Конспект уроку на тему "Дисперсія світла"

Тип матеріалу: 
Предмет: 
Навчальний рівень: 

Н.М. Соколовська, учитель фізики; Н.І. Кріцька, учитель фізики ЗОШ № 6 м. Новоукраїнка, Кіровоградська обл.

Цілі уроку

• Освітня: сформувати знання про явище дисперсії світла, ознайомити учнів зі спектральним складом світла, навчити спостерігати явище дисперсії, звернути увагу учнів на практичне застосування набутих знань.

• Розвивальна: розвивати мислення й уміння висловлювати свою думку; удосконалювати спостережливість, пізнавальний інтерес та творчі здібності учнів.

• Виховна: виховувати творче ставлення до праці, формувати раціоналізаторські навички; забезпечувати естетичне виховання.

Обладнання: призма, кольоровий круг, різнокольорові дзиґи, ручний дриль із насадкою.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

Вступне слово вчителя: вітання, повідомлення про особливості проведення уроку, налаштування ва співпрацю й успіх.

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Розгадуємо кросворд

1. Себе я в ньому бачу.

2. Розділ фізики, що вивчає світлові явища.

3. Природне джерело світла.

4. Частина простору, у яку частково потрапляє світло.

5. Кут відбивання променя.

6. Лінія, уздовж якої поширюється світло.

7. Різнокольорова дуга на небі.

8. Частина простору, у яку не потрапляє світло.

9. Зображення, що його дає плоске дзеркало.

III. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

Тему уроку прочитаємо у виділеному рядку кросворду.

Дисперсія

Учитель читає оповідання про фізичне явище:

«Гроза надійшла швидко. Пекуче сонце вкрилося великою темною хмарою. Подув свіжий, рвучкий вітер, підіймаючи куряву на шляху. І ось уже перші краплини дощу важко впали на шлях. Лопотіння окремих краплинок поступово злилося в суцільний шум. Переді мною постала майже суцільна стіна падаючої води.

Поступово злива почала вщухати. Вітерець розігнав хмари. Із-за хмар визирнуло сонце і освітило все яскравим світлом. Коли я підняв очі до неба, то вже не міг відвести погляду. На небі сяяла веселка, наче викреслена велетенським циркулем, вона стала високою різнокольоровою дугою, впираючись кінцями в землю. її кольори були різними, і кожен з них утворював свою дугу. Дуги переходили одна в одну, зливалися і переливалися. Я зрозумів, чому цю картину називають веселкою, або райдугою.

У райдузі я побачив усі відомі мені кольори. Тут були синій, зелений, червоний, фіолетовий кольори. Та не було між ними чіткої межі. Кольори поступово переходили один в одного, утворюючи різні проміжні кольори, яким не завжди навіть можна було дати назву».

Учитель. А чи не можемо ми з вами одержати веселку у фізичному кабінеті?

Фронтальний експеримент

Кожен учень бере скляну призму й дивиться крізь неї на електричну лампочку, що горить. Дивитися потрібно на одну з граней призми, трішки повертаючи її в руках. У результаті можна побачити веселку, або спектр.

Учитель. Коли б вам запропонували таку задачу: візьміть синю фарбу й змішайте з жовтою. Якого кольору фарбу ви отримаєте? Щоб це визначити,

виконаємо такий дослід.

Для цього виготовимо дзиґу з білого картону й сірника. Кружок поділимо на чотири сектори. Червоним зафарбуємо І і III сектори, а жовтим — II і IV. Щоб ї х змішати, запустимо дзиґу. Який колір ми отримуємо? Зелений!

Тепер за допомогою ручного дриля розкрутимо великий диск, поділений і зафарбований у сім кольорів. Що ми спостерігаємо? (Учні разом з учителем роблять висновок.)

Візьмемо дзиґу, розділену на сім секторів, зафарбованих у всі кольори райдуги. Запустимо дзиґу. Який колір отримаємо? Білий!

Цей дослід доводить те, що біле світло є складним, воно є сумішшю всіх кольорів спектра. Знаючи це, можна пояснити, чому навколишній світ, освітлений лише одним джерелом світла — Сонцем, ми бачимо різноколірним.

Як ви знаєте, світло частково відбивається від фізичних тіл, частково заломлюється й частково поглинається ними. Біла поверхня однаково відбиває промені всіх кольорів. Тому альбомний аркуш, освітлений джерелом білого світла, здається білим. Трава, освітлена тим самим джерелом світла, відбиває переважно промені зеленого кольору, а решту поглинає, тому ми її бачимо зеленою. Чорна поверхня поглинає промені всіх кольорів, тому яким би світлом ми її не освітлювали, вона буде чорною.

Усе це можна перевірити, виконавши лабораторну роботу № 9.

IV. ВИКОНАННЯ ЛАБОРАТОРНОЇ РОБОТИ

Лабораторна робота «Утворення кольорової гами світла шляхом накладання пучків світла різного кольору»

1. Нагадуємо правила з техніки безпеки.

2. Роботу виконуємо за допомогою різноколірних дзиґ.

3. За результатами роботи заповнюємо таблицю.

№ з/п

Колів І і ІІІ секторів

Колір II i IV секторів

Одержаний колір

1.

Червоний

Зелений

 

2.

Синій

Зелений

 

3.

Синій

Червоний

 

4. Підсумки лабораторної роботи.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ. МЕТОД «ТАК — НІ»

1. Світло має властивість відбиватися від будь-яких тіл. (Так.)

2. Чорні тіла зовсім не відбивають світла. (Ні.)

3. Чи відбиватиметься червоне світло від зеленої поверхні? (Ні.)

4. Швидкість фіолетового променя в склі є найменшою. (Так.)

5. Червоні промені найменше заломлюються та мають більшу швидкість. (Так.)

6. Кольорову смугу, яку складено з усіх кольорів веселки, назвали спектром. (Так.)

7. Чорна поверхня поглинає промені всіх кольорів. (Так.)

8. Трава відбиває промені зеленого кольору, арешту поглинає. (Так.)

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Учні за запрошенням учителя формулюють висновки, інші слухають і виправляють їх.

• Чи сподобалося вам вивчати цю тему?

• Де ви можете використати знання, здобуті сьогодні на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити теоретичний матеріал § 25, виконати вправу на сторінці 163 (Божинова Ф. Я. Фізика: Підручник. 7 клас / Ф. Я. Божинова. — X.: Ранок, 2007.).

ЛІТЕРАТУРА

1. Божинова Ф. Я. Фізика: Підручник. 7 клас / Ф. Я. Божинова. — X.: Ранок, 2007.

2. Гальперштейн Л. Забавная фізика / Л. Гальнерштейн. — М.: Детская литература, 1994.

3. Максимова Н. М. Фізичні диктанти. 7-9 класи / Н. М. Максимова. — X.: Ранок, 2009.

4. Савченко В. Ф. Уроки фізики у 7-8 класах / В. Ф. Савченко. — К.: Ірпінь, 2002.

Фізика в школах України. – 2013. – № 6.

До публікації на сайті Освітнього порталу "Академія" приймаються нові авторські конспекти уроків; методичні розробки; сценарії виховних заходів; зразки шкільних творів та переказів, які відповідають новій навчальній програмі.

Популярний ВНЗ