Конспект уроку на тему: "Атмосферні опади"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

У. М. Гулова СЗШ №33 м. Львів

Мета уроку:

·        Поглиблювати та систематизувати знання учнів про атмосферні опади;

·        формувати знання про особливості опадів та закономірності їх розподілу на землі; формувати вміння будувати стовпчикові діаграми;

·        розвивати пам'ять, спостережливість, творчі здібності учнів.

Обладнання: підручники, зошити для практичних робіт, фізична карта півкуль, проектор, ППЗ «Загальна географія, 6 клас».

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів

Учитель

Дощ полив, і день такий полив'яний.

Все блищить, і люди як нові.

Лиш дідок старесенький, кропив'яний,

Блискавки визбирує в траві.

Струшується сад, як парасолька.

Мокрі ниви, і порожній шлях...

Ген корів розсипана квасолька

Доганяє хмари у полях.

Л. Костенко

Погляньте, погляньте, яка благодать!

Дивіться: метелики з неба летять!

Квітки повмирали усюди надворі, -

Морозець малює на шибках узори...

Картинкою гарною стане віконце,

Як трошки поблискає золотом сонце.

Погляньте, погляньте, яка благодать:

Метелики з неба летять і летять.

О. Олесь

Бесіда

·        Про що йдеться у цих рядках?

·        Які ви знаєте атмосферні опади?

Дія атмосферних опадів буває надзвичайно різною. Наприклад, дощ приносить благодатну вологу для рослин, тварин та людей, а може бути причиною катастрофічних повеней і паводків. Сніг, наче ковдра, захищає посіви та корені рослин від сильних морозів, а може бути причиною заносів, аварій на дорогах, обриву ліній електропередач. Саме різновиди опадів та їх особливості ми розглянемо на сьогоднішньому уроці.

Висвітлюється 1-й слайд, учні записують тему уроку.

III. Актуалізація опорних знань учнів

Бесіда

1.     В яких станах може перебувати вода?

2.     Чи може вода переходити з одного стану в інший?

3.     Як називається процес переходу води з рідкого стану у газоподібний?

4.     Як називається процес переходу води з газоподібного стану у рідкий?

5.     Як називається процес переходу води з рідкого стану у твердий?

6.     Як називається процес переходу води з твердого стану у рідкий?

7.     Що таке насичене повітря?

8.     Що таке ненасичене повітря?

IV. Вивчення нового матеріалу

Прийом «Мозковий штурм»

Подумайте і запропонуйте свій варіант визначення «атмосферні опади».

Свої відповіді звіримо із визначенням, що на слайді 2.

Висвітлюється слайд 2.

Робота зі слайдами «Класифікація опадів»

Гра «Третій зайвий»

Знайдіть зайве поняття і поясніть, чому вибрали саме його:

сніг, град, дощ;

роса, дощ, сніг;

роса, іній, сніг.

Демонстрація ППЗ «Утворення опадів (дощу, снігу, граду)»

Робота з підручником

Використовуючи текст підручника, заповніть таблицю (завдання на слайді)

Опади

Звідки випадають

Стан опадів

Умови утворення

Пора року

Роса

 

 

 

 

Іній

 

 

 

 

Взаємоперевірка

Учні обмінюються зошитами і виставляють одне одному бали, звіряючи відповіді зі слайдами.

Прийом «Дивуй»

Учні мали випереджальне завдання: підготувати цікаву інформацію про різні види опадів. Теми виступів:

·        «Кольорові» дощі.

·        «Сухий» дощ.

·        Найвологіше місце на Землі.

·        Дощ «на замовлення».

·        «Полюс» посушливості.

·        Різноманіття сніжинок.

·        Найбільша градина.

·        Оголошення «війни» граду.

Демонстрація ППЗ «Вимірювання опадів»

Розповідь учителя

Закономірності розподілу опадів на земній поверхні (аналіз карти на слайді)

V. Закріплення вивченого матеріалу

Розповідь учителя

Показ слайду «Діаграма опадів», пояснення вчителя - як будувати стовпчикову діаграму.

Практична робота «Побудова стовпчикової діаграми опадів»

Аналіз діаграми

VI. Підсумки уроку. Оцінювання навчальних досягнень учнів.

VIІ. Домашнє завдання

·        Опрацювати параграф.

·        Побудувати стовпчикову діаграму опадів за своїм календарем спостережень за погодою

Географія- 2012.- № 1

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -