Конспект уроку на тему "Середовище існування, шляхи пристосування до нього організмів"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Гурняк І. А., учитель Михайлівської ЗОШ, Лебединський р-н, Сумська обл.

Мета: вивчити особливості середовища існування, розглянути взаємозв’язок організмів та середовища.

Обладнання: опорні конспекти, колекції, гербарії, кімнатні рослини.

Что значишь ты без трав и птиц

И без любви к пчеле жужжащей,

Без журавлей над хвойной чащей,

Без миловидных лисьих лиц.

Когда поймешь ты, наконец,

Врубаясь в мертвые породы,

О человек! Венец природы,

Что без природы — твой венец?

ХІД УРОКУ

І. Перевірка знань учнів

Самостійна робота

Варіант І

1. Дайте визначення понять вид, ареал.

2. Охарактеризуйте структуру популяції.

Варіант ІІ

1. Дайте визначення понять еконіша, популяція.

2. Охарактеризуйте структуру виду.

II. Актуалізація опорних знань

• Поясніть термін: екологічні характеристики виду.

• Як ви розумієте вираз «ємність середовища існування»?

• Різні види мають різні екологічні характеристики, займають різні еконіші. Як це впливає на ємність середовища існування?

III. Мотивація навчальної діяльності

Чи пам’ятаєте ви давню притчу про шахи, в якій володар запропонував їх винахідникові самому обрати собі винагороду? Винахідник попросив покласти на першу клітину одне зернятко рису, на другу — два, на третю — чотири, і так весь час подвоюючи, заповнити всю дошку. Володар з радістю погодився. Але, коли підрахували, виявилося, що не тільки врожаю земної кулі, але і ваги самої кулі недостатньо для задоволення вимоги винахідника.

Такий же, але не обмежений 64-ма клітинами дошки, потенціал розмноження мають усі організми. Але в реальній дійсності жоден біологічний вид не може реалізувати своїх потенційних можливостей. Заважає середовище — тисячі та тисячі факторів.

IV. Вивчення нового матеріалу

План

1. Середовище існування, його види.

2. Екологічні фактори.

3. Основні закономірності дії екологічних факторів.

4. Шляхи пристосування організму до умов існування.

Робота з опорним конспектом.

V. Узагальнення та систематизація знань

1. Складання таблиці «Пристосування організмів до дії екологічних факторів»

Абіотичний фактор

На які процеси в організмі впливає

Пристосування організмів до надмірної (недостатньої) інтенсивності дії фактора

Світло

Рослини — фотосинтез.

Тварини — зір

Колір листків (темний у тіньовитривалих, світлий у світлолюбних), рослини короткого і довгого дня. Нічні — великі очі (сова, лемур), денні — кольоровий зір, підземні — очі редуковані. Світні риби великих глибин

Температура

Швидкість обміну речовин, t < 0 °С — замерзання води, обмін речовин при-

пиняється

Рослини і холоднокровні тварини — стан анабіозу. Теплокровні тварини — термоізоляція (хутро, жир), розміри тіла (у холодостійких більші), побудова домівок

Вологість

Обмін речовин, тургор клітин, організми на 60–90 % складаються з води

Економія води, водонепроникні покриви, водозапасаючі тканини

Тиск

Цілісність покривів тіла, оболонок клітин

Тиск усередині організму дорівнює тиску ззовні

2. Бесіда

«Краще бути жертвою, ніж катом», — писав А. П. Чехов. Для тварин це питання неактуальне, кожен вид пристосований до певного типу живлення і змінити його за власним бажанням не здатен.

Наведіть пристосування організмів:

• до автотрофного живлення;

• до фітофагії (поїдання рослин);

• до хижацтва;

• до паразитизму.

• Які пристосування тварин до дії біотичних факторів? (Забарвлення — захисне чи застережне, будова зубів, наявність пазурів, копит, рогів, розвиток опорно-рухової системи, органів зору тощо)

• Пригадайте оповідання Е. Сетона-Томпсона «Життя сірого ведмедя». Сила і міць Уебба протиставлена хитрості, розуму Кудлатого. На чиєму боці симпатії автора? А природи?

Довідка. Традиційно людину вважають вершиною еволюції. Але за своїми морфофізіологічними особливостями людина мала б займати місце десь між комахоїдними та рукокрилими. Єдине, що виділяє її і підносить на вищий щабель розвитку,— розум.

• «Рослина виявилася невеликою, але надзвичайно міцною — відірвати листок так і не вдалося. Шипи, здавалося, могли проткнути металевий лист, оболонка плода за твердістю не поступалася алмазу». У фантастичному оповіданні еколог за зовнішнім виглядом рослини з нововідкритої планети з’ясував особливості тварин цієї планети. Як це йому вдалося? Чи зможете ви описати місцеву фауну? (Дуже тверда оболонка плода — дуже сильні щелепи і міцні зуби, гострі шипи — цупка шкіра, тощо. Але якщо такі травоїдні, то якими ж мають бути хижаки?)

