побачив солов’я, що сидів на гілці дерева. «Певно, ви божевільний, — вигукнув кріт, — як можна жити в такому жахливому місці, коли вітер розгойдує гілку, на якій ви сидите, сліпуче сонце обпікає своїм жаром, а простір такий, що у мене від нього болить голова?» Соловей спочатку не зрозумів, про що йде мова, а потім відповів досить різко. Хто з них був неправий? (Обидва. Ці види пристосувалися до різних умов існування і мають різні екологічні характеристики)

V. Домашнє завдання

Прочитати § 61, дати відповідь на запитання: «Чи має людина певну екологічну нішу в природі?» Відповідь обґрунтувати. Прочитати оповідання Е. Сетона-Томпсона «Життя сірого ведмедя».

 

Біологія. – 2007. – № 4.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -