Конспект уроку на тему: "Охорона атмосфери"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

О. М. Ткач ЗШ №3, м. Сарни, Рівненська обл.

Мета уроку:

·        ознайомити з основними джерелами забруднення атмосфери, наслідками забруднення та способами очищення повітря;

·        розвивати вміння аналізувати,

·        встановлювати причинно-наслідкові зв'язки;

·        виховувати бережливе ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: малюнки, карти із завданнями, підручники

Хід уроку

І. Організаційний етап

Учитель. Сьогодні у нас останній урок з вивчення атмосфери.

У кожного з вас лежить на парті картка з результатами успішності сьогоднішнього уроку. Ви будете ставити туди отримані бали і в кінці уроку підрахуєте загальний бал за весь урок.

Прізвище, ім'я

Домашнє завдання

Додаткова інформація

Усні відповіді

Підсумкові тести

Загальний бал

 

 

 

 

 

 

ІІ. Перевірка домашнього завдання

Тест

Встановіть відповідність

1. Екваторіальний пояс

2. Тропічний пояс

3. Помірний пояс

4. Арктичний і антарктичний пояс

а) Панують холодні та сухі повітряні маси

б) Температура повітря залежить від пір року

в) Клімат жаркий і вологий

г) Переважають пасати

д) Упродовж року температура +24°С

е) У цьому поясі знаходиться Україна

є) Формуються стокові вітри

ж) Характерні висхідні потоки повітря

з) Температура впродовж року низька

и) Клімат переважно сухий і жаркий

і) Виділяють мусонний тип клімату

ї) Виділяють пустельний тип клімату

Відповідь: 1 - в, д, ж; 2 - г, и, ї; 3 - б, е, і; 4 - а, є, з.

Взаємоперевірка

Учні перевіряють тести одне у одного, і виставляють оцінку в таблицю

ІІІ. Актуалізація опорних знань

Питання. Яке значення для Землі має атмосфера? (Дихання, захист від космічного випромінювиння, від переохолодження вночі і перенагрівання вдень.)

IV. Повідомлення теми і мотивація навчальної діяльності

Учитель. Атмосфера має велике значення для Землі. Якби не вона, то і не було б життя на нашій планеті. Сьогодні актуальною проблемою світу є забруднення атмосфери. На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з основними джерелами забруднення повітряної оболонки Землі, наслідками забруднень і способами очищення повітря.

V. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами бесіди

Виділяють природне і штучне забруднення атмосфери.

·        Які забруднення ми можемо віднести до природних? (Виверження вулканів, пилові бурі, лісові пожежі, що виникають від блискавок.)

·          Які джерела забруднень ми можемо віднести до штучних? (Заводи і    фабрики, автотранспорт, електростанції )

Робота з підручником

Знайдіть у тексті підручника факти забруднення атмосфери електростанціями і автотранспортом.

Учитель. Забруднення атмосфери призвело до страшних наслідків. Кислотні дощі, смог, спостерігають глобальне потепління, руйнується озоновий шар. З цими явищами вас ознайомлять учні, які підготували відповідну інформацію

Виступи учнів

Кислотні дощі

Окиси сірки й азоту, що викидають в атмосферу теплові електростанції й автомобільні двигуни під час і внаслідок роботи, сполучаються з атмос­ферною вологою й утворюють дрібні крапельки сірчаної та азотної кислот, які переносяться вітрами й випадають на землю у вигляді кислотного туману та кислотними дощами. Ці дощі вкрай шкідливо діють на навколишнє середовище:

·        знижується врожайність більшості сільськогосподарських культур внаслідок ушкодження листя кислотами;

·        вимиваються з ґрунту кальцій, калій і магній, що викликає деградацію фауни та флори;

·        гинуть ліси, особливо гине кедр, бук і тис;

·        отруюється вода озер і ставків, де гине риба, зникають комахи;

·        щезають водоплавні птахи й тварини, що харчуються комахами;

·        гинуть ліси у гірських районах, що викликає гірські зсуви й селеві потоки;

·        прискорюється руйнування пам'яток архітектури й житлових будинків, особливо тих, що оздоблені мармуром і вапняком;

·        збільшується кількість захворювань людей (подразнення очей, хвороби дихальних шляхів).

Взимку поблизу ТЕС та металургійних заводів інколи випадає також кислотний сніг, який ще більш шкідливий, ніж кислотний дощ, що пояс­нюють більшим вмістом кислот. Райони, де випадає такий сніг, одержують відразу п'ятимісячну дозу забруднення, а під час його танення навесні відбувається процес концентрації шкідливих речовин, тому тала вода інколи містить вдесятеро більше кислот, ніж цей сніг.

Глобальне потепління

Клімат на нашій планеті в минулому періодично змінювався. За тисячі й мільйони років чергувалися періоди значного похолодання й навіть зледеніння та теплі епохи. Нині ж учені дуже занепокоєні: схоже на те, що Земля розігрівається значно швидше, ніж це було будь-коли в минулому. Це спричинено швидким збільшенням вмісту в атмосфері вуглекислого газу. В земній атмосфері вуглекислий газ діє як скло в парнику: пропускає сонячне світло, але затримує тепло розігрітої Сонцем поверхні Землі. Це викликає розігрівання планети, відоме під назвою парникового ефекту. Парниковий ефект змінить такі критично важливі величини, як кількість опадів, шар хмар, океанічні течії, розміри полярних крижаних шапок. Внутрішні райони континентів стануть сухішими, а узбережжя вологішими, зими – коротшими й теплішими, а літо – тривалішим і жаркішим. Основні кліматичні зони в Північній півкулі змістяться на північ приблизно на 400 км. Це викличе потепління в зоні тундри, танення шару вічної мерзлоти і полярних крижаних полів. У середніх широтах, тобто в основних зернових районах (Україна, чорноземна зона Росії, Кубань, «зернові штати» США) клімат стане напівпустельним, і врожаї зерна різко скоротяться.

  Глобальне потепління викличе танення льодовиків Ґренландії, Антарктиди, Арктики й гір, рівень Світового океану підвищиться на 6-10 м, при цьому буде затоплено близько 20 % площі суходолу, де проживають сотні мільйонів людей, розташовані міста, ферми, сади й поля. Моделлю «парникового ефекту» є клімат на Венері. Її щільна атмосфера, що на 98% складається з вуглекислого газу, за рахунок цього явища розжарена до 500 °С (за такої температури залізо стає червоним).

Смог

Смог – це хмари шкідливих газів. Дослідження вчених свідчать, що смог виникає в результаті складних фотохімічних реакцій у повітрі, забрудненому вуглеводнями, пилом, сажею й окисами азоту під впливом сонячного світла, підвищеної температури нижніх шарів повітря. У сухому, загазованому й теплому повітрі виникає синюватий прозорий туман, що неприємно пахне, подразнює очі, горло, спричиняє задуху, бронхіальну астму, емфізему легенів. Листя на деревах в'яне, стає плямистим, жовкне. Набагато прискорюється корозія металу, руйнування мармуру, фарб, гуми, швидко псується взуття, одяг, порушується рух транспорту.