3. Розповідь з елементами бесіди

Оцінюючи вплив людини на навколишнє середовище, як правило, звертають увагу на його негативні аспекти: скорочення чисельності організмів, збіднення біорозмаїття. Але ряд видів пристосувалися до співіснування з людиною і поза населеними пунктами майже не зустрічаються. Це так звані синантропні організми.

• Наведіть приклади синантропних організмів. (Голуб звичайний, горобець міський, миша домова, пацюки, таргани)

Життя поряд з людиною відбилося на особливостях їх будови та життєдіяльності. Так, павуки, що зустрічаються в наших оселях, жили ще в печерах первісних людей. І їх сірий колір — це колір стін у тих печерах. Ще більше вплинуло існування поряд з людиною на поведінку синантропів.

• Наведіть приклади пристосування синантропних організмів до співіснування з людиною. (Синички навчилися відкривати пляшки з молоком, що ставляться біля дверей у деяких містах Європи, міль прогризає поліетиленову упаковку, придорожні рослини переносять концентрацію свинцю, смертельну для інших рослин)

4. Завдання

Розгляньте мал. 113 (с. 306) «Приклади конвергенції».

• Жаба, крокодил, бегемот — тварини різних класів. Чому ж їх об’єднує розміщення ніздрів та очей у верхній частині голови? (Ведуть напівводний спосіб життя)

• Порівняйте форму тіла, розміщення плавців акули, іхтіозавра, дельфіна. До яких класів належать ці тварини? Який спосіб життя вони ведуть?

Уявіть, що вам необхідно проілюструвати приклад конвергенції організмів у зв’язку з пристосуванням до польоту. Які організми ви б намалювали? Які пристосування до польоту вони мають?

Розгляньте мал. 114 (с. 307) «Життєві форми ссавців».

• Чим пояснюється велика різноманітність будови тіла ссавців?

• Жито і бамбук, песець і лисицяфенек, білий та бурий ведмідь заселяють наземно-повітряне середовище, знаходяться в близьких систематичних групах, але їх морфофізіологічні особливості істотно відрізняються. Чим це пояснити?

• Зробіть висновок про залежність морфофізіологічних особливостей організмів від середовища існування.

• Чому необхідні знання про середовище існування?

Висновок. Середовище існування дає організмам умови для життя, воно жстримує їх експансію. Знання про середовище існування необхідні в практичній діяльності людини.

Довідка

1. Картопля, помідори, огірки, капуста… — все це вихідці з далеких країн. Наші предки інтуїтивно, шляхом спроб і помилок вибрали ці рослини для вирощування на своїх полях. Досить було б порівняти їх екологічні характеристики з екологічними характеристиками середовища існування. Сьогодні ряд культур вирощуються в закритому ґрунті, де є можливість створити для них оптимальні умови існування, для чого необхідно домогтися збігання умов середовища з вимогами рослини.

2. Ще більшу увагу необхідно звернути на біотичні фактори. Якщо організм поселяється там, де відсутні його природні вороги, починається його швидке розмноження, яке може призвести до катастрофічних наслідків.

Так, у 1859 році з Англії в Австралію було завезено 24 пари кроликів. Через кілька років мільйони цих тварин поїдали траву на австралійських луках. Щороку Австралія експортувала 70 млн кролячих шкурок, але кількість цих звірків не зменшувалася. Лише в одному штаті Квінсленд протяжність дротяної загорожі від кроликів становила 14 тис. км. У 80-ті роки ХІХ ст. було оголошено про премію — 22 тис. фунтів стерлінгів тому, хто знайде спосіб знищення кроликів. У 50-ті роки ХХ ст. кроликам прищепили вірус міксоматозу і з їх експансією було покінчено.

Кактус опунція, завезений в ту ж Австралію замість дротяної загорожі, захопив площу в 400 млн га і збільшував її на півмільйона гектарів щороку. Лише акліматизація метелика кактусової вогнівки допомогла врятувати становище.

3. Середовище існування весь час змінюється. Піднімаються й опускаються гори, наступають і відступають моря, змінюється клімат. Зміни ці постійні, невпинні, займають мільйони років. Під впливом діяльності людини швидкість зміни середовища існування надзвичайно зросла. Чи зможуть організми пристосуватися до цих змін? Чи зможе пристосуватися до них сама людина?

Сучасна людина фактично обожнила саму себе. Але вона фальшиве божество. Те, що вона створює на Землі,— не рай, а кошмар, до якого вона сама адаптується все меншою мірою (Е. Голдсміт).

VІ. Домашнє завдання

Опрацювати опорний конспект, прочитати § 56–58, дати відповідь на запитання: «Порівняйте шляхи пристосування організмів до середовища існування. Які позитивні та негативні риси має кожен з цих шляхів?»

Творче завдання: намалювати фантастичних інопланетних тварин, пристосованих до різних середовищ існування, дати їм назви.

 

Біологія. – 2007. – № 4.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -