Київський національний університет ім. Т. Шевченка
Опубліковано Редактор чт, 06/05/2014 - 09:51
Федорова О. А., учитель хімії ЗОШ № 11 ім. Артема, м. Артемівськ, Донецька обл
Девіз: Практика — основа пізнань!
Цілі уроку: розширити уявлення учнів про солі та їх загальні властивості; ознайомити зі специфічними властивостями солей амонію; вивчити способи одержання та застосування солей амонію; удосконалювати вміння учнів проводити хімічний експеримент, вести спостереження і робити висновки; розвивати дивергентне мислення; формувати старанність, посидючість, уміння зосереджувати увагу на головному, відкидаючи другорядне; здійснювати профорієнтаційне та екологічне виховання.
Обладнання і реактиви: нагрівальний прилад, сірники, скляні палички, NH4, HC1, (NH4)SО4, NaOH, червоний лакмусовий папірець.
Базові поняття і терміни: солі амонію, якісна реакція.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Визначення цілей і завдань уроку Повідомлення теми уроку.
Метод «Дивуй!»
Учитель. Діти, ви знаєте таке прислів’я: «Немає диму без вогню»? Що воно означає в літературі? А от у хімії буває дим без вогню. I я зараз це доведу.
Демонстрація досліду. Учитель змочує одну скляну паличку концентрованим розчином амоніаку, а другу — концентрованою хлоридною кислотою і підносить їх одну до одної. З’являється білий дим — дрібні кристалики амоній хлориду.
Учитель. Що це за дим? Звідки він узявся? На ці та інші питания ми відповімо, вивчивши тему уроку «Солі амонію», девіз якого: «Практика — основа пізнань!»
Діти записують тему і девіз у зошити.
Учитель (акцентує увагу учнів на цілях і завданнях уроку). Сьогодні на уроці ми:
• довідаємося про фізичні та хімічні властивості солей амонію;
• проведемо лабораторну роботу;
• з’ясуємо на яйсних реакціях, що саме є реактивом на йон амонію;
• згадаємо вивчений матеріал;
• розв’яжемо задачі з теми «Солі амонію».
II. Актуалізація опорних знань
Учитель. Діти, давайте згадаємо:
• Що ми робили на минулому уроці? (Практичну роботу)
• Що ми одержали? (Амоніак)
• Що вивчили? (Його властивості)
• Як саме одержують амоніак? (Амоніак одержують із солі амонію та лугу)
• Які властивості має амоніак? (Амоніак має властивості слабкого лугу і взаємодіє з кислотами)
III. Вивчення нового матеріалу
Одержання солей амонію
Учитель. Повернемося до нашого досвіду. (Пояснює, що він проробив.)
За фізичними властивостями всі солі амонію добре розчиняються у воді. У чому подібність солей амонію, а в чому відмінність?
Подібність: у всіх солей наявний катіон NH4, a відмінність в аніонах.
Ми повинні навчитися виявляти катіон, тому що до його складу входить елемент Нітроген, який є елементом життя та використовується як добриво.
Навчимося розпізнавати йон амонію, здійснивши лабораторну роботу 3.
Лабораторна робота 3
Діти читають. Згадують правила техніки безпеки. Проводять роботу. Описують. Записують рівняння реакцій і роблять висновки.
Наллємо в пробірку 0,5 мл розчину амоній сульфату і додамо стільки ж натрій гідроксиду. Нагріваємо до кипіння й обережно нюхаемо газ, що виділяється. Це амоніак. Підносимо до отвору червоний лакмусовий папірець. Спостерігаємо, як він синіє, тому що розчин амоніаку мае властивості слабкого лугу.
(NH4)2SO4+2NaOH→2NH3↑+2Н2O+Na2SO4
Висновок. Якісною реакцією на виявлення йонів амонію є взаємодія йонів амонію з гідроксид-іонами. У проведеному досліді це виділення газу.
Підтвердили загальні властивості. Як розпізнати інші йони в розчині?
Випадання осаду є яйсною реакцією на виявлення інших йонів.
IV. «Руханка»
Робота з картками. Учитель називає йони. Якщо в разі виявлення таких йонів випадає осад, діти повинні підняти руки вгору та плеснути в долоні, якщо осаду немає — потрясти руками перед собою.
V. Закріплення
Учитель. Чи існують якісні реакції на виявлення сульфат-іонів і хлорид-іонів?
Якісною реакцією на виявлення сульфат-іонів є взаємодія сульфат-іонів з ионами Барію.
Один учень-практик проводить цю реакцію. Інший — теоретик — записує рівняння в молекулярній, повній та скороченій йонних формах.
(NH4)2SO4+ВаСl2→BaSO4↓+2NH4C1
Діти аналізують. Чи підтверджується теорія практикою? Чи є практика основою пізнання?
Яйсною реакцією на виявлення хлорид-іонів є взаємодія хлорид-іонів з йонами Аргентуму. Вибирають інших учнів. Один із них є практиком і проводить цю реакцію. Інший — теоретик — записує рівняння в молекулярній, повній та скороченій йонних формах.
NH4C1+AgNO3→AgCl↓+NH4NO3
Загалышй висновок. Теорія з практикою не розходяться!
Як діє це твердження у житті? Коли слова не розходяться зі справами!
Де застосовуються солі амонію? (У сільському господарстві)
Учні ще раз записують усі вивчені солі амонію.
Які елементи потрібні рослинам? (Припущення)
Яка із солей амонію є найбільш цінним добривом?
Діти наводять приклади та визначають, що амоній нітрат найбільш цінний, тому що у формулі Нітроген зустрічається двічі — у складі катіона й у складі аніона.
VI. Розв’язування задач
Учитель. Давайте на прикладі задачі підтвердимо, яка із солей амонію має найбільший уміст Нітрогену а яка — найменший.
Задача
Яка із нижченаведених солей амонію містить найбільш Нітрогену, а яка — найменше:
NH4NO3, NH4C1, (NH4)2SO4, (NH4)3PO4.
Варіант І (біля дошки один учень): NH4NO3; ω(N) = 35 %.
Варіант ІІ (перший ряд): H4C1; ω(N) = 26 %.
Варіант ІІІ (другий ряд): (NH4)2SO4; ω(N) = 21 %.
Варіант IV (третій ряд): (NH4)3PO4; ω(N) = 28 %.
Учень біля дошки записує результати розв’язання варіантів і робить висновок.
Відповідь: найбільший уміст Нітрогену — у NH4NO3 — ω(N) = 35 %, найменший — у (NH4)2SO4 — ωo(N) = 21 %.
Учитель на вибір збирає зошити з лабораторними роботами.
VII. Підбиття підсумків уроку
Учитель повертається до цілей і завдань уроку Діти роблять висновок.
Виставлення оцінок. Учитель просить дітей визначити, кому поставити оцінки. Хто висловлювався правильно, добре працював на уроці, аргументував свою відповідь.
VIII. Домашне завдання
Вивчити § 12 (Буринська Н. М. Хімія, 10 кл.: Підручник для середніх загальноосвітніх шкіл.— К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2000.). Розв’язати задачу (одну на вибір) з № 80—83 (№ 80 — 9 балів; № 81 — 8 балів; № 82 і 83 — по 10 балів).
Хімія. – 2007. – № 4.
До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.
Правила сайту:
Освітній портал "Академія": новини освіти, база даних ВНЗ, онлайн-курси для підготовки до ЗНО, база репетиторів, бібліотека підручників, зразки творів медалістів.
Theme Originally Created by Devsaran