Конспект уроку на тему "Хімічні властивості основ"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Кіріяченко Л. М., учитель хімії вищої категорії Барвінківської ЗОШ № 2, Харківська обл.

Цілі уроку: ознайомити з хімічними властивостями основ; розглянути реакцію нейтралізації як виду реакцій обміну; продовжити розвивати вміння складати рівняння хімічних реакцій; розвивати пізнавальні інтереси учнів; сприяти формуванню в учнів уявлень про зв’язок теорії з практикою.

Обладнання: карта «Країна основ», розчини індикаторів, оцтової кислоти, соди, луг, хлоридна кислота, вода, хімічний посуд.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма проведення: урок-подорож.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та завдань уроку

Учитель. Ми з вами полюбляємо мандрувати й уже відвідали Країну кислот.

А сьогодні ми здійснимо подорож до Країни основ (див. карту на с. 17) та вивчимо їх хімічні властивості.

III. Актуалізація опорних знань

Учитель. Поняття «основи» для нас не нове. Згадаймо визначення основ, їх загальну формулу.

Учні пригадують.

Учитель. Мандрувати ми будемо не самі, а з Білим лицарем, ім’я якого ви повинні визначити самостійно, загравши у гру «хрестики-нулики». Виграшний шлях становлять основи. Можу сказати, що лицар активний (активно вступає в хімічні реакції) і добрий (добре розчиняється у воді). Правильно виконайте завдання і з трьох речовин виберіть розчинну (користуючись таблицею розчинності).

H2SO4

MgO

Al(OH)3

HCl

NaOH

CO2

Zn(OH)2

Ba(OH)2

SO3

(NaOH)

Учитель. Разом з Білим лицарем ми мандруватимемо Країною основ і вивчимо їх хімічні властивості.

IV. Основна частина уроку

Етап І

Учитель. Отже, спочатку ми повинні «перейти кордон», бо лицар дуже їдкий, роз’їдає шкіру, тканини, папір. Тож треба пам’ятати техніку безпеки під час роботи з ним.

Завдання. Приготуйте розчин, що має знаходитись на робочому столі під час роботи з лугами.

Учень виконує завдання.

Етап ІІ

Учитель. Ми у Країні основ, і першим на нашому шляху розташоване село Індикаторне.

Фронтальна бесіда

• Що називається індикатором?

• Як індикатор змінює колір у кислому середовищі?

Завдання. Давайте перевіримо на досліді, як індикатори змінюють колір у лужному середовищі.

Проводиться дослід.

Етап ІІІ

Учитель. Мандруємо далі. За обрієм — місто Нейтралізації, де проживає Хлоридна кислота (яка завжди має поганий — «кислий» — настрій). Що ж станеться, коли вона зустрінеться з Білим лицарем? Давайте розглянемо це на досліді: до розчину NaOH, забарвленого в малиновий колір, по краплинах доливаємо розчин HCl.

Напишіть рівняння реакції.

Етап IV

Учитель. Далі по нашому маршруту — місто Кислотних оксидів. Гостем у цьому місті можуть бути лише розчинні основи.

Фронтальна бесіда

• Пригадаймо, чим утворені кислотні оксиди.

• Якій кислоті відповідає CO2?

• Яка сіль утворюється в результаті взаємодії NaOH із CO2?

Завдання. Складіть рівняння реакцій.

2NaOH+CO2→Na2CO3+H2O

Етап V

Учитель. Уважно подивіться на карту Країни основ. Далі на нас чекає таємниця Чорного замку, де мешкає Синій лицар (Cu(OH)2).

У чому полягає таємниця Синього лицаря?

(Він належить до нерозчинних основ, для яких характерна реакція розкладу.)

Як ви вважаєте, які речовини утворюються в результаті цієї реакції?

Складіть рівняння реакції.

Учні виконують завдання.

Учитель. Ще для нерозчинних основ характерна реакція нейтралізації.

Зробіть висновок про те, які реакції характерні для розчинних, а які — для нерозчинних основ.

Давайте перевіримо наші висновки за підручником (§ 35, с. 116, табл. 12 «Хімічні властивості основ»).

Серед наведених у «хрестиках-нуликах» основ є ще одна розчинна. Визначте її та пройдіть знову весь шлях Білого лицаря.

Є дві нерозчинні. Що характерно для них?

Напишіть відповідні рівняння реакцій.

V. Підбиття підсумків уроку

Учитель. Сьогодні на уроці ми з вами вивчили хімічні властивості основ.

• Як називається хімічна реакція між основою та кислотою?

• Які речовини утворюються в результаті розкладу неорганічних основ?

• Як змінює колір фенолфталеїн у лужному середовищі?

• З якими оксидами реагують луги?

VI. Домашнє завдання

Вивчити § 35, виконати завдання 2.

Хімія. – 2007. – № 5.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ

Київський національний університет ім. Т. Шевченка

Ректор університету 
Губерський
Леонід Васильович -