Руйнування озонового шару

Життя на Землі залежить від енергії Сонця. Ця енергія надходить у вигляді різних випромінювань. Серед них переважають промені видимого світла, а також довгохвильові (інфрачервоні, або теплові) й короткохвильові (ультрафіолетові). Ультрафіолетове випромінювання надзвичайно шкідливе для всього живого: воно призводить до порушення структури білків та нуклеїнових кислот і врешті-решт до загибелі клітин. Від цього випромінювання Землю захищає озоновий шар. На висоті 20-50 км повітря містить підвищену кількість озону, тобто кисню, молекула якого складається з трьох атомів. Цей газ добре відомий вченим. Деяка його частка утворюється, наприклад, під час грози. Він є дуже сильним окисником, на чому й засноване його застосування в техніці (наприклад, для знезараження води). Озоновий шар в атмосфері Землі з'явився на початку її геологічної історії, коли в повітря став надходити кисень, що вироблявся в процесі фо­тосинтезу мікроскопічними морськими водоростями. За розрахунками вчених, коли вміст кисню в атмосфері досяг приблизно 10% сучасного, сформувався озоновий шар, і життя змогло вийти з моря на суходіл (до цього поверхня суші була випалена, стерилізована ультрафіолетом). Останнім часом учені надзвичайно занепокоєні, бо спостереження метеорологів, які працюють у Антарктиді, свідчать, що озоновий шар над цим материком почав зменшуватися. У ньому виникла пульсуюча діра, вміст озону в якій менший від звичайного на 40-50 %. Ця діра з'являється антарктичною весною (з серпня по жовтень), а атарктичного літа зменшує свою площу. Проте існує тенденція до збільшення її площі з року в рік. Нині вона не затягується влітку, а її площа перевищує площу материка Антарктида. Озонова діра спричинила посилення ультрафіолетового фону в країнах, розташованих у Південній півкулі, ближче до Антарктиди, перш за все в Новій Зеландії. Медики в цій країні б'ють тривогу, констатуючи значне зростання захворювань, таких як рак шкіри й катаракта очей. Жителі Нової Зеландії, які раніше намагалися використати кожний погожий день для відпочинку на повітрі, сьогодні побоюються з'являтися на пляжах. У Північній півкулі теж є велика озонова діра. Вона знаходиться над Шпіцберґеном, щоправда менша, ніж над Антарктидою. Зменшення вмісту озону в атмосфері загрожує зниженням урожаїв сільськогосподарських куль­тур, захворюваннями тварин і людей, збільшенням кількості шкідливих мутацій. Якщо ж озоновий шар зникне зовсім, то це призведе до загибелі принаймні наземних організмів. Учені встановили, що озон знищують фреони, які широко застосовують як холодоагенти в рефрижераторах і домашніх холодильниках, як аерозольні розбризкувачі в балончиках з фарбою, лаком, парфумами, для очистки напівпровідникових схем. Для людини пари фреонів не шкідливі, прте вони надзвичайно стійкі й можуть зберігатись в атмосфері до 80 років. Пари фреонів, врешті-решт, з висхідними течіями повітря потрапляють у стратосферу. Під впливом ультрафіолетового випромінювання Сонця їх молекули розпадаються, вивільняючи атоми хлору. Ця речовина діє як дуже сильний каталізатор, розкладаючи молекули озону до Кисню. Один атом хлору здатний розкласти 100 тис. молекул озону. Значної шкоди озоновому шару завдають також польоти висотних літаків, у вихлопних газах яких є окиси азоту, а також запуски космічних апаратів, особливо таких, як американські «Спейс Шаттли», що працюють на твердому паливі й викидають особливо багато таких окисів. Підраховано, що 300 запусків «Спейс Шаттлів» підряд могли б повністю зруйнувати озоновий щит Землі. Призводить до руйнування озонового шару й військова діяльність, зокрема запуск балістичних ракет. їхні двигуни викидають в атмосферу дуже багато оксидів азоту. Під час кожного запуску ракети в космос в озоновому шарі «пропалюється» величезна «діра», яка затягується лише за кілька годин. В Україні спостереження за станом озонового шару проводять на п'яти озонометричних станціях (у Києві, Борисполі, Одесі, Львові й на Карадагу в Криму). За даними цих спостережень протягом останніх 10 років загальний уміст озону в атмосфері був значно нижчим від кліматичної норми (аналогічну картину спостерігають у всій Північній півкулі Землі в межах широт 40—60°).

Робота з підручником

Ознайомтеся зі способами очищення повітря.

Розповідь учителя

Щоб скоротити кількість викидів отруйних газів, золи, пилу в атмосферу, 1997 року на конференції ООН був складений Кіотський протокол «Про зміни клімату». Цим протоколом для кожної держави визначено певну кількість викидів в атмосферу з поступовим її зменшенням. Документ підтримали 119 держав, окрім США і Японії. Україна підписала його у 2004 р.

VI. Закріплення вивченого матеріалу

Підсумкові тести

Варіант І

1. Повітряна оболонка Землі:

а) гідросфера; б) атмосфера; в) літосфера.

2. У складі повітря 78% становить...:

а) азот; б) кисень; в) вуглекислий газ.

3. Температура повітря залежить від...:

а) вітру;

б) кута падіння сонячних променів;

в) опадів.

4. День літнього сонцестояння:>

а) 22 серпня; б) 21 липня; в) 22 червня.

5. Атмосферний тиск вимірюють...:

а) барометром; б) термометром; в) флюгером.

6. Вітри, які змінюють свій напрямок два рази на рік:

а) пасати; б) бризи; в) мусони.

7. Зона постійного низького тиску розташована...:

а) на екваторі;

б) у тропіках;

в) біля полюсів.

8. Постійними вітрами є:

а) мусони; б) пасати; в) бризи.

9. Перехід води з газоподібного стану в рідкий:

а) конденсація; б) випаровування; в) інверсія.

10. Хмари, які утворюються на висоті 6 км:

а) шаруваті; б) купчасті; в) перисті.

11. Кліматичний пояс, клімат якого переважно сухий і жаркий:

а) тропічний; б) екваторіальний; в) помірний.

12. До природних джерел забруднення відносять:

а)  автотранспорт;

б) виверження вулканів;

в)  заводи і фабрики.

Відповідь: 1 - б; 4 - в; 7 - а; 10 - в; 2 - а; 5 - а; 8 - б; 11 - а; 3 - б; 6 - в; 9 - а; 12 - б.

Варіант ІІ

1. Лінії на карті, які сполучають місця з однаковою середньою температурою:

а) ізобари; б) горизонталі; в) ізотерми.

2. Озоновий шар знаходиться в...:

а) тропосфері; б) стратосфері; в) екзосфері.

3. Між Північним і Південним тропіками знаходиться тепловий пояс:

а) жаркий; б) помірний; в) холодний.

4. День осіннього рівнодення:

а) 21 вересня; б) 23 вересня; в) 22 жовтня.

5. Напрямок вітру вимірюють:

а) барометром; б) термометром; в) флюгером.

6. Вітри, які змінюють свій напрямок два рази на добу:

а) пасати; б) бризи; в) мусони.

7. Зона постійного високого тиску розташована...:

а)      на екваторі;

б)     у тропіках;

в)      у помірних широтах.

8. Циклон приносить...:

а)      ураганні вітри;

б)     сонячну погоду;

в)      зимові морози.

9. Кількість водяної пари в грамах, яка міститься в 1 м3 повітря:

а)      відносна вологість;

б)     абсолютна вологість;

в)      випаровування.

10. Опади, які випадають безпосередньо з повітря:

а) туман; б) дощ; в) град.

11. Кліматичний пояс, в якому клімат вологий і жаркий:

а) тропічний; б) екваторіальний; в) помірний.

12. До штучних джерел забруднення відносять...:

а)      автотранспорт;

б)      виверження вулканів;

в)      пилові бурі.

Відповідь: 1 - в; 4 - б; 7 - б; 10 - а; 2 - б; 5 - в; 8 - а; 11 - б; 3 - а; 6 - б; 9 - б; 12 - а.

Взаємоперевірка

Учні перевіряють тести одне в одного і виставляють оцінку в таблицю.

VII. Підсумок уроку

Заключне слово вчителя

Учитель. Глобальною екологічною проблемою є забруднення атмосфери. Природне забруднення атмосфери відбувається внаслідок виверження вулканів, пилових бур, лісових пожеж, що виникають від блискавок. Штучні джерела забруднення атмосфери: промислові підприємства, автотранспорт, електростанції. Наслідками забруднення атмосфери є глобальне потепління, смог, кислотні дощі, руйнування озонового шару.

Оцінювання

Учні вираховують загальний бал і вчитель виставляє оцінки в журнал

VIIІ. Домашнє завдання

Повторити тему «Атмосфера»

Географія.- 2012.- № 2.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -